Košnica Rodna Voja

Uostalom kaži nam koliko je konstruktor ove košnice u zadnjh pet godina prodao meda. Kada taj podatak imamo svima će biti sve jasno.[/QUOTE]





Zato ja predlažem ljudima pređite na Dragoslavku.
 
Koliko je dotični Voja proizveo meda treba ga pitati lako je dostupan za informacije. Ta šešovka je isto to samo drugo pakovanje a takvih desetoramnih košnica kvadratne osnove ima u svetu bar još cetri modela sa nekim odstupanjima u visini nastavka.
 
Ne treba ga pitati, zna se da veoma malo proizvodi med, samo da li je on u pitanju ili košnica ne valja?

Po tvojim shvatanjima o košnicama ispada da su LR i desetoramna DB isti tip košnice, jer je DB višlja za samo 68 mm.
 
Kakve veze ima ako covek prozvodi manje meda?mozda se bazirao na proizvodnju matica,mleca ili ako su nove kosníce pa jos i izvlace satne osnove,normalno da daju manje meda,
 
Reč "možda" se upotrebljava kada se nešto predpostavlja, međutim u ovom slučaju sve je poznato. Ne bazira se na proizvodnju matica i mleči, košnice su stare 10 godina, valjda pčele ne izvlače satne osnove još uvek?
 
Kvalitet jedne košnice se ne ocenjuje koliko je ko proizveo meda. Koliko njih sa db ili lr proizvedu zanemarljive količine pa niko ne tvrdi da ti tipovi košnica ne valjaju. Može se reći da imaju nedostataka. Kvalitet vojine košnice se može ustanoviti jedino ako se na istom pčelinjakn stavi recimo deset klasičnih nastavljača i deset rodna voja. U istim uslovima da budu jedno pet godina i onda će se tačno znati vredi li ili ne. Ovako iznositi paušalne ocene iz nekih drugih razloga nije ni kolegijalno ni moralno. Najbolje ocene daće ljudi koji rade takvim tipom košnice. Ovlašćeni proizvođač i distributer ovih košnica nemože da stigne da ih napravi. Zašto ih ljudi kupuju ako ne valjaju.
 
Sarbanac, postavio sam pitanje da li znate nekog profesionalnog pčelara da pčelari košniacama Rodna Voja. Sigurno neznate a nećete ni znati. E kada to vidite znajte da je taj tip košnice dobar i da taj pčelar-profesionalac nije bez veze rizikovao silna uložena sredastava i rad u nešto što ne valja. Kada kažem profesionalac mislim na najmanje 200 pčelinjih zajednica. Svi koji se profesionalno bave pčelarstvom neće sebi dozvoliti takav luksuz i avanturu da izaberu tip košnice koji ne valja. Nemojte molim vas zaboraviti da je sve to biznis ili neke bolesne ambicije pojedinaca. Pa zamislite tek preparate Voje Brstine. Zašto taj čovek ne odaradi potrebne analize i ispitivanja i ne registruje svoje preparate. Verujte mi postao bi najbogatiji čovek na svetu!!!!! On se pravda time da je to previše skupo i da nema sredstava. Kada neko ima neko epohalno otkriće (kao što je efikasan lek protiv varoe) javljaju se investitori para koliko hoćeš. To je ljudi i moje drage kolege prodaja magle, a zna se šta se radi u magli i u mutnoj vodi. Vašim ovakvim pisanjem samo dovodite u zabludu mlade kolege pčelare, pa bih vas ovom prilikom molio da malo pripazite šta pišete na ovom forumu (pa čovek propagira na ovom forumu debljinu daske od 4 cm i vraća naše pčelarstvo na period od pre 50-60 godina, zanemarujući i svetske i naše standarde) koji bi trebao da ima edukativni karakter.
 
Lr, db, far su košnice nastale u americi gde se pčelari italijanskom žutom pčelom. Kao takve nisu primerene našem podneblju i našoj auhtotonoj pceli sivka. Usko visoke košnice kvadratne osnove više odgovaraju životu pčela u našim uslovima.
 
Ovo kao da je iz ustiju Voje Brstine, Sarbanac nisi naveo da je ovo citat. A koji tip košnica onda odagovara za kavkasku pčelu.
 
Ma koji Voja. Koliko tipova takvih i sličnih košnica ima. Dragoslav Šeš, Ivan Brnda a tek Ware pa poljaci španci mađari ... Ja sam dao u izradu košnice po upustvima Ivana Brnde. U tom smislu sam ga kontaktirao čitao šta je objavio i išao na njegovo predavanje. Pčelari koji koriste Brndin metod imaju samo reči hvale. Po tom načinu rada moguće je i ne trovati varou.
 
Kao što je neko napiso gore , poznato je da je najbolje ono što profesionalci upotrebljavaju, a najzastupljeniji je LR u svetu. Ostalo su sve varijacije, sa nekim svojim specifičnostima. LR svakako nije najbolja košnica za pčele, ne može se izvući najviše meda, ne uništava varou. Ali je LR standardna, visine svih ramova su iste i omogućavaju pčelarima najbrži rad sa pčelama.

Ali ovo je tema o košnicama Rodna Voja, koje imaju svojih specifičnosti, te se zbog toga nikad neće proširiti u širu upotrebu ( kao i slični varijeteti za koje njihovi autori tvrde sve i svašta ). A da ne valja, propala bi zajedno sa autorom posle samo dve godine, međutim čim opstaje deset godina, a biće prisutna i narednih nekoliko decenija na našim prostorima, jasno je da je baleko od loše košnice.
 
A da ne valja, propala bi zajedno sa autorom posle samo dve godine, međutim čim opstaje deset godina, a biće prisutna i narednih nekoliko decenija na našim prostorima, jasno je da je baleko od loše košnice.

Košnica pološka traje vekovima, pa opet ne valja. Pčelari početnici koji su naseli na Rodnu Voju još uvek ne shvataju u šta su se uvalili, a oni koji su uvideli svoju grešku sigurno da je neće spaliti. U budućnosti će biti prisutna kao sanduče za drva, sanduče za zobljenje krava, gnezdo za kokoške i slično.

Najbolje bi bilo da ovde Voja Brstina objasni zašto tvrdi da je njegova košnica dobra, ako zna i ako sme, a ne da to radi samo na svom forumu.
 
Poslednja izmena:
Lr, db, far su košnice nastale u americi gde se pčelari italijanskom žutom pčelom. Kao takve nisu primerene našem podneblju i našoj auhtotonoj pceli sivka. Usko visoke košnice kvadratne osnove više odgovaraju životu pčela u našim uslovima.

Nije tačno da se u Americi pčelari italijanskom rasom pčela, pčelari se sa više rasa i hibrida. Zamolio bih te da mi objasniš zašto LR, DB i Farar ne odgovaraju našem podneblju i našoj autohtonoj rasi pčela?
 
Nije to do kosnice,vec do pcelara i pase.lr da tolko meda ko ni jedna,ali treba da su jaka i zdrava drustva,i da je pogodna pasa.mi smo puno
Puta na suncokretu imali dnevni unos od 8-9 kg i za 4-5 dana su kosnice bile pune meda,pa smo triput u krug vrcali.godisnje 1 lr da od 90-100 kg meda-zavisi od godine.
 
Pa da mi je bliže Crvenka ja nebi ni pravio košnice tu ima derivata tako da je moguć prinos i 200kg a i nekoliko tona. Ovako ja ću za sebe raditi kako treba da ne kuvam pekmez. Inače kad bude neko vaše predavanje doćiću rado da čujem pa možda promenim mišljenje.
 
Druze u mom ujakovom medu neces naci GARANTOVANO kristal secera,u nasoj porodici sa mamine strane(Slivka)se pcelari preko 80godina pa ti vidi!
 
Nisam pcelar ali imam brata koji jeste , i nema lose kosnice sigurno , on je to dokazao , ne zelim da ulazim u raspravu s nikim , ali sve ovisi o puno faktora a naj manje o tipu kosnice , ako se ne varam mozete krenuti od toga u kom pravcu su okrenuta leta kosnica , pase (livada , bagrem , zlatosipka , kesten ) , vode , pa na dalje , e vo samo za proimjer , moj brat je imao 24 kosnice LR i nesto DB , imao je godisnji prinos od 63 kg meda po kosnici i to i u LR i u DB , cak mi se cini da je u DB bilo i vise ali on kaze da je tako pa nek bude,
 
Nazad
Vrh