Prolećno oranje

zorancile

Banned
Učlanjen(a)
16 Mar 2010
Poruka
3.141
Lokacija
Bašaid
Aktuelna tema za mnoge ratare ove godine.
Da li je bolje orati ili tanjirati? Da li jedan dan pre setve ili ranije? Šta sejati?
 
Vrlo zanimljiva tema ,Dali orati ili tanjirati na prolece ,samo sto za te varijante trebaju malo jaci traktori i teza mehanizacija da bi se valjano spremilo za setvu neorano zemljiste s proleca .
Po meni tu treba koristiti podrivac , tanjiracu i kembridj valjke .i ako se sve to odradi malo ranije recimo u martu i poksne nema greske .
 
nemam bas puno iskustva s prolecnim oranjem, al moj komsiluk ima itekako, pa bi se moglo reci da sam upucen... :cool:
Koliko sam uspeo da primetim, najlosija varijanta je oranje u martu, i nezatvaranje brazde...tu se desavalo da zasusi, i da ljudi ne poseju do juna...bolja varijanta je oranje par nedelja pre setve, i zatvaranje brazde. Tu postoji mogucnost da nas uhvati i neka kisa, pa bude skoro i dobro, ali ako ne bude kise, nije tako sjajno...
Najmanje losa opcija, po meni, je oranje dan za danom, koliko mozes da posejes. Priprema se vrsi OBAVEZNO drljacom, zatim ide setva, i na kraju valjanje ( koje moze i da izostane, ako srednjerocno javljaju kisu.

Sto se tice izbora tanjiranje, ili oranje- primetio sam sledece. Za suncokret bih se pre odlucio za tanjiranje, bude manja razlika u prinosu u odnosu na zimsko oranje. Kod kukuruza sejanog na tanjirano zemljiste prinos je drasticno losiji-negde oko 40%, pa se ja ne bih upustao u to...
 
Ovo je izgleda tema za mnoge "lenje paore".ja planiram da orem na 15-20 cm sa manjim plugom da bi dobio na brzini i ne bi li se zemlja bolje rasipala,potom drljača a pred setvu spremač a ostalo je u Božijim rukama
 
sve je u bozijim rukama
koji bi vjestak naj bolji bio baciti pod proljetno oranje
mozda je malo :off_topic: :off_topic: ali vezano je za proljetno oranje
 
Gledajuci ove vase fotografije na nekim parcelama je bilo tesko uzorati na vreme,ali sa teskom mehanizacijom ce sve ici lakse i bolje,neznam kakav bi bio ucinak oranje pa tanjranje,i opet sve zavisi od :kisa: :cool:
 
Ja sam silom prilika ostavio parcelu od nekih 4.5kj zbog izvlacenja stajnjaka kad se malko vreme prolepsa i lenije poprave jer je u ovom trenutku naucna fantastika doci do te njive iako je najvise 1km od asfaltnog puta zbog povrtara koji su svoj kupus vukli po najvecem blatu. Naime, na parceli je bila psenica i uradio sam 1 prohod gruberom na 15-18cm i tako ostavio nadajuci se da cu stici da izvucem stajnjak na vreme jesenas sto nisam bio u mogucnosti da ucinim. Kad izvucem stajnjak imam 2 opcije-gruber 1 ili 2 prohoda na radnoj dubini toj da stajnjak bude dobro zamesan sa zemljom. Druga opcija je oranje na 20-25cm pa kao prosle godine vucena tanjiraca jedan prohod i kembridz valjak ili gruber posle samog oranja. Kad uradim ono sta budem mogao, svi ce biti vizuelno obavesteni slikama..
 
Ima nas izgleda puno koji nismo zavrsili oranje meni ostlo 15kj i da pustim preko na 25kj. Plugovi zakaceni i sve kopaju u mestu nemogu da docekaju ali cu otkaciti i zakaciti gruber pa preci sa njim dva puta 10-20cm bice bolje nego oranje ko ce to posle spermiti jer ima tragova od naseg slatkog korena u kockicama :haha:
 
Gruber je dobro resenje umesto proletnjeg oranja samo ntreba traktor dobar a i gruber .A ako tije bila repa i repiste i jos po blatu vadjena onda neka ti je sa srecom .Ori to i moli boga da bude mraza
 
Ja nisam pustio uzglavnice samo na jednom kraju jedne parcele uz kanal zato sto na jednom kraju imam vode a i zato sto sam naorao jedan deo lenije na njivu da napravim pad u poslednje 2-3 godine i sada cu samo gruberom da predjem i njivu i leniju i to je to.
Kod nas inace jedan gazda povremeno pusta uzglavnice sa Lemken drugerom a drugi npr. sa Horch-om pusta na svim njivama uzglavnice na dubini od oko 25cm ako sam dobro informisan. Mnogo lepo ispadne samo sto se treba vozati bar jedan ceo dan ako ne i vise samo da bi popustao uzglavnice na svim njivama.

@isidor

Ja sam sa sedmicom pustao u put (za koji verujem da je vise utaban od repista) gruber i isao je 'ladno na 20cm dubine jedino sto sam isao oko 6km/h.
 
Каже једна стара пословица да је и најлошије зимско боље од најлепшег пролећног орања. Жива истина.

Пробао сам неколико варијанти (силом прилика, а не зато што сам био лењ), и некако ми се најбоље показало плитко орање и ОДМАХ да се затвара бразда, у року од пар сати. После сетве обавезно кембриџ. Наравно можда и не мора ако је растресито земљиште. На тешкима не помаже ништа.
Најгора варијанта се показала да на тешком ритском земљишту у пролеће изнесем стајњак, па да буде пролећно орање.Ем је грубо земљиште, ем стајњак се слабо меша са земљом и по правилу те године ту ми не роди ни да платим бербу...
 
Sve su to dobra rešenja,tjs sve sam probao,al kad vidim prognozu mislim da je trenutno bolje orati,al ne ispod 25cm da vata pun šut biće ravnije,od nedelje -5 tako da će iole izmrznuti i biti ok.
 
Moj kum je predprosle godine izvukao stajnjak na srednje tesku zemlju u martu ili pocetkom aprila, nisam siguran. Uradio je 3 prohoda vucenom Consum tanjiracom i Belarusom 892 i posejao kukuruz. Kise je bilo koliko je bilo, vlagu nije izvukao napolje jer nije orao i brljao a od tanjiranja je zemlja bila dosta sitna tako da je imao dobar usev.
Ja i dalje nisam u prilici da orem zbog stajnjaka tako da ce prolece pokazati svoje..
 
Да се допуним > на истој њиви сам предпрошле године поорао у јесен (2009), а другу половину наторио у марту 2010 и поорао, , лепо одмах сетвоспремирао. Мислио сам када сам сејао тамо где је био стајњак има да поломи берач на јесен, али :nono: !! Тамо је родио упола мање.
Зато чича пооре у јесен, па било како, пролеће никако...
 
Ja sam zbog istog problema kao i jesen 2010 morao da vucem stajnjak u prolece 2010 na nekih 4-5kj s' tim da je parcela 9kj i ono sto nije trebalo da se djubri je uzorano na vreme (podjubrena strnjika u leto, istanjirano i uzorano na nekih 18cm dubine). Ima negde i slika ovde na forumu kako sam radio-kada sam zavrsio djubrenje uzorao sam na nekih 20-22cm dubine jer su tragovi prikolice bili dovoljno duboki da oranje izgleda lose i da bude neravno da sam kojim slucajem plice orao. Malo sam sacekao (po svemu sudeci previse al' ajd sad) da prosusi i prosao sam vucenom tanjiracom jedan prohod da usitnim grudve. Potom sam prosao jedan prohod vucenim kembridz valjkom i onda celu parcelu setvospremacem samo jedan prohod pre setve. Vlage u zemlji je bilo i na prolecnom oranju ali manje nego tamo gde je orano na vreme no to nije sprecilo kukuruz da nikne kako treba (kad kazem kako treba mislim da je niklo bar 90% od onoga sto je trebalo da nikne). Imao sam veliku srecu sto su padavine bile obilne pa je niklo i to seme sto sam mislio da nece nici pa je tako i prinos (da kazem odokativno izmeren jer sam brao) bio relativno isti na celoj parceli.
 
Nazad
Vrh