Leptirići po kukuruzu koji je uskladišten u klipu

a i ja imam probleme sa njim i nezdam kako da se resim njega:haha:?jel zna neko neki insekticid otrov mozda ti Cugi:haha:??
 
Ja prskam Etiolom i efekat je solidan, ima gamadi mnogo i mislim da je ne moguće istrebiti je.
 
Za leptiriće potraži Actelic. Fenomenalno sredstvo za tu namenu.
Godinama ga koristim za zaštitu kokičara.
 
Ja sam danas startovao sa krunjenjem kukuruza iz kotobanje. Kod mene je leptirica bilo jako punoali niko ne pita za to samo meri i istovaraj. :ppozdrav: Cena 16din.
 
Ko o čemu, ja o leptirićima po kukuruzu. Sada su se pojavili neki koji su malo sitniji, od onih koje sam pre sretao. Gde su sitniji, nego su i veoma aktivni noću, pa iznad dvorišta je sve puno slepih miševa noću. Ajde što ih jedu to mi naravno nimalo nesmeta, ali istovremeno iybacuju i viškove. Auto moram prati svako jutro.

Pa sam lepo seo i malo se udubio po Internetu da ja vidim šta je to u stvari. Na svu sreću pa sam članak našao na poljoprivreda.info, a članak se zove Otkrivanje štetočina u uskladištenim proizvodima. U tom članku se malo više posvetilo pažnje kako da se preventivno otkrije pojava štetnih iinsekata, ali što mi je privuklo pažnju datai su latinski nazivi insekata i to kako leptirića tako i tvrdokrilaca. Mada ni ovo sa klopkama za otkrivanje buba nije loše, mada nisam ni koristio, niti sam vidio da iko koristi iz okoline.

Prikačio sam uz post nekoliko sličica insekata sa njihovim latinskim nazivima.
 
Žižak i kukuruzni leptir(moljac) nemaju veze jedno sa drugim sem što oboje buše zrna.U zavisnosti koliko je čardak pun teško je uspešno isprskati svu količinu.Sve te štetočine idu u naj niže i samim tim najtoplije slojeve robe.To im je osnov razmnožavanja.Actelic je extra sredstvo ali radi na principu isparavanja.Ubija kada preparat počne da isparava na određenoj temperaturi.On je namenjen za zatvorena skladišta poput silo-ćelija.Ne kažem da neće ubiti štetočine kontaktnim delovanjem ali najveći učinak mu je respiratorni.Actelic u kombinaciji sa Decisom daje savršenu kombinaciju za sve štetočine po čardacima,skladištima ili silo-ćelijama.
 
imam ja jedno pitanje, kada počinju u proleće da se aktiviraju leptirići u kukuruzu(pričamo o starom kukuruzu)?
 
Meni se cini da nema neko efikasno sredstvo protiv tih insekata ja treba da za par dana krunim kukuruz (preko 40 tona) i to sve u dzakove i uvek mi se pojavi ta gamad (sitophilus granarius) tamo negde u junu zna ga biti toliko da kad stavim uho na dzak ima sta i da cujem e sad ja vas pitam na koji nacin da to sprecim ponovo da se desi,sada u cardaku nema ni leptirica niti nesto drugo ali sam siguran da ce se pojaviti kasnije u dzakovima,i jos nesto kako se boriti protiv miseva(osim trovanjem) nezna se koje je vece zlo
 
Kako mislis sa ETIOLOM kad kukuruz pakujem u dzakove i planiram da tako stoji jedno par meseci a zizak se pojavi cim malo vise otopli ,negde u julu mesecu
 
Za zizak ja koristim Bayer-ov Decis 2.5 EC,aktiva materija Deltametrin 25g/L, extra insekticid jedan od najeftinijih, koristim ga u vocu i povrcu, inace spada u grupu piretroida, deluje isparajavajuci sto su insekti vise izlozeni njemu oni su i gotovi. Karenca u vocu mu je 7 dana, kod zitariaca 42 dana.

kukuruzni zizak i njegove larve leptira zavisno od stadija, povalja kao rasadu lezi na sve strane...

I jos Bayer ima preparat K-Obiol 25EC, koji je skuplji negdje od Decisa za oko 10%, a u stvari se radi o potpuno istom preparatu kada se malo bolje procita sastav, Deltametrin 25g/L, pa da je to znaci suvisno bacanje para za situ stvar a u drugom pakovanju...

Actellic 50 nisam koristio jer ga nisam mogao nabaviti, po sastavu i nacinu delovanja radi se odlicnom preparatu, pogotovo sto dolazi iz poznate svicarske kuce Sygenta, a ko su svajcarci znamo svi odavno, kod njih je kvalitet pa onda cena. Koliko ::novac:: toliko :veseljak::.

Karenca Actellic 50 u skladistima kukuruza 63 dana. Primena 0.75-1.5ml/m2 preparata
 
Zdravo ja godinama imam te leptirice u kukuruzu i koristim AKTELIK 7ml na 1l vode to je dovoljno za 1000 kg kukuruza. okrunjeni kukuruz rasprostrite na beton debljine 20do 30 cm i rucnom prskalicom ga poprskajte nakon toga pakujte u djakove ili prekrijte najlonom da se zagusi.Nakon tri dana moze da se koristi za stocnu ishranu. tu informaciju sam dobio direkno iz GALENIKE.
 
ja drzim kukuruz u salasu i trenutno mi ne treba...a polako pocinju da se pojavljuju leptirici sta mislite sa cim da ga poprskam...to izgleda ovako..

2r24xet.jpg

2z4zes6.jpg
 
Za prskanje od leptirica efikasno sredstvo je Actelic.

Leptirice se obično pojavljuju krajem aprila.
 
Actelic (Syngenta) je dobar za kukuruz u klipu a u zrnu je K-obiol (Bayer) mama! Dal možda neko zna gde se može kupiti K-obiol? Ovde kod nas malo preteruju sa cenom i uvek treba čekati na isporuku istog....
 
Za prskanje od leptirica efikasno sredstvo je Actelic.

Leptirice se obično pojavljuju krajem aprila.
A da li je u praksi proverena tvrdnja,da se 3 dana posle tretiranja moze kukuruz koristiti za ishranu zivotinja?.Ja istretiro i sada treba da hranim prasice,pa mi je to sve rizicno,jer neke su tvrdnje da tek posle 63 dana je upotrebljiv kukurz.
 
Nazad
Vrh