minimalna povrsina plastenika za "pristojnu" proizvodnju

darkota

Član
Učlanjen(a)
17 Mar 2010
Poruka
66
Lokacija
futog
Koja povrsina plastenika je potrebna za proizvodnju povrca, da bi od toga porodica mogla pristojno da zivi?
koliko sa grejanjem, bez grejanja...?
 
darkota je napisao(la):
Koja povrsina plastenika je potrebna za proizvodnju povrca, da bi od toga porodica mogla pristojno da zivi?
koliko sa grejanjem, bez grejanja...?

Zavisi šta je za koga normalno. Po meni plastenici bez grijanja 0,5 h. :cao:
 
Zavisi kolika je porodica, koliko ste spremni da ulozite,
zasucete rukave i ispunite jos niz pratecih faktora u povrtarstvu.

Nekada je dobro imati i malu povrsinu.
Kada je bagatelna cena, kada lose protice proizvodnja, itd,,,

Mada u principu bez, par plastenika neisplati se uopste pocinjati. :cao:
 
Miladin je napisao(la):
darkota je napisao(la):
Koja povrsina plastenika je potrebna za proizvodnju povrca, da bi od toga porodica mogla pristojno da zivi?
koliko sa grejanjem, bez grejanja...?

Zavisi šta je za koga normalno. Po meni plastenici bez grijanja 0,5 h. :cao:
0.5 h ?
To je za veliku porodicu :haha: :haha:
Ja imam 500m2+90m2 rasadnik i kad zavrsim grejanje, grejacu oko 350m2
Radim samo salate, i zacinsko bilje
Poceo sam sa jednim 8x30, ali to je malo, vise za dzeparac ::lose::
Post je spojen: [time]1298570432[/time]
_________________________________________________
Kurkela je napisao(la):
Zavisi kolika je porodica, koliko ste spremni da ulozite,
zasucete rukave i ispunite jos niz pratecih faktora u povrtarstvu.

Nekada je dobro imati i malu povrsinu.
Kada je bagatelna cena, kada lose protice proizvodnja, itd,,,

Mada u principu bez, par plastenika neisplati se uopste pocinjati. :cao:
Slazem se da i manja povrsina moze biti OK
Treba naci sta gajiti i imati sigurnu prodaju
Radio sam ranije paradajz, papriku, krastavac ali sam od toga definitivno odustao :ppozdrav:
 
e toje sad diskutabilno zavisi kakav ko ima apetit nekom je dosta mesečno 200ue a nekom nije ni 500eu....pa zbog toga nemoze se ni reći koja je površina kome dovoljna :cao: ja radim na otvorenom nekad je bilo lepo i sa 30ari a sad nije dosta ni 60ari :cao:
 
Miladin je napisao(la):
Skal:
U pravu si to zavisi od apetita,
Naravno slažem se sa zaključkom za apetit. :cao:
Još se po meni mora voditi računa o liberalizaciji trgovine sa zemljama koje imaju klimu mnogo povoljniju od naše (a koje su nam u košiluku) za proizvodnju plodovitog povrća baš onda kada je kod nas dobra cena a kod njih je proizvodnja u punom jeku i cena vrtoglavo pada.kolega je bio prošle godine početkom aprila u albaniji i kaže da je krastavac 1 klasa 12 evro centi na veliko + prevoz do srbije i opet je jeftiniji od našeg u to vreme.
dosta je polemike na forumu bilo oko ovih činjeničnih stvari koje definitivno ulaze na velika vrata i koje će nam biti sigurno prepreka.
 
Pametene zemlje imaju pelemane za uvoz takvog voca i povrca i to nije tajna,a nasa jadna zemlja je potpisala trgoviski sporazum sa Turskom o slobodnom uvozu poljoprivrednih proizvoda a znamo kakva je njihova klima i da povce stize bar mesec dana pre naseg i jos njihove subvencije koje im daje drzava.To niko pametan nebi dozvoli pa ni bosna nema takav sporazum samo neko pametan se nasao od nasih budzovana da potpise.Pa zato ove godine zelim dobru srecu povrtarima u proizvodnji i plasmanu povca.
 
topalovic je napisao(la):
Pametene zemlje imaju pelemane za uvoz takvog voca i povrca i to nije tajna,a nasa jadna zemlja je potpisala trgoviski sporazum sa Turskom o slobodnom uvozu poljoprivrednih proizvoda a znamo kakva je njihova klima i da povce stize bar mesec dana pre naseg i jos njihove subvencije koje im daje drzava.To niko pametan nebi dozvoli pa ni bosna nema takav sporazum samo neko pametan se nasao od nasih budzovana da potpise.Pa zato ove godine zelim dobru srecu povrtarima u proizvodnji i plasmanu povca.
biće kako bude s obzirom da se nikada nisam uzdao u državu koje vode **greška i secikese.Juče sam polemisao o tome sa svojim kolegom iz prigrevice povrtarom koji za razliku od mene ide na pijac i praktično zaradjuje za život od povća i zaključili smo da ne treba odustati nego pomolit se bogu i vredno zasukat rukave i truditi se da kvalitet nadjača jer će u ovom poslu samo najjači(ne po površinama) i najluđi ostati.
Takođe kao i Željko Topalović svim povrtarima želim sreću i mudrost u priozvodnji i plasmanu povrća - :cao:
 
Ljudi samo napred.Sposobni smo smo i valjda toliko pametni da izguramo ovo.Koliko ja znam i nasa zemlja ima prelemane(ako sam se tacno izrazio)koji stupaju u sezoni na snagu.Prevoz te robe kosta nesto a to nije mala stavka,plus to povrce nije sveze.U ovom poslu ce ostati najjaci najsnalazljiviji.Minimalna povrsina se ne moze izraziti brojkama jer varira od slucaja do slucaja.Sa grejanjem su dovoljna 10 plastenika 40x7metara i dve kulture godisnje.Bez grejanja je druga prica i tu treba bar duplo vise jer se smanjuje druga polusezona.E sad treba to sve prodati naplatiti i ispratiti sto je isto veliki problem.ima tih trzavica koliko hocete ali sta je tu je svima nama.Ponekad pozelim da sam u nekoj dzungli malo za jelo krpica oko struka i briga me za sve. :cool: :cool: :cool: :ppozdrav:
 
Sve to stoji. :D
Samo sto ledja pucaju, a zarade sve manje.
Mi radimo, a drugi nam lomi vrat.
Pusta bezcarinski uvoz, izvoza skoro da nema.
Ako se samo deo obistini oko uvoza, bice presipanje iz supljeg u prazno. :nono:
 
Kurkela samo nas moze spasti ovolika cena nafte jer drumski prevoz uvek poskupljuje za cenu goriva,ali ucestvuje i u nasoj proizvodnji , ko je blize nekog velikog grada (beograd) imace neku racunicu.
 
sve nam je to dzabe kad mi mnogi svoju robu nemozemo da prodamo na zelenim pijacama posto tezge drze preprodavci koji tu nasu robu duplo skuplje prodaju a mi smo prinudzeni njima da damo jer nemamo gde sa njom tako da je po meni bolje raditi svega po malo pa prodati na sitno nego dati vecu kolicinu robe za duplo manje to je moje iskustvo POZDRAV SVIMA
 
e ja sam drugog mišlenja je neidem po gradovima nego po malo većim selima pa prodajem robu malo većoj od kvantaške ali manjoj nego što prodaju šverceri pa ide samo zvoni zašto bi nosio na kvant kat to znam i sam prodati a šverceri :zli: štose tiče površine koja je isplativa čovek uvek oće više pamu nikad nije dosta onoliko kolko ima :cao:
Post je spojen: [time]1298812911[/time]
_________________________________________________
izvinjavam se za off :cao:
 
Duboko smo u :off_topic:

Topalovicu, tesko da ce poskupljenjem goriva i putarina bitno uticati na uvoz.
Nijedan nas uvoznik, niti njihov izvoznik u nasu zemlju, ne vuce male kolicine robe.
Jedan sleper povrca je 25 - 30 tona.
To povrce se otkupljuje po nekim mizernim cenama u zemljama gde se proizvodi.
Ono do naseg kupca prodje kroz 3-4 ruke i svi zarade vise nego proizvodjac.
Mahom je svugde isti sistem " otimacine" robe od onih koji su najvise ulozili.
Znate i sami da dva slepera uvezena na Bg kvantas odmah naprave pad cene na trzistu.
 
Moje licno misljenje, treba naci specificnu robu(povrce, voce, cvece....) i "siguran" plasman pa se moze proizvoditi sa manje povrsine. A takva roba nema mnogo veze sa uvozom :cao:
 
Nazad
Vrh