Postupci sa jaradima od jarenja do odlucivanja !

Nikola.KV

Član
Učlanjen(a)
30 Jan 2010
Poruka
2.746
Lokacija
Kraljevo
Posto sam postao ponosni vlasnik 6 malih jaradi,starosti 5-8 dana,a i koza mi je ojarila tri jareta,intersuje me kako dalje sa njima?Koji su postupci sa jaricima,kad se sta od lekova i preparata daje,kad se prelazi na kabastu i koncetrovanu ishranu?Sad ih trenutno hranim Inbergovom zamenom za mleko,3 puta dnevno.
Svaki savet je dobrodosao,jer sam totalni laik po ovom pitanju. :ppozdrav:
 
Seno mozes odmah da im stavis vazno daje ono tu pa ce ga oni sami uzeti.Pretpostavljam da su ti jarici zajedno pazi da se ne trpaju u gomilu to moze da bude opasno.Pozz
Post je spojen: [time]1298874884[/time]
_________________________________________________
Puno sam ramisljao o nacinu kako cuvati jarice na vestackoj hrani.Neka ideja je da budu u kavezima slicnim kao za zeceve po dvoje troje kako se nebi ugusili.Samo hranjenje nije problem kada ce ne guraju.Preprosle godine sam na farmi Munja kupio jarice stare tri dana tako da sam iskusio probleme koji se javljaju na ovaj nacin.
 
@Nikola.KV. Lepa imekana otavica moze da bude non~stop pred njima i oni ce to poceti da grickaju sa 10~tak dana starosti(a mozda i pre).Ja praktikujem da od 15 dana starosti dajem pomalo granulu 1~cu za jarad i jagnjad.U pocetku to dajem sa dodatkom mesane prekrupe(kukuruz,tritikal i zob),pa posle malog privikavanja sklanjam prekrupu i dajem cistu granulu+1/5 obican jecam(zbog buraga tj. varenja). Kako su jarad veca tako povecavas kolicinu.Od 2meseca starosti dajem im da jedu na volju(stoji non~stop pred njima).Vazna napomena~pred njima uvek mora da ima cista i mlakasta voda.Sad bas imam dvoje jaradi (za 3 dana ce im biti tacno 3meseca).Vece je tesko oko 30~tak kg. a manje 25~6kg.Bez obzira ne tezinu ja sam zadovoljan ovim nacinom ishrane zbog toga sto se jarad pravilno razvijaju.
2ptyzb6.jpg
 
Stavio sam im otavu i starter za jagnjad.Hteo sam i grumen soli,pa sam cuo da su mali za to,zbog moguceg proliva.Inace su zajedno,u boksu od nekih 5 kvm.Napravio sam im mesto za spavanje,"kucicu" sa sijalicom.Neznam samo za vodu,nisam stavio,da li treba?
Zmajar,i ja sam uzeo od Munje.Mesana alpina i sanska.
 
normalno da treba voda, otkud ti to da ne treba :sta: ja sam video da moji jaganjci piju vodu dok sisaju ovcu znaci sigurno da treba :ppozdrav: nece im stetiti, moze im samo koristiti :haha:
 
Vodu im druze ponudis 2~3 puta dnevno(obavezno da bude mlaka) dok su mali,da ne bi upadali u nju i kvasili se.Kad malo porastu ,daj im da imaju vode stalno pred sobom.Pojilicu(kantu ili u sta vec sipas) obavezno fiksiraj,da ne mogu da prospu ali da mozes da vadis pojilicu da peres i sipas vodu.Ako je hladno,u toku dana 2~3 puta dospes pomalo vruce vode dabi razmlacio vodu u pojilici.Posto rece da si im stavio sijalicu gde spavaju moras obezbediti da ne mogu da dohvate kabl.Nemirne su to zivotinjice i vole sve da gricnu, da sve probaju.A reci mi kolega zasto ih hranis zamenom za mleko?Ako koza ima mleka trebalo je pustiti ih bar 15~ dana da sisaju majcino mleko(zbog kolostruma).Nemoj sada da prekidas sa tom ishranom jer vec su navikli i ne treba praviti velike promene.Kad stignes uslikaj ih pa stavi na forum da ih vidimo. :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Na vestaku su jer su kupljeni bez majke,sa farme.Sutra stavljam pojilicu,a niko mi nije odgovorio za grumen soli?Jel im treba?Cini mi se da se jedno jare malo vise cese od drugi.Sta da im dajem protiv parazita,ekto i endo?
 
Mali su oni druze jos za so(a ima je i u granulama).Sto se tice ciscenja,ja sam moje ocistio sa mesec dana starosti distolom.Nista vise im nisam davao. :ppozdrav:
 
Nemam pojma druze,i ja moram da se cujem sa bivsim vlasnikom da ga pitam sta im je sve dao.Kada sam ih kupio receno mi je samo da su ocisceni sa mesec dana distolom.Trebalo bi da se posavetujes i sa veterinarom,posto su ta jarad sa samo tri dana odvojena od majke verovatno da im treba neki vitaminski dodatak.Koliko si platio jarad ako nije tajna? :ppozdrav:
 
Da se ukljucim u diskusiju i ja sam uzeo pre deset dana jarad staru 10 dana od munje u Cacku cena je hiljadu din komad hranim ih Sano zamenom za mleko tri puta na dan vec piju litar ipo dnevno po glavi pocinju da grickaju granule polako zasad sam zadovoljan kako sam se plasio sta ce biti dal ce izrasti u dobre koze videcemo diskutabilno je jer macino mleko nista nemoze da zameni :ppozdrav:
 
Kako drugari izgleda ta zamena za mleko?Je li u prahu pa se razmucuje u vodi?Koliko kosta? Sve ovo pitam da bih izveo racunicu:prihraniti jarad,prodati za pecenje~dobijena sredstva uloziti u kupovinu odrasle koze.Po nekoj mojoj racunici na 4 kupljena jareta(odgajiti ih do25kg),kada se odbiju troskovi ishrane i same kupovine jaradi treba da ostane dovoljno sredstava da se kupi jedna muzna koza.Znaci na kupljenih 20 jaradi,uz "malo" truda i rada (3 meseca)
moglo bi da se dodje do 5 muznih koza.Tu bi se odgajivac nasao u velikoj prednosti jer bi odmah imao koze za muzu,dok bi mnogo vise vremena trebalo da jarad porastu(6~7 meseci) pa da se pare+ 5meseci dok se ojare+1,5~2 meseca da sisaju da bi se doslo do koze za muzu i to prvojarke.To je samo neka moja racunica ,izvedena prema ceni jaretine kod mene u pecenjari i ceni granule i kabaste hrane.Recite mi sta mislite o ovome,ima li neke logike? :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Cena litre zamene je nekih 17 din sve to sto kazes ima logike ja sam to zeleo uraditi ali imam jedan problem kod mene u kraju niko ali niko nece kupiti jare na pijaci ih zaobilaze ko da su sugavi pecenjari ih nepogledaju i to je jedini razlog sto nemam vise od par koza a drzao bi bar trideset ::lose::
 
Verujem ti druze.U vecini mesta je tako.Kod mene doduse je jaretina trazena samo tako.Cak sta vise u pecenjari imamo stalne musterije koji redovno konzumiraju jaretinu.A to sto kazes druze da narod bezi od jaretine,najvise su krivi oni koji kupe kozu i misle da ona moze da zivi od trave i vazduha,te da ce da se ovajde kad se ona ojari.Onda kad se ona ojari drze tu jarad jedno 7~8 meseci dok ne izadju na 22~23 kg(zivi lesevi,polno zreli i osecaju se :udri:).Pa ko jednom kupi posle bezi ko' djavo od krsta,a sto je najgore isprica jos 20~torici i do mo..ga.Ovde kod mene u kraju,jarad kupujem od 5~6 ozbiljnih kozara.Starost jaradi je od 2,5 do 3 meseca,tezina 25~30 kg ,mada ima i onih koji prodaju i manje do 20~tak kg.Ali glavu gore,doci ce bolji dani za kozarstvo i sve ostale grane stocarstva.Ako sami to ne budemo mogli da shvatimo drugi ce nas naterati na to(Englezi uce na Kembridzu,a Srbi na greskama). :udri: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Uzeo sam im danas kompleks vitamina koji se piju,i kostovit sa selenom za koze,i prasak protiv parazita.Za proliv sam dobio streptomicin,da im po malo dajem ujutru i uvece.
Cuo sam za pastu za spaljivanje rogova,600 din.Namaze se na mesto gde rogovi rastu,i sprecavaju da niknu.Ima li ko iskustva,i kad je najbolje da musko uskopim?
 
Nikola.KV je napisao(la):
Uzeo sam im danas kompleks vitamina koji se piju,i kostovit sa selenom za koze,i prasak protiv parazita.Za proliv sam dobio streptomicin,da im po malo dajem ujutru i uvece.....

Ako sam dobro shvatio daješ im streptomicin da ne bi dobili proliv??
 
@ Nikola.KV . Musko jare ti je najbolje sto pre nabaciti gumicu na jaja(nekako mi je ta metoda najbezbolnija). A sto se tice obezrozavanja,ja sam apsolutno protiv toga.Pogledaj linkove na kojima su farme koza u Svajcarskoj,Francuskoj i Americi~90% koza je sa rogovima.To ne znaci da su one bez rogova losije, nego treba ostaviti prirodu malo na miru. :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Poruka

I kod nas se jarići teško prodaju. Ja prošle godine kupio dva po 25kg sisančad za 40evra i odma ih isti dan zaklo. Pečenje prva liga.
 
Strile,to su mi dali kao lek,ne kao preventivu.
Tekir,stavljam gumicu danas,a i rogove cu paliti,za svaki slucaj.
Cime daih zaprasim protiv parazita,cini mi se da jedno ima :sta:
 
Nazad
Vrh