Bremenitost i jarenje koza

hvala na savetu. Mozda se nisam dobro izrazio u tekstu, ali to radim kad vidim da se koza napinje, sto znaci da je jare krenulo, ali u svakom slucaju hvala za savet koji cu primenjivati naravno:osmeh:. Od koza su najvise alpina, ima jedna sanska*alpina, stara 3 godine, izvanredna koza, izrazito mlecna. Koze su sa velike farme kod Baca, koja se ugasila, odnosno propala, e sad kada su koze kupljene, sve su bile sjarne, u stadu odakle sam birao koze je bilo nekoliko jarceva alpine, i jedan sanski. samo jedna koza od 14 kupljenih je ojarila beli par m i z jarica, tog muskog belog smo ostavili za priplod prosle i ove godine. e sad ove godine u februaru kada si se pojarile ima mozda 7-8 belih zenskih koje smo ostavili. nisu bele izrazito nego ima i malo crvenila, a imamo i cisto zute, i nekoliko boja sargarepe. sad u prolece ostavljamo 4 muska jareta, i sigurno da cemo menjati sa nekim ko ima dobru jarad isto musku, mislili smo da menjamo 2 nasa za 2 lepa muska sanska jareta, a preostala dva za 2 muska alpska jareta. slike neznam da postavim a ima ih bas dosta:osmeh:. Neka neko pomogne.
 
S obzirom da dolaze sa farme u Bacu trebalo bi da se radi o kvalitetnm grlima prtpostavljam. Bas mi je zanimljivo da ih vidim a i to ukrstanje sanska alpina je uvek davalo dobre rezultate.Drago mi je da se ozbiljno bavis i da si optimista po pitanju kozarstva. Uzivaj u tome sto imas te koze bi trebale da su sam vrh. Barem po pricama a i po onome sto smo videli sa slika koje su uradjene kod izvesnog Katanica koze su elita a in one su birane iz tog stada. Sada je na tebi da odrzis kvalitet.
 
Пре пар дана, чујем, неки човек из Јагодине (бави се изнајмљивањем аутомобила) купио је 40 коза. Приликом истовара једна млада коза и 3 козице су побегле па су дошетале и довде, те сам имао прилике да их видим. Лепе козе.
 
sto nepohvata covece boziji, ja to ne bih samo @video@ nego pozatvarao, verovatno da nema pojma sa kozama, kad su mu pobegle, koze su plasljive ko srne kad promene okruzenje, naravno dok se ne naviknu na novo, a navikavanje zavisi i od paznje novog gazde i njigove ljubavi. kad se jednom sprijateljis udju pod kozu( bilo koja vrsta zivotinje). Jesu li ih uhvatili na kraju?
 
Не знам, имао сам нека посла неколико дана... Надам се да јесте.
Укек постоји почетак и он је тежак, кажу. Па научи ће се он, можда боље од многих, чим се спремио и улетео у толки посао - рачуница постоји.
Али ме радује да има људи који препознају просперитет у козарству, и желе да се потруде у том правцу.
 
Slazem se. to je lep posao, samo da drzava prepozna perspektivu u ovoj grani stocarstva i eto zarade, profita, i drzavnih poreza i taksi.:osmeh:
 
evo da ne bude da nije u temi, danas oko 5 posle podne ojarila mi se prva prvojarkinja za ovu godinu. slike su slikane mobilnom telefonom.
20z8q4p.jpg


---------- Poruka napisana u 20:50 ---------- Prethodna poruka je at 20:49 ----------



---------- Poruka napisana u 20:52 ---------- Prethodna poruka je at 20:50 ----------

src="http://i44.tinypic.com/20z8q4p.jpg" border="0" alt=""><br>
14o1unm.jpg

2dsfofm.jpg
 
Poštovane kolege pročitao sam sve u ovoj temi pošto i ja imam manje više isti problem. Naime nov sam u svoj ovoj priči sa kozama imam jednu mešanku alpina + sanska koju sam nabavio prošle godine u oktobru zbog mleka jer mi mlađi sin ima problema sa alergijama i astmom a kozije mleko se pokazalo kao odličan anti alergen i baš mu je pomoglo. E sad prvi put se parila kod mene negde u novembru da bi 15.12. ponovo tražila i ja sam opet pozvao čoveka koji dovodi jarčeve ovog puta drugog jer prvi put nije ostala sjarena i fino se uparila i sve je bilo ok. Do sada kada je trebalo da se ojari ali ništa nema još uvek a i nepokazuje nikakve znake promena. E sad niti ima mleka niti ima jarića pa me zanima kada bi se moglo očekivati njeno ponovno traženje jarca? Inače sam u fazi izgradnje objekta gde planiram mini farmu od nekih 15-ak koza. Ona se sada u tom periodu od 5 meseci dobrano podgojila pa sam čitajući ovu temu zaključio da bi trebalo da je stavim na djetu :sta:

---------- Poruka napisana 21-05-12 u 20:30 ---------- Prethodna poruka je 19-05-12 at 20:46 ----------

Poštovanje sad sam verovatno već dosadan ali imam opet nekih nedoumica naime koza koju imam je trebala da se ojari 15. maja (150-ti dan) pre toga isto nije ostala sjarena ali je tražila jaraca posle nekih 20-tak dana, e sad je imala sve simptome da će se ojariti stomak veliki i poslednjih 10-ak dana je više ležala nego inače i odjednom je stomak splasnuo primetio sam kod nje u boxu na slami više neke tečnosti nego obično! I nikom ništa! E sad ona je danas podivljala polomila jasle počela da mekeće i slično mene interesuje da li je moguće da traži jarca posle nekih 7 dana?
 
Dešava se ja sam imao ž.jare koje se je parilo vime pred jarenje naraslo a ono na dan kad treba da se jari traži jarca.Pustio sam jarca i ista stvar.Zaklao sam je kad ono sami loj pa zbog toga nije mogla ostati.
 
Dešava se ja sam imao ž.jare koje se je parilo vime pred jarenje naraslo a ono na dan kad treba da se jari traži jarca.Pustio sam jarca i ista stvar.Zaklao sam je kad ono sami loj pa zbog toga nije mogla ostati.

Da i ja pretpostavljam da sam je utovio previše pokušaću opet da je uparim jer je prvi put ojarila dva ženska jareta prelepa ako ništa čeka je ista sudbina kao i tvoju.:svinja:
 
Desila mi se jedna početnička greška.pošto sam računao da su mlade,jarca sam odvojio tek krajem jula i eto problema.pre neki dan se dve ojarile a nije se ni primećivalo.jedna ojarila bas sitno jare i ujutru smo ga našli mrtvo a druga malo krupnije ali i ono je drugi dan uginulo.Sta je tuje ,ali me interesuje sta sa kozama dali da ih pripuštam sada ili tek najesen.
 
ako je bilo parenje u srodstvu a nisi davao vitamine niti premiks, (evitaselen, kamenu so, stocnu kredu, dikalcijumfosfat) onda jarad nisu vitalna i hoce da uginu. Ako su koze u buljuku onda hoce da ih druge koze ubiju, pregaze itd
Koze je najbolje da muzes pa ako traze da se pare odlicno, pusti ih ako ne nikom nista cekaj sledecu sezonu. Mozes da kupis malu jarad na pijaci pa da podmetnes ali znaj da ces morati da drzis koze da jarad sisaju. Mleko bi trebalo da normalno imaju samo ako muzes.
 
Baki nemoj da se sekiraš važno je da koze imaju mleka samo ih dobro izmuzaj a za 10 dana mleko ti je ok.To što su jarad odmah uginula ili imaju neke anomalije posledica parenja u srodstvu.Ako prodaješ mleko sad ga lako plasiraš!
 
Parenja u srodstvu nije sigurno bilo jer je jarac sa sasvim druge farme,nemaju ničeg zajedničkog,jedino po meni je problem sto su veoma mlade ostale sjarne,imale su 4,5-5 meseci.A sto se tiče mleka,muzemo,mada verovatno jer se nisu dobro spremile imaju oko 1l dnevno.
 
Ako si siguran da majke,mlade kozice nisu u srodstvu odgajene jesi li siguran da nije jarac u srodstvu odgajen i jel ima rogove ili nema.
To sto su mlade nema veze sa vitalnošću jaradi, to smeta njima da se razviju i jarad bude sitnija a to sto su uginuli može da ima veze sa ishranom i gaženjem. Što se tiče mlečnosti, verovatno da će manje da imaju nego da su se kasnije parile ali pošto je to još kolostrum i do prvih 7 dana je 1l sasvim dovoljan, posle 7-10 dana pojačaj ishranu i do mesec dana videćešpun kapacitet mlečnosti.
 
E to već menja stvari,ja znam da kozice i jarac nisu u srodstvu,a o njihovim roditeljima stvarno neznam,mada ljudi stvarno vode računa o tome to znam iz priče sa njima.Jarac ima rogove,to je onaj musa sa mojih slika u temi ALPINA.Jarići su bili sitniji ali ne toliko ne razvijeni,problem je što smo ih mi tek ujutru videli,nisu bile odvojene jer nisam ni primetio,a bilo je i hladno.videćemo kako će biti sa mlekom?
 
Eto,prvi moj poklon u novoj godini,isto ovakvo,belo jarence jutros zateknem u kozarniku.Nisam ocekivala,nisam znala kad treba da se ojari jer sam je kupila pre dva meseca i eto iznanadjenja.Jedno,zensko.Za pocetak dovoljno.Imam jos sest sjarnih ali ne ocekujem da ce uskoro da se ojare.Sad samo ne znam da li i kada da je izmuzem visak mleka?
 
Nisam siguran za koze,ali posto nema nikog drugog na forumu odg.cu ti ja,Predlazem da je izmuzes sutra ujutru,jer jare ne moze da posisa svo mleko,pa da koza ne bi dobila upalu vimena,tako bi valjalo raditi prva dva tri dana.Ako neko od iskusnijih kolega da drugaciji savet svakako ga poslusaj.Cestitke za prinovu i svako dobro.
 
Jare bi trebalo da sisa na sat dva ali ono nemože da posisa svo mleko. Kozu izmuzi posle njegovog sisanja do kraja ili barem da sise i vime nisu nabrekli. Ja sam jagnjad puštao da posisaj u na volju prvi put pa sam izmuzao do kraja a posle su ona sama regulisala. Obrati pažnju da pošto je jedno jare, sisa obe sise. Ako jednu neće, što se dešava, koza može da smanji ili izgubi mleko iz te sise.
 
Hvala vam!Imala sam jednu kozu koja je ojarila dva pa me visak mleka nije brinuo a ovo jedno pa se bojim mastitisa.Izmuzla sam je jutros,nije neka kolicina (a nije ni neka koza).Nek othrani to jarence kako treba pa cemo videti dalje.Kad sam je kupila zena rece da je prvi put ojarila tri (bar da je rekla dva) ali nema veze.To je neka domaca kozica.Imam tri alpine nadam se da ce se one pokazati.Na kraju krajeva nek su zdravo.
 
Nazad
Vrh