Leptirići po kukuruzu koji je uskladišten u klipu

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.339
Lokacija
Apatin
Kod kuće imam kukuruza koji je još u klipu, ali su se pojavili leptirići, pretpostavljam da je u pitanju neka vrsta moljaca. Kod nas ih nazivaju kukuruzni žižak, mada sam se ponešto raspitao i video sam da kukuruzni žižak drugačije izgleda. Interesu je me dali ste imali do sada iskustva sa ovakvim insektom, čime da ga suzbijem i zaštitim kukuruz. Pre smo nabavljali neke tablete ali toga sada nema.
 
To je leptirica kukuruznog žiška, ona polaže jaja iz kojih se posle leže žižak, pa se on onda začauri i postane leptirica i tako u krug.......Ja koristim Etiol, i sa njim poprskam kukuruz u kotobanji koji se neće koristiti u skorije vreme.
 
TNX Zto pitam jer kod nas postoji i košara, namena je slicna ali se izrađivala kao košara oko zabijenih kolčeva.
 
Takođe ima jedno odlično sredstvo koje koristim za zaštitu kokičara.
Zove se ACTELIC.
 
to je kukuruz od prosle godine?
ili je ovogodisnji obran s velikom vlagom?
 
KuKuruz je je od prošle jeseni. Složen je na betonskoj ploči i to do visine oko 25-30 cm. Mada ću ga sada pred prskanje malo još raširiti da bude u tanjem sloju, pa se nadam da ću gamad bolje uništiti.
 
Ako se desi da okrunite kukuruze u prikolicu i treba da ga prodate a ima leptirica stavite dve tablete za hrckove (po Saski) ,pokrijete folijom i dobro zategnete. Do sutra su sve mrtve sigurno. Provereno! :cool:
 
A dali ste imali iskustva sa tim napasnicima kada je kukuruz u zrnu spakovan u džakove.
 
Jesam, onda svaki dzak otvorim poprskam etiolom spolja i iznutra pa svakih pola sata promesam kukuruze pa ponovim sve dok ne crknu
 
I ja imam isti problem sa tim leptiricima po kukuruzu ali sam cuo da kad se kukuruz okruni da toga vise nema znaci napadaju samo dok je u klipu (tako sam cuo),ali mene muci nesto mnogo gore kad okrunim kukuruz posle izvesnog vremena(mesec ili dva) pojavi se neki crni zizak (sitophilus oryzae) kako se protiv njega boriti jer kad kukuruz odvezem na prodaju on tad izadje po dzaku i samo gmizi ko ce to kupit.
 
Sa njim sam se i ja susretao, mada što se tiče leptirića, oni meni predstavljaju problem i kada skrunim kukuruz. Za žižak ću otvpriti novu temu, pa ćemo tamo o njemu nastaviti.

Dali je još neko imao problema kada se skruni kukuruz za leptirićima?
 
Jel neko pročitao moj post u ovoj temi! :sta: Leptirići i crni žižak su jedno isto, samo u drugom životnom stadijumu i obliku, nemaš potrebe novii za novom temom, izmeni naslov ovde.
Bez obzira bio u klipu ili ne, uvek će biti prisutni i jedni i drugi, jedino ih nema u kasnu jesen i zimu jer tada ne mogu da prežive niže temperature, ali do tada već pošteno izbuše-pojedu kukuruz skladišten u zrnu.
 
Ok brisem onu temu :D

Mada mi pomalo neverovatno deluje to sto govoris, da je u pitanju jedan insekt. Ali moze biti, moze biti. :cao:
 
I meni je zvučalo neverovatno, ali mi čovek tako reče, ako nije istina onda je on kupio diplomu polj.fakulteta u Kragujevcu! :haha:
 
Nazad
Vrh