Ekonomska racunica u proizvodji prasica tokom cele godine,!

Petar 90

Član
Učlanjen(a)
10 Dec 2010
Poruka
4.439
Lokacija
Jagodina
Evo ja kao najmladji,i najmenje iskusan,zelim da naucim nesto od iskusnijih kolega,pa evo otvorivu ja temu...
Ako je neko raspolozan da napise nesto ,neka samo izvoli...
Molio bih i moderatore da odgovarajuce postove prebace iz teme o ceni prasica u ovu temu..
Hvala :ppozdrav:
 
Svako ima svoju racunicu i razmisljanje i o tome ne vredi rapravljati ali treba svakog salusati i teziti ka tome da svi mi nadjemo neko zajednicko i dobro resenje....
Ja sam mlad i nije me sramota pitati za savet,a ima ovde i pametnih ljudi,,,
:ppozdrav:
 
@galic
Ma mozemo da trazimo,a znas i sam sta cemo da dobijemo,,, mala ponuda velika potraznja osnov za veliku cenu.... sto znaci i kada nema prasadi trebalo bi cena da bude velika .. ali se nesto cudno desava i ne meri sa sa osnovama ekonomije i trgovine
 
Moje misljenje je da bi drzava trebala da odredi cenu,je ti jednu turu prodaz za 200din po kilu,a drugu za 100....
Moje misljenje,zasto se onda ne napravi neka cena od 160-170din koje bi bila preko cele godine isti,naravno sa skokom kocentrata i svega ostalog sto se koristi za proizvodnju da i cena ide gore...
samim tim narod bi znao na cemu je mogao bi da se organizuje,da poveca proizvodnju,da zna koliko moze da ulozi i pre svega koliko moze da dobije....
mladi ljudi ,koji tek krecu time da se bave,mogli bi da podignu i kredit,mislim da bi sve miglo da bude lakse,samo da je ta cena odredjena i standardna :ppozdrav:
 
Ljudi, Grujo, trazi , ako ne trazis neces ni dobiti.. stara jevrejska...a ako pricas da ce da trazis , a ne trazis dobices ono sto si i napisao :haha: :ppozdrav: ::svaka cast:: ::namigivanje::

Post je spojen: [time]1298399880[/time]
_________________________________________________
JOs nesto, evo , negde oko 15h sam pitao sve ove nase proizvodjace da skupimo, kao jednu ponudu 100 prasica od 20-23 kg...Da li ste videli koliko je "skupljeno" do sada 19:34 h...
I da li ste videli,da Srbija po mom nekom proracunu, "potrosi" oko 10 milona prasica godisnje....A mi ne mozemo da skupimo 100 komada za 5 sati... i sto smatram, da predstavljamo,reprezentativni uzorak...iz raznih smo krajeva Srbije...A to znaci , mi imamo prasad, ali nedovoljno, oni imaju pare... pa se "ceramo" :spavam: :spavam: :spavam:
 
Pozdrav

Imam ja sam, skoro tu cifru od 100 komada. :ppozdrav:
Sto se tice dalje distribucije prasica na trziste i cene, to je problematika
koju cemo tesko resiti.
Na zalost nema organizovanih otkupa, prodaja je kilava tokom cele godine.
Koncentrati su skupi.
Moje prasice ne prodajem, nego ostavljam za tov.
Nesto viska, se proda.
Ako se gleda nova godina, Bozic, Uskrs, za prodaju od tog posla na zalost, nema velike zarade. :cao:
 
Ljudi,kolege došlo je vreme imati 3K to jest količinu,kvalitet i kontinuitet proizvodnje ako hoćeš opstati na tržištu a juriti samo cenu neverujem da tu ima uspeha a isplatljivost nemože se reći na godišnjem nivou ,teško ali na nekojiko godina ima zarade samo treba pravilno raspoređivati novac :ppozdrav:
 
dfiskal je napisao(la):
Ljudi, Grujo, trazi , ako ne trazis neces ni dobiti.. stara jevrejska...a ako pricas da ce da trazis , a ne trazis dobices ono sto si i napisao :haha: :ppozdrav: ::svaka cast:: ::namigivanje::

Post je spojen: [time]1298381028[/time]
_________________________________________________
nije problem da se trazi , problem je sto prekupci nece da ti daju vise o tome se radi ne daju i to je to mozemo mi da vrecimo ko koze ma jok nemoj sada da im das posle nedelju dana placaju manje i tako i nedogled ..nadam se da ce da bude bolje .. :ppozdrav: :D
 
Ova tema juce bila zakljucana? :sta:

Da, na kratko. Z.K.

Nece da ti plate Grujo zato sto imas kolege koje svoje prasice hrane svim i svacim,plus ako imaju svoj kukuruz,zito,jecam,...njima prigusti,daj prodaj posta za sta i pade cena,a losa stvar je sto je takvih mnogo u zemlji....
A tebi se normalno nece isplatiti jer hranis kvalitetno,a kvalitet i kosta....
Usput nas narod i ne gleda toliko kvalitet,daj samo da je sto jeftinije....
Ajde sad svi ce mo se sloziti da kontinuitet u radi i proizvodnji mora dati bollje rezultate,ali postavlja se pitanje ko ima para da ulozi da bi doso do tog stadijuma da ima proizvod u kontinuitetu,i dali oni proizvodjaci koji imaju sredstva da uloze,da li se smeju usuditi da krenu u takav poduhvat....Jer cena hrane stalno skace,a cena proizvoda varira u velikoj razlici...?
 
A u takvom sam dugu da je to za pricu i dalje se sve hrani po tabeli nema odstupanja samo cena malo bolja i eto po leglu 30 do 35.000 din i kada cujem da pojedini daju dzebe poludim a on bi mi rekao " ma jeb..m ti imam samo tu jednu krmacu i nekih 8 komada prasica sam mu dao pa sta ".. ee dodje mi da .. ahhhhhhhhhh nadam se stabilizaciji . ne gasim nista .idemo dalje :D :ppozdrav:
 
a ne razmislja da je takvis sa jednom krmacom mnogo i da bas oni obaraju cenu,jer u svakom selu ima mozda 3-4 velika proizvodjaca,a ostali imaju po krmacu - dve.....
Grujo ko ceka taj doceka :ppozdrav:
 
Evo imao sam amlo slobodnog vremena pa sam pokušao da satavim orijentacionu računicu za proizvodnju prasadi. Uslovi su da je prase nazimica prosečno dobrog kavliteta kao većina u Sremu, Mačvi i u Pomoravlju, da je odabrana iz sopstvenog zapata i da smo je mi odgajili do krmače. Sva hraniva kupujemo i to po maloprodajnim cenama (sojina sačma 50, griz 45, suncokretova sačma 30, premiks 15o din/kg), na kraju ćemo dodati rad i utrošak energenata.
Odabrali smo prase iz sopstvenog legla, gajimo ga do uzrasta od 110 do 120 kg, kada ćemo nazimicu pripustiti. Do tad ona će pojesti prosečno
400 kg hrane sa prosečnom cenom od 27 din= 10 800 din
Tada vršimo osemenjavanje dvokratno cena 1 500 din
U toku bremenitosti jede 3 kg dnevno koncentrata sa cenom od 26 din/kg
114*3*26= 8 890
Po prašenju je prasiće doji 30 dana, tada jede 7 kg koncentrata dnevno sa cenom od 28.5 din/kg
30*7*28.5=5 985
Posle zalučenja ima servis period koji traje oko 10 dana i tada je hranimo dosta dobro kako bi ušla što pre u estrus
10*5kg*28.5= 1 425 din.
Sve to ukupno kad se sabere je 28 600 din..
Neki prosek odgajene prasadi po krmači je 9, znači do težine od 20 kg po krmači moramo odgajiti 9 prasadi, ispod toga nema računice. Krmača nam ostaje i njena cena po kg ako više nećemo da je držimo je 90 din*puta masa (110-130kg)= 10 800 din.
28 600- 10 800=17 800 din.
Ovu vrednost delimo sa brojem prasadi na zalučenju i dobijamo da nas je svako prase koštalo
17 800/9= 1 977 din. Na to dodamo troškove lečenja (gvožđe,vitamini,ne daj Bože antibiotici) 223 din po prasetu. Prase nas košta 2 200 din, ima prosečno 7 kg te nas u tom momentu prodaje ono košta minimalno 315 din/kg. Ali niko ne prodaje tako malu prasad jer se ne isplati a niko neće da kupi tako malu jer su nežni i ne treba im stres u tom periodu, sledi odgajivanje.
Od 7 do 15 kg jedu konentrat sa 20% SP, cena koncentrata koji ja pravim je 32 din/kg, konverzija 1,7 kg hrane za kg prirasta, a prirašće 15-7=8kg.
8*1.7*32=435 din
Od 15 do 25 din kg jedu koncentrat sa 18% SP čija je cena 30.5 din/kg a konverzija je oko 2,2 kg hrane za kg prirasta.
10*2.2*30.5=671din.
Kada se saberu troškovi po prasetu, prase od 25 kg košta
2 200+435+671=3 306 din, tj 132 din po kg. Pri čemu nismo računali naš rad od skoro godinu dana, jer trebalo je odgajiti krmaču od praseta, pripustiti, čekati....Takođe nismo računali utrošak el. energije za grejanje prasadi i druge troškove koji se uvek jave, pri čemu je ovo jako dobar primer koji nije lako dostići kod naših farmera.
Da bi se nekako uklopio u ovu priču, farmer treba da ima min 40 krmača, da ih sam opslužuje tj članovi domaćinstva i da bar energetski deo obroka (žitarice) sam proizvodi. Uopšte nije lako, ali ko može da izdrži neka proba, doćiće i ovome ili ovima kraj. Samo da ne bude sjaše Kurta uzjaše Murta. :udri:
U zdravlje! :ppozdrav:
 
Postovani prof.doktore Seljak-u... sta reci nego... :bravo: :bravo: :bravo:, kamo srece da tako svi rade... ne bi ni poklanjali za 110,00...Nego, ne rece mi ... kako se u Srbiji proizvede 10.000.000 praseta..a cinjenica je i to da se to sve "pojede"...i da ostane za dalju proizvodnju (domazluk) itd... i onda prosto pitanje koliko onda kosta proizvodnja 10 milona praseta...zakljucak je jasamn 10 miliona *132, din=1.320.000.000,00/106=12.452.830,00 evra a posto proizvodnja po svim pravilima ide X2 onda bi prodajna vrednost bil oko 25 mil.evra.....Masala..Masala ::novac:: ::novac:: ::novac:: ::svaka cast:: ::svaka cast:: :haha: :haha: :haha:
 
Svaka cast na postu,lepo izvedena racunica ::svaka cast::

Sto dakle znaci da bi tebi na svemu tome ostajala plata od naprimer 20 000...
A nas prijatelj dfiskal racuna da se ima svakog meseca po 20 praseda za prodaju...znaci da nam ostaje 1000din po prasetu
dakle 20 praseta mesecno je;
20x12=240praseta godisnje
svinja da prasi prosek 9 kao sto je kolega gore naveo,treba ti;
240/9=27 krmaca
s obzirom da se krmaca prasi 5x u dve godine,to je dakle;
27/2.5= 11 krmaca
Ali sad dolazi i do toga,nedaj boze da dodje do uginuca,pa neko prase mora da bude kedzavo,pa i ne mogu svi da budu isti,mislim ne mogu svi da imaju jednaku kilazu,u ovom slucaju 25kg
neka bude da se sve to pokrije i da bude po jusu,da 13 krmaca oprasi tih 240 praseta godisnje
Ako smo mi ulozili u prase 3306din,trebamo ga prodati dakle bar za 4300,
sto daje da bi onda minimalna cena prasica trebala da bude;
4300/25=172din/kg
 
Hvala, bitno je da ovakva računica bar pokazuje neku orijentacionu sliku oko cene. Ova kalkulacija važi za ljude koji imaju manji broj grla, kao i ja, a vidim da je velika većina u toj priči. Pazite ako govorimo o pristojnoj plati u SRbiji je nema, nego daj da prežvimo. Čovek domaćin bi trebalo da ima bar 30 000 dinara prihod od prasića ako se time bavi,čit jer je to velik posao, plus 10 000 da uplati penziono i ostala davanja, pa treba i on da prima penziju, onda vidite do koje cifre dolazimo. Najveći trošak u ovoj proizvodnjmi čini ishrana, tu treba ekonomisati, testirati, esperimentisati, upoređivati i samo tu može da se napravi ušteda. O amortizaciji objekta i opreme je suludo i govoriti. Na kraju imam osećaj da bi se lepše osećao da ovo nisam računao. ::lose::
 
Nazad
Vrh