Ovas

Ako ne bude neke kise,sutra bi trebali nekih 3 kj da kosimo,sa kombajnom.
 
Ma nije nasa,usluzno.
Neka zob,u zadnji momenat sejana,agrotehnika verujem katastrofalna.
 
Ima li neko info o zobi novije generacije, koju je na trziste izbacio NS institut.
Kod nas kazu "sa vise proteina"
Dali je neko sejao ove godine, kakvi su prinosi,,,
 
Jedva nađoh seme. Ovsa ove godine nema u apotekama. Uzeo prvu reprodukciju. Malo da prosuši zemlja sejemo po nedelji. Dodaćemo i stočnog graška 20% da malo pojača proteine.
 
Planiram posejati ovas, iskljucivo iz jednog razloga: za prehranu curica. Procitah na jednoj temi da je ovas dobar u ishrani curica pa da probam sa njime. Ali sa kojim? Ima li neko savet koji ovas posejati?
Da li je kasno sada?
 
Ovas u čistoj kulturi 1,2 do 1,4 kg po aru. Cena je 30din a ako nađeš u apoteci je prošle god bila oko 50 din. Sorta vranac može se sejati do kasno u jesen i zimi ako se ukaže prilika.
 
Ovas je zavrsena prica za mene zbog:
-skupo seme
-problemi pri mljevenje
-problemi pri susenje/baliranje
-ako je sve o.k. onda ga stoka slabo jede
-ako ga ipak jede/nema neke hranljive vrednosti
-ako ga sejem sa stočnog graška nemogu da ga pokosim kao covek
-neotporan prema bolesti i niske temperature

Ovas je najisplatljivi ako se radi kao silaza.
 
A ja to samo zbog curaka..... Citao sam na drugoj temi o uzgoju curaka i prehrani istih ovsem. Bez koncetrata. Dobro, ne bih ih ja ostavio bas skroz bez koncetrata, ali ako to moze da mi osigura dobar deo prehrane, zasto da ne?


Posto li je ovas ako se moze naci sada, da se kupi? Zna neko cenu ovsa?
 
Kod nas se više seje jari, jer ako dođe golomrazica, onda ozimi zna da izmrzne....
Ja bih ga sejao u kombinaciji sa stočnim graškom, ili tako nečim za ishranu zečeva....
 
ja sam sejao sa graskom za vrsu, po nije dobro jer grasak stigne ranije a ovas je zelen i nemoze da se vrse ,bolje je sa jecmom.
 
To se lako uredi.... malo gramaxona desetak dana pre vršenja i rešen problem...
 
Хоће ли неко да сеје пролећни овас и какву агротехнику планира ?
 
ja cu da sejem oko 2 ha. planiram sa grasak i graoriku malo.bacicu na 2 ha 8 dzaka kan ili an ..to mi je za kosenje.
 
Nazad
Vrh