potreban savet

boston

Novajlija
Učlanjen(a)
2 Jan 2010
Poruka
19
Lokacija
novi sad
imam 12 jutara zemlje u Sremu i planiram da se ozbiljnije bavim poljoprivredom nego što je arenda.Nemammehanizaciju i interesuje me da li je isplativo finansirati svu proizvodnju gotovinom.
 
Nije isplativo da plaćaš sve usluge. Kupi neki mali polovan traktor i par priključaka za početak, pa radi.
 
boston je napisao(la):
imam 12 jutara zemlje u Sremu i planiram da se ozbiljnije bavim poljoprivredom nego što je arenda.Nemammehanizaciju i interesuje me da li je isplativo finansirati svu proizvodnju gotovinom.
ne mora da znači, ako imaš dobre kooperante sve je moguće.
mislim da je ovo poslednje možda i najbolje, kupiš mali 539, par priključaka i radi.
mi radimo 27 kj, imamo samo 539, setvospremač, tanjiraču, prskalicu i rasipač mineralnih đubriva. oranje, setvu, međuredno kultiviranje, žetvu plaćamo i imamo pristojnu zaradu. operacije koje mi radimo sami, najmanje koštaju, najskuplji je repromaterijal, djubrivo, seme, hemija, plus oranje i kombajniranje.
 
boston je napisao(la):
imam 12 jutara zemlje u Sremu i planiram da se ozbiljnije bavim poljoprivredom nego što je arenda.Nemammehanizaciju i interesuje me da li je isplativo finansirati svu proizvodnju gotovinom.

Moj savet je ako bi krenuo u ratarstvo onda zaboravi sve to. Nece ti nista ostati oko sve trebas platiti drugom da odradi, odnosno bices u debelom minusu. Raspitaj se koliko ce ti uzeti za usluge i stavi sve na papir racunajuci i troskove semena , nafte, herbicida, djubriva i sve ostalo pa ces videti gde ce to sve izaci. Uzmi arendu od 100 evra minimalno za kj. i sesir na stranu uz hladno pivo. :ppozdrav: :cao:
 
uzmi arendu i ne diraj nista, inace kod nas svi daju i pola subvencija zemlja je sad bum ali ko zna dokle ce to trajati.
 
Да допуним препоруку да не плаћаш услуге, ( а нико ти није искрено рекао велику истину) јер поред тога што услуга кошта НИКАД није квалитетна како би требала да буде. Пре свега мислим ту на орање и спремирање, које су можда и најбитније. То кажем из личног искукства, јер смо наших 15-так ланаца најпре давали у закуп, па онда плаћали 3-4 године све услуге. Веруј ми, када смо купили трактор и пар машина, било ми је потребно 2-3 године да неке парцеле могу да поорем као човек, до тада сам се разваљивао кад уђем плугом у њиву.
Или ради сам или дај у закуп, све остале комбинације су мазохизам...
 
Slazem se sa Ivanom, s tim ako ces zemlju davati u arendu, nadji nekoga za malo duzi vremenski rok.Odgovara tebi i drugoj strani, kvalitetnije ce je obradjivati, nego na jednu godinu. :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh