Iskorištavanje grana nakon rezidbe

Vocar

Član
Učlanjen(a)
8 Feb 2011
Poruka
1.443
Lokacija
Banja Luka
Poštovani voćari, da li ko od vas koristi grane od orezivanja voća kasnije za ogrijev ili neku drugu svrhu.

Znam da mnogi mulčiraju grane, ali ovo pitam one koji grane nakon orezivanja iznose iz voćnjaka. Šta radite sa tim granama? Ja svake godine dobijam ogromnu količinu granja koju najčešće šibica riješi za Petrovdan. Međutim, hoću od ove godine da ih koristim za ogrijev, pečenje rakije ili već nešto drugo.

Zanimaju me vaša iskustva. Posjedujete li sječke na elektromotor, ili pogon traktora? Na koju dužinu ih sječete, kako ih skladištite. Svakako se sa granama manipuliše (izvoze se traktorom), pa kako ih iskoristiti?

Hajde javite se ekološki i ekonomski osvješteni pa da razmjenimo iskustva.
 
Odg: Iskorištavanje grana od rezidbe

Posle rezidbe,vezujem u snopove i kasnije koristim za pecenje rakije i raznih zivotinja na raznju :haha:
 
Odg: Iskorištavanje grana od rezidbe

najbolje je da ih lepo sortiras u zavisnosti od debljine, lepo slozis i kao sto prezalj kaze koristis po potrebi... :bravo: greota da se popali gomila... :sta:
 
Odg: Iskorištavanje grana od rezidbe

Ово је права ствар.
Дал је ово видео Саворис?
Било би добро да неко од форумаша започне израду па да се и ми прикључимо копирајући их.
 
Odg: Iskorištavanje grana od rezidbe

Dobar predlog,i mene zanima kako sece ovako debele grane na ove male komadice
 
Odg: Iskorištavanje grana od rezidbe

Ovde je prikazano sakupljanje loze u vinogradu.
Kolko bi debele grane iz voćnjaka mogao da odradi ?
 
Odg: Iskorištavanje grana od rezidbe

Primjetio sam kasnije da je vinograd u pitanju.. Bilo bi idealno kad bi na taj način skupljala i odmah sjeckala na dužinu od 10-15cm, a kasnije masa iskipa u prikolicu. Ehh...
 
Odg: Iskorištavanje grana od rezidbe

Sakupe se, iseku na malo sitnije i čekaju pečenje rakije, roštilja, pasulja i paprikaša u kotliću :D
 
Odg: Iskorištavanje grana od rezidbe

Nešto jednostavnija balirka za grane je bila u ponudi na sajmu u Ns, mislim da ima slika u temi -Balirka- u -Priključci za traktore-. :ppozdrav:
 
Odg: Iskorištavanje grana od rezidbe

Slikao sam i ja tu balirku na sajmu, interesantna mi je bila zbog grejanja na biomasu. Ko ima vinograd ili voćnjak, sa ovim rešava problem ogreva!

img9076b.jpg


img9074o.jpg
 
Odg: Iskorištavanje grana od rezidbe

Ova balirka baš dobro izgleda, a koliko sam uspio vidjeti sa slike, može da balira granje do 3,5cm debljine? I tu su balirali na vinogradu, samo ne znam kako bi se ponašala na voćnjaku. Kolika je bila njena cijena ako se sjećaš?

Sličnu mašinu istog proizvođača proslijedio je i Tomix, par postova prije.
 
Odg: Iskorištavanje grana od rezidbe

Zaista ne znam cenu, nisam ni obraćao pažnju jer ja nemam ni voćnjak ni vinograd. Meni je bila ineresantna ta mala okrugla bala jer bi sasvim lepo stala u kotao za baliranu slamu, a gorela bi višestruko duže nego slama i zato sam slikao.

:ppozdrav:
 
Odg: Iskorištavanje grana od rezidbe

Odlicna stvar , iskreno nisam ni znao da tako nesto postoji . Sad gledam na sajtu ove firme VGP prezentacija extra dobro izgleda ,samo je pitanje kolko novaca .
 
Odg: Iskorištavanje grana od rezidbe

Evo još jedna sličica i uveličani detalji sa podacima, pa se možda može izguglati cena ovakve balirke.


 
Odg: Iskorištavanje grana od rezidbe

dukej je napisao(la):
Slikao sam i ja tu balirku na sajmu, interesantna mi je bila zbog grejanja na biomasu. Ko ima vinograd ili voćnjak, sa ovim rešava problem ogreva!
Na ovoj slici vidi se da je balirka prodata firmi iz mog mesta.
Ali je još uvek nisam video u radu.
Inače dupla korist od ovakve mašine dobiješ jeftinu biomasu( granje iz voća, loza iz vinograda) velike energetske vrednosti, a sebe poštediš velekog posla oko izbacanja istog!!!
Zna li ko cenu?
 
Poslednja izmena od urednika:
Odg: Iskorištavanje grana od rezidbe

svaka cast :bravo:,kolika god cena bila isplatila bi se veoma brzo,baliras svoje pa cepas usluzno,korisno,brzo,ekonomski i ekoloski prava stvar.Kad samo pomislim:vila+podrivac+ogroman(opasan)plamen ::lose::
 
Nazad
Vrh