Rezidba šljiva u gustom zasadu

Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

Pa u principu svaka grana treba da ti ima što povoljniji ugao rasta u odnosu na vodilju, tako da ako nema prirodnu tendenciju dobrog rasta, moraš je povijati. A što se tiče visine najnižih grana, pa mislim da na 1m od zemlje možeš ih ostavljati. I polako ići prema gore, prateći postupak formiranja uzgojnog oblika!
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

Na ovu?

samo me još interesuje da li povijate svaku ili samo neke grane i na koliko se ostavlja prva grana od zemlje imam dosta niskih grana pa nzm da li da i njih sečem ?

Povijas grane koje nisu u polozaju koji ti treba a to je kod gustog zasada skoro uvek skoro svaka grana i povijas samo one koje ces ostaviti za bocne. Posto ces verovatno imati vise nego sto ti je potrebno one koje ti ne trebaju ili odstarnis u zelenoj rezidbi ili ih ako bas imas vremena savijes skroz dole da vrse fotosintezu ali da ne trose energiju na svoj porast a odstranis ih u zreloj rezidbi dogodine.

Posto gust sklpo podrazumeva zamenu skeletnih grana u sledecim fazama ces moci da odredjenim uglom secenja onih koje uklanjas dobijas polozenije pa ces iamti manje posla oko povijanja ali pomiri se sa tim da gust sklpo trazi neuporedivo vise rada u vocnjaku.

Na kojoj visini ces ostaviti prve grane zavisi on nacina obrade (visina mehanizacije) a koliko mi se cini sa slika tebi se to vec definisalo, ti si vec krenuo sa formiranjem grana na nekoj visini pa one ispod toga skidaj.
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

Hvala ti još jednom @ironman ::super:: Te prve 4 šljive su zasađene prošle godine, bile su dvogodišnje sadnice, kao i ove, a ostalih 16 je potpuno isto kao što su bile u rasadniku, ništa nisam radio osim što sam ih fiksirao da ih vetar ne bih pomerio... ::namigivanje:: :ppozdrav: ::svaka cast::
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

Na "slaba mesta" sam i mislio kada sam rekao da sm pogresio znaci u krugovima treba da ostane jedna ::svaka cast:: :ppozdrav:
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

kicca je napisao(la):
Na "slaba mesta" sam i mislio kada sam rekao da sm pogresio znaci u krugovima treba da ostane jedna ::svaka cast:: :ppozdrav:

Ma vazno je da Peca to primeti, ti mozes kako hoces :)

:ppozdrav:

Na slici se to ipak teze uoacava, u prirodi bas bode oci i tesko da to ostane tako.
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

Nadam se da nisam zakasnio. Moj prijedlog:

rh7keb.jpg


9lir6c.jpg


eijedx.jpg


30cwvwm.jpg
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

Nisi naravno, ovo je nešto malo izmenjeno ::namigivanje::.... Danas je ceo dan kod nas padala kiša tako da nisam ništa uradio ! :udri: Nadam se sutra malo lepšem vremenu pa ću to orezati, naručio sam i povijače grana, hvala ti @voćar, imaš extra zasad :D ::svaka cast::
 
Po vama, kad je najbolje vrijeme za uklanjanje vodopija i zelenu rezidbu u gustom zasadu šljive? Da li je to sredina, kraj maja ili u junu?
 
Orezao sam šljive prošle nedelj, ali sam skroz zaboravio za ovu temu, orezao sam ih kao i voćnjak pored ovoga, sledeće godine ću presaditi svaku drugi i dobiti voćnjak 4 x 4 m, ipak nemam dovoljno iskustva, a ne želim da vas davim svakakvim pitanjima. :ppozdrav:
 
Rekao sam ranije da ću postaviti slike vezano za podrezivanje, mada je još rano jer vegetacija je tek u početku ali evo nekih. Fotografisano 9.4.2011.

332s48o.jpg


hwy81k.jpg


2ag4ysi.jpg
 
Poslednja izmena:
Proučavam zadnji period organogenezu pupoljka i njegovu diferencijaciju krajem jula i početkom avgusta. Takođe, sve više uočavam koliko je trenutak i način zelene rezidbe bitan za diferencijaciju. Zamolio bi sve kolege da iznesu svoja mišljenja i iskustva povodom ovog.

Znam da proces rasta mladara kod šljive prestaje odbacivanjem vršnog dijela mladara (mali žuti listić) i kažu da je to kritičan trenutak u procesu diferencijacije generativnih popoljaka. Znači li to da se zelena rezidba mora završiti prije toga, a korigovanje nakon toga (u smislu, skrati granu da obraste da bi bila rodna iduće godine) ne vrijedi?
 
Pa kako je ovaj snijeg zavaljao, prije marta pitanje je hoće li se uopšte moći ući u voćnjak. Ja sam dio orezao u januaru, pa ću pratiti koliko je uticala ova niska temperatura na voće.
 
Proučavam zadnji period organogenezu pupoljka i njegovu diferencijaciju krajem jula i početkom avgusta. Takođe, sve više uočavam koliko je trenutak i način zelene rezidbe bitan za diferencijaciju.
Auh!!!
:)
Mislim....kako odoleti? :)
 
Pocetkom decembra zasadio sam dvadesetak sadnica sljive Blek star, na rastojanju 3x3m, da bih popunio jedino preosalo mesto u vocnjaku. Skratio sam ih na 80cm i planiram uraditi vretenasti zbun. Vase mislenje mi je jako vazno imajuci u obzir da ste i Vi vecinom odgajivaci sljive.
 
Nazad
Vrh