Otkup kože na teritoriji bivše SFRJ

crni tekir

Član
Učlanjen(a)
12 Jan 2011
Poruka
2.159
Lokacija
Bajina Basta
Posto svakodnevno uz druzenje i saradnju na forumu saznajemo sve vise o ovcarstvu i kozarstvu:eek: rasama,novim nacinima drzanja,ukrstanjima i poboljsanju kvaliteta mleka i mesa itd..
Interesuje me da li se jos neko bavi jednim od najstarijih zanata~otkupom kože.Kakva su iskustva u regionu?Kod mene konkretno(u B.Basti),otkup rade nakupci koji rade za jednu Uzicku firmu.
Cene su najblaze receno loše:jagnjeca koza 100~150 din zavisno od klase,jareca isto a juneca se meri na kilo,ali otprilike kosta oko 50~tak evra. Svinjska koza koja je nekad itekako bila na ceni vise se uopste ne otkupljuje. :ppozdrav:
 
kod vas je i to dobro, kod mene u selu ne kupuje niko tako da bacamo koze, ja sam okolina pozarevca
 
@Majilovac.Zalosno moj kolega.Tako je kod nas sa vunom.Ljudi moraju da sisaju ovce,nesto malo vune ostave za sebe a ostatak na deponiju ili negde u potok pa kerovi razvlace.A u susednoj Sloveniji uveliko otkupljuju vunu,presuju i koriste kao izolacioni materijal umesto staklene vune i stiropora.Kazu da 1 cm. ovcije(presovane)vune menja 5 cm staklene.Sto se tice koze,ne znam stvarno od cega trenutno prave koznu garderobu.Kod mene u gradu ima 3 butika koznegarderobe~od cega je prave??Mozda i to uvozimo kao sto uvozimo krompir,beli luk i pasulj. ::lose:: :sta: :ppozdrav:
 
Da li može neki kontakt te firme koja otkupljuje kožu, naravno ako znaš ili možeš da doznaš preko nakupaca... ::namigivanje::
 
@Matke.Moze druze,raspitacu se koliko danas(samo da kisa stane :kisa: ) pa cu ti poslati tacnu adresu i broj telefona.Ja u pecenjari dajem nakupcu po 100 dinara komad,on ih tera sirove.Kaze da ih posle soli i pakuje jednu na drugu dok ne nakupi odredjen broj komada,pa ih onda predaje na preradu u tu firmu.Firma se inace nalazi u mestu Volujac kod Uzica ali poslacu ti telefon pa ih kontaktiraj. :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Bavim se preradom koze i krzna,a samim tim i otkupljujem jagnjecu i jarecu kozu za potrebe sopstvene proizvodnje po realnoj trzisnoj ceni,a ona je vec godinama nekoliko puta veca od 100 din za pravilno oderanu i konzerviranu(usoljenu ili osusenu) jagnjecu kozu.Sto se tice jarece koze njena cena je manje vise konstantna i krece se od 120 do 150 din.
 
@Bojannn. Koliko placas pravilno oderanu i knzerviranu(usoljenu ili osusenu) jagnjecu kozu?? Jeste malo daleko od B.Baste ali za vecu kolicinu mozda bih i imao racun :sta: :ppozdrav:
 
Da li bi neko mogao da opiše proces spremanja kože (usoljavanje) da li ide obična kuhinska so ili nitratna, da li treba da bude na hladnom mestu, kako se suši ? :sta:
 
@Matke. Ja ti nebih znao tacno reci ali cu se raspitati kod ovog lika sto otkupljuje kod nas.On ne susi vec sprema sirovu,tj.soli.Cim saznam javicu ti. :bravo: :ppozdrav:
 
Bojannn je napisao(la):
Bavim se preradom koze i krzna,a samim tim i otkupljujem jagnjecu i jarecu kozu za potrebe sopstvene proizvodnje po realnoj trzisnoj ceni,a ona je vec godinama nekoliko puta veca od 100 din za pravilno oderanu i konzerviranu(usoljenu ili osusenu) jagnjecu kozu.Sto se tice jarece koze njena cena je manje vise konstantna i krece se od 120 do 150 din.
Hoćeš li nam reći šta podrazumevaš pod pravilno oderanom i konzerviranom kožom, da mi ne štetimo od naših jagnjadi.Pozdrav.
 
Bojannn nam se ne javlja. :sta: Ili je pretrpan sa poslom ili nas je zaboravio. :sta: Jede se kod nas u zapadnoj Srbiji
i u Sumadiji dosta pecenje.Samo ja u pecenjari godisnje zakoljem 1200~1500 jagnjadi.Mozda bi mogla sa nekim od nas da se rodi saradnja. :ppozdrav: :ppozdrav:
 
E ljudi,ja otkupljujem jagnjecu i jarecu kozu za potrebe sopstvene proizvodnje.
Slobodno se javite pa cemo se dogovoriti konkretno!!!Evo vam broj pa ako imate tu kozu javite se ili ostavite svoj broj da vam se javim i da se dogovorimo 064 11 863 86.
Neko je pitao kojom soli se sole koze,kuhinjskom naravno NaCl,industrijska jer je jeftinija.
Sto se vune tice i ja sam je bacao prethodnih godina,nikom nije trebala,ne bavim se njome ali takodje poznam ljude koji su sad sklopili poslove,presuju i izvoze vunu.Kazu da mogu da izvezu i staru i svakakvu vunu,Placali su prosle god 10 din po kg,sada ne znam koliko ali mogu da pitam.
 
kod nas se koza slabo optkupljuje ali isto tako koliko ja znam svijeza nacin za spremanje koze barem se kod nas tako radi koza se razapne posoli i ostavi ka se susi :ppozdrav:
 
Ljudi nesto se desava sa kozom!Nakupac koji je pre 3~4 meseca placao kozu100 din,sada nudi 500 dinara po komadu,a pojavio se i jedan nakupac sa strane.Ovaj sto placa 500 din,nosi neusoljene,samo trazi da se izvrcu tako da vuna dodje napolje.A ovaj sa strane placa 600 dinara ali trazi da se raseca po sredini i soli.Tako da~nesto se mrda na bolje.
 
Nazad
Vrh