Tanjirače

Diskovi na ovoj tanjiraci jesu li fabricki ili ravni pa iseceni zubi?Ja bi na mojoj ADUT nazubio tako zadnje ravne diskove ali se bojim da se nekrive diskovi posle............
Fabricki,koliko sam primetio ne rade oni finese neke kao mi,kako kupe tako teraju.
 
Planiram da pazarim jednu staru nosenu tanjiracu 28 tanjira ima, taman za moj imt560 i ne moze vise da vuce:osmeh: e sad, problem je sto ima drvene lezajeve, ali je u super stanju, znam coveka malo je i radila uvek...cuo sam da oni hoce da se raspadaju i da su bolji gvozdeni lezajevi, ali se plasim da dok ja docekam istu takvu sa gvozdenim ova ce da se proda...je l bas toliko los drveni lezaj:sta:
 
Drveni lezaj ce se raspasti samo ako se ne namesti kako treba... Inače je po meni bolji drveni lezaj. A gvozdeni lezajevi vole čitava ispravna limena kućišta,šupu za smeštaj i lakše se vuče. Najveća greška je kada na tanjiraču koja treba da ima gvozdene ležajeve ubace drvene.... E takvi lezajevi ne traju ni pola dana!
Ako ti i "pobegne" ta tanjirača.... Ne sekiraj se,ima ih svuda. Samo da si bliže.... Ima kod nas u selu i jedna i druga na prodaju i obe su u dobrom stanju. Čak je ona sa gvozdenim ležajevima bolja a i dodatno pozadi ima rotor. Ako te slučajno zanima javi mi se na pp.
 
Postoje i umetci za metalne lezajeve i od drveta i od plastike i malo ljudi ovdje ih je koristilo al ovi sto imaju kazu da "radi radnju"... Ja ipak vjerujem original kuglicama i nema greske.

Tanjuraca s drvenim lezajevima je dobra stvar, jeftinije odrzavanje i samo teraj. kolega i njegov otac imaju 20diskova vec 40 godina i prije je stari okretao tanjuracu naopako jednom godisnje i trpao mast u lezajeve (mazalice su s donje strane pa ih zemlja "odnese") i sklopi. to je sat vremena posla a znaci jako puno. i sad nakon 40 godina su se kucista i puskice zajele i dvaput godisnje ju okrecu, ciste i mazu, mecu nove lezajeve svake godine ali dzabe kad su kucista dotrajala. Ako u 40 godina ta tanjuraca nije zaradila nova kucista, nije ni jedna. tanjuri su se pojeli da je to katastrofa ali 539 se ne da, vuce ju i vuci ce jos godina i godina.

Drveni lezaj je zahvalna stvar samo ako se redovno odrzava, ovako kako sam napisao sta kolega i njegov otac rade, ako ces tanjuracu ostavljati vani i neces podmazivati to je za drveni lezaj smrt i bolje onda trazi metalni pa dok ide-ide, kad zakoci osovina, mjenjaj lezaj i teraj dalje ;)
 
Jasno mi je sve....bila bi predvidjena za supu, ne bi kisnula, ali tamo gde je bila uvek je kisnula, tako da su mi sumnjivi sad lezajevi ti...ali lepo si sve opisao, nemam cak ni potpitanje...iscrpan odg, hvala vam! :bravo:
 
Evo malo slika sa tanjiranja.
imag0255.jpg
imag0256.jpg
 
Planiram da pazarim jednu staru nosenu tanjiracu 28 tanjira ima, taman za moj imt560 i ne moze vise da vuce:osmeh: e sad, problem je sto ima drvene lezajeve, ali je u super stanju, znam coveka malo je i radila uvek...cuo sam da oni hoce da se raspadaju i da su bolji gvozdeni lezajevi, ali se plasim da dok ja docekam istu takvu sa gvozdenim ova ce da se proda...je l bas toliko los drveni lezaj:sta:

Ja sam prije imao Leskovačku 24 i sad imam 28 sa drvenim ležajevima i mogu samo reći da je to vrlo zahvalno rješenje. Kao sto je pisano, također ju okrenemo i podmažemo s vremena na vrijeme i nikakvih problema. A i ako odu ležajevi jeftini su za zamjenu.
 
Ja sam prije imao Leskovačku 24 i sad imam 28 sa drvenim ležajevima i mogu samo reći da je to vrlo zahvalno rješenje. Kao sto je pisano, također ju okrenemo i podmažemo s vremena na vrijeme i nikakvih problema. A i ako odu ležajevi jeftini su za zamjenu.

Sve mi je jasno sem tog dela gde ste obojica rekli da je...okrenete :sta: kako to uspete?? kako je vratite posle??? Nije teska kao velike...ali ima bar jedno 500kg, ako se ne varam...
 
I kod mene je vlazno,moze da se ore ali jos nemoze da se tanjira,probacu sutra.

Ciro jel ovo tanjiranje za psenicu?
 
Ja sam prije imao Leskovačku 24 i sad imam 28 sa drvenim ležajevima i mogu samo reći da je to vrlo zahvalno rješenje. Kao sto je pisano, također ju okrenemo i podmažemo s vremena na vrijeme i nikakvih problema. A i ako odu ležajevi jeftini su za zamjenu.
Sve mi je jasno sem tog dela gde ste obojica rekli da je...okrenete :sta: kako to uspete?? kako je vratite posle??? Nije teska kao velike...ali ima bar jedno 500kg, ako se ne varam...

Tanjiraca od

20 diskova je teska 320kg
24 diska je teska 350kg
28 diskova je teska 380kg

Ja upravo sada menjam drvene lezajeve na tanjiraci Lemind Leskovac. Ja sam nakacio tanjiracu na hidraulik, stavio dva uzvisenja pod zadnje tockove, krenuo nazad, traktor se uzdigao bas podosta, ugasio traktor i sada tanjiraca visi u vazduhu. Lezajevi se mnogo lako menjaju. Odvijes dva srafa za jedan lezaj, cela baterija se i dalje drzi zbog one druge strane koja nije odvijena, zamenis lezajeve i vratis kucista gde su bila i zavijes. Prosto ko pasulj.

E sada, imam jedan problem pa ajd pomozite.
Kupio sam ove drvene lezajeve na oglasima tj ovde
https://www.kupujemprodajem.com/Lezaj-drveni-tanjirace-14265998-oglas.htm i problem je sledeci>
Osovina tanjirace je 57mm a unutrasnji precnik lezaja je oko 56,5. I sta se desava> kada zamenim lezaj, i kada stegnem srafove, onda zbog manjeg precnika lezaja u odnosu na osovinu tanjirace, dolazi do toga da prilikom stezanja srafova lezaj stisne osovinu, i ne mogu da okrecem bateriju posle.

Imam dva resenja:
1. jedno je da nosim kod strugara svaki lezaj da skine pola milimetra unutrasnjeg precnika na svakom lezaju, i to je teza varijanta,
2. da ubacim izmedju gornjeg i donjeg kucista jednu podlosku kroz sraf od oko 1-2mm i na taj nacin kada budem pritegao srafove, trebalo bi da lezajevi ne pritiskaju osovinu "na mrtvo"

Da li je ova druga laksa varijanta skroz ok i prihvatljiva? Ili da ipak nekako stanjim ove lezajeve?
 
Po meni je druga varijanta bolja,kasnije kada se malo pojedu lezajevi izvadiš podloške i opet imaš" nove ležajeve".
 
Nazad
Vrh