Sada kada imate iskustvo, da mozete, koju bi ste vocku zasadili?

ivan-pocetnik

Novajlija
Učlanjen(a)
6 Feb 2011
Poruka
12
Vec sam pisao malo po forumu i dosta pitao..tako da sam resio da na 7 ara zasadim Cacansku lepoticu ili Cacansku rodnu, i od toga sutra pravim za sebe rakiju ili eventualno i prodam sljive ako se ukaze prilika jer sam studen pa svaki dinar dobro dodje...

ALI ... mozda ja gresim sa Sljivom ,da li mozda ima neko bolji predlog sta bi moglo da se zasadi na tih 7 ara, a da pritom ne oduzima mnogo vremena,znanja i ulaganja jer sam ipak ja 'gradjanin' , tj imam samo plac, a ne iskustvno,mehanizaciju niti plac na 10 metra od kuce,vec je udaljen 18 km ..tako da pisite predloge mozda posluzi meni a mozda i nekom novom vocaru koj se razmislja sta da radi sa dedinim zapostavljenim placem kao i ja... :ppozdrav:
 
Poslednja izmena od urednika:
Odg: Sada kada imate iskustvo, da mozete koju bi ste vocku zasadili?

ivan-pocetnik je napisao(la):
ALI ... mozda ja gresim sa Sljivom ,da li mozda ima neko bolji predlog sta bi moglo da se zasadi na tih 7 ara, a da pritom ne oduzima mnogo vremena,znanja i ulaganja

Svaka kultura traži vreme, znanje i ulaganje a 7 ari je baš mala površina. Da sam na tvom mestu pokušao bih sa jagodom. :ppozdrav:
 
Odg: Sada kada imate iskustvo, da mozete koju bi ste vocku zasadili?

A jel moze malo obrazlozenje zasto bas tresnje posto vidim da su 2 za njih.....i ne znam sta bih tacno radio s tolikim tresnjama, bice tu velika kolicina za moje potrebe, jedino da se proda sve a malo ja pojedem :haha:,al opet mislim da je to mala para za 6-7 ari placa a i ne bih umeo da plasiram tresnju na trziste.... :sreca: :sreca:
 
Odg: Sada kada imate iskustvo, da mozete koju bi ste vocku zasadili?

maline.najbolja cena.a imas i malu pocrsinu
 
Odg: Sada kada imate iskustvo, da mozete koju bi ste vocku zasadili?

Samo malinu, zasadio bih par hektara (6-7). Platio radnike da to odrađuju jer na veću površinu ima račun platiti radnike, a ostalo bi dosta ::novac:: ::novac::
 
Odg: Sada kada imate iskustvo, da mozete koju bi ste vocku zasadili?

ivan-pocetnik je napisao(la):
Vec sam pisao malo po forumu i dosta pitao..tako da sam resio da na 7 ara zasadim Cacansku lepoticu ili Cacansku rodnu, i od toga sutra pravim za sebe rakiju ili eventualno i prodam sljive ako se ukaze prilika jer sam studen pa svaki dinar dobro dodje...

ALI ... mozda ja gresim sa Sljivom ,da li mozda ima neko bolji predlog sta bi moglo da se zasadi na tih 7 ara, a da pritom ne oduzima mnogo vremena,znanja i ulaganja jer sam ipak ja 'gradjanin' , tj imam samo plac, a ne iskustvno,mehanizaciju niti plac na 10 metra od kuce,vec je udaljen 18 km ..tako da pisite predloge mozda posluzi meni a mozda i nekom novom vocaru koj se razmislja sta da radi sa dedinim zapostavljenim placem kao i ja... :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
Trešnja može da prođe i bez mehanizacije, a malina ne može. Trešnja se bere sedam dana, a malina trideset.I ja bi pre sadio malinu, ali pošto je u ovom slučaju plac daleko mislim da je trešnja bolja varijanta. Što se tiče prodaje, ako je dobra sorta, lako se proda.
 
Odg: Sada kada imate iskustvo, da mozete koju bi ste vocku zasadili?

ivan-pocetnik je napisao(la):
A jel moze malo obrazlozenje zasto bas tresnje posto vidim da su 2 za njih.....i ne znam sta bih tacno radio s tolikim tresnjama, bice tu velika kolicina za moje potrebe, jedino da se proda sve a malo ja pojedem :haha:,al opet mislim da je to mala para za 6-7 ari placa a i ne bih umeo da plasiram tresnju na trziste.... :sreca: :sreca:
salu na stranu... po meni je tresnja na tako mali plac neisplativa, ako se uzme da na ha ide 400 sadnica onda na 7 ari ide 28 sadnica, ako se zna da je prosecni prinos 37kg onda godisnje u punom rodu ima 1036kg.. poslednjih 5 godina prosecna cena je 65 din po kg sto je 67,340, da kazemo da su troskovi 17,000, pa nek ostane cisto 50,000 din sto je mesecno 4166 dinara!!!

ne znam kakva je racunica za jagodu, mada sigurno se vise isplati od tresnje, ali opet ona trazi vise i vremena.. :sta:
 
Poslednja izmena od urednika:
Odg: Sada kada imate iskustvo, da mozete koju bi ste vocku zasadili?

Jagoda najbrže vrati uložena sredstva, neka plastenička proizvodnja na 7 ari bi mogla biti ozbiljna priča, bilo da se radi horizontalno ili vertikalno.
 
Poslednja izmena:
Odg: Sada kada imate iskustvo, da mozete koju bi ste vocku zasadili?

posadi jagodu to je najbolje ,
 
Odg: Sada kada imate iskustvo, da mozete koju bi ste vocku zasadili?

Kruska Viljamovka, i to 2000 stabala po hektaru....
 
Odg: Sada kada imate iskustvo, da mozete koju bi ste vocku zasadili?

Само ти посади Чачнку родну и Љепотицу 50%-50% ако се већ двоумиш између њих две!
Од обе можеш пећи ракију :D

Можеш на ту површину да посадиш, зависи од конфигурације тла, 50-60 комада и да ти остане мјеста да паркираш ауто, испечеш прасе (јагње) :bravo: :cool:
 
evo ovako , imam jednu parcelu površine oko 1-1,5ha , padina je i nageta je prema jugu , zemlja je sionica , iznad njive imam dva bunara srednjeg kapaciteta
nemam traktor za voćarske poslove

se sad pošto smatram da je ovo pogoddna parcela za voće pitanje je koju kulturu zasaditi , do sada imam jedan dio šljive i oraha skoro posadjenih , šljiva je tamo gdje je i bila a orasi su na velikom nagibu gdje je skoro nemoguća mašinska obrada zemljišta
šljivom do sada nisam zadovoljan jer mnogo puta ''omane'' a i plasman je nemoguć jer šljive na mom kraju imao mnoooogo
znači zanimalo bi me nešto što ima lakši plasman i stabilnu cijenu koja ne mora biti velika jer ne planiram da se obogatim od ovoga
 
@savoris, šta u Ugljeviku radite sa šljivom? Ako je prodajete, na koji način osim rakije?
 
orah ispusta jod tako da ispod oraha ne uspeva kvalitetno skoro nista, i senka od oraha je velika sto utice na kvalitet
 
Poslednja izmena od urednika:
šljiva pretežno ide za rakiju , ali tu ima jedan malo problem , na tržištu je mnogo ''brlje'' i teško je plasirati domaćinsku rakiju pored toliko prevaranata koji prave rakiju od ko zna čega i ko zna na koje načine

sušenje , hm , i toga ima dovoljno uz još nestabilnu cijenu , nekad acijena bude ok ali uglavnom je loša

prije godinu-dvije je vršen otkup za Rusiju ali i to je stalo jer su naši tajkunčići uvaljivali sve i svašta umjesto kvalitetne robe pa je tako i taj pokušaj propao , ali tu su uglavnom mogli prodati oni koji imaju rane sorte , svi sa kasnijim sortama nisu mogli imati ništa od toga

nemora to striktno biti šljiva , ja pitam uopšte , šta bi moglo a da to nema svako domaćinstvo
 
Nazad
Vrh