Čajota

Vocar

Član
Učlanjen(a)
8 Feb 2011
Poruka
1.443
Lokacija
Banja Luka
Uzgaja li je ko i kakva su iskustva na tržištu?

35a9cug.jpg
 
Raste i dobro rodi ako je u plasteniku. Vani slabije rodi. Može prezimiti ako nije prejaka zima, a tada je treba prije zime izrezati do korjena i korijen pokriti sa slamom ili nečim sličnim kako bi se koliko toliko zaštitilo od velikih minusa. Inače to je biljka kratkog dana tako da bi je trebalo zasjenivati određeni broj sati dnevno jer inače će roditi tek kasno najesen i možda će već prije zriobe stići mrazovi.Pordaja....slabo.
pozdrav!
 
Upravo tako, ja je gajim vani i dostigne tek u oktobru mjesecu. Daje dosta plodova a čuo sam da loza može da naraste i do 30m, ne znam da li je istina... kod mene je narasla oko 15m, s tim da sam je kasno posadio. Inače, po meni je veoma ukusna i šteta što nema bolje mjesto u potrošnji.
 
Poruka

Ja nisam ni čuo za ovu biljku. Kakvi su joj plodovi gde ima sadnica. Kako se i kad sadi?Treba li je prskati?
 
Poznata je ova biljka kao meksički krastavac, inače raste sa poleglim stablom, koje se može izdužiti i do 20 metara. Takođe se može naći i pod nazivom šajota, mada je to varijacija naziva. Postoji i naziv jednosemena tikva. Potiče iz Gvatemale i Meksika.

Koliko vidim može da se koristi na dosta načina u ishrani, uključujući i stavljanje u turšiju. Mariniran, punjena tikva ili pečena ima dosta preporuka i recepata, a pažnja se skreće na eventualne probleme oko čišćenja zbog bodlji.

Vidim da se preporučuje postavljanje i neke mreže na određenoj visini, možda na fazon mreže za kornišone. Od prenji za njen uzgoj se navode samo biljne vaši, koje se uklanjaju uobičajnim sredstvima.
 
Pozdrav,za ovu biljku nisam ni čula ni videla,zanimljiva je pa mi recite kakav je ukus i dali se ljušti u pripremi....kolika je veličina plodova...
 
I ja tražim, čuo sam da je ima ponekad u Metrou ali je do sada nisam video iako tamo ima svakakvih nebuloza, salate iz Španije ili mladog luka iz Francuske.
Ako neko naidje nek javi...
 
Uzgaja li je ko i kakva su iskustva na tržištu?

35a9cug.jpg

Zašto je ovaj krastavac žute boje kod nas se pokušao prodavati na pijaci prije pet godina ali je bio zelene boje i nitko se nije proslavio sa njim proda se tu i tamo ali ništa imalo ozbiljnije. A ukus mu se ne razlikuje od krastavca samo što se ljudi čude i pitaju šta je to.

Gdje se nalazim? AgroKlub.com » Povrtlarstvo » Chayotte - meksički krastavac
1x1trans.gif


chayotte.jpg


Krastavci
[h=1]Chayotte - meksički krastavac[/h]Datum: 20.09.2011.
Kategorija:
[h=2]Povrtlarstvo[/h]


Biljka Šajot, poznata pod nazivom meksički krastavac (Sechium edule-famillia cucubbitaceae), iz porodice tikava zbog svojeg izgleda i boje liči na krastavac i vrlo je rijetka biljka kod nas. Porijeklom je iz Amerike. Postoje dvije vrste šajota: bodljikava i glatka. Kod nas se uglavnom uzgaja bodljikava koja nam predstavlja problem kada je želimo ubrati i upotrijebiti u prehrani.
Stablo je puzavo i može se koristiti kao živi zid ili živi krov - što joj bolje odgovara, a može doseći dužinu do 20 m. Kao kod svih tikava muški i ženski cvjetovi se nalaze na istoj biljci. Oni su sitni, bijele do žućkaste boje. Oblik ploda može biti kruškolik, jajast ili loptast, a boja svijetlo do tamnozelena ili bijela. U svakom se plodu nalazi jedno veliko sjeme po čemu se razlikuje od ostalih tikvi. Sjeme je sraslo s mesom ploda pa se kod sadnje u zemlju zakopava cijeli plod. Korijen je nalik na podzemni dio krumpira jer razvija gomolje. Uglavnom uspijeva na toplim i sunčanim područjimagdje raste i nosi plodove tijekom cijele godine kao višegodišnja biljka, a kod nas zbog hladnih zima uspijeva kao jednogodišnja, osim ako se korijen smrzne zbog čega se mora ponovo saditi.

Šajot ima sposobnost viviparije - sjeme klija i niče u samom plodu. U cilju razmnožavanja plodovi se beru prije klijanja sjemena u njima i čuva se preko zime na suhom mjestu od 5-10˚C da se spriječi klijanje. Svaki se umota u novinski papir zbog prekomjernog gubitka vlage i složi u gajbu.

Sadi se u rano proljeće, tlo treba biti plodno i redovito, ali ne preobilno zalijevati. Razmak između biljaka 2-5 m radi njegovog bujnog rasta, a visina mreže postavljena na 2 m visine. Nije zahtjevna za uzgoj, a značajnih oboljenja i štetočina osim lisnih uši, koje se uklone uobičajenim zaštitnim sredstvima, nema. Mladi izdanci pripremaju se isto kao i šparoge. Listovi se mogu pripremati kao špinat ili kao čaj koji je djelotvoran za smirivanje krvnog tlaka i liječenje mokraćnih putova.

Broj pregleda članka: 692
Izvor: Agro-hit
Tagovi: Uzgoj, Krastavci, Povrtlarstvo
Ključne riječi članka: chayotte, meksicki, krastavac, sjeme, biljka, krastavac



 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh