Prirast kunica vremenski i kilaza pre klanja

Gebi je odlican ali moras im davati i malo sena ili lucerke,cisto zbog probavnog sistema...:ppozdrav:
 
Moji pananci 30 dana starosti ,10 kom.u leglu u proseku 550g .A isti danas sa 1,5 meseci imaju oko 1,1-1,2kg , kažem oko zato što ih nisam sve vagao već tri komada srednje veličine.hranim ih samo sa granulama u neograničenim količinama marke Gebi.Neznam jeli to dobro ? po ovome što sam pročito to je malo za panonce.

Da za panonce ide prirast 1mesec 1kg
 
Pa dobro,to ti je to,znaci da su se za pola meseca ugojili oko 600 g,sto znaci da ce za jos pola meseca da dobiju po 600g i da imaju ukupno za mesec tj 60 dana starosti oko 1800g i taman za sledecih mesec dana ce da ti naguraju oko 3 kg i to im je to,a i naravno kada ih hranis samo granulama onda guraju ko ludi,ali ja moje toliko ne forsiram ja ih do 100 dan dajem granule,seno,detelinu i pomalo kukuruzai onda ih procistim neke 2 nedelje sa kukuruzom i detelinom i taman naguraju preko 3 kg zive vage i onda ih potamanim,a i lepo se prociste od granulata za to vreme!
 
Gebi je i po meni super.Nisam merila panonce ali vidi se da napreduju.Merim ih ociscene..
 
Pa tako je drugar,i po meni je gebi za sada najbolji za granule.nema puno prasine,a i lepo mirisu,krupan granulat,sve je ok!!!:ppozdrav:
 
Kod mene Gebi 500 din. isto kao i Jabuka.

Vidim da Gebi svi hvale, kad krenem sa kunićima i ja ću ih koristiti.
 
Tri i po meseca tezina 2,8-3,2 kg pet komada danas preseljeno u zamrzivac...Ocisceni sa jetrom i bubrezima svi idu ispod 2kg od 1,7-1,9kg..
Mislim da mnogo otpada na kozu, creva sa plucima i glavu...
 
Pa dobro kolega,jeste da dosta otpadne,a koje ti rase kunica drzis?Znas i sam da najvise mesa ostane na panoncima,tj svim hibridima...
 
Imam neke mesance,..A ovdje je lakse naci onog Sarica nego panonske kunice...
 
Haha,morao sam se malo nasmejati zbog sarica:haha:,,,e pa drugar ovde kod nas u VOSI :osmeh:ima panaonaca na svakom koraku,a bas je steta sto kod tebe nema neko pa da i te kunice zapatite...
 
2 sestre, njemacki sarac, mjerenje na 3 mjeseca 2.5 i 3.2 kg.
zenka hajkon, mjerenje na 1 mjesec 1 kg
muzjak njemacki sarac, mjerenje na 2.5 mjeseci 2.2 kg

svi ostavljeni i hranjeni za priplod.

Nemojte se zanositi da su vam kunici prenapredni ili zaostaju u rastu kombinovanjem raznih hraniva. ipak je taj gen koji je prenesen od roditelja bitan faktor. kao sto vidite kod mene, isto leglo dvije sestre 700g razlike a potpuno istu kolicinu hrane dobijaju. mislim, u cemu je fora ako ne u tome ko ponese jace gene roditelja karakteristicne za odredjenu rasu?

Vrsta i kolicina hraniva koju bi trebali da dajete zavisi i od toga za sta ih drzite. priplod ili tov.
mislim da kunici koji nemaju podgusnjak i ostvaruju neki prosjek u kilazi po tablicama,da su dobri i vitalni, i njima treba nastaviti sa istom kolicinom hrane. naravno srazmjerno povecavati njihovim rastom.
a koji imaju podgusnjak, ako su za priplod baciti ih na dijetu, ako su za tov nije puno ni bitno kad ce pod noz.

Mojim kunicima dajem ujutro mjeru od konzerve pastete granula, pola kriske suvog hleba, i sijena. oko 4 popodne malo zelenisa. uvece im natrpam sijena. znaci nemaju konstantno hrane da se provale jeduci, sto za priplod mislim da nije preporuceno, vec im kontrolisem i vrstu i kolicinu hrane. ovo je prelazna ishrana, jer uskoro ide vise zelenisa-ljetnja ishrana.

Posto je kod nas skoro bila nestasica granula, uzeo sam po 5kg kukuruz, jecam i ovas, i dobio 15 kg hrane za iste pare kao 10 kg granula. znaci usteda i to velika!

Vjestan sam da granule u sastavu imaju mnogo vise hranljivih elemenata potrebnih kunicima, ali cu pokusati ovako do sledeceg mjerenja za mjesec dana pa cu uporediti kilazu.
Takodje sam mislio da ovoj smjesi dodam 5kg granula (kad ih bude), e to je vec pravo zdravlje za zeceve :ideja:, doce kao prasad.

Kad se okote planiram, kao i ostali, svega i stalno da imaju.

Sto se tice tova, mislim da je najbitnije da im je stalno hranilica puna, nema tu sta da se mozga, i nece niko od nas u rijaliti dje cemo da gledamo takmicenje ko ce koliko i kako vise natoviti zeca, nego neka samo bucaju, pa ko, koliko i cega ima, i narasce ne brinite.

I da napomenem, kunici za priplod treba da imaju puno paznje, znaci kontrolisati sve sto je do nas, da bi dobili najbolje gene za prenos na potomstvo, cime cete obezbijediti siguran prirast po tablicama ili probijati istu.

Ovo su moja misljenja i zapazanja.
 
Poslednja izmena od urednika:
Mojim Mesancima dajem ,kukuruz,psenicu gebi kocen. seno,lisnik.prirast za 120 dana prosek 2.7/kg.zive mere ili 1.8 /kg ocisceno

- - - - - - - - - -

Slazem se sa Cveletom po pitanju genetike,veoma je bitna a ostalo su dodatni uticaji na jedinku [nacin ishrane, smestaj,klima itd. ]
 
Evo 9 usatih od 3.5 meseca koji su spremni za klanje samo da ih jos malo ocistimo od granula i za vikend pravljenje kobasica:osmeh:ako bog da....tezina im je od 3 do 3.3 kg


dsc0606.jpg



I mladi koji pune 2 meseca za nedelju dana....

dsc0613.jpg

dsc0615.jpg

Tu su mi 3 legla 9+8+8
Hranjeni svi su mesavinom granula+zito+jecam+kukuruz+suva detrelina....
 
Pa da ime,prosle god samo je bilo 10 kg ali zato ove ce da bude od prve ture bar 20 kg,a od druge i trece ce da bude i sunkarice,i susenja samo da nastrave lepo da napreduju...Ma kakvi:svinja:to se kod mene skoro i ne koristi samo koke i zekani su zakon:haha::ppozdrav:
 
Nazad
Vrh