POČETAK - podizanje zasada borovnice

S

speed

Guest
Na jesen krećem sa sadnjom borovnica.Međutim zemljište na kojem planiram da sadim nije odgovarajuće PH vrednosti,to jest trebalo bi ga popraviti(zakiseliti).Trenutni PH zemlje je 5,4 a idealan za Borovnicu je negde oko 4,5.Ubacivanjem treseta ću sniziti PH i povećati kiselost ali ako dodam humus koji mi je takođe potreban onda ponovo podižem nivo PH.Dali je ispravno ovo što sam izneo u zadnjoj rečenici:haha:
Na koji način mogu proračunati koju količinu treseta i humusa ubaciti.
 
Nisam baš siguran da mogu konkretno odgovoriti oko sadnje borovnice, ali da pretpostavimo da ako se prvo doda humus i na taj način odmah u startu poveća kiselost zemljišta (neznam koji je period u pitanju da bi humus završio sa tim procesom ). Pa tek potom izmeriti kiselost zemljišta gde se misli saditi borovnica i onda izračunati količinu za novo dobijenu vrednost PH.

Ajede samo mi malo opši zemljište koje si odabrao, na kojoj je nadmorskoj visini, koliki je nagib, koja površina onako otprilike, neobavezno. :cao:
 
Za povecanje kiselosti koristi se sumski humus iz crnogorice uz dodatak crnogoricne piljevine, iglica i stajnjaka.
Ovde imas dobar opis celog postupka korekcije kiselosti http://hhf.heko.ba/ak_det.php?aktivnosti_id=3
...a ima i drugih zanimljivih podataka. Narocito za one koji zive na mestima kao sto je Vlasina, Divcibare,...i sl.
 
Zemljište se nalazi na početku Grdeličke klisure na nekih 300m n/v,ukupne površine 800m2.To bi trebao biti eksperimentalni pokušaj ove godine a već sledeće ako sve bude ok planiram 0,5ha.
Pošto imam manju kiselost od potrebne moraću da popravljam.Zadnjih 2 meseca prikupljam sve moguće informacije o tome kako pripremiti zemljište i svuda dobijam manje više informacije tipa:Razbacaj tog i tog i to je to.Nikako da me neko uputi na količine.Dali jednostavno neko zna kako doći do kiselosti zemljišta od 4,5PH ako nam je početna 5,4PH.Pritom treba dodati i humus koji će nam otežati situaciju povećanjem PH vrednosti.Da dodam i to da planiram da dodam litvanski treset koji je 3,5PH,da bih poćećao kiselost.
 
Dali prikupljaš informacije sa interneta, mislim dali ti mogu koristiti informacije koje su objavljene da drugim jezicima a tiču se ugajanja borovnice. Verovatno ima na Nemačkom, Španskom, ili Engleskom malo više informacija kako podići zasade borovnice. Ako možeš pogledaj po takvim sajtovima, a ako neznaš to prevesti reci, pa ću ti pokazati kako da ti svi ti sajtovi budu dostupni. Jer zaista je info na našem jeziku oskudan, i to ne samo o borovnici, nego o svemu. :cao:
 
Već dosta toga sam našao na net-u i to uglavnom na ex-yu sajtovima,Imam i nešto literature takoda sam kompletirao skoro sve sem pripreme zemljišta.Sve u svemu nije potreban ekspert za borovnicu već jedan agronom da objasni kako napraviti proračune da bi se došlo do određene kiselosti i kvaliteta zemlje.
 
@speed
Ne znam zasto mislis da ce humus obavezno da podigne pH vrednost. Ako je iz crnogorice on bi trebao da bude kiseo.
Sto se strucnjaka tice postoji pravo mesto za to
:-Institut za zemljiste, Beograd, ul Teodora Drajzera 7, tel: 667-199, 607-123.
Mozda im je u medjuvremenu broj postao 7-mo cifreni tako sto je ispred dodato 2,sto mozes da proveris na http://www.zutestrane.nadlanu.com/S...ndex=0&mode=14&srcv=&where=&cmdSearch=Tra%9Ei

Ali predpostavimo da ni tamo ne nadjes odgovor. Na onom sajtu iz BiH koji sam okacio lepo je opisan postupak smanjivanja pH vrednosti, odnosno podizanje kiselosti upotrebom crnogoricnog humusa, crnogoricne piljevine i stajnjaka. Taj postupak bi i tebi odgovarao . Pogotovo sto je tvoje zemljiste vec dosta kiselo.
 
I ja sam zainteresvan za uzgoj borovnice, na osnovu analize zemljista PH vrijednost je 4.4 a humus je 3.5% i konstatovali su da je zemljiste jako kiselo i da ima nedostatka u fosforu koje se moze popraviti u nasijavanjem kreca.Nadmorska visina je 950 metara.Pitanje je da li za uzgoj borovnice treba podizati nivo humusa i fosfora a kiselost je idealna. Posadio sam par probnih dvogodisnjih sadnica u gredice sa dodatkom stajskog gnojiva.Vidjecemo sta ce biti tokom ljeta, sadnice vec formiraju zbunasti oblik lisca kao i pupoljke za behar.Takodje me interesuje njihovo okopavanje (radi korova) mada sam na vrh stavio piljevine i da li treba malo ogrtati ako pocne rasti u visinu.
 
matcomp

Optimalan sadržaj humusa u zemljištu za gajenje borovnice je 7 do 10%.
Kreč ne popravlja nivo fosvora u zemljištu.
Kreč smanjuje kiselost zemljišta (ako hoćeš borovnicu zaboravi kreč imaš dobru kiselost).

Za gajenje neophodne velike količine piljevine.

Visoke letnje temperature štetno uticu na žbun borovnice. Plodovi brže dozrevaju, sitni su i nekvalitetni a na 35 do 40C dolazi do sušenja žbuna jer koren, bez korenovih dlacica, ne može dovoljno da usvoji vode koliko se izgubi transpiracijom. Tada je potrebno orošavanje.
Ovo mi izgleda vrlo zabrinjavajuće?

Ima li ko praktična iskustva o prinosima plasmanu i cenama?

Mnogo googlao o borovnici i imam puno materijala?

Evo nekoliko zanimljivih slika:
1zo974y.jpg
do2i4y.jpg
2ep0n7c.jpg
r22og9.jpg
szk6mb.jpg

:ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Cao drugari :cao: Pisao sam vec negde da sam sa Vlasine, zapravo opstina Crna Trava i planiram ove godine da posadim borovnicu na nekih otprilike 2 ara, da bi probao koja sorta mi najbolje ide za moje uslove (velika nmv, oko 1200m), pa ce biti valjda sledece god vise... Kod mene u kraju ima 3 odgajivaca: Jedan je posadio oko 1ha pre 3 godine i evo ima prve prinose, drugi na oko 40 ari i treci, moj ujce nekih 100 struka... Sve u svemu ko god je zainteresovan da se bavi ovim neka mi se javi da razmenjujemo iskustva. Imam par knjiga koje sam porucio iz SAD-a i koje vrlo detaljno opisuju borovnicu, brusnicu itd... Mozete kopirati koga zanima...
Inace sto se djubrenja tice evo da iznesem iskustva ovih mojih komsija: Kod nas je obicno situacija takva da zemlji malo fali ''kiseljenja'', tako da su ovi ljudi uglavnom koristili neke mesavine strugotine od cetinara, kore, iglica bora i slicno koje su, mislim, godinu ranije dodavali i zaoravali u zemlju. Mislim da je strugotina prirodni nacin kiseljenja i borovnica je jako voli. U SAD se koriste specijalne mesavine treseta, strugotine, kore bora i slicno i ovaj supstrat se nasipa u rovove u koje se onda sadi borovnica... Ko je imao veci problem sa kiseloscu ubacivao je ureu, ali znam da su imali i nesto stete da je ''izgorela'' neke sadnice.... Ljudi ako ima neko koga zanima borovnica i planira neki zasad javite se da menjamo iskustva, moze i na PP... Pozdrav!
 
knjige kayu jedno i non stop se nesto menja po knjigama , ali da ih treba citati naravno da treba kod mene ph bila pre sadnje 5,5 ubacio sam litvanski treset i prihranjujem ureom cesto kpk i ph je 4,4 a nivo humusa je nekada trebao biti preko pet a sada je do 10 kod mene je 4,8 i moram vam reci da sam u drugoj godini izbrao od 600 sadnica 150 kg,sada je treca godina i roda ce biti dosta manje jer je prerodile prosle godine i srne su ih popasle i svi mladjari koji su bili povise snega negde preko pola metra se nestali ali popravlja se ide dalje i polako se normalizuje .
 
dejantmitrovic je napisao(la):
moram vam reci da sam u drugoj godini izbrao od 600 sadnica 150 kg,sada je treca godina i roda ce biti dosta manje jer je prerodile prosle godine i srne su ih popasle i svi mladjari koji su bili povise snega negde preko pola metra se nestali ali popravlja se ide dalje i polako se normalizuje .
E Deki sada si me podsetio necega. Na vise mesta sam procitao da treba prve 2-3 godine ne dozvoliti borovnici da rodi radi formiranja boljih stabljika, pa onda kada se oforme onda je pustiti da radja punom parom. Pise da je tako isplativije, jer ce kolicinski vise roditi kada saberes sve godine... Doduse samo znam jednog coveka koji je to i uradio zaista, ostali su je pustali da radja, ali ko ce ga znati... Znaci ti mislis da je to nepotrebno ili nisi izdrzao da ne probas? :D Pitam, posto cu se i sam susreti sa tom dilemom, pa zato...
Inace koliko imas posadjeno kolicinski? Gde si uzeo sadnice? Koje sorte? Daj neku sliku ako ti nije tesko, stavicu i ja kada bude... Navodnjavas li? Ja imam potok odmah kroz imanje, taj problem necu imati, ali srna kolko hoces, mora zica da radi i to visoka... Pozdrav!
 
naravno da mislim da je bolje skidati plod da ne prerodi ali j-biga nisam stigao bilo mi nekako previse posla...tako ja sam prve godine skidao rod i forsirao je ureom bas je iyrasla bila ali druge godine nisam skidao rod tako da ce sada biti dostta manji ali sta da se radi .....Imam 600 sadnica oko 27 ari
 
Poslednja izmena od urednika:
Koje si sorte posadio? Koja ti se najbolja pokazala? Kod mene u kraju su sadili Bluecrop, Berkley, Duke, Reka, Nui... Ja sam za sada resio Bluecrop da uzmem definitivno, ali uzeo bi jos bar 2 ili 3 da vidim kako ce koja da se pokaze.... Koje ti preporucujes? A reci mi kako savljas ureu? Mislim, ovi iz mog kraja su imali problem da im izgori koren, pa su izgubili po koju stabljiku kada su bacali... Izvini ako te gnjavim, nego gledam sto vise misljenja da cujem dok se i sam ne upustim u te vode... 600 struka je bas lepa kolicina! :ppozdrav:
 
imam bleocrop i brigitu>Buleocrop je onako bujnija i ide uvis ali imam utisak da je neznija .Brigita je zbunasta dosta niza ali deluje mozda za nijansu bolje mozad gresim ali videcemo u buducnosti.a urea ja sasvim ok samo zavisi koliko se ubaci.ja sa putem sistema za navodnjavanje ubacivao otprilike 3 kg mesecno na ovih 600 biljaka ali kapaljka je samo na biljci znaci gde je biljka tu je jedna kapaljka znaci na 600 momada imam 600 kapaljki.Borovnice sam kupio u belanovici gde samo sada osnovali zadrug ZZ PRIMA tako da mozes tu kupiti.sta kazu ti tvoji kako je kod njih koja im je godina zasada gde plasiraju...
 
Pa ovaj sto ima najvecu plantazu izvesni Srba (oko 1ha) je sada u 3. godini, tj godinu je posle tebe posadio, ostali su isto 3. i mladji... Nije se pridrzavao da ne da da sazre tako da je imao neki rod proslog leta, ali slagao bi te koliki je tacno bio ne znam... Prodavao je ovima sto otkupljuju za male pare. Kod nas ih ima mnogo jer je puno divlje borovnice, stvarno je ima mnogo, pa dodje po desetak otkupljivaca svake godine, tako da su njima prodavali i ovu domacu borovnicu. Cena jako mala, 80 do 100 din/kg. Kakav je plasman kod tebe? Cuo sam da to vase drustvo iz Belanovice organizuje nesto na fazon zajednickog nastupanja na trzistu, kao neka organizacija, da se ostvari bolja cena? Jesi li pravio neke zastitne mreze? ovde je veliki problem od ptica. To sto je rodilo mislim da su im ptice uzele pola - NAPASTI :zli:
 
Jeli moze neko da mi kaze koliki je prinos borovnice na 1 hektaru ? I koliko je ljudi potrebno da obere ?

Unapred hvala :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh