Prirodni oprašivači (Čime da naprskam cvet ranke da bih namamio što veći broj pčela?)

luka kv

Član
Učlanjen(a)
9 Feb 2011
Poruka
245
Lokacija
kraljevo
da li bi pomoglo takvo prskanje? razmutim med u vodi,ili secer i dodam neke extrakte -malina ili nesto drugo? mozda neki vocni slatki sok?da bih na taj nacin poboljsao oprasivanje ranke
 
Odg: cime da naprskam cvet ranke da bih namamio sto veci broj pcela

Znam prijatelje koji su sljivu prskali rastvrom secera u vodi i tako uspesno namamili pcele mada licno mislim da je med bolji zavisi koliko imas sljive i koliko je blizu neki pcelinjak :ppozdrav:
 
Odg: cime da naprskam cvet ranke da bih namamio sto veci broj pcela

ovako ..na kilometar ima pcelinjak od 150 kosnica.deli nas brdasce visine stotinak metara(hrastova suma),plus borova suma kod pcelinjaka. u strani gde je pcelinjak pogled puca na vecu ravnicu oko ibra( baljevac naselje) a da bi dosle do mene treba da prelete tu sumu. mene ne zanima da li je isplativo toliko ugadjati sljivama(djubrenje,prskanje,mamiti pcele),ja hocu da mi se polome od roda i potrudicu se da nadjem resenja uz vasu pomoc.voleo bih da cujem jos vas na ovu temu
Post je spojen: [time]1297362132[/time]
_________________________________________________
koliko bi ti stavio meda na 10 litara vode ?
 
Odg: cime da naprskam cvet ranke da bih namamio sto veci broj pcela

Kada se pupoljci lepo otvore i kada primetis da ima po neka pcela u vocnjaku 1kg ti je dosta na 10l vode bitno je da tada ima po neka pcela koja ce da javi u kosnicu da je nasla pasu i onda si zavrsio poso :D
 
Odg: cime da naprskam cvet ranke da bih namamio sto veci broj pcela

kicco,da li mislis da ce se pcele ponasati: "drugari ,otkrila sam gde ima pecenje" :haha:
 
Poslednja izmena od urednika:
Odg: cime da naprskam cvet ranke da bih namamio sto veci broj pcela

Naravno imam 20ak pcelinjih drustava i znam tako ponesto i naravno prskanja koja obavljas u vocnjaku u vreme cvetanja obavezno uvece pred smiraj dana bas zbog pcela :ppozdrav:
 
Odg: cime da naprskam cvet ranke da bih namamio sto veci broj pcela

luka kv, možda bi jedna košnica bumbara mogla da reši problem, oni nisu tako probirljivi.
 
Odg: cime da naprskam cvet ranke da bih namamio sto veci broj pcela

nisam usao u njivu i sljivar 15 godina. a pre toga sam bas puno radio o pomagao babi i ocu.a kada odem u selo slusam price kako je ovom rodila,pa onom..a niko ne reze,samo malo prskanja crvenim uljem.sad kad im odem gore i ubacim agrotehniku :haha: ali im za med necu pricati jedno dve tri god :nono: eb ga ,glume intelektualce a neznaju azbuku :haha: pa ce onda da fiknu jedno prasence da kupe foru :ppozdrav: to prskanje sam cuo od jednog coveka koji ima plasenike,ali sam zaboravio cime ih je on mamio (pre desetak godina).
Post je spojen: [time]1297375573[/time]
_________________________________________________
prile,ja ovo radim za svoj merak i zezanja radi.ako imam bumbare oni ce otici i u sljivar pored mog.to nije fora. ako uspe ovo sa pcelama i medom hocu da rodjake malo zezam pa cu im reci :haha:
 
Odg: cime da naprskam cvet ranke da bih namamio sto veci broj pcela

luka kv je napisao(la):
ovako ..na kilometar ima pcelinjak od 150 kosnica.deli nas brdasce visine stotinak metara(hrastova suma),plus borova suma kod pcelinjaka. u strani gde je pcelinjak pogled puca na vecu ravnicu oko ibra( baljevac naselje) a da bi dosle do mene treba da prelete tu sumu. mene ne zanima da li je isplativo toliko ugadjati sljivama(djubrenje,prskanje,mamiti pcele),ja hocu da mi se polome od roda i potrudicu se da nadjem resenja uz vasu pomoc.voleo bih da cujem jos vas na ovu temu

Ja bi tog pcelara zamolio da donese par kosnica u sljivik i neka uzme sav med cak bi mu i sljive dao i pojio pcele da on zato nemora dolaziti :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Odg: cime da naprskam cvet ranke da bih namamio sto veci broj pcela

imam ja posao kojim obezbedjujem finansije za zivot. ovo se zove merak,a merak se placa da bi uzivao u njemu. ::namigivanje::
 
Odg: Čime da naprskam cvet ranke da bih namamio što veći broj pčela

mihalyocska je napisao(la):
luka kv je napisao(la):
ovako ..na kilometar ima pcelinjak od 150 kosnica.deli nas brdasce visine stotinak metara(hrastova suma),plus borova suma kod pcelinjaka. u strani gde je pcelinjak pogled puca na vecu ravnicu oko ibra( baljevac naselje) a da bi dosle do mene treba da prelete tu sumu. mene ne zanima da li je isplativo toliko ugadjati sljivama(djubrenje,prskanje,mamiti pcele),ja hocu da mi se polome od roda i potrudicu se da nadjem resenja uz vasu pomoc.voleo bih da cujem jos vas na ovu temu

Ja bi tog pcelara zamolio da donese par kosnica u sljivik i neka uzme sav med cak bi mu i sljive dao i pojio pcele da on zato nemora dolaziti :ppozdrav: :ppozdrav:
ako te nervira sto ce te pcele odneti med evo predloga kako ti da uradis u tvom vocnjaku.kupi par drustava i postavi ih blizu tvog vocnjaka.izvadi med koji su tvoje pcele sakupile i isprskaj njime cvet vocke.tvoje pcele ce da ga pokupe i vrate u kosnicu a ujedno imas ekstra oprasivanje i povratio si ulozen med :haha:
Post je spojen: [time]1297868228[/time]
_________________________________________________
pitanje za dragojla-ako u suton isprskam cvet kubikom + (da ne bih potrovao pcele) da li mogu sutradan da isprskam rastvorom meda i vode cvet. pitam se koliko je vremena potrebno da prodje pa da kubik + prestane da bude otrovan za pcele?razmisljam ovako-naprskam kubik + ,on se osusi nocu na sljivi,ali prskanje medom i vodom sutradan moze da otopi osuseni kubik+ pa ga pcele uzmu zajedno sa medom? zajebana situacija ,kad imas tucak treba ti prskanje preparatom a ja bih tada i medom zbog boljeg oprasivanja.ali opet one ga uzimaju sa nektarom i polenom (prskao ja medom ili ne) :sta: kako da ovo izvedem da bi vuci bili siti i ovce na broju.hvala-moze po jedna s"nogu ? :ppozdrav:
 
Odg: Čime da naprskam cvet ranke da bih namamio što veći broj pčela

Jedino da ides Kubik u fazi belih balona-kokica, kada su jos latice zatvoren samo iz tucka vire gore na vrhu bele kapice, tada da odradis sa kubikom, pa da sacekas onda da se otvore cvetovi za par dana pa onda sa medom...ali opet neznam kako ce delovati na pcele...

Mozda da probas sa Syngentinim Chorus 75WG, ima manju karencu od kubika, i radna karenca za coveka i zivorinje je jedan dan, a sam preparat je sistemik usvaja se u zelene delove biljke i nakon dva sata ga kisa ne moze isprati...

Evo link http://www.syngenta.com/country/rs/sr/cp/ProductList/Pages/Chorus75WG.aspx

Sto se tice ekologije i zastite ljudi i zivotinja-korisnih insekata za mene su svajcarci broj 1. Syngenta

najbolje ti je da nabavis kosnicu pcela i roknes je u sljivik i uzivas...ja sam bio resio da uzmem jendu kosnicu, ali nedaleko od mog vocnjaka oko 300m, komsija instalirao 150 kosnica pcela, tako da ove godine mogu da uzivam i pevam... avlije avlije pune behara :veseljak::
 
Odg: Čime da naprskam cvet ranke da bih namamio što veći broj pčela

Majstor Gera gde ima taj preparat i koliko kosta?kako se primenjuje, kolicinski i jel si probao? :bravo:
 
Odg: Čime da naprskam cvet ranke da bih namamio što veći broj pčela

Ne bih želeo da ovo ispadne kao reklamiranje.
Prošle godine sam dobio ovaj preparat, u toku prskanja, pred cvetanje, tako da je pola malinjaka tretirano, a pola nije.Sledećeg dana deo malinjaka tretiran preparatom je bio prepun pčela, iako je bilo ružno vreme.
Inače, preparat se koristi tri puta: pred cvetanje, u punom cvetanju i na kraju cvetanja u koncetraciji 3 litra po hektaru.
Preparat sam kupio prošle godine u poljoprivrednoj apoteci u Užicu i cena je bila nešto preko 1000,00 din. Pakovanje je 1,29 kg.
 
Odg: Čime da naprskam cvet ranke da bih namamio što veći broj pčela

Ne znam ni ja, ali sam primetio u delu malinjaka koji je tretiran ovim preparatom mnogo više pčela.
U svakom slučaju oplodnja, pčelama ili stimulisana preparatom svejedno, je mnogo bolja, naročito u lošim uslovima.
Plodovi maline, tretirane ovim preparatom, su čvršći i krupniji.

Komponente preparata: GA14 ekstrat algi 20%,N 4%, B 2%, MgO 4,8%, Mo 0,02%.
 
Odg: Čime da naprskam cvet ranke da bih namamio što veći broj pčela

Dragojlo je napisao(la):
BM 86E je stimulator oplodnje, ne znam kako i cime on privlaci pcele...

Evo nesto vise o istom

http://www.agromarket.rs/index.php?/ser/Zastita-bilja/Stimulatori-oplodnje/BM-86

Sudeci po mehanizmu delovanja

Mehanizam delovanja:
BM 86 primenjuje se kao tečni rastvor za folijarnu primenu u voćarstvu i povrtarstvu u fazi cvetanja kada u kritičnom periodu za razvoj biljke obezbeđuje aminokiseline, vitamine, polisaharide i fitohormone preko G14 kao i ostale mikroelemente. Time se postiže: 1) Kroz sintezu poliamina bolje zametanje ploda. 2) Brži i ravnomerniji rast plodova kroz bržu deobu ćelija 3) Bolja redistribucija hranjljivih elemenata 4) Veći broj plodova veće dimenzije

On i ne treba da privlaci pcele.
Sve sto on potpomaze, zametanje, brzi rast i ostalo je nesto sto podrazumeva da se oprasivanje vec dogodilo.
Inace posto je post o crvenoj ranki tu najcesce nisu problem pcele, nijhov nedostatak, vec nedostatak oprasivaca jer je crvena ranka samobesplodna sorta.
 
Odg: Čime da naprskam cvet ranke da bih namamio što veći broj pčela

znam da joj je potrebna druga sorta sljive da bi bila oprasena.pa zbog toga sam i postavio temu ! naprskas neku komsijsku ako nemas tvoju (sljivu oprasivac) i naprskas tvoje ranke da bi bile sto bolje oprasene.nemoj da komplikujes temu nego razmisli prile
 
Nazad
Vrh