Startno djubrenje

mare81 je napisao(la):
Dragan18 je napisao(la):
manje je potrebno jer je vece iskoriscenje,tacne kol. ne znam napamet

Ko zna neka kaze !!!

Evo i ja planiram da uz sejanje i nadjubrim Yara ili EuroFertil NPK djubrivima, jer nisam jesenas razbacivao! Takodje planiram da na sejalici postavim i depozitore za djubriva.

Koliko treba djubriva po ha da se primeni, ako koristimo depozitore??

Uradi se analiza zemljišta i evo preporuke.
 
Slikao sam danas polovne sejalice Nodet iz uvoza koje imaju i ulagače za djubrivo.
Ima dve vrste, kod starijeg i jeftinijeg modela se djubrivo ulaže u ulagač koji služi i za ulaganje semena, a kod novije (i malo skuplje) sejalice se djubrivo ulaže posebnim ulagačem koji može da se podešava po dubini i levo-desno u odnosu na ulagač za seme.

Stariji tip:
10fao7c.jpg


Noviji tip:
33mwwzm.jpg

mbmtn8.jpg
 
Dragan18 je napisao(la):
Otvaram ovu temu jer je nema a veoma je korisna . :cao:

Dakle nadam se da svi znaju o cemu je rec...
Pozdrav Dragan18...

Da li mozda znas neku semu djubrenja za industrijski paradajz ili neki predlog?
 
zorancile
to sa prve slike nije za đubrivo već za insekticid
nodet sejalice sa zapada mahom stižu sa tim uređajem ali nisam čuo da ovde to neko koristi...
 
vlajkoo je napisao(la):
Dragan18 je napisao(la):
Otvaram ovu temu jer je nema a veoma je korisna . :cao:

Dakle nadam se da svi znaju o cemu je rec...
Pozdrav Dragan18...

Da li mozda znas neku semu djubrenja za industrijski paradajz ili neki predlog?
Stvarno se ne bih usudio da dajem bilo kakve predloge,ovo sto sam pricao je mahom bilo za ratarstvo. :cao:
 
MONTOYA je napisao(la):
zorancile
to sa prve slike nije za đubrivo već za insekticid
nodet sejalice sa zapada mahom stižu sa tim uređajem ali nisam čuo da ovde to neko koristi...

Ne znam, moguće je. :sta:
Ovako izgleda cela:
f3gshe.jpg
 
Dragan18 je napisao(la):
vlajkoo je napisao(la):
Dragan18 je napisao(la):
Otvaram ovu temu jer je nema a veoma je korisna . :cao:

Dakle nadam se da svi znaju o cemu je rec...
Pozdrav Dragan18...

Da li mozda znas neku semu djubrenja za industrijski paradajz ili neki predlog?
Stvarno se ne bih usudio da dajem bilo kakve predloge,ovo sto sam pricao je mahom bilo za ratarstvo. :cao:
Ok, nema problema, u svakom slucaju hvala.
A sta mislis o Yara djubrivima uopste? Jel si imao neka iskustva sa njima?
 
Hvala za link.
Jel znas mozda koja je formulacija odnosa Amidas-a, posto nigde nisam naisao na njega? Video sam Yara Mila, Yara Liva.
 
Dragane,
kada koristis necije prezentacije i rad, trud, onda navedi ko je uradio. Znaci sve sto si postavio ima svoje poreklo. Ako sam ja napisao poreklo pisanih materijala koje sam koristio onda je i red da ti, kao student, navedes da je materijal preuzet sa prezentacije Bogdana Garalejica, PSS APV, Institut TAMIS, Pancevo gde su korisceni izvori ... :nono:
Prvo, niti si to imao u knjigama na fakultetu, a drugo nisi proveravao u praksi.
Bilo je zanimljivo saradjivati sa tobom.
Garisa.
 
Pa to nije lepo.
Dragane,Dragane.... :nono: pa to sto radis zaista nije lepo!
Tudjim perjem da se kitis!
 
Što ste napali čovjeka , nije ni reko da je sve sam nacrtao i napisao , svi smo uglavnom nešto negdje čuli ili pročitali , pa ako se slažemo s tim i mislimo da je dobro podijelimo s drugim.
 
garisa je napisao(la):
Dragane,
kada koristis necije prezentacije i rad, trud, onda navedi ko je uradio. Znaci sve sto si postavio ima svoje poreklo. Ako sam ja napisao poreklo pisanih materijala koje sam koristio onda je i red da ti, kao student, navedes da je materijal preuzet sa prezentacije Bogdana Garalejica, PSS APV, Institut TAMIS, Pancevo gde su korisceni izvori ... :nono:
Prvo, niti si to imao u knjigama na fakultetu, a drugo nisi proveravao u praksi.
Bilo je zanimljivo saradjivati sa tobom.
Garisa.
Ja se stvarno izvinjavam, zaboravio sam da napisem . Nisam mogao drugacije da objasnim nego slikovno a deo slika je preuzet sa vase a deo sa nekih mojih prezentacija koje posedujem (horsh sejalice) . Stvarno nisam obracao paznju . Ono sto sam pisao , pisao sam iz nekih mojih zakljucaka na osnovu onoga sto znam i na osnovu knjige koju je pisala prof. dr. Darinka Bogdanovic na Poljoprivrednom fakultetu u Novom Sadu a izmedju ostalog i onoga sto sam citao iz Vasih prezentacija i prezentacija PENNSTATE univerziteta u Americi.

uospte mi nije bila namera da nekome "oduzmem " rad ili slicno.
http://cropsoil.psu.edu/extension/facts/agronomy-facts-51
 
Dragane, OK! Idemo dalje.Mislim da nisi imao loše namere. Slike fosfora su Colorado Corn Production Guide iz 2005-e, tekst o gustini je moj kao primer disperzije hraniva u supstratu. ::namigivanje::

Ukoliko nameravate da koristite neka od mineralnih hraniva kompanije Yara, pr. 8-24-24, kao startno, napominjem da sam u razgovoru sa Stevanom Mesarovićem saznao da se ovo hranivo ponaša kao pufer. Jasnije ako je u sredini gde je pH 4.9 u zoni rastapanja podiže pH na 5.9 i omogužuje da se P a i K iskoriste. U baznim sredinama, preko 7.5, snižava pH za 1 istog efekta iskorišćenja. Smatram da ako neko želi da ga koristi planira 150 kg/ha za kukuruz sa setvom, depozitorima. Visok je % iskorišćenja P i K do 60%. Cena je 60-62 eura/100 kg, naravno zavisi od količine. Provereno kod Magan YU.
Gariša.
 
Da li može da se koriste đubriva kao startno đubrivo od kompanije Eurofertil ?
 
Nazad
Vrh