Orpington

ilona45

Novajlija
Učlanjen(a)
25 Okt 2009
Poruka
12
Dali neko uzgaja ovu rasu zivine ?
 
Da ne bude samo baš pitanje, bez ikakvog teksta i podataka o rasi živine, evo najosnovnijeg:

ORPINGTON rasa je stvorena u Engleskoj, u prošlom veku, na imanju Orpington, po kome je i dobila ime. Nastala je putem višestrukog kombinacijskog ukrštanja.

Dostojanstvena pojava i popunjenost u obliku kocke. Potpuno je ista visina, širina i dužina tela. Perje je jako. Vrat mora da bude srednje dužine i dobro operjan. Prsna linija je niska a trbušni deo je dobro popunjen. Lepo paperje pokriva skoro cele kratke butke i noge.


Kokoška izgleda malo sabijenija u proporcijama sa lučnom leđnom linijom koja se ne gubi. Njena najviša tačka je pre spoljnjeg vrha repa, tj trećine pera za upravljanje. Na maloj glavi nalazi se jednostavna uspravna kresta, malo niža od petlove, sa četiri ili pet zubaca. Kraj kreste treba da je na potiljku. Ušne minđuše su srednje veličine i crvene boje. Vratna kresta je okruglasta i crvene boje. Boja očiju je narandžasto crvena do crne, u zavisnosti od boje perja.

Od 1889 god. crni imaju noge crne boje, kod belih boja noge je bele do svetle boje mesa. Oko 1900 god. pojavili su se plavi Orpingtoni sa plavkastim nogama i ta boja je poboljšana.Kod prugastih, noge su bele do svetle boje mesa, (posle II sv. rata kod K.A.Meissnera poboljšani od engleskih životinja). Od 1948 god. kod crvenih, boja nogu je bela do svetle boje mesa. Jarebičasta boja dobijena je 1949 god. od jarebičaste boje Kokin petla i žute Orpington kokoške.

Orpingtoni nisu samo izložbena rasa nego i korisna za meso i jaja. Odgajivači ih hvale zbog robusnosti, brzog rasta, malog prostora za odgoj i mirne naravi. Ima ih izvanrednih boja, bogate forme i lepog perja. Nisu zahtevni i laki su za odgoj. Pilići su napredni. Meso je dobrog kvaliteta. Kokoška nosi dosta jaja. Njima ne treba visoka ograda jer nisu letači.

Težina: petao 3 do 4 kg; Kokoška 2,5 do 3,5 kg
Veličina prstena: petao 22; Kokoška 20
Jaje za nasad: 53 g; Boja ljuske jajeta: žuta

:ppozdrav:
 
::svaka cast::

by Maestro: Novi ste na Forumu, pa neću da brišem ovaj post, ali ovo je zabranjeno, bar da ste još nešto napisali. Hvala u svakom slučaju!
 
Mastro,Ilona je ovde na forumu nas Duuugooo... Nije ona kratko , nego se ne oglasava bas cesto, i uvek je samo u ovoj temi..
Naravno, nije to poenta , ali nije ni lepo taj samo jedan smajlic, zar ne?
Opet , poznajuci ilonu ,kao jednu odmerenu Damu, siguran sam da je taj ne nameran gaf ucinila ne namernom bez neke zadnje namere :ppozdrav:

Ilona 45, pozdrav :sreca:
 
Zdravo svima,

imam jedno pitanje,
gde se mogu nabaviti jaja Orpington.

Trebaju mi radi izleganja u inkubatoru.
 
Pozdrav svima. Nov sam na forumu , pa samo da postavim par slika mojih mladih orpingtona
1006274.jpg

1006334.jpg

1006329.jpg

1006317.jpg

Pozdrav
 
Svaka cast jako lepe,uvek sam mastao da oformim malo jato ali jednom sam samo skoro uspeo ,Pozdrav i ako na prolece budes imao viska pilica javi se.
 
Imacu pilica sigurno . Imam 20 koka i 4 petla, u tri razlicite krvne linije.Pozdrav
 
Ja imam jednu crnu, zapala nekako sa pilicima koji su bili kupljeni kao domaci... Pronela je sad skoro, 3 nedelje pre ovih ostalih domacih
 
Orpingtone sam cuvao pre nekih 7-8 godina u narandzastoj boji,pre svega zbog izgleda.Moje iskustvo,sto se tice orpingtona kao nosilje,je da ko hoce jaja nemoj da racuna na ovu kokos.Medjutim,meso im je za moj pojam ekstra,i jos interesantnije kod mene su se pokazale kao odlicne koke za lezanje na jajima.Imale su super raskvocavanje,kao kod domacih kokosaka.
 
Imao sam par komada koje se nisu raaskvocavale i nosile su samo 10tak jaja godišnje,imao sam jednu koja smeše 20tak jaja i raskvoca se,izvede piliće,počne da nosi i ponovo se raskvoca ,tako cele godine,a imao sam i koje su solidno nosile i raskvocaju se jednom godišnje.Ove koje su bas malo nosile imale su dosta krupna jaja.Nemam vec nekoliko godina orpingtone,ali planiram da ih ponovo zapatim,ali ako budem našao da solidno nose,a ne samo nekoliko jaja godišnje.
 
Hvala na pohvali Pero. Vidjao sam i mnogo bolje od mojih , ali se trudim da ih odgajim sto bolje mogu.
Sto se nosivosti tice , ja sam zadovoljan. Ove godine sam imao samo 5 (Plavih i Crnih) koka , i od njih sam ovog proleca prodao i izlegao poprilicno pilica. U martu i aprilu sam belezio, i nosile su oko 65 posto, sto mislim da je u redu.
Naravno da ne nosi kao Australorp ili Saseks , ali je zato lepa za videti i ima fino i ukusno meso. Za divno cudo ni jedna se nije raskvocala.
Pozdrav svima
 
  • Like
Reagovanja: 472
pecaj - da li imas petla od ove godine zlatnog orpingtona, ima koku, petao mi uginuo dok je jos bio pile? I odakle si ? Evo slika mojih.
7h1x.jpg
uu7c.jpg
vlr8.jpg
 
Poslednja izmena:
Pozdrav Markotiki. Lepa zivina. Na zalost imam samo jednog petla od jaja koje sam ove godine uvezao iz Engleske. Ogroman je,malo vislji na nogama , i ne znam kako ce da savije rep , posto Engleski tip orgingtona ima ( i koke i petlovi) malo veci rep nego Nemacki tip.
Pogledaj sajtove koje sam postavio pre 15-ak dana. Inace ja sam iz Beograda/Mirijeva... Kokoske u gradu,sta da ti kazem... Pozdrav
 
Nazad
Vrh