Massey Ferguson

Ne radi mi u zadnje vrijeme "plivajući hod " pri oranju . MF 3645 , sa ehr dabome kao u svih . Sve ostalo radi oko elektronike hidraulike ali kad orem nikad ne "žmigaju "one 2 strelice , tj ne koriguje po visini . Ne vrijedi podešavati na onim potenciometrima . Ponekad proradi samo od sebe ali ne traje dugo . To je još od proljetos . Jesam jednom vadio onu ploču sa dugmićima i kompjuter na njoj da očistim ispod , isto sam pomjerao kačenje poluga na bliže rupe na polugama ali naznam dal je od tada . Isto sam primijetio da sada kad orem npr dubine se podešavaju na velikom točkiću oko 3-4-5 , a nekad je to bilo oko 7-8-9 , mada neznam dal i to ima veze . Jel neko imao sličan problem ? Znači sve otalo radi samo ne radi "plivanje " u oranju .
Mi smo na 3120 imali sekiracije sa hidraulikom, dizanje je nepredvidivo bagovalo..oće-neće i tako dok nismo došli do zaključka da ga maltretira jesenja magla. WD-40 resio problem špricanjem svih kontakata u dzeksnama koji imaju veze sa tom zonom.

Takodje sam prvo rasklopio kontrolnu tablu al tamo je i posle 20godina kao iz fabrike

Sent from my SM-G360F using Tapatalk
 
A senzori na krajevima poluga?Jesi li njih kontrolisao?

Senzori visine poluga vjerovatno nisu , jer onda uopšte nebi moga da digne ili spusti na zadatu visinu . odradio sam proceduru za njihovo testiranje , u redu je ali postoji "pomak" pa nešto što treba da odradi npr od br 3 do 4 na velikom točku on odradi recimo od 0 do 1 . Postoji znači ipak šansa da su i oni . Oni dole na krajevima poluga , tzv draft senzori prije bi mogli biti , al to bi bio veći problem , nevjerujem da ima neke improvizacije , jer to su u stvari veliki bolcnovi iz kojih viri žica . Ako i ima nešto u njima to je odliveno .
Uzeću prvo od kolege komplet ehr i probati snjim , mislim da je isti na svim 3000 i 3600 zavisno samo od godine .
 
Poslednja izmena:
Zar ehr nema onu dijagnosticku lampicu? Ona pokazuje sta ne valja od senzora. Tako je bar na 81xx.
Po meni su senzori na polugama problem.

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Nema te lampice , ali u radioničkom uputstvu ima kako se provjeravaju ali nisam to još nikad detaljno odradio . Najlakše mi je da uštekam drugu komplet ehr , a može i centrala posebno pa ćemo dalje , ali hvala i ako ima još ideja slobodno.
 
A da li postoji pomeraj u velikom tockicu kada se 3. potenciometar (mesac) stavi na 0?

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Kad postavim kao na ovoj slici iz uputstva reaguje isto tako ali sve se na velikom točku (E) dešava pomjereno prema nuli za jedno 2-3 broja .

Ako je ovaj senzor onda je veselo , a onaj dole možda je i skuplji :

http://mechanik-sc.pl/-czujnik-polozenia-ehr,c21,p880,pl.html
rad%20up%20provjera_zps9xk0qgqc.png
 
Moguće je da se to dešava zbog pomeranja bolcni na polugama. Točkić "B" na ehr_u je kod mene skoz u desno za plivajuću hidrauliku , ponekad ga malo smanjim recimo na položaj "3 sata", ako je skroz u lijevo onda je plivajući blokiran.
Nikad mi nije bio jasan točkić "F", kod mene je stalno u položaju "6 sati" tj ravno dole na sredini. "G" i "H" lampice normalno rade.
 
http://www.polovniautomobili.com/traktori/6294989/massey-ferguson-690
Sta mislite da li bi ovaj traktor da potegne kao 577? Ovaj je malo jaci od 577, ali mi 577 deluje nekako glomazniji, tezi. Cisto sumnjam da ovaj moze da vuce vucnu tanjiracu, normalno sa sirim gumam ne sa ovim. Odgovara mi zato sto je udoban I okretan, kabina dobro zadihovana, trebao bi mi za prskanje I setvu. Ali I da pripomogne u tezim poslovima.
 
Neplanski ,danas sam se bavio i mehaničarskim poslom.Jes da sam pomagao i slikao ....
Komšiji je na MF 6180 počeo da izbacuje iz prve brzine .Kada su otvorili deklu sa strane primetili su da se odsukala matica na donjem snopu.

dscf3957.jpg


Da bi došli do nje mora da se rastavi dobar deo traktora,

dscf3968.jpg


dscf3969.jpg


dscf3979.jpg


dscf3982.jpg


dscf3986.jpg


dscf3987.jpg


dscf3993.jpg


dscf3994.jpg


dscf3996.jpg


Nadam se da će sutra biti sastavljen.
 
Dotegnes maticu po potrebi .Vratilo ima zarez i tu kirnerujes tj, nabijes ovaj dio sto je prosireen na matici kao sesiric limeni i to je sve .Samo sto je taj djavo jako tvrd i ocelicen pa lako puca .Udaris momacki a ono nista nce da se savijee tek kad uzmes sekac i dobro ga odvalis uno se ulekne ali se i lomi . Mozda je resenje zagrejati na tom mestu sa brenerom pa to lepo udubiti u kanal dok j vruce. A i lepilo bi pomoglo sigurno.
Samo ja u tom slucaju nevidim razlog zasto bi iskakao iz prve brzine. Da kaze brze spore pa hajd.
 
Ne znam šta je u pitanju.Drugih simptoma nije imao,sem iskakanja iz I brzine .Zanimljivo je to što 400 m ore i ne iskoči ali ako se dva puta pritisne kvačilo, on ga izbaci i to samo unapred.
 
Чудно је то како су енглези решили реверзер на тим првим серијама масеја. Гурнеш ручицу назад, да трактор иде у назад и помислиш да ће он то да и одради аутоматски, кад оно прц. Мораш да станеш на квачило, да би променуо смер кретања. Па који ће им онда реверзер, ако не ради аутоматски без притискања квачила...
 
Чудно је то како су енглези решили реверзер на тим првим серијама масеја. Гурнеш ручицу назад, да трактор иде у назад и помислиш да ће он то да и одради аутоматски, кад оно прц. Мораш да станеш на квачило, да би променуо смер кретања. Па који ће им онда реверзер, ако не ради аутоматски без притискања квачила...

To se zove mehanicki reverzer i ne koristi ga samo MF..
 
Mnogi traktori nize klase imaju rucicu za brzine Blize blatobranu 1-2-3-4itd a rucica s rangovima je blize soferu i na njoj su obicno radne brzine lijevo gore a rikverci lijevo dolje, brze i spore su u desnom polozaju rucice. To se takodjer moze poistovjetiti s mehanickim reverzerom ali samo u radnim grupama brzina koje se na traktoru najcesce i koriste. Stisnes kvacilo, rucicu naprijed i u radnim si grupama, stisnes kvacilo i u rikvercu si. Rucka je tamo na 3. ili 4. stupnju ovisno o potrebi i nju ni ne diras toliko puno tokom rada. Jednostavnije rjesenje i po meni bolje nego jos poseban mehanicki reverzer posto za vecinu korisnika ne treba 16 stupnjeva prijenosa u rikverc.

Mene vise smeta sto je na koleginom MF 4255 (on ima 12+12 mjenjac s mehanickim reverzerom kod volana) druk lezaj stalno u kontaktu s korpom kvacila (s pracnama) i lezaj se uvijek vrti dal kvacilo bilo stisnuto ili pusteno. Kad su ga rastavili zbog kvara na kvacilu primjetili su ogromnu oprugu koja jos pritisce lezaj na pracne. Lezaj zaribao na njivi i dok su do kuce dosli sribao je kompletne pracne na korpi. Da je obicno kvacilo na brzinu ga stisnes, ubacis u brzinu i pustis i do kuce ces se dovuci samo s neispravnim lezajem ali eto, nikome od nas nije jasno zasto su to tako zamislili...
 
Isto sam ovako i ja utuko ovu maticu u kanal vratila i nakon dve god se odvrnula. Kad sam skinuo sve je ovo onutra otpalo .Kako zasto nije mi jasno .:sta:
 
Nazad
Vrh