Ishrana zivine

A posto imam prilike posijati sve zitarice,mene bi zanimalo od Vas iskusnih uzgajivaca sto je najbolje davati tovnim a sto nosiljama?
znaci,od razi,zobi,jecma,tritikala,psenice.
imat cu i svoje soje ove godine.
 
A posto imam prilike posijati sve zitarice,mene bi zanimalo od Vas iskusnih uzgajivaca sto je najbolje davati tovnim a sto nosiljama?
znaci,od razi,zobi,jecma,tritikala,psenice.
imat cu i svoje soje ove godine.
Vec je puno pisano o tome.Soja je glavna i izvor vecine proteina u smesi.Nesme zrno,mora se ekstrudirati.Ti mozes jos koristiti suncokret,kukuruz i zito menjati za stocno.Moze i lucerka,s tim da se melje suva u smesu.Ostale komponente se moraju kupovati.
 
Jedan kolega mi je rekao da je on svoju soju u kotlu doma na drva termički obradio :osmeh:
Sad ak laže on lažem ja. al mislim da se može i tak
 
Ljudi ne igrajte se sa sojom.Ona je jako korisna i bogata proteinima,ali ako se DOVOLJNO TERMICKI ne obradi,moze biti pogubna.Takodje je veoma stetna ako se pokvasi i pobudjavi.
 
Neobradjeno zrno soje sadrzi tripsin inhibitor koji je otrovan. Odstranjuje se termicki. Dosta ljudi greju zrno soje u kotlu ili na nekom plehu i kao po boji znaju kada je dovoljno. Nemojte se igrati kao sto kaze SAMA. Ako dovoljno ne zagrejete soju ostace tripsin i eto zla, a ako preterate sa grejanjem unisticete njena pozitivna svojstva.
 
Koncentrat za tov curaka 3
Kukuruz 54
Kvasac 3
Sojina s. 30
Lucerka 4
Stocno 2
DKF 2
Kreda 1
Premiks 1
SO 0,4
Metionin 0,2
Mast 2,4
Koncentrat za tov curaka 4
Kukuruz 62
Sojina s. 20
Kvasac 1
Lucerka 4
Suncokret s.3
Stocno 2
DKF 2
Kreda 2
Premiks 1
SO 0,5
Metionin 0,2
Mast 2,3
Na zahtev clanova preko PP dajem recepture s kojima sam imao zadovoljavajuce rezultate.:ppozdrav:
 
Pozdrav drugari.. :ppozdrav: da li postoji neka alternativa umesto sojine sacme, za ishranu nosilja.. kupio sam 20ak komada za sebe, i pravim smesu, ali skupa sacma mnooogooo ::pomoc:;pa ako neko ima neku ideju, bio bih zahvalan da je podeli sa mnom?? :cool:
 
Pozdrav,
planiram u proleće da kupim 10 do 15 ćurića i da ih držim za svoje potrebe. Nemam njive a ni kukuruza i ostalih žitarica za ishranu ali i nemam nameru da ih često kupujem. Međutim ispred nekadašnjeg kokošinjca imam dvorište od oko 5 ari u kojoj trava svake godine buja te moram često da ju kosim. Imam i veliku baštu, oko 8 ari. Zbog velikog dvorišta mislio sam da odrasle ćurke držim na otvorenom preko dana,ekstenzivno. Pola bašte sam planirao da posejem kukuruz i da ga siliram ili da ga dok još bude zelena stabljika da ga sečem u sitne komadiće i da njime hranim te svoje ćurke.
Mene interesuje dali je već neko hranio svoje ćurke sitno seckanom zelenom stabljikom kukuruza i kako se taj vid ishrane pokazao i dali može ovim načinom ishrane i ispaše da se kod ćuraka maltene u potpunosti izbaci zrnasta hrana, osim kod malih ćurića?
 
Curici zahtevaju najvise proteinsku hranu od sve zivine.po meni se ne mogu KVALITETNO uhraniti navedenim nacinom ishrane.
 
Nazad
Vrh