Sada kada imate iskustvo, da mozete, koju bi ste vocku zasadili?

Ja bih kajsiju posadio.Ima i za pojesti i dzem napraviti a i rakija je veoma lepa .Plodovi nisu sitni, za branje ti ne treba radna snaga, dovoljni su samo ukućani.
 
Najbitnije je pitanje za šta neko sadi voće, da li da prodaje, ide li inače na pijacu kao prodavac ili bi da uđe u te vode, prerađuje za sopstvene potrebe, koje su to potrebe, rakija džem ili ajvar itd...

salu na stranu... po meni je tresnja na tako mali plac neisplativa, ako se uzme da na ha ide 400 sadnica onda na 7 ari ide 28 sadnica, ako se zna da je prosecni prinos 37kg onda godisnje u punom rodu ima 1036kg.. poslednjih 5 godina prosecna cena je 65 din po kg sto je 67,340, da kazemo da su troskovi 17,000, pa nek ostane cisto 50,000 din sto je mesecno 4166 dinara!!!

Ja lično bih posadio Burlat trešnju, ne znam kakve su ovo priče o 35 kg prinos i ceni od 65 dinara, kod mene je prinos od 60 do 100 kila (starije drveće naravno), a cena nikad nije bila ispod 250 dinara, krene sa 300...
Tako je ove godine moj rođak za 10-12 ari placa, burlat stara preko 10 godina uzeo 7.000 EUR (da, sedam hiljada eura), prodao na licu mesta, biju se ko će da kupi...
 
Na većim površinama po meni je najbolje saditi jabuku, dok za neke manje jagoda pod folijom...
 
Vocnjak mu je daleko od mesta stanovanja uz to je i student i mozda nece imati puno vremena da pazi na njega
I mislim da nije stavio akcenat na zaradu vec na manjak vremena
Jagode ... bez sistema kap po kap folije se ne isplate uz sve to treba puno vremena oko njih uloziti...
Vocke koje ne zahtevaju puno vremena su tresnja, visnja, aronija, josta i svo vreme obrade vocnjaka se uglavnom svodi na uklanjanje trave i branje - nema prskanja
 
Ja imam slicnu situaciju - 30ak ari zemlje 12km od mesta gde zivim. Celo prazno seosko domacinstvo sa 30ak ari uz kucu. Posadio sam 30ak vocki za svoje potrebe i razmisljam sta cu sa tom zemljom da ne stoji bez veze. Suzio sam izbor na lesku, eventualno orah ili tresnju jer ne zahtevaju stalno prisustvo. Od aronije sam odustao (posadio 2 cisto za sebe) jer mi sve to oko kasnije prodaje ne mirise na dobro. Leska mi deluje najzanimljivije ali vidim da je ovde niko ne spominje kao dobru opciju, zanima ne zasto?
 
Nisam znao da su te napasti bas toliko nezgodne. Kako se drugi snalaze, ne verujem da oni svakodnevno rasteruju veverice i ptice?
 
Što se tiče generalno pitanja da li saditi trešnju...pa da li saditi kajsiju, breskvu, šljivu ili ipak lesku? Možda jabuku? Sve je to pomalo lutrija, svako ima neku svoju računicu i filozofiju, kao i kraj u kojem nešto dobro uspeva i ima otkup, meni se trešnja sviđa jer uvek imam otkup u blizini, dobra je cena, ne zahteva puno rada oko nje.

Nema potrebe za mnogo filosofije, po veleprodajnim cenama se vidi šta jeste isplativo.
 
Ma to stoji, ali recimo na hektar zemlje jabuku možeš gusto da zasadiš i imaš više tona nego trešnje pa sa parama bude isto dobro, ali ona dugo zri, postoji opasnost grada, mnogo se daje za zaštitu...šljiva isto može gušće, a može i da se peče rakija, kao i kajsija i dunja i lepe pare da se uzmu...a negde bolje uspeva nego trešnja...a ima i otkup dok za trešnju nema..zato kažem svako ima neku svoju računicu u odnosu na više faktora šta je najbolje saditi..
 
Oko trešnje nema posla? Ne bih se složio. :) Jedino ako je drugi orezuju, zaštićuju a naročito beru.
 
orezivanja ima u početku, posle je samo pustiš i povremeno skidaš neke grane, ne treba da si majstor kao za krušku, jabuku i slično. Od prskanja imaš plavo, monilija i trulež plus osa, to mu dođe 3 do 5 prskanja, ne znam za voće koje se manje prska...a što se tiče berbe, kad imaš više stabala onda platiš radnike za dnevnicu, sam ionako ne možeš da stigneš a oni se isplate debelo. Burlata ti radnik dnevno nabere za 20 ljada dinara a platiš mu 1500 do 2000. Navedi jednu voćku koja se manje prska, orezuje, daje veći prinos i postiže bolju cenu? :)
 
Za cijenu ne, ali zaštitu orah. Mada, uzevši u obzir ulaganje i dugoročnu dobit, vjerovatno bi se on nametnuo i za cijenu.
 
Orah, leska, šumska jagoda. Oljušten orah ima dobru cenu, u lesku nemam poverenja ali radi prijatelja sa velikim plantažama voleo bih da grešim. Svuda je zaštita redukovana, da ne kažem minimalna. Borovnica je posebna priča.
 
Nije vam loša ideja sa orahom, možda jednu njivu koja mi je nezgodna za obradu i loša je zemlja, ona kao pepeo i pesak, posadim orah...samo opet kažem ne znam šta bih sa tolikim orasima..što se zaštite tiče, kod kuće imam jedan orah, uvek dobije one grinje, čitao sam da je mankozeb dobar za to, prskao ga i džaba, evo kreću po listu i crne tačke po plod, posle plod pocrni i kad otpadne unutra je truo. U njivi će biti i veverica i slično tako da ima i tu posla, slažem se manje, razmisliću o orahu...
 
posadio sam na 11-12ari trešnju,ali imam 14ari u krnjači na kanalu sebeš(to mu dodje u nivou dunava).šta bi bilo tu pametno saditi od voća???ako neko ima neki savet rad sam da poslušam :))
pozz
 
Nazad
Vrh