Tema o orezivanju šljive ranke

Najbolje ti nam malo fotografisi ako mozes taj piskavac u rodu kada bude ove godine i okaci ovde da svi vidimo o cemu se radi... :ppozdrav:
 
gledao sam sljivar ranke koja ima razmak oko 6 metara stablo od stabla. lepo rasirila krosnju. secam se tog sljivara kad je bio mlad zasad,lomio je grane.a gledam u ovoj mojoj sumi od sljivara kako se povijaju,izvijaju ,izduzuju da bi dohvatile malo sunca.gusto posadjeno. kad komentarisem sa mestanima oko tog sljivara ranke kako je lomio grane od roda ,oni kazu -djubreno stajnjakom. ma ok,ali ja mislim da je najvecu ulogu odigralo to sto se nisu morale takmiciti za sunce(naravno i genetika,djubrenje)
 
luka kv je napisao(la):
gledao sam sljivar ranke koja ima razmak oko 6 metara stablo od stabla. lepo rasirila krosnju. secam se tog sljivara kad je bio mlad zasad,lomio je grane.a gledam u ovoj mojoj sumi od sljivara kako se povijaju,izvijaju ,izduzuju da bi dohvatile malo sunca.gusto posadjeno. kad komentarisem sa mestanima oko tog sljivara ranke kako je lomio grane od roda ,oni kazu -djubreno stajnjakom. ma ok,ali ja mislim da je najvecu ulogu odigralo to sto se nisu morale takmiciti za sunce(naravno i genetika,djubrenje)

Orezuješ li kako treba taj tvoj gusti zasad? O kolikoj gustini je riječ? Ne vidim ništa dobro u tome da šljiva lomi grane od roda.
 
Luka kv da ne misliš na, kako se kod mene ona naziva, okruglicu. Po tvom opisu trebalo bi da je to pošto ja imam oko 30 stabala koje je pokojni deda sadio. Inače radja kao luda i rakija je odlična
 
Timocanka I Caccak 2006 Nju sam posadio onih 1000 videcemo kako cee da bude retko je ima za sada:ppozdrav:
 
piskavac se svuda zove isto samo ga negde ima dosta a ponegde je iskorenjen, ima li kod vas belošljiva?
 
Sto bi rekao jedan moj drug u prvom razredu na pitanje uciteljice:
-Jeremicu kako ti se zove otac?
-Ne znam uciteljice ja ga zovem "tata":sta:
 
evo da vam ispricam moje iskustvo u vezi sirenja krosnje sljive ranke. proletos sam ih orezao amaterski. sirio sam im grane vezivanjem i pobadanjem kocica u zemlju. tako rasirenu sam je ostavio od februara do decembra nadajuci se da ce se grane rasiriti i da im nece trebati mehanicka sila da bi krosnja bila siroka.kad sam te veze sada poskidao grane su se vratile kao da ih nisam ni sirio. primetan je veci broj vodopija po granama koje sam pokusao da rasirim

---------- Poruka napisana u 00:25 ---------- Prethodna poruka je at 00:21 ----------

Ovo o rezidbi ranke ok.
Mada je kod nje sve problem osim kvaliteta ploda za rakiju. Tu je nenadmasna.
Ostri uglovi su joj u genetici pa mozes da joj radis sta hoces oni ce biti ostri, i nema tog rezaca koji ce uspeti da joj rod izbalasira kad joj dodje da se prerodi i polomi.
A kad se polomi e to je tek veselje. Obnavljase ko luda i tad treba te lastare kontrolisati, najcesce vecinu uklanjati jer skoro u 100% slucajeva rastu pravo gore.

A ovo za kalemljenje pozegace na pozegacu....ne bih ja slusao tog sto je tako radio.
trebao sam te poslusati ali ja sam malo nasadjen / xa xa xa

---------- Poruka napisana u 15:39 ---------- Prethodna poruka je at 00:25 ----------

ove godine sam odlucio da orezem ,djubrenje.nema povijanja grana. svu paznju cu posvetiti povijanju lastara i navodnjavanju u vreme formiranja rodnih pupoljaka (ovo zadnje mi je ironmen preporucio odavno )
 
Odavno nije pisano ovde...
Ove godine ranka je rodila za sve pare, rakija je prva liga! Medjutim,, rezanje... Dedine sljive su bile jedno vreme zapustene i stabla su otisla oho ho. E sad trebalo ih je prekratiti. Gde je bilo dobrih niskih bocnih grana ok, ali na mnogima prve bocne grane su se nalazile na preko 2.5m. Kaze mi komsija da je on tako pre 3 god uzeo jedan sljivar sa rankom da sredi, imao je isti problem i rezao ih je na visinu od oko 120-130cm. Kaze da su bez problema izbile nove grane i ove godine je vec imao berbu. Ja sam malo nepoverljiv, a ovih dana treba i to da sredim.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh