Rad sa konjima u poljoprivredi

sarbanac

Banned
Učlanjen(a)
17 Dec 2010
Poruka
1.632
Lokacija
Sarbane Ub
Znam da je ovo 21 vek i da je rad sa konjima prošlost. Iako su traktori zamenili rad sa konjima još uvek ima ljudi koji odolevaju vremenu što iz ljubavi ili iz nužde. I sam sam radio veći deo poslova konjskom zapregom. Dali će konji biti ponovo aktuelni videćemo uskoro. Ekonomska isplativost rada sa konjima ima smisla zbog visokih cena nafte a i ekologija nije zanemarljiva. Pre svega mala domaćinstva kakvih je najviše u Srbiji mogu lakše poljoprivredne radove obaviti konjima i tako značajno uštedeti. Novi zakon o saobraćaju je namet na vilajet što se tiče traktora. Konjima netreba registracija, instalacija, rotacija a ni vozačka dozvola samo vozač nesme biti pijan a što je kod rabadzija čest slučaj. Sitni radovi prevoza manjih tereta, špartanje kukuruza na malim parcelama u povrtarstvu na otvorenom i još puno toga može se uraditi konjima a ne košta ništa. Jedan konj može vas služiti i 20god uz skromna ulaganja biće spreman i leti i zimi. Debelo razmišljam da kupim jednog srednjeg konjića najviše zbog ovi novi saobraćajni propisa.
 
U potpunosti se slazem s tobom sarabac.
Sve vise konja nestaje,a to nije dobro,al doci ce i konjsko vrijeme kad nestane dizela :haha: :haha:
 
pa neznam iskreno jel isplativo, konja treba da hranis pojis timaris, treba ti seno, zob, amovi, potkivanje pa onda sporo rade itd
nemojte pogresno da me rayumete volim ja konje i hocu jednog da nabavim ali isplati li se? traktor upalis odes uradis i ostavis ga , kosta sve ali danasnjem coveku vreme je najskuplji artikal a posebno ako radi poljoprivredu uz neki posao u gradu?
 
Sta da kažem dal je isplativo. Nužda zakom menja. Na sitne radove sa traktorom potrošim najviše nafte. Ima sitnica koje može da se odradi konjem. Košta i konj ali ti troškovi nisu veleki. Ako nastavi ovako sa cenom nafte biće konja da rade u poljoprivredi.
 
Nije zanemarljiva ni utrošena snaga, o tome najmanje razmišljate...zamisli oranje konjem a držiš plug rukama, pa to se za jedan dan uništiš što se tiče zdravlja više nego za 30 oranja traktorom!!!
A zdravlje nema cenu...i većina nemaju 20 godina starosti pa puni snage...
 
Zašto mislš da bi gubio zdravlje radeći konjima. Ništa se nebi više umorio nego da oreš traktorom samo što bi uradio dosta manje. To je lagana šetnja za plugom sa pauzama jer se konji moraju odmarati. Dnevno oko 0,4ha može se uzorati konjima. Nije to tako teško kako izgleda.
 
Da i onaj sto obraduje 100 i vise hektara on bi cele godine samo oro a kad bi sejo?
 
Ma gde nije teško, imali smo konja, deda je njime upravljao, držiš plug sve vreme, stojiš na drljači gledaš da ne padneš, posle toga nisi ni za šta a na selu po ceo dan ima posla, pa i sutra opet, nema odmora, radi stalno tako pa da vidimo...a treba i konj da radi svaki dan...još kad nemaš 20 nego 30, 40 ili više godina, nema od te rabote ništa...ovako i u 60 godina vrtiš đevrek i gotov poso..

A sumnjam i u tu računicu od 0.4 ha dnevno, ja sam sa imt 539 i jednobrazdnim plugom od 11 pre podne do 6 uveče orao njivu od 43 ara, da ne kažem da je sunce taman zašlo za brdo. Ako na to dodamo moje neiskustvo, dok sam pohvatao kako šta beše, kojom brzinom i slično, recimo da ti treba 6 sati rada traktorom. Od posledica samo utrnula guza i malo bolele ruke i butine jer nisam u formi da traktorišem, šta bi bilo da sam ceo dan držao plug...i nema šanse jednobrazdnim tako duboko a tako brzo konjem. Pa kad zapne plug, diži, vraćaj konja, ma muke žive...da ne pričam da sa traktorom može i dvobrazdni i veći plug da se vuče.

Evo uostalom poređenje: Stavio bih akcenat na to koliko puta su sa konjem stali da čupaju plug, rasklanjaju krš, koliko su brazde nejednake a još i rade dva čoveka. Da ne pominjemo veće parcele od par hektara, i na maloj parceli nema smisla, jer za 43 ara ja sam potrošio 12 litara goriva što je nešto preko 1000 dinara, a konj toliko pojede za mesec dana, a računaj da 9 meseci godišnje ništa ni ne radi efektivno.

Sa konjem:

Sa traktorom:
 
Poslednja izmena:
Ameri imaju dvobrazne plugove koji su sa tockovima i na kojima ima sedista za coveka, njega vucu 2/3/4 teska konja a on sedi i samo ga okrene na kraju brazde, naravno mislim da tako jos oru amisi koji ne priznaju traktore a njive moraju da budu ravne.
Tezak je rad sa konjima i sa njima moze da radi samo onaj ko ima u zivotu resene probleme tipa malu decu, djake, studente, znaci onaj ko moze da se opusti, radi polako i ne brine se ni oko cega, onaj ko treba da zaradi za hleb juri zuri i ne stize ni da se naspava a kamo li sta drugo :)
 
Ja sam pre svega mislio na mala gazdinstva koja nemaju traktore. Sitni poslovi pre svega. Video sam u Sloveniji kad sam služio vojsku da jedan za naše uslove mega gazda ima jednu kobiu. Sa njom je vukao svako jutro mleko do otkupne stanice par km. Kaže više bi ga koštalo gorivo i amortizacija traktora. Znam da je nemoguće više od par ha raditi zapregom. Nostalgija za prošlim vremenima i ljubav prema konjima...
 
Kao što si sam sam rekao:

1. Iako su traktori zamenili rad sa konjima još uvek ima ljudi koji odolevaju vremenu što iz ljubavi ili iz nužde.

Što iz ljubavi, što iz nužde...nikako iz ekonomskih razloga.

2. Ekonomska isplativost rada sa konjima ima smisla zbog visokih cena nafte a i ekologija nije zanemarljiva. Pre svega mala domaćinstva kakvih je najviše u Srbiji mogu lakše poljoprivredne radove obaviti konjima i tako značajno uštedeti.

Ako sam za 43 ara potrošio 10 litara nafte i to radim nekoliko puta godišnje, a za tanjiranje ode ni 5 litara, ne vidim šta sam uštedeo sa konjem...

3. Sitni radovi prevoza manjih tereta, špartanje kukuruza na malim parcelama u povrtarstvu na otvorenom i još puno toga može se uraditi konjima a ne košta ništa.

Nije baš da ne košta ništa, mora i konj da jede, da se leči, potkiva, čisti štala, lageruje hrana...koju možda moraš i da kupiš...

Generalno, ima poente u tvojoj priči, nije da teram kontru i da se totalno ne slažem, ali za sve što je veće od 10 ari prosto nema računa.

Opet podvlačim da je zdravlje najskuplje i da ga treba čuvati, a raditi konjem je da crkneš od napora a na traktoru sediš i vrtiš đevrek manje više :sjasi:
 
Kad se nesto voli ne moze se po svaku cenu gledati isplativost i ekonomska opravdanost.
Konj i traktor se ne mogu i ne trebaju porediti niucemu i nizasta.Konj je zivo bice,ljubimac,prijatelj...
I ne verujem da je danas neko lud da velike parcele obradjuje sa konjem a ima mogucnost da to isto uradi sa traktorom brze,lakse i kvalitetnije bar 10 puta.
Miris stale gde boravi konj neprocenjivo.
 
Kad se nesto voli ne moze se po svaku cenu gledati isplativost i ekonomska opravdanost.
Konj i traktor se ne mogu i ne trebaju porediti niucemu i nizasta.Konj je zivo bice,ljubimac,prijatelj...
I ne verujem da je danas neko lud da velike parcele obradjuje sa konjem a ima mogucnost da to isto uradi sa traktorom brze,lakse i kvalitetnije bar 10 puta.
Miris stale gde boravi konj neprocenjivo.

Amin druze! Proslo je vreme rada sa konjima. I to vise nije ekonomski isplativo ni u kom slucaju. Pa ni za mala gazdinstva. I o tome ne treba raspravljati. Ali zbog ovih stvari je ok drzati konje. Zbog ljubavi. A ekonomski aspekt... Fiksni godisnji troskovi traktora u slucaju da ne radi su samo zamena ulja i filtera. 30-50eur maksimalno. A za konja samo za potkivanje najmanje 400-500eur godisnje. Pa eto sad racunice.
 
Ne znam zasto se uopste uplicem u ovakve diskusije valjda je svima jasno sta je konj...Skupo je obaveza je ne isplativo je i neznam sta jos kao losu stranu da navedem.
Dok sam isao u kafanu trosio sam minimum 200 eura mesecno,za te pare mozes 2 konja mesecno da hranis.
Pare sluze da se zarade i potrose nacina je mnogo konji su jedan od 1000 nacina trosenja novca.Onaj sto smrce smrkne mesecno 2 konja i fijaker pa jbg,onaj sto kocka takodje... Ljudi cuvaj te konje iz ljubavi za ostalo kupite traktor.@sarbanac ja te podrzavam samo napred ako ti to cini zadovoljstvo.
Sto rece kolega @ivan10988 amin.
 
Поредити рад са коњима и са трактором нема смисла, запамтио сам време кад су ко данас скоро сви радили са коњима. Рад са коњима уопште није јефтинији од рада трактором. Коњи једу и кад не раде, а раде мало, захтевају свакодневну негу, имају мозак па често"ударе" у назад кад је "тврдо", мали учинак...Осим за брдско планинске пределе где није могућ рад са трактором радити са њима могу само упорни , тврдоглави и људи који се плаше бољег. Мој стриц држи коња и ако има трактор, сав је срећан кад нешто са њим уради, а таквих прилика је све мање али мерак цену нема.
 
Na početku sam rekao iz nužde ili zadovoljstva. Ko je jednom imao konja uvek gaji nadu i traži neki razlog da ga opet nabavi.
 
Sa sadašnjim cenama dizela konj se ne isplati, ali za neku godinu ovo može da se promeni, a nema garancija da će uopšte biti dovoljno goriva. Nikada nisam imao konja i moram priznati da mi se ne sviđa baš ideja rada sa nečim što nema kočnice i volan (ne volim da prepuštam kontrolu nekom drugom), ali počeo sam da pravim bekap planove. Otprilike četrvrtinu nafte trošim na oranje, najviše mi ode na vozikanje tako da bi konj mogao dosta da mi uštedi. E sad, koliko zaista košta konj? Koliko otprilike košta sam konj, koja je cena amova i ostale opreme, koliko košta potkivanje, tj. da li je moguće da to košta 500 e godišnje kao što je Ivan napisao, koliko hrane treba za konja godišnje?
 
Posedujem samo jutro zemlje i imam matoru kobilu lipicanske rase od 18 leta koju imam tek 2 godine i koristim je iskljucivo za transport najrazlicitijeg tereta koji staje na spediter DUBRAVA od 1.5 tona (naravno da ne preterujem sa tovarom).Pored nje imam i 3 krave za koje treba spremiti hranu kao i za kobilu.Vucem drva iz sume...Zaprezno vozilo nije zasad potrebno registrovati pa mogu i do grada da se provozam u pazar,ne traze ni vozacku dozvolu (imam je)...Pa nek me neko ubedi da je za moje uslove bolje imati traktor (neku starudiju koju stalno treba popravljati).Za konja uvek mozes navuci hrane,a ako hoces traktor da teras onda prvo pare iz dzepa pa na benzisku pumpu po naftu (za oranje njive sam ipak najmio traktor,PRIZNAJEM,ali samo zato jer ne umem orati konjem i ne znam jel bi ova moja pametna to htela da radi?).Pa cak i kad me uhvati kisa negde u ataru pa okrenem kuci, kobila frke i krene u kas primetivsi da sam popustio kajase i da "veslamo" kuci,OSECAJ je sto rece kolega PEGAZ013 - NEPROCENJIV - makar znacilo da ziv promrznes i ukocis se do tamo....Da ne spominjem to da kada teram letnjakom kajase tj "konjski volan" ne moras cak ni drzati nego pustis lezerno da vise pored tebe a konj neka ide kako hoce,za to vreme razgledas okolinu,jedes lubenicu obema rukama (licno iskustvo,he,he) i NE MORAS da gledas gde vozis (pogotovo kad se ide kuci,jer se uvek zuri na jasle zbog obroka zobi).
A sto se tice opreme i odrzavanja konja,potkivanja (potkivanje od 400-500 eura godisnje,vauuuuuuu,kakve li su to potkovice,dijamantske?),itd. sve mozes sam ako imas malo smisla za zanate pa tako ustedis. Kompletan am sa oglavinom sam sio sam,zvale pravio rucno,kajase takodje,za jednog konja(izgleda EXTRA i to ne po mojoj pristrasnoj oceni nego kolega konjara), i tzv. "duplake" za dva konja kada pozajmim pastuva od prijatelja kada vucem gradjevinski materijal i sl.,strange kupio na vasaru u Rumi kao i potkovice i eksere,prvi put potkivao kod kovaca (1200 dinara njegov rad,potkovice i ekseri 16 komada),drugi put sam(jos su na njoj), sve ukupno me kostalo oko 5 000 dinara....
Nisam odavno ali valda sam zdravo posteno divanio a?
 
Nazad
Vrh