Rezidba šljiva u gustom zasadu

Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

I koliko dobije svako stablo NPK a koliko KAN-a i cija djubriva koristis koje formulacije...
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

Gdje nađe broj 35? :) Opet smo skrenuli sa teme. Ponavljam, rezidba u 2010 nije bila adekvatna pa je i rod bio veći. Ove godine će biti jači rez.
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

Ma lapsus nebitno i 30kg je mnogo, kakvo je sada stanje rodnosti na stablima ima li rodnih pupoljaka, da je nije iznurio preveliki rod...
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

Ljepotica izgleda dobro kao i stenlejka takođe, međutim muči me najbolja a pogotovo rodna koja baš djeluje "izmoreno", mada je još rano govoriti jer pupoljci još uvijek miruju. Zato sam i pokrenuo pitanje na jednoj od drugih tema oko skraćivanja vodopija na par pupoljaka radi izbjegavanja alternativne rodnosti i ogolijevanja unutrašnjosti krune.
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

Ma sve konkurentske lastare na provodnici uklonis do sonove, na skeletnim granama isto tako, ako je mali potencijal rodnosti onda se ide na slabiju rezidbu, samo se ocisti od vodopija i konkurentskih lastara kao i osvetljenost krosnje...

A sto se tice ogolevanja unutrasnjosti treba otvarati krosnju sto vise svetlosti i sa sa stalnim prekracivanjem skeletnih grana tj. prevodjenja na mladji letorast i tako ona mora da izbaci kratke rodne grancice u donjim etazama i nizim delovima osnovnih skeletnih grana...
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

Vocar je napisao(la):
Ljepotica izgleda dobro kao i stenlejka takođe, međutim muči me najbolja a pogotovo rodna koja baš djeluje "izmoreno", mada je još rano govoriti jer pupoljci još uvijek miruju. Zato sam i pokrenuo pitanje na jednoj od drugih tema oko skraćivanja vodopija na par pupoljaka radi izbjegavanja alternativne rodnosti i ogolijevanja unutrašnjosti krune.
Vocar,
Ne bih da kvarim zadovoljstvo ali mnogo toga se ne slaze. Bas mnogo.
Postavljas sliku sa ekstremno krupnim plodom, sto je u redu jer mlade vocke i daju krupnije polodove, a onda kazes da se prerodila usled neadekvatne rezidbe. Prerodjavanje i krupni polodovi ne idu zajedno nikada i ni kod jedne sorte.
Dalje, kazes da se sljiva "iznurila". Kako to tacno izgleda iznuren zasad u cetvrtoj godini straosti, koje znake iznurenoisti primecujes?

Sledece oko djubrenja.
Kolicina bar, koju pominjes je eventualno adekvatna starosti (mada je i to malo) ali ni priblizno onome za sta ti kazes da je prinos. Jos, kazes da si u istom mesecu dva puta djubrio azotom a neko ko ostvaruje tako ekstremno visoke prinose sigurno ne bi to radio po kalendaru vec po fenofazama razvoja koje nikada ne padaju u istom mesecu.

Ne smeta, meni bar, da neko napise i da je ostvario i vece prinose u kojoj god godini straosti, ali zamisli sad nekoga ko je manje iskusan a pocinje sa gajenjem sljiva i u trecoj godini ima npr po nekoliko plodova po stablu sto je sasvim normalno i poveruje u prinos od 20 30 kg?
Sta treba da radi, da p[omisli da on nesto opasno gresi i da treba to da pokrci?
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

Ja dajem 150-200g/sadnici NPK 3x15 u sadnji voca, tako za prinos od 20-30kg po stablu u cetvrtoj godini sa tom kolicinom djubriva, a onakvim kvalitetom ploda... :sta:

Ako su to te sljive sa slika iz prve strane ove teme, od tereta 30kg, one se ne bi iznurile nego bi se skrsile kao kula od karata...
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

Dragojlo je napisao(la):
Ja dajem 150-200g/sadnici NPK 3x15 u sadnji voca, tako za prinos od 20-30kg po stablu u cetvrtoj godini sa tom kolicinom djubriva, a onakvim kvalitetom ploda... :sta:

Ako su to te sljive sa slika iz prve strane ove teme, od tereta 30kg, one se ne bi iznurile nego bi se skrsile kao kula od karata...

Ma naravno Dragojlo, naravno da to nema sanse da se ostvari.
Mozda u nekim idealnim, labaratorijskim uslovima.
A ako gresim, ja bih zasita voleo da vidim taj zasad.
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

I ja bih voleo da vidim sliku tog stabla u cetvrtoj godini sa sve rodom pred berbu...

S one slike tamo u nazad se vidi da su stabla pretanka za teret od 30kg, ja znam da cacanke rodne a pogotovo stenlej trpe vece terete na rodnim granama stvarno su zilave, ali znam i sta je teret od trideset kilograma, i kako se sljive gdje prerode i kada nisu dobro orezane lome samo tako, pogotovo kod onih kod kojih rod pobegne napolje na krajeve grana...
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

Dragojlo je napisao(la):
I ja bih voleo da vidim sliku tog stabla u cetvrtoj godini sa sve rodom pred berbu...

S one slike tamo u nazad se vidi da su stabla pretanka za teret od 30kg, ja znam da cacanke rodne a pogotovo stenlej trpe vece terete na rodnim granama stvarno su zilave, ali znam i sta je teret od trideset kilograma, i kako se sljive gdje prerode i kada nisu dobro orezane lome samo tako, pogotovo kod onih kod kojih rod pobegne napolje na krajeve grana...
A zamisli jos i neki malo jaci vetar, gore 30 kilograma(dve pune gajbe 15/1!) a drzi ga stabaoce od 3 4 godine sa korenom adekvatnim toj starosti.

Ali da ne preteramo, evo ja bih zaista voleo da vocar dozvoli da obidjem(o) taj njegov zasad.
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

Komotno se javite i nema problema. Sve grane su na vrijeme razvedene, što je još jedan od razloga da ne dodje do kidanja grana pod rodom. Sađene su dvogodišnje sadnice sa već formiranim razgranjenjem, pa je već u prvoj godini na ponekom stablu bio po neki plod, ali rijetko.

Ne lome se grane ako rod "pobjegne" napolje, već ako rastu na grani pod uštrim uglom. Ne drzi jedna grana rod do 30kg. "Idealnim laboratoriskim uslovima" :haha: :haha: :haha: Pa koliko je u 4 godini starosti normalno da rodi, pa da znam? Ako neko ima par plodova na stablu u 3 godini, a radi sa intenzivnim zasadom, taj treba da se zapita gdje grijesi.

Ironman, nas dvojica imamo totalno suprotne načine gledanja na uzgoj šljive, pa ne znam što si navalio. Ko hoće tradicionalno neka se toga i drži, poštujem svačije mišljenje. Nekoga ko se odluči da se bavi voćarstvom jedino savjetujem da se prije bilo kakvog početka dobro informiše i posavjetuje šta hoće da radi i šta hoće da postigne. Egzibicionizam i fušorenje svakog će voditi samo u bankrot.

Bilo bi korisno da se pokrene tema oko podizanja voćnjaka, i faze koje bi se trebalo pridržavati, počev od odabira parcele, nadmorske visine, nagiba, osunčanosti, analize zemljišta, sorti, uzgojnog oblika, odabira sadnog materijala itd..


Post je spojen: [time]среда, 16. фебруар 2011. 02:35:14 CST[/time]
_________________________________________________
Sava53, kažeš posadio si na 1,5m u redu. Možda je malo pregusto ali dobrom rezidbom možeš naći balans između rasta i rodnosti. Zanima me na koji način povijaš grane? Počinješ od čačkalica pa na dalje?
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

@Vocar, na kom su ti razmaku sadnice u redu, koliki medjuredni razmak, kolika visina stabala i koliko je to sadnica po ha?
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

Sklop je 4x2m, visina oko 3m. Ne znam tačno koliko je po ha, jer imam 2 voćnjaka.
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

to je 1250 sadnica/ha, 1250x30kg/s=37500kg=37.5t/h

Jabuka u punom rodu daje oko 40t/ha

Sljiva daje u punom rodu oko 25t/ha

1250X20kg=25000kg=25t/ha
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

Vocar je napisao(la):
Nekoga ko se odluči da se bavi voćarstvom jedino savjetujem da se prije bilo kakvog početka dobro informiše
Na guglu kao ti npr?
Znas vocar, nekome ko je ceo svoj vek proveo u kraju i porodici gde je sljiva dominantna vocna vrsta, ko je eto i neke skole oko toga zavrsio, ko od sljive zivi i izdrzava porodicu, lako je da shvati da ti to svoje "znanje" pabircis po guglu. I lako je, ako je to cilj, to i pokazati.
Na vrlo konkretna pitanja, na koje odgovore ne uspevas da nadjes na internetu a i njih ima, pricas da nisi proverio, da ne znas i sl.
Evo ti jedan primer.
Ti ne znas koliko sadnica staje na hektar ako je rastojanje ono koje si ti sadio.
A to je vrlo jednostavna racunska radnja koju neko ko se bavi vocem MORA da zna.
Povrsina pracele se podeli sa zivotnim prostorom jedne biljke i dobije se broj stabala.
Dakle 10000(povrsina jednog hektara u kv. metrima) se podeli sa 8 u tvom slucaju (8 kv m je zivotni prostor jedne biljke u raspopredu 4x2) i dobije se 1250.
Ti nadalje pokusavas da pobijes i zakone fizike jer kazes da grane ne pucaju ako se rod pomeri na periferiju. Time pokusavas da pobijes princip poluge. Jos je Arhimed govorio "dajte mi oslonac podicicu zemlju" misleci na taj princip.
Stavi teg od 2 kg na osnovu neke grane i stavi taj isti na njen vrh, ili rasporedi nekoliko tegova ukupne tezine od dva kg celom duzinom grane, i shvatices koliku si netacnost izrekao.

Primer oko potkornjaka i sljivinog prstenara takodje vrlo jasno govori koliko ti poznajes probleme gajenja sljive i gde se informises.
Oko djubrenja takodje.

Pokusavas da rod od 4 vagona na ha u cetvrtoj godini prikazes kao ostvariv a zaboravljas da rod sljiva ne postize maksimalnu rodnost u cetvrtoj godini sto znaci da bi se taj rod bar duplirao, pa dolazimo do situacije da ti tvrdis kako ce tvoj vocnjak donositi rod od 8 vagona!!!
Ako to uspes, moj ti je predlog da se kandidujes za Nobelovu nagradu, jer su velike sanse da je i dobijes.
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

E ja se pitam sta ce biti u narednim godinama, kada je sada rod 30kg, za dve godine neka skoci za jos 2kg, i to je 1250x32kg=40000kg = 40t/h...

Sve bi ovo pilo vode kod mene da su stabla mnogo veca...

Ako vocka koja je prosle godine ropdila 30kg/stablu toliko dala jer nije bila pravilno orezna pa prerdoila, i dala sve plodove po 80-90g...ove godine po pravilu ne bi bilo sljive ni za jesti... to bi stablo bilo toliko iznureno i iscrpeljeno da ne bi moglo iz zime da izadje citavo...a dobilo je 200 grama npk + 300g kan-a za celu godinu.

I to se zove alternativno radjanje...

f9l202.jpg

Ova krosnja da izdrzi teret 30kg, pa taman da se ekserima kucaju sljive za provodnicu ne moze...

Tako prijatelju nemoj se ljutis mislim al tako je nekako ili smanjuj prinos po stablu ili povecavaj krosnju, ili pisi knjigu, ili nam ovde pisi svu agrotehniku sta radis tokom cele godine da i mi naucimo nesto, jer ja znam da nista ne znam, a kad naucim onda vidim koliko ne znam...

:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh