Startno djubrenje

branko

Super Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16 Mar 2008
Poruka
8.378
Lokacija
Stara Pazova
To što se P može spirati u niže slojeve je jako pogodno da se npk aplikuje prilikom setve.
Manje ga ide, raspoređuje se uglavnom u prostoru gde se razvija veći deo korena biljke.
 
Odg: NPK djubrivo koje se brzo razlaze!!!???

Branko je napisao(la):
To što se P može spirati u niže slojeve je jako pogodno da se npk aplikuje prilikom setve.
Manje ga ide, raspoređuje se uglavnom u prostoru gde se razvija veći deo korena biljke.
99 % fosfora se ne krece u zemljistu , fosfor se najcesce imobilizuje u zemljistu i gradi manje ili vise rastvorljiva jedinjenja sto zavisi od PH i od osobina zemljista. Formulacije se biraju u zavisnosti od potrebe gajenih biljaka i od obezbedjenosti zemljista, a fosfor je jako dobar u pocetnim stadijumima razvica i mladim biljkama je neophodan. Zato se postavlja u blizini korena (ukoliko je rec o startnom djubrenju ) , medjutim... ono ne treba da se postavi isuvise blizu korenu jer moze doci do ostecivanja klice . Zato se postavlja 5 cm od semena u stranu i 5 cm ispod. NA ovaj nacin koncentracija se povecava , jer se djubrivo mesa sa manjom kolicinom zemlje te je i fiksacija manja, stoga treba davati manje kolicine djubriva u odnosu na primenu po celoj povrsini.
 
Odg: NPK djubrivo koje se brzo razlaze!!!???

Драгане18,
поштујући твоју струку и науку, морам да те питам нешто што не разумем.Свуда стоји да се фосфор не спира, па га је зато потребно заорати у јесен како би био расположив кукурузу. Зашто онда из института за крмно биље из Крушевца (заправо не само они, али ето сад се њих сетих) препоручују прихрањивање луцерке са НПК ђубривима и то 250-400кг/ха (зависно од састава земљишта) ? :sta:?
Ако може да се делом искористи од стране кукуруза ако се растури НПК по орању у току те године, знаш ли колики је проценат искоришћења П и К овако растурених наведених елемената? :sta: :ppozdrav:
 
Procenat iskoriscenja fosfora se krece od 5-30% od ukupne kolicine ako je djubrivo zaorano, i iskoriscenje zavisi od tipa zemljista i od PH zemljista. U zemljistu su kalijum i azot(narocito NO3-) mobilni .

ovako to kretanje izgleda u zemlji
dhfyqa.png


Uopste mi nije logicno da se razbacuje u prihrani po povrsini jer je iskoriscenje malo . Lucerku je potrebno nadjubriti pre zasnivanja a u toku vegetacije vrsiti korekcije sa folijarnim djubrivima , tako bi po nekoj logici bilo najbolje.

Postoji fosfor koji je mobilan u zemljistu od 10 -15 cm ali se on u Srbiji ne proizvodi, moze da se kupi ta aktivna materija ali u stranim djubrivima koja su cesto skuplja ali i kvalitetnija.

Ukoliko su hraniva u zemljistu u optimumu najbolje je startno djubrenje sa setvom, i to na ovaj nacin 5cm pored i 5 cm ispod. Ovo nije zastareli nacin unosa hraniva, ako pogledate malo bolje, na svakoj novoj sejacici bio to Horsh,amazone,john deer itd. postoje kutije i aplikatori za djubrivo u razlicitim formama.

v6j8xy.png


u klasicnom djubrenju procenat iskoriscenja je sledeci

210g009.png
 
Odg: NPK djubrivo koje se brzo razlaze!!!???

ako imas jos neku nedoumicu samo reci , probacu da pomognem ako znam ili ako knjiga zna da prepisem :ppozdrav: ::namigivanje::
 
Odg: NPK djubrivo koje se brzo razlaze!!!???

Dragane šta misliš koliko primjena KAN a u kiselim zemljištima ima efekta da popravi ph situaciju , ako se primjenuje lokalno oko reda kukuruza , npr onako kao što si i ti napisao ispod i pored reda, i ako se ide sa max količinama ali da ne ošteti biljku?
I drugo pitanje postoji li procjena koliko dugo KAN ima efekta od primjene , tj dali može pokriti sezonu ako bi se sav primjenio predsjetveno ili se mora davati u prihrani u 2 navrata.?
 
Odg: NPK djubrivo koje se brzo razlaze!!!???

Najbolje bi ga bilo primenjivati po celoj povrsini predsetveno naravno jer bi primena u jesen bila los potez zbog ispiranja. Jaako dobro utice na popravljanje PH zemljista jer u sebi sadrzi 54% kalcijum karbonata (CaCO3) . Nacin djubrenja gore prikazan (5cm -5 cm) bi bilo najbolje vrsiti sa 15:15:15 ili sa nekim djubrivom koje u sebi sadrzi kalijuma i fosfora , a predsetveno da se razbaca KAN po celoj povrsini to bi bilo korisno.

Moze pokriti sezonu, zasto ne bi mogao, potrebne su jako velike kolicine vode da bi se deo tog azota isprao (nemoguce je da padne toliko kise, jedino ako monsuni ne naidju) :cao:.
Da napomenem da je nekada KAN bio standard azotnih djubriva...najvise se koristio. :cao:
Post je spojen: [time]1297559901[/time]
_________________________________________________
da dodam, i sam vidis gore da je procenat iskoriscenja azota prilicno veliki u klasicnom razbacivanju po celoj povrsini i da je najteze sa fosforom i delimicno sa kalijumom jer ga zemljiste fikisira...ovim nacinom (5-5 cm) povecava se koncentracija djubriva (spakovali smo djubrivo u manje zemlje) i zemljiste ga moze manje usvojiti, automatski je vise dostupan biljkama , narocito dok su mlade, jer se obicno simptomi nedostataka ispoljavaju kad su biljke mladje.
 
Odg: NPK djubrivo koje se brzo razlaze!!!???

Dragane, jel nije isti efekat to sa 5cm-5cm kao kad bi u proleće NPK razbacali po celoj njivi pa prešli setvospremačem? I on bi ga izmešao u toj dubini.
 
Nije isti efekat...sad idem na selo, a posle cu da postavim jos neke slike :cao:
Post je spojen: [time]1297626343[/time]
_________________________________________________
na slikama je objasnjeno zasto je vece iskoriscenje :cao:
ve0riq.png

rk4r2t.png


evo kako to izgleda u praksi
350njwo.jpg
 
Znači trebalo bi koristiti sejalice sa sistemom za ulaganje djubriva?
Neko je napisao u temi sejalice da se to ne koristi jer nema efekta, da je prevazidjeno? :sta:
 
Kod nas u Bosni se uglavnom koriste sijačice sa ulaganjem gnojiva .Neko kombinuje rasturanje gnojiva po cijeloj površini i startno u sijačicu a neko samo u sijačicu. Ponekim mojim razmišljanjima i probama najbolje bi bilo koristiti neke novije sijačice kojih kod nas skoro i da nema koje imaju bolji sistem postavljanja djubriva . Recimo sa diskosnim ulagačima koji idu obostrano i postavljaju gnojivo dublje i u stranu od sjemena.Možda bi još bolje bilo sa tečnim djubrivom . Koliko sam ja primjetio kod kukuruza dobro razvijen korjen ide dosta u dubinu ako je zemlja duboko obradjena ili razbijen plužni djon i nadjubreno u dubinu ali u stranu ne baš. Pogotovo sijanje na 70cm , nevjerujem da biljke mogu pokupiti P i K iz sredine izmedju redova. Razmišljam se da idem sa kukuruzom na 50cm redove i adekvatan razmak u redu , pa da mirne savjesti rasturim pred sjetvu cjelokupno gnojivo pod tanjiraču . Drugu opciju sam probao lane i pokazalo se dobro . Prvi prohod sijačom bez sjemena , na veću dubinu P i K ( npr 10:20:30) , pa onda ponovo po istim redovima (nemora biti idealno pogodjeno) sa sjemenom na norm dubinu i azotom ( zavisi od kiselosti zemlj. KAN ili UREA u ne prevelikoj dozi)
 
Video sam da prodaju ljudi Nodet sejalice iz uvoza koje imaju kutije za djubrivo, ali nisam nikad gledao kakav je sistem ulaganja? Da li bi bilo dobro sa njom sejati i ulagati NPK ?
 
Da, moze NPK 15:15:15 (on i jeste proizvoden izmedju ostalog za tu namenu ) ili neki sa naglasenim Kalijumom i Fosforom recimo 0:20:30 ili recimo MAP,DAP sa naglasenim fosforom(ukoliko kalijuma ima u suficitu)

Stim sto onda kalijum i fosfor ne zaoravas nego ga dajes u redove (ukoliko su elementi u optimumu) , a ako je neki elemenat u deficitu recimo 10 mg fosfor u tom slucaju se rasipa po celoj povrsini recimo MAP (52% P) da se dovede do optimuma pa na prolece kosultacije koju kolicinu dodati startno.
Post je spojen: [time]1297636134[/time]
_________________________________________________
zaboravio sam reci da ako ides sa kalijumom i sa fosforom u redove startno onda azot rasipas po celoj povrsini kao i do sad sto si radio (predsetveno)
 
Koja količina NPK je potrebna ako se ulaže sejalicom? Isto kao i što bi se razbacivalo po celoj površini ili manje?
 
Dragan18 je napisao(la):
manje je potrebno jer je vece iskoriscenje,tacne kol. ne znam napamet

Ko zna neka kaze !!!

Evo i ja planiram da uz sejanje i nadjubrim Yara ili EuroFertil NPK djubrivima, jer nisam jesenas razbacivao! Takodje planiram da na sejalici postavim i depozitore za djubriva.

Koliko treba djubriva po ha da se primeni, ako koristimo depozitore??
 
Nazad
Vrh