Košnica Rodna Voja

Rodna Voja je jako loš tip košnice i ne bi trebalo upustati se u avanturu pčelarenja sa njom.
. Kolega dali ste imali prilike da se sretnete sa ovim tipom košnice? Neki je hvale neki kude. U svetu ima dosta tipova uskovisokih košnica i sve se više šire. Dajte neke podatke. PS. Dali ste bili na predavanju Ivana Brndušića Brnde u NS 4og februara?
 
Sto ljudi sto ćudi. Pološka sa usko visokim ramom 30~40 sa dve matice daje visoke prinose. Neki smatraju da nema loše košnice. Ljudi uspešno pčelare i sa vrškarama.
 
Da, upešno se pčelari, ali ja ne znam ni jedan pčelinjak sa preko 200 pološki ili 200 vrški. To je više za hobiste, dok je košnica Rodna Voja predviđena i za koršićenje na većim pčelinjacima.
 
Ko je to predvideo košnicu Rodnu voju za veće pčelinjake, samo onaj čija je košnica?
Gde postoji veći pčelinjak sa tom košnicom, nigde?
 
ima usku primenu , pre svega kog ljudi sa problemom sa kicom jer je laksi rad sa istom, ja sam se odlucio za najtezu varijantu db12 :) tako da videcemo, kupio knjigu od umeljica precalrstvo koja je za sad a procitao sam je dve trecine osnovna literatura za sve !
Stari precalari kazu da nema lose kosnice vec loseg pcelara.
Na jugu se vise koriste db12 ili db10 dok severnije LR , ostale AZ kod selecih pcelara , a sve ostale pa i sumljivo patentne rodne voje ne u velikom broju.
Ali cu sigurno kupiti 5 da probam i nju i donesem svoj licni utisak !
 
Ne poznajem nijednog ozbiljnijeg pčelara koji pčelari košnicom Rodna Voja a o profesionalcima i da ne pričam. Zar vam to ne govori nešto.:cool:
 
"Nema loših košnica već samo loših pčelara."-najpametnije što sam, kao početnik, čuo. Skepticizam oko košnica Voje Brstine mene navodi da razmislim i krenem baš sa njima, pogotovo što nisam čuo niti jedan razlog, obrazloženje ZAŠTO nisu dobre. A RV dobila zlatnu medalju... Sve mi liči na ono naše čuveno -kudi konja kojeg nisi jahao-.
 
Kada budeš potpuno ušao u pčelarstvo shvatićeš da pored loših pčelara postoje i loše košnice. Ja sam ti dao link gde si mogao da pročitaš obrazloženje i razloge zašto je Rodna Voja loša košnica. Ti ili nisi čitao ili ne shvataš. Ustvari pčelarima početnicima su sve košnice iste, ne prave nikakvu razliku između njih. Tvoja je stvar sa kojom košnicom ćeš pčelariti. Ako se odlučiš za dobru imaćeš koristi, ako se odlučiš za lošu imaćeš samo štetu. Ti ako smatraš da je RV dobra daj bar jedan razlog zašto je dobra?

Ta zlatna medalja SPOS-a vredi ko ovaj sneg. U žiriju su bili pčelari amateri i nećemo da ulazimo u njihovu stručnost sada. Sem toga tada se nije znalo da je košnica Rodna Voja kopija "Raad košnice". Evo ti link o "Radd košnici" pa pročitaj možda ćeš shvatiti.

http://www.beekeeping-dragoslav.com/Data/Srpski pcelar br. 18.pdf

http://www.beekeeping-dragoslav.com/Data/Srpski pcelar br. 18.pdf
 
Da li je plagijat ili ne nije tema kojom početnici treba da se bave, za profesionalce svakako jer je sloga srpskih pčelara legendarna. Članak autora (koji takođe ima svoju košnicu) sam pročitao u br. 17, moje mišljenje nema nikakvu težinu u pčelarstvu ali bi profesionalac tog kova morao da svoje obrazloži na mnogo, mnogo više strana.
 
Trutonja dali si imao košnicu rodna voja? Dali znaš nekog ko ih ima? Ja sam kontaktirao neke ljude koji pčelare ovom košnicom i zadovoljni su prinosima. Čak joj daju prednost u odnosu na klasične. Ja ne mislim da je nešto spektakularno jer med ne donosi košnica već pčele.
 
Da li je plagijat ili ne nije tema kojom početnici treba da se bave, za profesionalce svakako jer je sloga srpskih pčelara legendarna. Članak autora (koji takođe ima svoju košnicu) sam pročitao u br. 17, moje mišljenje nema nikakvu težinu u pčelarstvu ali bi profesionalac tog kova morao da svoje obrazloži na mnogo, mnogo više strana.

Ako nije bitno da li je plagijat zašto se pozivaš na zlatnu medalju? Plagijati se ne nagrađuju.

Čudi me da mladi čovek smatra da je sloga srpskih pčelara legendarna, zar treba da budu jednoumni, šta ti zagovaraš?

Ti očigledno štitiš ovu košnicu i ne prihvataš nijedan argument protiv nje. Ti ne moraš na mnogo strana da obrazlažeš, kaži nam ukratko zašto je ta košnica dobra i mi ćemo ti poverovati.
 
Da odgovorim od trećeg pitanja, nemam ni prava ni interesa da je štitim ali bi mi bilo drago ako jeste domaća pamet. Daleko od toga da ne prihvatam argumente, štaviše, siguran sam da nije savršena jer takve košnice nema ali neću da pričam na pamet, godine rada i iskustva moraju da stoje iza iznetog stava. Oni pčelari koji su je uneli u svoj pčelinjak ne žale se ili bar ne pišu/ne govore o tome a oni koji nisu...

Moje je da čitam i slušam, za 10-15 godina da kažem koju manje bitnu a za 30 da zagovaram (ako do tada pčelari budu uopšte i razgovarali međusobno, kako je krenulo).

Koliko sam informisan odluka o nagradi je bila jednoglasno doneta, valjda u komisiji za dodelu sedi bar jedan valjan pčelar?
 
Koliko puta treba da ti se kaže da nije domaća pamet, već kopija holandske "Raad košnice" iz 1896. godine.

Prihvatili su je pčelari početnici koji još uvek nemaju predstavu sa kakvom košnicom pčelare. Kada budu shvatili biće kasno, imaće mnogo izgubljenih godina.

Pčelari pričaju međusobno i sada, a pričaće i kroz 30 godina. Dobro je što različito razmišljaju jer to donosi napredak. Očigledno je da se tebi to ne sviđa i da ti više voliš jednoumlje.

Kada je ova košnica u pitanju ti si zaveden nagradom. Na pčelarskom sajmu 2010. godine košnica Rodna voja nije ni imala pravo da konkuriše u konkurenciji inovacija a kamo li da bude nagrađena, zato što se ona pojavila još 2002.godine, ali u cirkusu SPOS sve se može. Tom prilikom nijedna druga košnica se nije takmičila. Košnica Rodna Voja se takmičila sa četkom za skidanje pčela, štipaljkom za otklapanje saća, dizalicom za nastavke, bušilicom za ramove i drugo. Svaki komentar na sve ovo je suvišan. Na komisiju ne treba potrošiti nijednu jedinu reč.
 
Poslednja izmena:
Dali je plagijat ili ne pčelama uopšte nije važno. Košnica rodna voja je zaštićena patentom i to je overeno u Ženevi. Kako je taj Brstina to uspeo neznam ako je kopija. Sličnu košnicu kvadratne osnove ima i Dragoslav Šeš samo je plodište veće visine za 6,5cm. Patent nije samo u dimenzijama košnice već i u tehnologiji rada. Meni lično smeta što je korišćenje ove košnice zabranjeno preko 5 društava bez naknade autoru. Dragoslav Šeš sa sličnom košnicom kako tvrdi ima veće prinose za 30% u odnosu na klasične košnice. Proiguman Petar Dragojlović na manastirskom pčelinjaku takođe koristi rodnu voju i tvrdi da je dobra. Ja nigde nisam naišao na osporavanja da ne valja za pčele već samo komentare da to nije ništa novo ni epohalno. Jedno je sigurno da klasične košnice nastavljače imaju puno nedostataka. Pojavile su se bolesti pčela koje su do skora bile nepoznate. Klimatske promene takođe utiču na život pčela. Pčelari sveta tragaju za raznim modelima košnica koje će pčelama pružiti uslove što sličnije prirodnim. Mišljenja su da košnice usko visokog tipa kvadratne osnove više odgovaraju životu pčela. Pa tako ima raznih modela od alpske i njenih varijacija do engleske optimal košnice. Netreba nešto ni kuditi ni hvaliti dok se ne proba par godina. Kako god kajanje će uslediti dali oni koji se odluče da probaju ili onih što nisu. Vreme će pokazati.
 
I pored toga što sam dao link gde se osporava ta košnica i obrazlaže zašto ne valja ti i dalje tvrdiš suprotno.

Košnica Rodna Voja se primenjuje već punih deset godina i pokazala se kao loša, tako da neki pokušavaju da se otarase njih. Ko nije shvatio za to vreme onda nikad neće ni shvatiti.

Uostalom kaži nam koliko je konstruktor ove košnice u zadnjh pet godina prodao meda. Kada taj podatak imamo svima će biti sve jasno.
 
Nazad
Vrh