Korisni saveti za kupovinu kvalitetnih sadnica

kicca

Član
Učlanjen(a)
2 Maj 2010
Poruka
885
Lokacija
Wien-Selevac
Posto se nas urednik potrudio da nam forum ucini preglednijim ::svaka cast:: Da pocnemo to i da koristimo postoje ovo prva tema u novom delu foruma zamolicu ostale forumase da otvaraju teme na zato predvidjenom delu i da dobro paze da li tema vec postoji da bi nam forum bio pregledniji :ppozdrav:
Otvorio sam ovu temu jer su posetioci foruma veoma zainteresovani za nju i vise puta sam na pp dobijao pitanja u vezi toga posebno mislim na ljude koji zele amaterski vocnjak u okucnici ili pocinju da se bave vocarstvom.
Posto sam napravio ovoliki uvod necu mnogo da duzim a ocekujem da ce drugi da nastave a fala bogu na ovom forumu ima ko :ppozdrav:
-Najbolje je sadnice kupovati direktno u rasadniku,kupovina na pijaci nosi rizik da je korenov sistem ostecen duzim stajanjem.
-U danasnje vreme kvalitetnom sadnicom se smatra sadnica visine oko 1,5m sa lepo razvijenim i rasporedjenim prevremenim grancicama/knip sadnica/
 
Da se razumjemo, knip sadnica podrazumjeva trogodišnji korijen, dvogodišnji nadzemni dio sa već formiranim grančicama. Takve sadnice su veoma kvalitetne jer se uštedi jedna godina pri formiranju uzgojnog oblika, i prije krenu u plodonošenje za razliku od jednogodišnjih. Takve sam ja sadio kod sebe i veoma sam zadovoljan.

Što se tiče kupovine, uvijek sam za opciju da se kupuje direktno u rasadniku, jer se na pijaci ne zna porijeklo niti zdravstveno stanje sadnica. Jedino ako kupac vjeruje na riječ prodavcu. Takođe, primjetio sam da se često na pijaci prodaju sadnice koje su odležale mnogo vremena u trapu.
 
ma da je samo to,prosle godine komsa kupio 5 tresanja,a dobio 5 visanja :haha:
 
Poslednja izmena od urednika:
Uuuu,jbt pa zar i toga ima u zemlji Srbiji.Zato i pitam IronMana,radilo se o temi "Kruska sadnica iz grane itd "...Zbog reci koje su izrekli vatreni govornici zato je iotvorena ova tema..Posle jucerasnje prepiske polako pocinjem da sumnjam i u rasadnicare...Pa jbt... ima li neko sertifikat za ono sto radi ili to ide "ma to ti je tresnja , majke mi"...Kakva zemlja, kakvi rasadnicari... i onda IronMan nije u pravukada kaze da se srtifikovana sadnica prodaje za 15 evra..ali setrifikat,ovo,ovo nema "tresnja , a nikne visnja" E za to nam nije kriva Ivana Dulic (bivsi ministar primedba autora) ..nego, valjda rasadnicari.. mozda i gresim.Mada,posmatrajuci danasnju prodaju do "Cm....promet" - vidim da su sve sadnice sa sertifikatom , urednom deklaracijom, oslobodjene virusa,uredno zapakovanim kor.sistemom 2 godisnje i oznakom podloge...mislim da opet idem pravim putem... Vas "drveni" advokat D_fiskal :ppozdrav:
 
Poslednja izmena od urednika:
Nisu su svi,ali treba naci "prave" i sa njima saradjivati,ipak je ovo Balkan pa jos u centru S R B I J A :D,nisam bas siguran,ali mi nekad bude i zao i drago sto sam tu,ziveli :ppozdrav:
 
Poslednja izmena od urednika:
Dejane351,jbg isparvih predhodnu poruku , mozda, bi sada, posle ispravke, drugacije komentarisao..a ovo tvoje misljenje i ja delim , cas mi je zao sto sam tu , malo kasnije drago...itd... milslim da je to normalno..pa,ovo je nas zavicaj...treba da bude sto bolji i naravno :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Ne verovatno je kako ne postoji neki zakon sta neko ko otvara rasadnik mora da ima tj.daje kupcima .( mozda i postoji ali ja neznam ). Bio sam u 5 rasadnika da kupim vocke za okucnicu cca 25 vocaka .Cena mi nije toliko bitna koliko kvalitet sadnica .Ne verovatno koliko ljudi neozbiljno shvataju svoj posao .Zvao sam Radmilovac telefonom i nikakve inform. nisam dobio , otisao tamo zena koja prodaje pocela pre 7 dana da radi ,mislim da nezna ni kako se zove a ne da proda ili jos bolje da savet koju vocku itd. Dolazi neki lik i kad cuje da mi treba 20-25 sadnica kaze dobre su Vam bilo koje . Za ne poverovati.
Epilog, jos uvek nisam kupio sadnice .Ima li neko od vas neko da preporuci .
 
Evo otvorena tema :)

Obavezuje zakon rasadnicara na mnogo toga ali problem je sto je ipak tesko utvrditi da li je sadnica onakva po kvalitetu kako pise na deklaraciji.
Ne postoji nacin da npr inspektor determinise sortu vizuelno. Vrstu moze, toliko bi morao da poznaje, pa da se ne dogodi visnja umesto tresnje, ali sorte tesko. Na etiketi pise npr tresnja burlat podloga gizela i jedino sto ostaje je verovanje na rec ako se kupuje po pijacama.
Naravno da kupac ne mora da poznaje razlike cak ni izmedju vrsta on samo treba da zna sta zeli a prodavac duzan da da trazenu robu a ne nesto drugo.
I drzava je ta koja to mora da obezbedi jer niti je pametno niti tako igde funkcionise da sistem pociva na moralu i savesti prodavca. Rigoroznije kontrole, ostriji uslovi dobijanja dozvole za rad, drakonske kazne bi vremenom eliminisale prevare.
Drveni :)
Zasto ne valjaju sadnice "do neba visoke" iako deluju impresivno?
Nekoliko je razloga.
Prvo ako je dosta visoka ona u donjoj zoni na metar i vise od zemlje nema aktivnih poupoljaka pa se krosnja mora formirati na mnogo vecoj visini, a ukoliko se sadnica prekrati na zeljenu visinu a na tom delu nema pupoljaka doci ce do aktiviranja spavajucih (kao kod jake rezidbe) pa cemo dobiti veliki broj lastara koji ce se nedovoljno razvijati.

Drugo, presasdjivanjem biljke ona mora proci period aklimatizacije pa tako i prilagodjavanju novim uslovima zemljista i sto je ta razlika u kvalitetu veca biljka ce se teze prilagoditi.
Dalje, u uslovima povecane koncentracije azota (sto rasadnicari rade nebili izgurali u nebo) biljka teze zavrsava vegetaciju pa postoji velika mogucnost da pupoljci, i ne samo oni, nisu dovoljno zreli usli u zimu pa tako da na prolece nece dati lastar.
Isto tako u uslovima ekstremno bogatog zemljista korenov sistem uglavnom ostaje nesrazmerno razvijen u odnosu na nadzemni deo (nema potrebe da se razvije jer je hrane i vode u izobilju ) pa je za dobru sadnicu neophodno obezbediti dobar balans hraniva a tako se ne moze (i ne treba) dobiti ekdstremno bujna sadnica.
Propisano je zakonom sta je sadnica prve klase i tu ne postoji gornja granica rasta ali postoji uslov da sadnica crelom duzinom ima dobro razvijene pupoljke sto sadnice odgojene na nacin koji se najcresce praktikuje kod rasadnicara odredjenog mentaliteta skoro nikada nemaju.
 
dejan 351 je napisao(la):
ma da je samo to,prosle godine komsa kupio 5 tresanja,a dobio 5 visanja :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha:
I ja sam tako prosao pre 5 godina kupio 3 kajsije keckemitska ruza i dve viljamovke , i ispalo da sad imam butiru ,viljamovku , i tri new jerzi kajsije , ja vec kuvam rakije dok kod drugih jos zelena na drvecu e onda mi dode da odem na pijacu i odvalim jednu seljacku medu usi cisto radi reda samo nesecam se koji je bio a sad kako da delim svakome po jedu . Za vocnjak sam otisao u rasadnik kupiti vocke nisam na pijaci , ni ovako nije sigurno ali znam bar ko je kriv za prevaru , ove godine bi trebale pokazati sta sam uzimao . Moja preporuka , u svakom slucaju bolje uzimati u rasadnik nego bilo gde a najbolje sam kalemiti . I taj zanat ucim cisto za sebe vec sam stvarao drva se 3 razlicite sorta krusaka , proslogodisnji kalem pacemo videti kad narastu kako je to uspesno . :ppozdrav:
 
ironman je napisao(la):
Evo otvorena tema :)


Drveni :)
Zasto ne valjaju sadnice "do neba visoke" iako deluju impresivno?
Nekoliko je razloga.
Prvo ako je dosta visoka ona u donjoj zoni na metar i vise od zemlje nema aktivnih poupoljaka pa se krosnja mora formirati na mnogo vecoj visini, a ukoliko se sadnica prekrati na zeljenu visinu a na tom delu nema pupoljaka doci ce do aktiviranja spavajucih (kao kod jake rezidbe) pa cemo dobiti veliki broj lastara koji ce se nedovoljno razvijati.

Drugo, presasdjivanjem biljke ona mora proci period aklimatizacije pa tako i prilagodjavanju novim uslovima zemljista i sto je ta razlika u kvalitetu veca biljka ce se teze prilagoditi.
Dalje, u uslovima povecane koncentracije azota (sto rasadnicari rade nebili izgurali u nebo) biljka teze zavrsava vegetaciju pa postoji velika mogucnost da pupoljci, i ne samo oni, nisu dovoljno zreli usli u zimu pa tako da na prolece nece dati lastar.
Isto tako u uslovima ekstremno bogatog zemljista korenov sistem uglavnom ostaje nesrazmerno razvijen u odnosu na nadzemni deo (nema potrebe da se razvije jer je hrane i vode u izobilju ) pa je za dobru sadnicu neophodno obezbediti dobar balans hraniva a tako se ne moze (i ne treba) dobiti ekdstremno bujna sadnica.
Propisano je zakonom sta je sadnica prve klase i tu ne postoji gornja granica rasta ali postoji uslov da sadnica crelom duzinom ima dobro razvijene pupoljke sto sadnice odgojene na nacin koji se najcresce praktikuje kod rasadnicara odredjenog mentaliteta skoro nikada nemaju.

Jbg. ovo Drveni (advokat) se verovatno odnosi na d_fiskal (Misa), a i poznao sam odgovo na postavljeno pitanje,mislim i to je uspeh ako covek prepozna odgovor na pitanje..itd..Elem,predpostavio sam ovo sto ti napisa,ali bolje da mi to neko potvrdi,kada kazem neko mislim na IronMana,jer ovo je zaista tacno ,pricam iz lisnog iskustva.Naima, kod pokojnog tasta,naidjem na nekih 5 sljiva,cacanse rane,one zapustene, izgledaju kao metle gradinare,i naravno, "sta cemo kume da radimo, pa naravno , ja bih to da koljem kazem ja" i tako i bi ostra rezidba, one se "ucutase jednu godinu , pa kada krenuse "spavljivci" itd...sada je treca godina od "klanja" , stablo vec formirano kako treba, sada idem na "meksu" rezidbu...sllikacu i poslacu da vidite kako to izgleda,ali posle meke rezidbe....

S postobvanjem Vas Drveni (advokat), mada nisam to po struci ali jbg :ppozdrav: :ppozdrav: :haha: :spavam:
 
Jbg. ovo Drveni (advokat) se verovatno odnosi na d_fiskal (Misa)
Da, odnosilo se na dfiskal-a.
"Drveni" je naravno sala na racun ranijeg razgovora, ako je zasmetalo, oprosti.

I ajd slikaj to da pogledamo, valjda cemo ovde nesto pametno izmozgati :)
Pozdrav.
 
Ja sam pre 3 godine u prolece kupovao sadnice sljiva u tom kraju, selo Konjuh, i vrlo su lose bile, ali iz neznanja tada da, kao sto kaze "ironman" kod previse bujne sadnice ne mozes formirati grane nisko jer nema pupoljaka .
I sada posle 3 godine mi dodje da ih izvadim (200 kom) jer su formirane katastrofalno...
Medjutim, u jesen iste godine kad sam sadio jabuku i krusku, malo bolje sam se potkovao informacijama i otisao kod rasadnicara (selo Bele Vode - Kamenare) u ozbiljnu firmu i kupio 2500 kom i imam samo reci hvale.
Pre toga sam kontaktirao dosta rasadnicara preko leta, kod jednog cak i isao da vodim sadnice (jos neizvacene) i kao ugovorili posao da bi me on posle par dana zvao u 7 ujutru, prolazi kroz grad pa da se nadjemo da mu dam 1000 eura avans.
Naravno izgubio je musteriju.
 
Znam ja situaciju kad je jedan prijatelj kupovao sadnice ruza, pa kasnije se ispostavilo da je kupio sadnice sipka! :haha:
 
Poslednja izmena od urednika:
ironman je napisao(la):
Drugo, presasdjivanjem biljke ona mora proci period aklimatizacije pa tako i prilagodjavanju novim uslovima zemljista i sto je ta razlika u kvalitetu veca biljka ce se teze prilagoditi.

Ne bih se baš složio sa tim jer ne znam kakvu vrstu kvaliteta porediš, ali se itetako slažem sa tobom u sledećem:

ironman je napisao(la):
Dalje, u uslovima povecane koncentracije azota (sto rasadnicari rade nebili izgurali u nebo) biljka teze zavrsava vegetaciju pa postoji velika mogucnost da pupoljci, i ne samo oni, nisu dovoljno zreli usli u zimu pa tako da na prolece nece dati lastar.

Meni je falila jedna sorta koju nije rasadničar imao pa sam otišao kod drugog. Takođe, i on mi je prodao dvogodišnje. Međutim, na proljeće su se vrhovi provodnica i vršnih grana posušile oko pola metra a mnoge skoro čitave. Savjetovao sam se kod jednog čovjeka, i saznao upravo da je razlog bio tog forsiranja rasta i da sadnice u zimu nisu ušle pripremljenje, tj. nisu "udrvenile", pa su promrzle a na proljeće katastrofa. Inače, pola njih sam sledeće jeseni počupao i presadio novima, a neke sam uspio da spasim. Ovo ne bih govorio da nisam imao od onog prvog rasadničara takođe krupne, dvogodišnje sadnice ali od nekoliko stotina komada niti jedna se nije osušila na proljeće.
 
Vocar je napisao(la):
Ne bih se baš složio sa tim jer ne znam kakvu vrstu kvaliteta porediš,
To je naucna cinjenica pa slozili se ti i ja sa njom ili ne ona ostaje.

Edit:

Citam sad ovaj svoj komentar i deluje mi malo nabusito pa da ga ispravim :)

Radi se o prilagodjavanju biljke na drugacije uslove zemljista od onih u kojima je do tada bila.
Ta aklimatizacija je neizbezna ali dobro je da ta razlika bude sto manja pa time nije dobro da se biljka izlaze nepotrebno velikim koncentracijama hraniva jer takve uslove u vocnjaku nece imati i time ce se razlika izmedju uslova u rasadniku i uslova u vocnjaku nepotrebno povecavati sto ce biljci otezati aklimatizaciju.
Da pokusam to da pojednostavim na opstepoznatom primeru.
Uzmimo da se neka zivotinja drzi u sterilnim uslovima i da se tvrdi kako to ne steti toj zivotinji sto moze da se prihvati kao tacno.
Ali ako znamo da ce ta zivotinja morati da se izlozi prirodnim ne tako idealnim uslovima i da ce to prilagodjavanje teze podneti ako je pre toga bila u nekim idealnim onda je jasno da prvobitni iako idealni ipak stete.
Isto to se desava i sa biljkama. Sto je razlika izmedju prethodnih i buducih uslova veca to je aklimatizacija teza. Zbog toga nije dobro u rasdanicima biljke izlagati nepotrbno velikim kolicinama hraniva i vode.
Kod povrtarskih kultura je to jos izrazenije jer su povrtarske biljke osetljivije pa se tu cak primenjuje i tzv "kaljenje rasada" da bi se ti uslovi donekle priblizili predstojecim i biljka na njih pripremila.
Za ovako nesto u vocarstvu nema potrebe ali isto tako nema potrebe i stetno je razliku izmedju izmedju jednog i drugog stanista bespotrebno povecavati.
 
ironman je napisao(la):
Jbg. ovo Drveni (advokat) se verovatno odnosi na d_fiskal (Misa)
Da, odnosilo se na dfiskal-a.
"Drveni" je naravno sala na racun ranijeg razgovora, ako je zasmetalo, oprosti.

I ajd slikaj to da pogledamo, valjda cemo ovde nesto pametno izmozgati :)
Pozdrav.

Ne, nije mi zasmetalo , cak sta vise ,malo mi je i simpaticno...jbg a samo sam "slucajno prolazio" pored teme i dobio nadimak..Sto se tice slika,mogu ih poslati,samo da odem do tasta i uslikam one cacanske rodne ,kako sada izgledaju ,posle 2 godine ostre rezidbe...

S postovanjem Drveni :D :haha: i :ppozdrav:
 
Poslednja izmena od urednika:
Ironman, u pravu si, slažem se. (uh ne mogu da vjerujem da sam ovo napisao poslije onolike diskusije oko prinosa, al vidim da si covijek od iskustva, zato poštovanje!) :ppozdrav:

Ne znam gdje se sad Talle izgubio u ovoj temi? :)
 
no coment

Bitne stvari Potrebna dokumentacija prilikom kupovine sadnica:
o Sertifikat o proizvodnji sadnog materijal (fotokopija)
o Uverenje o zdravstvenom stanju sadnog materijala (fotokopija)
o Deklaracija (original) izdaje prozvođač odnosno prodavac
o Otpremnica (original) izdaje prozvođač odnosno prodavac
o Račun (original) izdaje prozvođač odnosno prodavac
o Uverenje o zdravstvenom stanju pošiljke bilja u unutrašnjem prometu (transportno uverenje) (original), izdaje fitosnitarni inspektor
Ova dokumentacija je naročito bitna i prilikom konkurisanja za podsticajna sredstva za višegodišnje zasada voća.
Priprema sadnica za sadnju
Sadnice se pripremaju neposredno pred sadnju i pojedinačno. Sastoji se u detaljnoj kontroli korenovog sistema i nadzemnog dela da nema mehaničkih oštećenja i prisustva prouzrokovača biljnih bolesti i štetočina, da sadnice nisu počele da se suše i da nisu izmrzle.
Povređene žile treba odseći do zdravog dela a ostale samo malo skratiti, tek da se osveže preseci. Treba odseći žile koje se prepliću i ukrštaju. Preporučljivo je da se potom koren potopi u 0,5% rastvor RIDOMIL GOLD MZ 68 WG radi dezinfekcije.
 
:haha: :haha: :haha:...tu sam ja naravno...znate kako..ironman je uporan ali i tvrdoglav sto ce biti jedno te isto...zna nesto i drzi se za to ki pijan za plot :haha:moze se sadnica izvaditi nespremna, narocito ta forsirana...ima toga rade ljudi mnogo toga i uzgred i proizvodnju sadnica...zakasne sa dva tri zalivanja i onda navale da je isforsiraju sa azot i vodu i van vremena kad zalivanju nije vreme...sve ima svoje vreme pa i zalivanje i djubrenje ...treba sadnicu ostaviti da ona sazri tad nema vise djubrenja i zalivanja...svaka sadnica koja nije uzrela se poznaje..nema lepo zavrsen vrh(ima nedozreo vrh)to je lako poznati...obicno pocrni posto se sadnica izvadi iz rastila...nije to jedini nacin da se sadnica osusi ili polu-osusi.u svoj toj zurbi i trci u vrmenu desava se da rasadnicar izvadi sadnicu ranije nego sto to vremenski uslovi dozvoljavaju...pa se desi da je izvade po jakom suncu(koriste lep dan)onako izvadjena bez kvasenja izlozena suncu celodnevnom ona gubi vodu...tako povadjenne sadnice mogu stojati u halama ne kvasene i vise dana...voda se povlaci od vrha ka korenu (ili ironman misli drugacije)i na taj nacin sadnica moze da se oslabi...moze i da bud neka mehanicka povreda sto je moguce u manjoj kolicini..desava se da ljudi radi zatite od miseva bacaju po trapu otrov za miseve cak i ti otrovi za miseve mogu da izazovu crne fleke kao i nestrucna primena sredstava za unistavanje korova..mnogo toga ima sto moze nauditi sadnici...a sto se kupovine tice...to treba da se ume...kazu da ne moze da se pozna po sortimentu koja je koja cresnja ,jabuka, kruska...verujem da onaj ko sa time nema stalni kontakd i nezna...ali ovi sto to svake godina se susrecu sa time znaju...svaka sorta je karakteristicna po necemu to vazi i za kaleme i za vocne sadnice...retko da se nadju dve toliko slicne sorte da se ne mogu razlikovati...za kupljenu sadnicu ne verujem da ce iko dati garanciju dalje nego je kupac uzme u ruke i udalju se od prodavca...bilo je slucajeva da je kupac kupio neke sljive nije ih utrapio kvalitetno ili uopste nije(sa namerom ili ne to se nezna)da bi iste te sljive i zasadio nekih hektar i po...slucaj dodje na sud .ako kupac osudi prodavca platice vise hiljada evra kaznu prodavcu za štetu...mnogo vise nego sto ej kupac dao za sljive...onda tu dolaze vestaci...i mnogo sto sta...ali sreca u nesreci prodavca je bila sto nije sve svoje sljive te sorte prodao tom kupcu...ostale kolicine su bile u prijamu visokog procenta...samo sam hteo da kazem ima svakojakih ljudi...i onaj sto prodaje strepi sta ce onaj sto kupio sadnice da uradi sa njima pa se obezbedjuje na svakojaki nacin...ali ja predlazem da sadnice.... KUPITE KOD IRONMANA...(jedite kod džoa)... :haha:
 
Nazad
Vrh