Maticnjaci za rasad Jagoda

ja vec imam po neki zivic sa lepim korenom medju redovima...sto se tice kontejnerskih sadnica njih cu praviti samo za sebe i ako neko poruci i da kaparu, velik je to posao...kupio sam dzak supstrata 250 litara i aktaru za zalivanje, samo jos da odem u sumu po dvoja kolica sumske zemlje da izmesam to u mesalici pa da krenem sa radom...

---------- Poruka napisana u 15:51 ---------- Prethodna poruka je at 12:15 ----------

kolege jagodari napravio bih maticni zasad za svoje potrebe od frigo zivica, mora da se kupi 600 koliko ima jedna gajbica ja bih uzeo neke 4 -5 sorte po 100-150 komada mnogo mi je cela gajbica. Ukoliko ima neko zainteresovan da uzmemo po gajbicu i podelimo neka se javi.
 
Kupio sam Modifarm tacnu za rasad cetvrtasta 4,5 x4,5 sa 66 rupa , u poljoapoteci u mom mestu.
Koji treset marka , naziv je dobar za punjenje kontejnera i proizvodnju rasada jagoda.
Kod mene ima plavo beli najlonski dzak naziv treseta Mikskaar soil 70 iz Estonije dali je on dobar.
Da li ima treset sve potrebne sastojke i cistim puniti kontejnere, ili treba dodati humus, sitan pesak i drugo.
Jagode zivice sa stolona dali uzeti sa malim zilicama ili moze i bez zilica, da li skinuti sve listove ili ostaviti sve listove ili samo jedan list i pikirati u kontejner.
dali je potrebno da stoji u hladovini i da li svakodnevno uvece to zalivati, na koliko dana i kojim djubrivom sastav, marka vrsiti prihranu.
Kojim sredstvom prskati i zastititi od bolesti.
Kad staviti zivice od jagoda u kontejner , dali krajem juna meseca, i za koliko dana se ukorene razviju i budu spremni za sadnju.
Neki savet o tome imam malo sortu Thutop , izvanredna sorta ukus,rodnost i krupnoca , pa bi napravio dobro ozilene sadnice, da to posadim i prosirim.
 
Isto bih i ja uradio, tako da mi se tvoja ideja sviđa. I ja bi uzeo 4-5 sorte (Alba, Asia, Jolly, roxana, marmelada. Dobra je kažu i medena ali nju koliko znam prodaju samo u ATP-u i to u proleće). Ja bi sadio za otprilike 2 nedelje.
 
Evo i mojih maticnjaka u kucnoj izradi. na dnu je sloj zemlje iz sume oko 2-3 cm, a gore je 7-8 cm mesavina peska i celuflore- humusa za cvece, proizvodnja Loznica. Stoloni su osisani, ostavljeni su manji listovi tamo gde su bili. Prskano bakar oksihloridom 0.47%po sadjenju, sledeci dan 10-40-01 i slavol, zatim Dional 0.03%. U planu je jos i previcur ili Ridomil Gold i Quadris. Zalivanje svake veceri. Ovo je posle 4 dana.



Ovde je vise lista skinuto:



Za 2 nedelje cu slikati i uporediti porast.


Slike umanjene, sledite uputstvo za postavljanje umanjenih prikaza na forum!
 
Poslednja izmena od urednika:
Pozdrav drugari, ja pitao u rubrici sumska jagoda ali nema odgovora pa da probam i ovde,,,,da li ima neko na prodaju danice jagoda, zanima me neka dobra sorta mesecarka sorte IRMA ili nesto slicno 9slabo se razumem u to, polako tek ulazm u ovaj svet ne zamerite) sto radja dobro i preko celog leta, trebalo bi mi 10-15 sadnica za dvoriste ali mi ne polazi za rukom da nabavim nesto da valja, uzeo sam proletos sadnice i ono rodilo jednom onako mrsavo i to je to, pa sam dzaba rasadjivao i patio se...podvalili mi nesto sto ne radja nikako...pa bih molio cenjene clanove foruma da pomognu ukoliko mogu.
Hvala
 
Naj bolje ti je da nadjes nekoga tko ima Irmu pa da ti nacupa par komada , tesko ces moci kupiti negdje 15 sadnica jer kada kupujes uvjet je da se mora cjela gajba da uzme a to je oko 400 komada pa na vise , ajmo jagodari pomozite covjeku , sto se mene tice ako ides u slavoniju dodji do mene ja cu ti dati stalona pa pikiraj .
 
Heheh,,,e moj drugar da vidis samo kakav komsiluk imam pitam se samo kako mi jos nisu prozore poskidali sa kuce, oni mogu da otmu, ali da daju,,,no no,,,to je nemoguce, komsiluk je zaduzen da se bavi subverzivnim i obavestajnim aktivnostima prijavljivanja ovim komunalcima svega cega se neko dotakne (ako si nedaj Boze zalio bastu, zapalio travu u buretu ili slucajno napravio malo dima mokrom travom da rasteras komarce koji oci iskopase) i pracenjem ko se sa kim svalera i kad ko ide i vraca se i sa kime naravno...
...A na zalost nemam nikoga da znam ko to vec ima, sve fina gospoda koja ne podnosi bilo kakav rad mimo osnovnog posla,,,pa maltene sve sto poznajem je vezano za stan i ne pada im na pamet ni cvece da drze hehe..

A ja seljak u dusi, pa mora da se ima malo kucnice, ono tesno,,,ali moj mali raj...
A imao sam i neke fine sumske jagode koje sam dobio prosle godine, ali sam ih na zalost iz neznanja predopingovao Kanom, pa je to rezultiralo da su se osusile nacisto, Doduse uz ejdvite jade sam uspeo da se domognem coveka preko kog sam ih nabavio pa se nadam da ce na prolece stici nova tura. E sad mi jos trebaju ove mesecarke da ima za decurliju i moju malenkost cisto neka zanimacija da se radi i prekrati vreme posle posla....
 
Ја сам пре два дана купио 150 контејнерских садница Ирме. Јак корен, екстра квалитет. Сад ћу да залијем са Фертикаре 15:30:15 да се боље укорени у комбинацији са Превикуром, само не знам колико грама фертикареа иде на колико литара воде? Рецимо за 50 литара воде колико да ставим супених кашика?

Има ли неко Асиу контејнерских 50 или 100 комада за продају?
 
Sadnice se ne smiju zaljevati gnojivom prvih 7 dana od sadnje , kod mladih sadnica ide 1 gram po biljci kod starih 2 grama po biljci , a vode ti ide do 1 litre po sadnici , naj bolje za pocetak da ides sa vecom kolicinom vode , znaci na 150 litara vode rastopi 150 grama gnojiva i zalivaj.
 
Napokon sam i ja resio problem sa jagodama, i nasao ono sto sam trazio, i sumske cini mi se reginu i irmu, stalnoradjajucu, danas stigle i vec zasadjene.....e sad pitanje za strucnjake, rekose da se jagode ne smeju mesati da nebi izgubile svojstva, pa me zanima koliko je to u metrima recimo udaljenost jednih od drugih koja bi bila dovoljna da ne bude mesanja sorti, posto u dvoristu imam stubove sa vec zasadjenim jagodama, koliko bi trebalo udaljiti zasad ovih stalnoradjajucih kako nebi izgubile svojstva. I da li to vazi i za sumske jagode, tj da li one mogu zajedno sa obicnim jagodama ili i one moraju da se odvajaju. hvala
 
Jagoda se ne moze pomjesati na takav nacin , samo ako u isto vreme cvjetaju pa se izmjesa pelud te onda iz te jagode koja je stvorila takav plod mjesan ispadne sjemenka i nikne nova jagoda e ta ce jagoda imati drugacija svojstva od ove prve.
 
pa dobro je ako je tako, posto sam po forumima citao da jagode pogotovo stalnoradjajuce hoce da poprime svojstva jednorodnih i da prestanu da radjaju stalno ukoliko se nalaze u blizini neke druge vrste,,,pa da se raspitam, posto ima vremena da se preko zime organizujem gde cu sta postaviti, samo sam mislio da se raspitam ipak da vidim kako to funkcionise
 
Ima li neko literaturu kako se prave kontejnerske sadnice? Ili ako je nasao neke tekstove na internetu neka stavi ovde, jer nas sve zanima kako se pravilno prave.
 
nova sam na ovom forumu i poslednjih godinu dana pratim skoro sve teme, a i sve stranice sam procitala dosta je interesantnih stvari, a sto se tice sorte THUTOP , THUCHAMPION imam ih zasadjene na oko 35 ari , novih sadnica je vrlo malo zbog ove suse , a planiram da prosirim zasad bar jos 15 ari , tako da ce mi jedva stici za svoje potrebe, a vidim po lakciji da smo daleko, pa neznam kako mogu da Vam pomogne , pozdrav

- - - - - - - - - -

da li je neko sadio jagode krajem oktobra i kako su se pokazale u rodu naredne godine.
 
Evo kako sam ja uradio nove sadnice.

Dali se sada može u ovo vrijeme raditi rasad jagoda koa na slici koju sam postavio, radi se o sorti Alba posađena početkom 9-og mjeseca ove godine.
Hvala za odgovor.

 
Interesuje me da li neko zna postupak pravljenja "KONTEJNERSKIH SADNICA" OD FRIGO ŽIVIĆA. Ja sam prošle godine u Avgustu posadio frigo živiće tako da bih ove godine od njih proizveo kontejnerske sadnice za dalju sadnju. Ako bi neko mogao da mi da detaljno postupak (sve po redu: kad se skida stalon od matične biljke, ušta se stavlja, čime se prehranjuje, kad se sadi, itd ...).
Unapred hvala
Da li neko zna efikasno srestvo za suzbijanje krtica???
 
Pročitaj ovo sve par stranica unazad ja sam vec pisao o tome i nista vise ti ne treba od toga da znas a da napravis kvalitetnu sadnicu.
 
Nazad
Vrh