Bremenitost i jarenje koza

vackee

Novajlija
Učlanjen(a)
14 Feb 2011
Poruka
2
Zdravo svima!!!Danima me muci jedan problem,t.j problem mojih roditelja,koji cuvaju jednu prelepu alpinku,koja nikako da se ojari!!!Ovo bi bilo njeno trece jarenje kod njih!Prethodna dva su bila tacno na vreme,153 dana.Sada je primila jarca 07.septembra,i nista se jos uvek ne desava!!!Mleko joj je prestalo,kao sto treba,medjutim mleko nikako da se spusti niti da se ona ojari!!!Stomak joj je narastao za ovih pet meseci!!!Veterinar kaze da mozda nije ni skozna!!!Nas muci mleko,koje uopste nema,a i to sto ne trazi jarca!!!Pa bih molila ako je neko upucen u to da nam da neki savet,jer ne bi zelei da joj se nesto lose desi!!! :sta:
 
pritisni pesnicom po bokovima i zadrzi 2o sekundi i ako se jarad pomeraju onda je ok ako ne onda na ultra zvuk
 
@Vackee.Hajde da pokusamo da"provalimo" u cemu je problem.Prvo veoma je bitno,da li ste je vodili negde pod jarca ili mozda imate jarca pa ih drzite zajedno.Ukoliko imate jarca taj datum(7 sept.) ne vazi,jer mozda nije tada "ostala pa se parenje ponovilo posle 20~tak dana.U tom' slucaju njoj jos nije termin.Zna da se desi da ljudi iz prevelike ljubavi prema zivotinji daju velike kolicine hrane(pogotovo zrnaste)~da bi joj udovoljili.Tada se zivotinja ugoji i unutrasnje organe obuzme loj.To zna da bude veliki problem,nije opasno po zivot jedinke vec jednostavno materica nestane u loju.Ovo govorim iz iskustva jer su mi bezbroj puta doterali na klanje ("dvisku jalovusu"(inace radim upecenjari vise od deceniju).U 99% slucajeva se desavalo bas to da je grlo preuhranjeno i unutrasnjost je puna loja.Sto se tice vase alpinke, u petom mesecu sjarnosti(pred jarenje) bi uveliko trebalo da se vidi kako se jarad pomeraju,dali ste tako nesto primetili?Na kraju zelim da vam sve to bude u redu ida to bude mali "prebacaj".U svakom slucaju javite. :cao:
 
Evo da se javim sa nazalost losim vestima i da vam se zahvalim na savetima!!!Alpinka o kojoj je rec,se naravno svih ovih dan nije kozila,jarad se u stomaku nisu pomerala, i posto nemamo jarca u stadu,veterinar je konstatovao da nije ni skozna jer je termin bio do 10.02,vec neki poremecaj!!!Mleko nije spustila niti davala znake pred jarenja,da bi jutros bez ikakve pripreme za jarenje,ojarila musko mrtvo jare,jedva uz dosta muke!!!Nije se niti otvorila ni spremila za jarenje,naglasavam ovo jer je dobro poznajemo i ovo je bilo trece jarenje kod nas!!!Mleka jos uvek nema sto nas brine jer je sigurni znak da ima neki poremecaj,samo neznamo kako da joj pomognemo i ovaj problem da resimo!?u svakom slucaju hvala vam na savetima!!! ::pomoc:;
 
@Vackee. Zao mi je sto se tako zavrsilo ali sta je bilo bilo je. Sad ne bi bilo lose ako znate nekog iskusnijeg veterinara da dodje da je pregleda(ruka u matericu)da utvrdi da slucajno nije imala jos koje,a i da joj da neki antibiotik znace on vec sta treba.
 
Da se ne radi o pobacaju, a u tom slucaju svakako pozvat veterinara, koji bi trebao napraviti tampon, uzeti krv i mrtvo jare, te poslati na analizu.
Pozdrav.
 
Potdrav svima,imam mladu kozu,pripust je bio 31.10.što znaći da joj je ostalo oko mesec dana do jarenja.stomak joj se malo primećuje,ona je proletnje jare,neznam da li je sjarena i neznam nista o jarenju... i kada počinje da sa naliva mleko u vime ako je sjarena?Moze li neko objasniti vise o svemu?! :sta:
 
@Alpina 01.Trebalo bi da je sjarna jer da nije "ostala" onda kada se parila~drecala bi ona sigurno posle 20~tak dana.Sto se tice stomaka,ona je prvojarkinja pa je logicnije ocekivati 1 jare nego dva~tri(mada ne mora da znaci).
Mleko ce poceti da uliva 2~3 dana pred jarenje ali i to sve zavisi od jedinke do jedinke.Sve u svemu ako se ona lepo isparila,mora se i ojariti. :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Hvala vam puno!To je jare od moje koze_mezimice.Bilo mi je čudno jer je usla u peti mesec a vimena nema jedino što sam primetila da su joj se odojci malo izdužili,"nazad"kao da se malo proširila i žućkast sekret vidim od jutros...Ja u svemu tome imam samo dobru volju a znanja skoro da i nemem,zato mi nemojte zameriti ako postavljam glupa pitanja.Ako još neko zna nešto više molim da mi napiše.Veliki pozdrav svima.
 
..Ja u svemu tome imam samo dobru volju a znanja skoro da i nemem,zato mi nemojte zameriti ako postavljam glupa pitanja.Ako još neko zna nešto više molim da mi napiše.Veliki pozdrav svima.

Pitanja nisu glupa i svi mi ponekad pitamo (ne postoji niko ko zna sve),a pored dobre volje ima tu i dosta ljubavi prema zivotinjama koliko ja vidim ::namigivanje:: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Zdravo svima,imam jedan problem pa ako moze uz vasu pomoc da resimo.Pre tri dana okozila mi se koza ima 2 jareta i jarici su veseli i živahni ,ali koza nema mleko danas su mi se jos 2okozile isto nemaju dovoljno mleka,pa jaricima dajm na flasicu kravlje mleko,cak i komsije imaju iste probleme,danas sam kupio koncetrat za krave muzare i to cu da im dajem,sta bi mi vi jos predlozili? Unapred puno hvala
 
Pozdrav ekipi s foruma.
Vlasnik sam dvije koze njemačke srnaste pasmine. Obje su prvorotkinje i ojarile su se jučer i prekjučer i svaka ima tri jarića. Kod prve, koja je 11.04. jarila, posteljica je izašla nakon cca 3 sata. Kod ove druge, posteljica ni sada, 18 sati od poroda još nije izašla u cijelosti nego je koza poteže za sobom. Što učiniti? Veterinar i prijateljica koja drži koze, kažu mi da ne brinem, da je to kod koza čest slučaj. A ja lagano ludim. Kakva su vaša iskustva?
 
Добра и важна тема, али је мало не активна.
Да ли је узрок томе што ова тема већ негде постоји или сл? Ако је тако моли неког да ме упути, ја сам тражио али без успеха.
 
Pa verovatno se provlači kroz sve teme u ovom delu Poljoinfo foruma, ali koliko znam ovo je jedina tema posvećena isključivo ovome.
 
Добро би било када би се неко, од козара са Форума, прихватио да нешто више напише о овој теми.
 
Zdravo. Možda bih i ja mogao nešto da kazem na ovu temu. Imam 32 sjarne koze koje su 2 meseca sjarne i nesto više i 30 mladih kozica koje su sjarne možda 2 nedelje manje.

Koza kada primi jarca, upiše joj se ušni broj markice. Ja imam dva jarca koji imaju "grudnjak" za obeležavanje na koju je kozu skočio. Kad upišem , onda otprilike za 20- setak dana pogledam je dali ponovo možda kojim slučajem mrče. ako ponovim upisujem novi datum. Koza da bih se lepo ojarila, pogotovo prvojarkInja mora biti u top formi, bez viška a ne daj bože bez manjka kila, sve tip top. Pre nego što se ojari ona pušta vime, bar moje tako evo ove mlade jarad od proleća koje su sjarne, već se vidi. 5 dana pred jarenje ja smanjim obrok, i detelinu, jer da bih joj bilo lakše da se jari, moraju biti praznija creva, a i da se ne bih vime upalilo po jarenju.

Kad se jari, uvek pomažem, ne dam da se pate. Čim vidim papčiće da izlaze vatam i polagano vučem ka vimenu, ona ga oliže pa ako ima još koje čekam i isto tako. Ako vidim mehur da izlazi, bušim gurnem prste nadjem papke od obe noge, i onda na isti način asistiram. Po jarenju, kad se dignu jarići ako nisu sisali podmetnem ih da sisaju koliko mogu, izmuzem svo preostalo mleko, i dam samo kantu sa vodom. Prvi dan po jarenju kozama ne dajem ništa jede samo slamu onu pod njom, a naravno uvek mora biti čista, odnosno sveže bačena pod nju. Drugi dan dajem možda jedno dva prsta debelo deteline iz cele bale. Treći dan pojačam detelinu i dam malo obroka, pola merice, postepeno to iz dana u dan pojačavam dok se ne vratimo na stari režim.

Od prve muže kad se ojari, ono što sam pisao, muzem 2-3 puta dnevno svaki višak, što je važno da se vime ne bih upalilo, naravno gledam dali su jarići siti, i svaki put pre nego pomuzem ja ih opet poturim, ako ima stomačić i neće da sisa, ja sve do kapi pomuzem. eto tako bar ja. Koze skoro preko cele godine idu na ispašu što je bitno jer su mnogo zdravije i uvek su u šetnji što im nabija kondiciju, i automacki se lako jari. Zimi su u štali do polovine marta i odmah sa prvim suncem na brst.

Pozdrav iz Bačke Palanke
 
ja licno to prvo mleko dam svinjama, kerovima ili bacim, a vec sutrasnje sirim i pravim sir, surutku, itd. Sta ti radis sa prvim mlekom, nesto mi clanovi nisu aktivni odkako sam se uclanio na forum.:sta::spavam:
 
Pozdrav Zeljo, Drago mi je da je jos koji kozar medju nama. Lepo je pomoci prilikom kozenja ali i ne treba zuriti mnogo. Znaci ako vidis mehur da izlazi nemoj ga odmah busiti i izvlaciti! Bolje je kozi dat jos malo vremena da se kanali opuste i otvore ovo je posoebno vazno sa prvojarkinjama. Jarad su jo uvek bezbedna i sigurna cak i kada pukne mehur imaju oni jos vremena da bezbedno izadju bez utapanja.
Kazi nam kakve su ti koze i ako mozemo da vidimo slike stada. Pozdrav i sve najbolje sa ovim plemenitim zivotnijama.
 
Nazad
Vrh