Bremenitost i jarenje koza

Ne,nije isti jarac u pitanju.Prvu,koja je ojarila jedno zuto fino,vodila sam kod jarca od moje koze Alpine (prodala sam ga komsiji).Drugu koja je ojarila mtrve jarice i uginula isto je on zaskocio ali nju sam dobila kao jarence od ujaka iz Panceva i to je trebalo da budu super jarici jer je jarac od dobre majke bez rogova a ona rogata Alpinica medjutim nista od svega.Ova koja je pobacila primila je jarca poslednja i to nekog sarenog komsijskog.Ove dve sto treba da se ojare isto tog ali one su zasad u redu.Stara koja je ojarila tri i ima upalu vimena je inace najbolja na mleku i ojarila je tri a primila je jarca sa novosadskog sajma mladog i lepog Alpinca.

- - - - - - - - - -

Sto se posteljice tice,molim Boga da je sve izbacila ako nije,proci ce i ona kao Pancevka.Veterinar ne moze da ubaci ruku jer je ona mala,ja sam uspala ali cetiri prsta.Posteljica nije srela pa se kida nisam uspela da je izvucem u komadu.Strasno.Danas slabo jede,izbacuje ceo dan pomalo a da li je to u redu videcemo.Sta mi Bog da to ce i biti.Nerviram se strasno,onu kozicu ne mogu da prezalim ali sta cu.Dosad nisam imala problema sam me je bas poteralo.
 
samo se bori i ne odustaj , ja sam u ovcarenju imao strahovite pehove ali nismo odustali i sada taj posao volimo jos vise pa samim tim i jos vise uzivamo
 
Hvala na podrsci!Evo me sad iz kozarnika.Ojarila se preposlednja.Musko i zensko.Ja otisla u pola devet da pozumem kad ona spremna.Kazu da se ne jare nocu.Kod mene ove godine sve nesto naopako.Vazno je da je dobro.I mala koja je juce pobacila deluje da je bolje.Najzad je i stara sa vimenom krenula nabolje.Uspela sam da je pomuzem!Sad mi je malo laknulo.Bice valjda sve ok.
 
eto vidis, samo ih redovno obilazi i budi sa njima mimo obaveza bar pola sata dnevno cisto da pratis ponasanje dok jedu da li prezivaju , kakva je stolica da li su vesele ...
 
Jedu uvek lepo i obimno_Ovih dana sam ih stavila na dijetu jer sam stvarno preterala sa ishranom a i nisam smela staroj da dajem puno zbog vimena.Sinoc sam ih pocastila sa malo lucerke obrisali su je u trenu.Ma i maju i ishraanu i uslove super.Ja provodim vise vremena ovih dana kod njih nego u kuci.Vec sam premorena ali izdrzacu do kraja.Jos mala rogata treba da se ojari za 3-4 dana.
 
kod mene kad ovca ili koza ne izbaci placentu, samo da 5ml geomicin retarda da ne dobije sepsu pa se ona vremenom ocisti komad po komad. tako radim niz godina i nikada nisam imao problema.
 
Danas je kod mojih koza zavrseno jarenje!Od cetiri Alpine,jedna je pobacila,jedna tri ojarila a druge dve po dva.Zuta jedno jare.Ukupno osam,odnos 4:4.Dobro je.Prvojarkinje su me namucile.Ona jedna uginu,ova druga pobacila.Ima mleka ali jedva je pomuzem ne da se.
 
Jutros mi se okozila koza 3komada. Svako sam drzao da nauci da sisa. Posle sam otisao na nekoliko sati i kad sam se vratio jarici leze pored koze nezainteresovano za sisanje. Na sve nacine sam pokusao da ih nadojim ali nisam uspeo nece da otvore usta i kad im stavim sisu u usta nece da vuku . Tako sam pokusao sa svo troje ali rezultat je isti.Posle sam pokusao na cuclu ali isto. Sta da radim.
 
garant su sami sisali pa su siti.desavalo mi se to kod jagnjadi.ako pocnu da se vrpolje i bleje onda je problem,a ako spavaju samo uzivaj.
 
Da vas pitam nesto!Jel svaka prvojarkinja pravi problem kod muze?Prosle godine sam imala dve prvojarkinje bilo je strasno tesko pomusti ih.Sada one ne prave problem kad ih muzem.Ali ova jedna koja je poobacila...ruke mi pokida.Mala joj vimena,jedva uspevam da muzem a ona se jos brani,skace,pomera se jedva izlazim na kraj sa njom.Postoji li neko resenje ili moram da se mucim s njom ove godine?
 
daj joj zitarice do je muzes pa ce biti skoncentrisana na njih i bice mirna
 
što se tiče jarenja koza primetio sam da ove godine ima dosta problema.Kod mene je bio problem.Prvo još zimus sam primetio da koza slabo jede a ispočetka sam mislio da je razlog što je sama.Koza nije imala temperaturu a veterinar nije mogao ništa da konstatuje.Pred jarenje koza nije ni nalila kako treba.Izašlo prvo pa zastoj posteljica nikako da izađe kad posle 1.5 sata još dvoje jarića 1 nedozrelo i mrtvo drugo normalno a mrtvo.Po onom kako su bili uvezani ispada da se je ovo jedno udavilo jer je bilo vezano sa ovim mrtvim.Posteljica ispala a kozi sam dao inekciju radi zaštite.
 
Kod mene je jedini problem sto je 80% muskuh jaradi i dosta jedinica u odnosu na dosadasnje godine. Svaka prvojarka pravi problem manje ili vise dok ne nauci, ja preskocim jednu muzu pa kad pocne da boli vime dodje i sama posle kad vidi da joj muza pomaze.
 
Konacno i moja kozica donela na svet jednog muzijaka
i3gmqh.jpg
 
Zdravo
imam problem so edno jare
Pred 7 dena bila je u periodu parenja i taj datum sam zabelezao jer moj prc je jedno triputa skocio uspesno na nju,ali danas kad sam ustao prc je opet skocio na nju ,eto dosad 2 puta je uspesno skocio
jel moze mi neko reci u cemu je problem i kako se to desi da isto jare pari se u razmak od 7 dana
hvala unapred na odgovoru
 
Nazad
Vrh