Zaboravljena stara autohtona rasa "fajferi"

roberte ti si stariji i iskusniji pa bi trebao da znas ako je svinja sita nema potrebe da pojede obor nadam se da ste zadovoljni sa odgovorom
 
jova82 je napisao(la):
roberte ti si stariji i iskusniji pa bi trebao da znas ako je svinja sita nema potrebe da pojede obor nadam se da ste zadovoljni sa odgovorom
To što ti kažeš uopšte nije istina.Kod mene hrana stoji ispred njih,jedu koliko hoće a sve što je od drveta izgrckali su pa sam morao da obložim limom.
Post je spojen: [time]1299443493[/time]
_________________________________________________
Izvinjavam se što pišem o nečemu što ne pripada ovde!
 
0642188266 Sinisa
ovo je broj vlasnika ovih svinja pa koga interesuje neka zove
Post je spojen: [time]1299747325[/time]
_________________________________________________
ove zime sam pravio kulen i naravno kobasice iskljucivo od Sinisinih fajfera i mogu kasti da nikad nisam bio zadovoljniji sa proizvodima tako da znam njegov broj telefona
 
Nasa Moravka je nastala od sumadinke koja je opet predak mangulice i berksira a ima mozda prvobitnih uvoza i udela gena jorksira koji je dosao 1880 ili 1890 na Dobricevo u cupriju. Inace radice se analiza krvi (gena ) preostalih moravki u srbiji pa ce da se vidi ima li razlike i kolika je izmedju moravke i pfajferice ili Crne slavonske svinje.
Inace mislim da ne bi smele da imaju ove beline na njusci vec da treba da bude crna ali neznam kako je po standardu za pfajfericu ali znam da moravka ne sme da ih ima
 
Jeste Nemanja u pravu si ! Citao sam na sajtu kod brace hrvata da CSS ne sme da ima belih tacaka ili traka po sebi.Mora biti skroz crna.
 
Poruka

Ovakve svinje sam video kod jednog mlina u okolini Uba. Imaju beli cvet na glavi. Ogromne su. Cele godine su napolju hranjene otpadom iz mlina. Gazda nije znao o kojoj je rasi reč. Imaju ih pedeset godina. Ali pouzdano znam da landras i jorkšir može da se hrani isto tako napolju uz minimalnu dohranu žitom. Svinja od svih domaćih životinja najbolje može opstati bez pomoći čoveka. Dovoljno je šest nedelja da u potpunosti podivlja. Pa tako što se tiče kvaliteta mesa za preradu moze se dobiti od bilo koje rase ako se hrani u prirodnim uslovima.
 
verovatno je moravka a beli cvet je uticaj neke bele rase koja se provukla, ako znas te ljude neka mi se jave ili da stupimp u kontakt, mozda moze premiju da uzmu za moravku a i ovo sto ima je u srodstvu tako da bi sveza krv znacila
 
sarbanac je napisao(la):
Ovakve svinje sam video kod jednog mlina u okolini Uba. Imaju beli cvet na glavi. Ogromne su. Cele godine su napolju hranjene otpadom iz mlina. Gazda nije znao o kojoj je rasi reč. Imaju ih pedeset godina. Ali pouzdano znam da landras i jorkšir može da se hrani isto tako napolju uz minimalnu dohranu žitom. Svinja od svih domaćih životinja najbolje može opstati bez pomoći čoveka. Dovoljno je šest nedelja da u potpunosti podivlja. Pa tako što se tiče kvaliteta mesa za preradu moze se dobiti od bilo koje rase ako se hrani u prirodnim uslovima.
Da li mozda imas adresu ili ime tih ljudi sto drze te svinje? Ja sam skoro nabavio pet nazimica pa me interesuje da vidim ko jos ima zbog ukrstanja!Hvala unapred
Inace sto se tice ishrane landrasa ili neke plemenite visoko mesnate rase losom hranom pasom itd. to zaboravi.Moze samo da zakrzlja!
Bio sam svojevremeno na jednom predavanju u Subotici o uzgoju mangulica pa su bas kao primer naveli da su cistokrvnog landrasa 4 meseca hranili sa kukuruzom bez ikakvih dodataka i dogurao je do 40kg.............
 
Zamislite ja imam dva muska praseta, ove rase a mislio sam da su neki melezi hemsira. Radi se o tome da je cale kupio za tov pre nedelju dana. Kad dobijem vremena slikacu. Jedno ima belo na njusci i mislim da nije bas ciste rase a drugo je potpuno isto kao na slikama koje ima ovde.
 
ako neko moze da ubaci link tog priloga, da pogledamo i mi sto nismo uspeli da pogledamo na tv ! :ppozdrav:
 
Moj savet je da se pre uzme moravka kao nasa rasa kojoj preti izumiranje, imam kontakte od dvojice odgajivaca sa pristojnim cenama, mislim da su dosta manje od 300e za nazimicu (ne tvrdim samo mislim).
Ova pfajferica je hrvatska rasa iako se nekad gajila u vojvodini i ajde da pustimo nih da se zezaju sa njom a mi da sacuvamo nase domace koje tesko preyivljava.
 
Standard Crne slavonske pasmine svinja ili fajferice:

- osrednja dužina i širina
- srednje veličine ( oko 65 cm u grebenu )
- suha, prilično dugačka i dosta uska glava
- blago ugnutog profila ( slična mangulici )
- uši srednje veličine, poluklopave i poluoborene okrenute u pravcu njuške
- podbradnjak dobro izražen
- vrat srednje dužine i osrednje širine
- trup dosta kratak - u dobroj ishrani gotovo cilindričan a u nedovoljnoj daskast
- grudni koš dosta dubok i širok
- leđna linija uglavnom ravna i osrednjih širina kao i slabine i sapi koje su nešto i oborene
- plečke lijepo zaobljene
- šunke osrednje izražene (!!!!!!!!!!!!!)
- noge dosta kratke i tanke
- boja dlake potpuno crna bez ikakvih biljega
- dlake glatke, ravne i polegnute uz tijelo, nekada toliko rijetke da se čini da je gola
- koža pigmentirana, sivopepeljasta
- gubica i papci crno pigmentirani
- obično 10 sisa, rijeđe 12 a izuzetno 14 također crno pigmentiranih

Nerast obično drži malo uši uspravljenije od krmača pogotovo kod spolnog nagona ( u pokretu su ) i može imati karakterističnu leđnu peraju.
 
Nazad
Vrh