Pranje i dezinfekcija objekta

robins

Banned
Učlanjen(a)
30 Nov 2008
Poruka
564
Lokacija
Glibovac
Pranje i dezinfekcija objekta su pocetne operacije u tovu brojlera i ako se ne urade kako treba tesko se mogu ispraviti kasnije. O ovome je vec bilo reci u nekim temama ali bi vise iskustava na jednom mestu bilo od koristi. Vec sam pisao da je najbolji sistem "sve napolje-sve unutra " tj. da se na jednom mestu drze pilici samo jedne starosti. Posle svakog turnusa objekte bi trebalo detaljno ocistiti a zatim oprati podove, zidove i opremu vodom pod pritiskom. Kad se sve osusi trebalo bi podove natopiti 3% rastvorom sode koja je najeftinije a najefikasnije sredstvo mada je agresivna pa streba paziti pri radu. Posle susenja ide krecenje zidova i podova krecom u koji se moze opet dodati soda. Oprema se dezinfikuje prskanjem sa nekim od dezinfekcionih sredstava tipa DESU, PERAL S ili GALISEPT koji su na bazi hlora ili aktivnog kiseonika. Najbolje je prskanje dva puta u razmaku od jednog dana sa razlicitim sredstvima. Kod opreme je vazno pojilice dobro isprskati i ako se ima sistem niplica treba kroz cevi proterati rastvor nekog sredstva da se dezinfikuju iznutra. Posle toga ide unosenje prostirke a u nekim slucajevima ako je slama ili suska losija moze se i ona isprskati. Krajnja mera je naparivanje parama formalina ali se ona radi samoako je bilo problema u prethodnoj turi a i sam formalin je veoma opasan. Dezinfikovan i pripremlen objekat bi trebli i odmoriti bar 7 dana pre grejanja i useljenja nove ture. Ovo je osnova da bi se izbegli problemi u tovu i trebalo bi je raditi mada ima i objekata gde se ne cisti po dve ture a tu pre ili ksnije sigurno dodje do velikih problema. Sredstva za dezinfekciju nisu skupa a sigurno su mnogo jeftinija od lekova i gubitaka koji nastaju zbog lose pripreme objekta.
Ovo su neka pravila i mi ih se pridrzavamo a voleo bih da cujem i neka Vasa iskustva.

Nisam skoro napisao duzi post ovo je ko Rat i mir.
 
Ja tek planiram posle ove moje dve ture da odradim dezinfekciju, pa me interesuje da li je dovoljna dezinfekcija krečom, prekrečiti celu prostoriju?Nešto nisam raspoložen za korišćenje bilo kakvih hemijskih sredstava.
Hajte ljudi, pa nije valjda da niko od vas sem Robinsa ne radi dezinfekciju objekata. :sreca:
 
Krec je dobar ali pravi.Pazi da ne kupis ugaseni hidrat on je nula.Naj sigurnije je da ga sam ugasis.
Ja bih ti ipak savetovao masnu sodu i prskanje objekta,poda i zidova ili barem ubacivanje sode u krec,pa onda kreciti.Posle krecenja zidova obavezno i pod.Ja sam i brenerom presao pod i zid u visini oko metra.Ne moze da steti.
 
Posle pranja, krečenja i sušenja objekta, uvek detaljno uradim dezinfekciju prostirke - uvek šuške - nema joj adekvatne zamene ili ja ne znam - i to radim sa Galiseptom. Izvršim dezinfekciju prostirke - šuške a onda i opreme koju takođe operem i odmorim kao i objekat.
:ppozdrav:
 
Dobro uradjena dezinfekcija objekta je osnova za dobru turu brojlera, koka nosilja ili curaka i treba je obavezno raditi. Jos jedna stvar je veoma bitna a to su dezinfekcione barijere na ulazu u prostorije gde se drzi zivina. To je najcesce sundjer u nekoj metalnoj ili plasticnoj posudi koji se natapa sa nekim dezinfekcionim sredstvom. Dobro uradjena dezinfekcija na pocetku se moze anulirati ako se nema dez barijera jer se na obuci najcesce unosi prljavstina i problemi. Za rastvor u posudi se moze koristiti bilo koje od gore nabrojanih sredstava tipa DESU, GALISEPT, PERAL S, SANIGOL, SODA i sl. Soda je agresivna pa je mozda treba izbegavati ali je i najace dezinfekciono sredstva. Soda se prodaje u ljuspicama i one se otapaju u vodi i to je potpuno razlicita stvar od sone kiseline. Ovo pisem jer sam na jednoj farmi video da su u posudu sipali sonu kiselina a ona gori sve zivo pa cak i metalnu posudu je nagrizla.
Post je spojen: [time]1299156393[/time]
_________________________________________________
U objektima bi trebalo spreciti ulazak ptica spolja a narocito golubova jer mogu da donesu puno problema jer kako ih neki nazivaju oni su "leteci pacovi" . Posto mogu biti izvor mnogih bolesti i zaraza treba ih drzati sto dalje od objekta a i spreciti ih da budu recimo na tavanu iznad objekta gde je zivina.
Posto je ova tema vezana za sve objekte u zivinarstvu mogla bi se izbaciti odavde i prebaciti u teme o opstem zivinarstvu jer je korisna i za koke nosilje , curke i drugu zivinu pa bih zamolio urednika da je prebaci.
 
Ja sam svojima cistio prosli tjedan.
Prvo sam sve ocistio,i poskido koliko se moze poskidati toga mehanicki,pa dezinfekcija.
evo par fotki


2renvc3.jpg



Dezinfekciju sam obavio ekocidom.
Dobro sam natopio cijeli kokosinjac i do noci se osusilo sve.
Evo ovdje je uzorak dezinf. sredstva.

nakon toga,na to je isla slama.
slike cu staviti u temu prostirka

30lys5x.jpg
 
Ovo sam gledao na Znanju na poklon, neznam koliko je efikasno ali je mnogo laka upotreba i dobra je fora što se i vazduh dezinfikuje.
 
SAMA hvala za ovaj video.

Ovdje kod nas to nisam nasao nigdje.
Vec ja spricam sa onim gore sto sam stavio slike Ecocid.
Ali mogu li to naruciti iz vojvodina leka pa da to prede granicu bez problema?
 
Ja nisam distributer.Veruj mi da ne znam tu proceduru.Kontaktiraj ih pa nek ti objasne.Ako nista drugo,dodjes ovde na zimovanje.:haha: pa usput to kupis.
 
Dali neko radi dezinfekciju objekta masnom sodom?moj stric sa time radi i preko toga predje krecom
 
Ja tako radim.Preporucujem ko ima mogucnosti i prelaz brenerom,tj da se opali.Nakon dezinfekcije sodom stavljam sogu u krec i ponovo predjem.Skrecem paznju da se koristi pravi gaseni krec.Nikako hidrat.Mnogi valjaju hidrat kao gaseni.:osmeh:
 
Ja tako radim.Preporucujem ko ima mogucnosti i prelaz brenerom,tj da se opali.Nakon dezinfekcije sodom stavljam sogu u krec i ponovo predjem.Skrecem paznju da se koristi pravi gaseni krec.Nikako hidrat.Mnogi valjaju hidrat kao gaseni.:osmeh:

Za mene je bio i ostao car "Galisept" a posle krfecenja objekta, pod malte ne isto okrecen kao i zidovi.
 
Ja tako radim.Preporucujem ko ima mogucnosti i prelaz brenerom,tj da se opali.Nakon dezinfekcije sodom stavljam sogu u krec i ponovo predjem.Skrecem paznju da se koristi pravi gaseni krec.Nikako hidrat.Mnogi valjaju hidrat kao gaseni.:osmeh:


Zasto da se predje brenerom i zasto posle opet ubacujes sodu u krec?moj stric prvo predje sa sodom a nakon toga opere sa crevom zidove i tek nakon tog pranja sa crevom predje sa krecom i kreci i plafon i zidove i pod,a sa sodom ide samo metar od zidova i pod mislim
 
Da li moze da se poludisperzijom dezinfikuje prostorija gde ce biti koke nosilje umesto krecom?
 
Ne moze. Ni sa krecom se ne dezinfikuje nego samo lepo ocisti, lepo mirise i osvezi. To nisu dezinfekciona sredstva, mada je u narodu ostalo misljenje da dezinfikuje. Uzmi neko sredstvo za dezinfekciju i uradi posao kako valja. Po meni je naj bolji formal dehid ako mozes da ga nabavis.
 
Da li moze da se poludisperzijom dezinfikuje prostorija gde ce biti koke nosilje umesto krecom?

Prostoriju treba okreciti ali to nije dovoljno.Ako je "podni" siistem po podu treba bacati komadice kreca - negasenog a preko toga prostirku - ja sam uvek bio pristalica šuške.Krec hidroskopan upija vlagu.Zidove, pod i opremu dezinfikovati.Dusko predlaze formal dehid - nisam radio sa njim.Dezinfekciju sam radio sa "Galiseptom" 5 grama na 10 litara vode.Dezinfekciju odraditi sve otvore zatvoriti i tako 24.casa.Ja tako radim.Ne kazem da je najispavnije ali do sada na ovakav nacin nisam imao problema.
Prilikom dezinfekcije uvek nosim neku vrstu zastitnih maski.
 
Formaldehid je ubedljivo naj bolje sredstvo.To su pare koje zadju u sve pore,tamo gde se ne moze prici prskanjem.Ipak treba imati na umu da je jako opasan.Vazi za jaci otrov.Bez dobro proverene i utegnute prave zastitne maske iodela ni ne pomisljati raditi sa njim.Preporucuje se cak i vezbanje sa obicnom vodom,pa kad se uvezba istrcavanj,onda pravo sredstvo.Mada je ovo vise za temu o dezinfekciji,a ja sam tamo postavio video o sredstvu mnogo manje opasnom od formaldehida.:ppozdrav:
 
Formaldehid je ubedljivo naj bolje sredstvo.To su pare koje zadju u sve pore,tamo gde se ne moze prici prskanjem.Ipak treba imati na umu da je jako opasan.Vazi za jaci otrov.Bez dobro proverene i utegnute prave zastitne maske iodela ni ne pomisljati raditi sa njim.Preporucuje se cak i vezbanje sa obicnom vodom,pa kad se uvezba istrcavanj,onda pravo sredstvo.Mada je ovo vise za temu o dezinfekciji,a ja sam tamo postavio video o sredstvu mnogo manje opasnom od formaldehida.:ppozdrav:
Izvini Sama, ja te uvazavam kao odgajivaca i poznavaoca ove oblasti, ali te sada nisam razumeo.Hvalis i prepoprucujes "formadelin" a u isto vreme pises o tome koliko je "opasan"' a najveci deo posetioca ovog foruma su lujudi pocetnici i amateri i ja im nikada ne bih preporucio to sredstvo jer nisu profesionalci.To sredstvo bih im preporucio posle "ne daj boze" sta se desilo u predhodnoj turu.Ko razume shvatice.Samo napisi koliko kosta jedno i drugo.Galisept - formadelin.A mozda nisam ni trebao da napisem ovaj post
 
Nazad
Vrh