Pitanje za NPK djubrivo

bojance

Član
Učlanjen(a)
17 Dec 2007
Poruka
241
Lokacija
Krusevac
Kupio sam NPK Pancevo i na sastavu pise da je azot iz kana fosfor iz mapa a kalijum iz neznam cega.
E sad posto je KAN brzo pristupavan biljci i lakse se ispira u dublje slojeve u odnosu naprimer na ureu
da li je dobro zaorati ovakav NPK u jesen za kukuruz.
Sta ce biti sa ovim azotom do proleca. Za P i K je uredu ali ovaj azot odnosno KAN ce po meni biti bacen uzalud.
Nadam se da gresem ali ?!
Zato i postavljem pitanje?
 
Pozdrav BOJANCE, svako NPK min. hranivo mora izgubiti azot tokom zime. Da li će biti ispran ili usvojen od strane mikroorganizama to ne znamo. To čak i nije gubitak od kojeg treba da nas boli glava jer je osnovno uneti P i K a azot ima svoju "dinamiku". Još nešto, min.hranivo koje si kupio je mešano i zato je takav opis na džaku. To lepo i piše na njemu. Problem kod ovakvih min. hraniva je što svaka od ovih komponenti prilikom kretanja po parceli, se drugačije taloži u rasipaču pa u zavisnosti od težine, prvo ide jedna, pa druga i na kraju treća komponenta koja se rastura po parceli. Kako god da je, to nije dobro jer nemaš podjednak raspored sva tri hraniva. Eto, tako i toliko.
Gariša. :cao:
 
Da ali nije kod svih proizvodjača N , P, K u posebnim granulama .Koliko ja znam kod ozbiljnijih proizvodjača sve komponente su u jednoj granuli.
 
Nazad
Vrh