Maticnjaci za rasad Jagoda

mojalovaa

Član
Učlanjen(a)
28 Feb 2011
Poruka
740
Lokacija
Pakrac
Evo otvaram novu temu za sve one koji znaju i žele nešto da nauče o proizvodnji sadnica i pravljenju svog matičnog nasada za jagode.
Molim sve one koji imaju iskustva na ovu temu da napišu nešto o tome , mi koji ne znamo još ništa ili skoro ništa ćemo se potruditi da nešto i naučimo.
Naravno poželjno je da se ubaci i koja slika da sve bude onako malo kompletnije.
Ajde sada malo rada i pišite .
Hvala vam svima unaprjed.
 
Poslednja izmena od urednika:
Super je nova tema :D Ja sam baš početnik, prošlog leta sam posadila oko 1500 frigo živića, ALBU i ROXANU, i želim da proizvodim sadnice .Očekujem pomoć i iskustvo velikih proizvođača.POZDRAV! :cao:
 
Poslednja izmena od urednika:
Ja tek sada krecem sa proizvodnjom, prošle godine,avgusta smo posadili jagode. Nekoliko sezona sam radila u Italiji na berbi jagoda, i ukrala neka iskustva.Imaju sjajan sistem za berbu, neku vrstu kolica sa 3 točka, postaviću sliku. Jedva cekam da se vreme odlepša, čeka me šišanje jagoda, postavljanje najlona na plastenik jer ćemo polovinu sadnica da pokrijemo, a onu drugu polovinu po preporuci Nebojše da pokrijemo agrotekstilom, pošto nije velika površina. Danas sam se raspitivala i za ambalažu za berbu, koja je cena i tako to... :cool: :cool: :cool:
 
Evo ja ću za početak opisati jedan postupak za pravljenje sadnica.
U kupovnu zemlju za cvijeće sam (PH 5,5) dodao oko 20% savskog ili dravskog pijeska , poznati fini pijesak za frajkanje , i sve sam to dobro izmiješao , te sam s tim supstratom napunio stiroporske posude za rasad , prije toga sam ih izrezao tako da ih u jednom komadu bude 10 ( 10 rupa).
Od žice aluminijske ( one koja se koristi za struju na banderama ) sam napravio slova V , dužine oko 3 cm , koliko rupa toliko i žica.
Posude sa supstratom poredam na pod i dobro ih zalijem vodom , tako da već bude skoro blato u njima , te ih stavim na leju (red , rović , banak) između dva reda jagoda (imam jagode u dvoredu) i onda stalone koji imaju na sebi po 2 ili tri lista stavim na supstrat i sami stalon pričvrstim sa žicom u obliku slova V , tako što ga okrenem naopako kao rašlje i utisnem u supstrat , tako da s nutarnje strane slova ostane stalon ( brk , bič).
Takav način proizvodnje zahtjeva dosta ručnog rada i vode , jer je supstrat radi pijeska dosta porozan i brzo gubi vlagu , treba zalijevati svako večer , odnosno predvečer.
Na ovaj način sadnice se mogu saditi već nakon 3 tjedna , i korjenov sistem bude toliko razvijen da kada ga izvadite iz posudice skoro da i nema supstrata , sve je korjenov sistem.
Naravno tu je velika opasnost od zaraze iz nasada jagoda u kojem pravite sadnice , od virusnih bolesti do različitih insekata.
Eto za početak bar nešto

Post je spojen: [time]1298983797[/time]
_________________________________________________
Ajde postavi slike ako imaš , da vidimo kako to talijani rade , imali nekih razlika naspram našeg sistema.

Post je spojen: [time]1299077273[/time]
_________________________________________________
Šta je ovo narode , pa nitko ništa ne piše , da vi ne spavate zimski san , ipak , za jagode je rano , bar kod mene , pada snjeg ko lud.
 
Ovako prvo sam nadjubrio mesto gde cu da sadim jedno 7 dan pre sadnje 15 :15 ; 15, nisam ima stajskog ako imate stavite . Sadio sam razmak izmedju reda je bio 35 do 40 cm, a u redu 20 cm. Posle sadnje obavezno zalivanje ako imate slavola bolje ako samo obicnom vodom . Zalivao sam svaki dan jednom ujutru i jednom uvece i svaki put kad zalivam dodam djubrivo ja sam koristio u pocetku dok nije ojacala biljka koiristio sam samo slavol a kasnije kad je ojacala biljka koristio sam Haifu 20:20:20 i tako sve do premestanja na "stalno" mesto .

Ove godine planiram da napravim kontenjerske sadnice mnogo su bolje . POzz
 
Ako znas postupak ajde napiši , pogotovo ako znaš za onaj sistem gdje se pelceri odsjecaju sa stalona i pikiraju u supstrat.
 
Neznam postupak , Ovo mi je prvi put da pravim kontenjerske sadnice , pelceri se skidaju sto blize novoj biljci , Neki lik kod mene u selu zeznuo je 50 kontenjera preterao je sa zalivanjem, ja cu probati jedan dva kontenjera sa kupovnom zemljom a ostalo cu pomesati malo kupovne malo obicne zemlje . Dali si radio zastitu protiv bolesti dok je jagoda bila u kontenjeru .
 
Ništa , sada kad budem sadio plavi kamen , pa poslje cu vidjeti vjerovatno ridomil , topas ili tako nesto.
Evo slika mog gredicara , visina leja ce biti 30 cm

i6fgrd.gif

23u8ld0.gif

2vtxueo.gif

210h7ib.gif

fd5bht.gif
 
Sam sam pravio , izašo me oko 150 eura materijal , nisam ga još probao ali krajem 3 mj ide na probni rad .
 
Staje ljudi , pa nije valjda da necete podjeliti svoje znanje u proizvodnji sadnica .
Nebojsa , ajde napisi svoje iskustvo , a i ostali ako uhvate vremena neka nesto napisu , pa ljudi sta je ovo .
 
Poslednja izmena od urednika:
Evo nekih slika, mada mi je ovo prvi put a rezultat cemo videti u maju.
rji3b7.jpg
Sadnice sam postavljao u kupovni supstrat cini mise daje bijo izraelski supstrat. Postavljao sam ih u case 5 malo me je skuplje izaslo al dobijo sam sadnice sa vecim korenom i sa vise supstrata su postavljane u samu zemlju. Zalivane su odma u startu sa Aktara,13-40-13,Dional,Prestige u prvom zalivanju. Drugo zalivanje Ridomil, Kelpak. Trece zalivanje Kelpak,13-40-13 po potrebi insekticid islo se folijarno. Pred iznosenje Kvadris+Kelpak folijarno. Po zasadjivanju kroz kap po kap islo se sa prihranom 13-40-13 negde oko tri puta i naravno po potrebi se zalivala.
Post je spojen: [time]1300835282[/time]
_________________________________________________
2w539jt.jpg
i odgore sam postavijo mrezu zasencijo sam je zbog jakog sunca.
 
Molim te opisi postupak same proizvodnje sadnica , dali si ih pelcovao , znaci odsjecao sa stalona ili si isao pikiranjem na licu mjesta.
 
Isao sam sa odsecanjem stalona odnosno pikiranje u saksije. Tako sam odradijo 5500 sad. Samo sto nisam bijo siguran koji se staloni uzimaju dali ima neke razlike. Za sad izgleda odlicno sadnica a rod vidićemo uskoro. Sta ti misliš o ovakvom proizvodjenju sadnica, imal neki bolji način i kako ti to radiš.
 
Mislim da je to naj bolji nacin za pravljenje sadnica i ako ih nikada nisam tako pravio , ajde malo opisi kako i kada sta radir , znaci kad na stalonu ima koliko listica odsjecas , stavljas u kakvu zemlju , koje posudice , koliko cesto zaljevas , s cim prihranjujes i u kom vremenu .
Molim te da nam opises cijel postupak pravljenja na takav nacin , jer ja nesto malo znam ali mnogi koji ovo budu citali nece znati o tome nista pa im treba potpuna informacija.
 
Poslednja izmena od urednika:
@jokisic
Ovo izgleda fenomenalno, ja sam prosle godine sadila frigo zivice, mogu li od njih da pravim rasad ove godine :sta: Pozdrav!
 
Jokisic
U kom mesecu si rasadio ove zivice.Predpostavljam u junu.Dali si uspele da stignu na vreme za sadnju.Dali je pocelo cvetanje pre sadnje.
 
Radjene su kako mi se cini negde krajem juna a iznete krajem jula.
2gtszsp.jpg

Post je spojen: [time]1300909463[/time]
_________________________________________________
Nisu bile pocele da cvetaju kada sam ih sadijo.
 
Nazad
Vrh