Kako pravilno zaklati i odrati jagnje?

Odg: Kako prvilno zaklati i odrati jagnje?

Pozdrav drugari.Moja iskustva su sledeca:dobro jagnje je svako jagnje koje u lubini(ocisceno,bez glave) tezi 50% od zive vage.Sa tovnim rasama se napredovalo u tom segmentu pa kao sto rece kolega Majilovac neke rase daju 60~65%.Ja sam klao i meleze sa slicnim rezultatima (IDF~romanovska,Sjenicka~Wirtenberg,itd...)Sto se tice procenta
u pecenju,sta god da ubacis u furunu ili stavis na razanj,upece se 30%(kalira).Necete verovati da sam cak i ribu merio
(oslic i pastrmka)~takodje u pecenju izgubi 30%. :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Poruka

Već duže vreme razmišljam dali je moguće uštaviti jagnjeću kožu u domaćoj radinosti. Nekada se to radilo u selu. Ima neki sistem sa mekinjama i hrastovim žirom i čini mi se i krečom. Ti koji su znali više nisu živi a mlađi pojma nemaju. Nekad su se pravili kožuvi koje su nošeni preko zime. Zakolje se godišnje i 30jagnjadi. Lepe kože šteta ih bacati.
 
Odg: Kako prvilno zaklati i odrati jagnje?

kod nas se koze ostavljaju kada se jagnje oguli na kozu se stavi so i razapne i tako se susi posle se oper i bude meka moze da se na njoj lezi :ppozdrav:
 
Odg: Kako prvilno zaklati i odrati jagnje?

Sto se tice stavljenjakoze,sada to rade sa mravljom kiselinom.Ne znam tacno kako ide taj postupak ali znam sigurno da se koristi mravlja kiselina.A jesu lepi bili oni gunjevi... :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Odg: Kako prvilno zaklati i odrati jagnje?

Kolega "travnicke za pramenke " uzeo od mene ovakvo jagnje,inace staro je 2,5 mjeseca,tezina zivoga je bila 32 kg,a nakon klanja meso 18 kg izleda ovako:

 
Odg: Kako prvilno zaklati i odrati jagnje?

dobro je sigurno je dobro i kukuruza pojelo sta ste mu to uradili kod prednji nogu :ppozdrav:
 
Odg: Kako prvilno zaklati i odrati jagnje?

Pojelo jecam i stocno jutro i noc 2 dva puta svaki dane.... :ppozdrav: :D
 
interesuje me dali je preporucljivo zaklati jagnje koje sisa ovcu ... ima negde oko 30ak kg nisam ga jos odvajao sa ovcom je jede normalno sve samo sto je jos uvek uz ovcu.. ?
 
jel znas kako kolju u nekim susednim drzavama .uvate pa ga j... dok ne iskoci iz koz'e ..,,,malo sale..
 
@draganpan.U ilovacu kolega gde i svaka druga ide :haha: Je.i ga od necega mora da se zivi,posao ko' i svaki drugi:dodjes na posao,raspremis se,pobrojis koliko ima komada za taj dan,pustis radio(da ubije monotoniju) i zavrsavas posao.Nema emocija,daleko bilo~izivljavanja,znaci samo strucno obavljanje posla zaradi prezivljavanja mene i moje porodice.
@steva 44. Sto se tice tog sexa,jos uvek me hoce mlade i zgodne zene :haha:...ostajem pri mom' nacinu rada:haha::ppozdrav:
 
Halal i Košer

Braća Jevreji i muslimani kolju jagnje/ovcu po svojim zakonima, malčice drugačijim nego što hrišćani rade.

Pročitajte o običajima Jevreja i muslimana:
~ Halal
~ Košer

Ukoliko želite muslimanima i Jevrejima isporučivati jagnjetinu i ovčetinu morate se pridržavati njihovih pravila jer su oni gospoda Kupci.
 
Poslednja izmena:
Obično se kaže novi kasapi ispod repa kolju. Gledao sam zanimljiv video o ređenju jagnjadi. Deranje počinje takn što raseca kožu u trougao od grudne kosti prema prednjim nogama.tad kači i prednje noge. Zatim proseca kožu do vrata i kožu na prednjim nogama sa unutrašnje strane te to oguli dokle može. Otkačiva zadnje noge i odseca kao i mi. Guli kožu sa vrata i leđd do plećki. Zatim kožu kači za neku mašinu i svlači je od prednjeg dela ka zadnjem kao čarapu. Prvo klanje pokušaću. Interesantno sto nigde ne puca i ne odvaja meso sa kožom. Sve u svemu radi obrnuto od onog što je kod nas ustaljena praksa.
 
To ona klanica neka velika sto linijski to rade i svaki guli po jedan deo? Kolju jagnje za jagnjetom? Mislim da sam gledao tako nesto ako je to to sto ti pricas
 
Danas klao mlado jagnje 36kg,pramenka x sjenicka (kvalitet ocenite sami)
2pt6pas.jpg


- - - - - - - - - -

2je5usk.jpg


- - - - - - - - - -

j59qv9.jpg


- - - - - - - - - -

2vj94ye.jpg


- - - - - - - - - -

Nesto od alata
2jg10s3.jpg
 
Nazad
Vrh