Tema o orezivanju šljive ranke

luka kv

Član
Učlanjen(a)
9 Feb 2011
Poruka
245
Lokacija
kraljevo
pitao sam branka oko rezidbe ranke,kaze rezi na dve trecine,prevodi provodnicu,siri grane od provodnice...to sto je tamo zaposljen ne znaci da je njegova rec uvek tacna,pa sam hteo da cujem vasa misljenja i iskustva sa rankom.
 
Odg: jedni kazu ranka se ne reze a brako iz intituta cacak kaze da se reze

Iskusnih je malo :udri: cak i ovi iz Darosave koja je majka Crvene ranke zadnjih godina sade Stenley ali iz iskustva sa ostalim vockama poslusaj coveka slobodno jer vreme kada se nije rezala nije se ni prskala a to je vreme proslo nego koliko toga imas i koja godina?
 
Odg: jedni kazu ranka se ne reze a brako iz intituta cacak kaze da se reze

nemam puno,30-tak stabala ,dvadeset godina starih.otisle su 5-6 metara u visinu,niko ih nije odrzavao.videcu da krajem februara muski orezem,da probam rasiriti grane.tek pre nedelju dana sam bacio po700-800g 8-16-24,zeznuto je,ne moze tu da se ore,strana je. a niko vise ne koshi krave ili konje pa da mi poore .bilo je nekada i pozegace ali su stabla posecena . imam i desetak piskavaca isto godiste.planiram da zasadim stotinak sljiva na jesen,dvoumim se koje. za rakiju mi treba.ovi u institutu kazu da ne kapiraju narod sto je navalio da sadi rodnu,kazu da je prezahtevna oko rezanja a i napada je sarka ploda. ali kazu da je bolja za rakiju od lepotice,a za lepoticu kazu da malo slabije tera od rodne ali je manje zahtevna za rezanje i napada je sarka lista ,sto je bezbolnija varijanta po njihovom.moj prijatelj ima stenlej ovde u kraljevu,zadovoljan je rakijom od nje. e sad ,u selu gde planiram gde je moje imanjce (4 h)komsiji nije hteo da prevri stenlej prosle god kad mu je stigao u rod,kao i lepotica. zeznut kraj, sa jedne strane golija a sa druge kopaonik. imanje u nivou reke ibar(ovo kazem da bih pojasnio nadmorsku),zna slana da upropasti cas posla.ja bih sljivar za sebe,da mi radja redovno ,bude lep (merak mi),da sacuvam stare sorte sljiva ali i da dodam kvalitetne. ako jos neko zna oko ranke i piskavca neka nam prenese svoja iskustva i znanje,siguran sam da ima jos ljudi koje zanimaju stare sorte a one su veoma malo obradjene na forumu(a i u mnogim selima ::namigivanje:spavam:
 
Odg: jedni kazu ranka se ne reze a brako iz intituta cacak kaze da se reze

Ja mislim da je najbolje da je najbolje da pola od toga orezes rigorozno znaci vadi vodilicu do prvih jakih bocnih grana obavezno namazi voskom a i te bocne malo proredi da ne padaju jedna preko druge a drugo polovinu samo proredi grane i malo skrati vodilicu pa kada vidis kako ce sve to da se ponasa dogodine ces vec i sam da znas piskavce zadrzi zbog oprasivanja.
Raspitaj se malo o sorti Valjevka izuzetno veliki procenat suve materije i secera 30% vise nego Stenley oni koji je nemaju kude je da radja Alternativno svake druge godine a pricao sam sa onima koji je imaju i zadovoljni su do neba :ppozdrav:
 
Odg: jedni kazu ranka se ne reze a brako iz intituta cacak kaze da se reze

imam oprasivace u sljivaru pored mog,a piskavce cu da zadrzim.tako nekako sam i razmisljao da rezem,deo ovako deo onako. posadicu i desetak pozegaca,pa sta im bog da.na koju podlogu da kalemim pozegacu?
Post je spojen: [time]1297365587[/time]
_________________________________________________
imam po pet grana koje su u istoj visini sa vodilicom :haha:
 
Odg: jedni kazu ranka se ne reze a brako iz intituta cacak kaze da se reze

Za pozegacu ti je najbolje da izvadis izdanke koji rastu okolo i imaju zile a mozes i da kalemis na dzenariku :ppozdrav:
 
Odg: jedni kazu ranka se ne reze a brako iz intituta cacak kaze da se reze

cuo sam da im se skracuje vreme radjanja ako se kaleme na dzenariku??
 
Odg: jedni kazu ranka se ne reze a brako iz intituta cacak kaze da se reze

E pa trecu mogucnost neznam zaista :ppozdrav:
 
  • Like
Reagovanja: ZzZ
Odg: jedni kazu ranka se ne reze a brako iz intituta cacak kaze da se reze

:ppozdrav: dopada mi se ovo sa casicama ::svaka cast:: posle druge trece vec se naziru resenja i poslovi zavrsavaju :D
 
Odg: jedni kazu ranka se ne reze a brako iz intituta cacak kaze da se reze

luka kv je napisao(la):
cuo sam da im se skracuje vreme radjanja ako se kaleme na dzenariku??

izvadi izdanke pozegace, zasadi ih i posle na njih opet nakalemi pozegacu...ima da rastrti od roda :D
 
Odg: jedni kazu ranka se ne reze a brako iz intituta cacak kaze da se reze

prebrojte casice u ovoj temi :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav: rekoh ja da posle nekoliko casica bice i resenja ::svaka cast::hvala dragojlo :D
 
Odg: jedni kazu ranka se ne reze a brako iz intituta cacak kaze da se reze

@dragojlo
de rodjace pojasni malo ovo pozegaca na pozegacu :sta:
mislim nemo se ljutis :haha:
Pozegaca je poznata po tome da ima slabiji koren kao podloga
Izdanicka sadnica izuzetno dobro radja ako je zdrava i sita
 
Odg: Ljudi kažu da se ranka reže a Branko iz Instituta Čačak kaže da se reže

To sam cuo od jednog starog vocara, da tako okalemljena pozegaca rastrti od roda. on je to kalemio ali jos to nisam video, ako on mene laze i ja tebi onda ne govorim istinu...hik... :ppozdrav:
 
kad bi ovo za pozegacu bilo tacno..vec vidim kako bi me proglasavali ludim ::prica:: A kad bi pocele da radjaju :haha:
 
Zasto ludim, to covek kalemi nije sala sada, on kada je to radio mnogi ovde nisu na forumu bili ni rodjeni, ma nisu bili ni u belim bubrezima bre.....
 
nisi me razumeo.srbima sve sto je nepoznato to je lose.mogu da zamislim kako bi pricali: sta radi ona budala,posadio pozegacu i opet na nju pozegacu
 
ja bih prvo da ugrejemo po vrucu pa posle cu da predjem na pivo.a ove casice mogu da se sklone ja necu vise ljutu :veseljak::
 
Nazad
Vrh