Јунице "из увоза"

Aha, vi pricate o kravama. Ja sam mislio bas na stelne junice, starosti oko 2 godine.

Послато са HTC Desire 825 уз помоћ Тапатока
 
Mnogo je i skartova stiglo u tim uvozima. Ima dobrih, a ima i bas losih. Ja sam pre 2 godine kupio steonu junicu simentalku od jednog naseg clana za 1100 evra. Kad se otelila davala je 25-26 litara mleka, i drzala je dosta dugo, pred zasusenje posle 10 meseci muze davala je 20-21litar, kad sam prestao da je hranim sva se osusila dok nije mleko palo na 12l i tako sam je zasusio. Nedavno je otelila drugo tele i sad daje 30litara. Kupio sam i jedno zensko tele za 170 evra othranio ga i kad se otelila i ta junica je imala oko 25litara posle godinu dana muze pred zasusenje je davala 16litara. Stim da ona cim sam joj ukinuo obrok i ona je ukinula mleko. Uskoro treba da se teli pa cu videti sta ce ona reci u drugoj laktaciji.Hrane se osrednje ni vrhunski ni lose. Nemaju neke posebne uslove niti iziskuju neku posebnu negu. Ja zadovoljan sa takvim govedima nista mi bolje ne treba.
 
Zasto bi uvozio kad kod nas imas vrhunskih junica?Po meni problem kod junica a kasnije krava iz uvoza je u tome sto su totalno drugacije hranjene i svoj maksimum nemogu postici sa ovo hranom ovde.Privikavanje jako dugo traje,u karantinu im se daje samo nuzno za prezivljavanje a to traje preko tri nedelje,stres od puta je veliki,samo navikavanje na drugaciju vratu hrane dugo traje a potom i teljenje,sve je to mnogo za zivotinju

Послато са Moto C Plus уз помоћ Тапатока
 
Istog sam misljenja kao kolege Surdonja i Ratko, mislim da i kod nas ima odlicnih grla i treba ih na svaki nacin spasti od prodaje u klanicu.
Ko zna koliko je potecijala do sad na zalost zavrsilo tako.
 
Eno, "komšija", individualni poljoprivredni proizvođač, konkurisao za još jednu junicu "iz uvoza", a krava, koju je dobio na isti način pre par godina, crkava u štali od gladi...
A i "štala" mu je, hm, taman da stane krava i njeno tele...
Ima i dve koze i jednog jarca, ali oni su van štale, nema mesta, pa su pod nastrešnicom, u produžetku...
Nekom rat, nekom brat...
Kažu suseljani, da se javno hvali da hoće namerno da mu crkne krava, pošto je jalova (milijardu posto njegovim "načinom držanja"), da dobije osiguranje od 200.000 dinara....
Šta više reći...
E da, bio i uslikan za Internet Portal naše Opštine !!!
Naprednjak, pa "napreduje", šta ćeš...
 
U karantinu i transportu pokupe sve i svasta ja sa par mojima imam problem sa papcima.A i sad imas dosta dobrih stocara kod kojih mozes kupiti kvalitetne junice.Moj komsija prodaje po 1600e 6,7,8 mesec steonosti pa ti vidi da li ti se isplati da uvezajes.
 
Sad muzem kravu na peto tele, uveženu iz Nemačke.
3cb58703bfc8aa7a1d8b01e7301e935f.jpg


Послато са SM-G355HN уз помоћ Тапатока
 
Dobra krava, nema sta. Mi trenutno imamo 6 steonih junica, 2 pred osemenjavanje i 5 od 10-12 meseci. Sve smo ostavili, mislim da cemo prodavati krave a ostaviti junice, ne planiramo da prosirujemo, mada bi to bilo najbolje. Ne znam sta da kazem za uvoz, bilo je i odlicnih uvoza a bilo je totalnih katastrofa, a nazalost sve se lomilo preko domacina koji su kupovali grla. Mislim da u ovom momentu nema bas smisla ulaziti u pricu sa uvozom pored ponude na domacem trzistu. Ponuda je solidna, ali za traznju i vise nego dovoljna da se odaberu kvalitetne zivotinje. Skoro sam imao dobru ponudu za steone junice, morao sam je odbiti, ipak Vanstajnova, Imposijumova i Mertinove cerke nemaju cenu

Послато са HTC Desire 630 dual sim уз помоћ Тапатока
 
Za nekoliko karantina u kojem sam radio samo su jednom stigla vrhunska grla goveda.iz uvoza. I to su grla tada.kupljena na aukciji u Austriji. Ostalo nije bilo vrhunsko, neke su imale i zarazne bolesti. Najcesce kada posrednici uvoze i odabiraju bude.svasta a i kada su krajnji korisnici birali opet je bilo podvala pri uvozu.
Kao sto su i drugi izneli ima itekako kvalitetnih junica u Srbiji. I ne treba se stideti kvaliteta domacih grla. Samo takve junice ne kostaju 1000 evra, pa neki smatraju da su preskupe i da moraju biti jeftinije od uvoznih. Sa hranom prosecnog kvaliteta 25 svezih krava daje 800 litara mleka na jednoj obliznoj farmi.
 
petarkrsmanovic@
A i sto bi isao negde dalje, ovde smo bar svoji...:osmeh:
Ja sad imam 6 komada ,dve steone (cerke Vansa i Wille-a)dve godisnjake (cerke Obadje) ,jedna 7meseci(cerka Everesta) i jedna 2meseca (cerka Vogta) sve imam nameru da ostavim jer imam i krava za menjanje.
 
Bio sam kod coveka iz okoline Arandjelovca, koji je sam sebi kupio u Nemackoj junice i doneo ih. Od 40 grla u stali, 38 su elitna. To su te junice i njihove cerke. Ali su zato i cene bile elitne. Autoprevoznik je i donosio je junice za uvoznike u Srbiju. Pohvatao veze i resio sam sebi da donese. On je svoje junice tamo placao vise nego sto ove sto drugi uvoze kostaju ovde kod nas, jer je birao samo vrhunska grla. Ja licno ne bi imao hrabrosti toliko da platim junicu, koliko je on placao. Pre bi za te pare kupio 3 iz domaceg odgoja. Sa druge strane video sam mnogo svabica koje ne daju vise od 15l mleka, a placane su 1800-2000 evra kod nas.
 
Znaci, dobro se raspitati i pronaci u okolini kvalitetne junice. Prednosti su sto mogu stvarno da odaberem one koje mi se najvise svidjaju iako kupujem manji broj(3 ili 4), zatim su mnogo manje stresirana i iscrpljena grla koja su od rodjenja jela hranu mnogo slicniju onoj koju ja proizvodim ovde nego one iz Austrije. One same bi bile nesto jeftinije(naravno, ne ocekujem da kupim junicu za 1000e) i jeftinije bi me kostao prevoz. Ostaje i opcija da ako nadjem ono sto mi odgovara na registrovanoj farmi uzmem fakturu i konkurisem za povracaj dela troskova.
 
Nazad
Vrh