Rezidba šljiva u gustom zasadu

Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

:D :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

Da li prilikom elimincije nosecih rodnih grana treba ih seci do stabla ili ima slucaieva kada im treba ostavljati patrljak ( oko 3 cm ) ?
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

Uklanjanje, ili zamjena nosača rodnog drveta (grana) kod šljive najbolje je raditi na patrljak. U pincipu, pravilo je što je grana deblja, patrljak je duži.
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

Zasadio sam eksperimentalni voćnjak na razmaku 4 x 2 m, imao sam 4 od prošle godine i dodao sam još 16 dvogodišnjih sadnica šljive stenlija i čačanke rodne, e sada mi nije jasno kako da orezujem, da li da povijam grane, mogu sutra postaviti slike, od sadnje nije ništa rađeno osim skraćivanja grana radi lakšeg transporda, učvršćivanja sadnica kanapom i koljem i zimskog prskanja.....
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

Postavi neku sliku pa da vidimo na čemu treba raditi.
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

Pa obavezno ti je savijanje grana na neki od načina. Sve što ti ne treba ukloniš do osnove. Ako imaš izrazito dugačkih grana, njih malo prekrati, da bude bolje obrastanje rodnim pupoljcima. Osnovno ti je da pravilno formiraš uzgojni oblik i obuzdaš bujnost! :ppozdrav:
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

OK, sutra kada dođem sa menadžmenta napraviću snimak i napraviti par slika, pa ću postaviti !
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

Evo sa malim zakašnjenjem, bile su u fotoaparatu, ali nisam stigao da ih postavim na forum, danas smo se ceo dan zanimali sa ovcama, sejanjem krompira i sa granama od orezivanja :udri:, evo slika kolege, pa vas molim za savet:

28hzall.jpg


2n861cy.jpg


34igrro.jpg


347vio7.jpg
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

ja sam pocetnik,izvini sto komentarisem,hocu da proverim sebe. prva slika,ne dopada mi se sto na istim mestima rastu po 2-3 grane. ostavi po jednu,rasiri krosnju,provodnicu prevedi na razumnu meru da bi pravio spratove-a ako ti fali grana na nekom pravcu tog sprata rovasi . provodnici daj prednost u visini ali joj nedaj da pretera sa visinom. da cujem ironmena ::pomoc:;
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

Prva slika su sadnice koje su zasađene prošle godine, ali je zemlja jako dobra u tom placu i dosta je đubriva bačeno i stajskog i veštačkog, 3x smo prihranili vuxalom i zato je imala takav prirast...a ostalih 16 je zasađeno pre oko mesec dana....
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

blago tebi,meni su posle pete god bile ovolike. nit orano,nit kopano :D .kod vas ima prirasta,kod nas vazduha. nigde i jare i pare :ppozdrav:
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

Još da mi kolege kažu i definitivno kako da orežem ove šljive u eks. gustom zasadu pa da vidimo na šta će to do kraja da ispadne... ::namigivanje::
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

3* wuxal kazes vidi kako se zeleni trava oko sadnice vestak je majka :ppozdrav:
Neznam koliko se dobro vidi sta je pisac hteo da kaze ali ovo je moje misljenje :cao:
Naravno obavezno povijanje nego da li me oko laze ili su ove proslogodisnje sadnice visoko formirane :sta:
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

Hvala ti @kicca, da li se orezivanje šljiva u gustom zasadu razlikuje od orezivanja u razmaku 4x4 po nečemu osim o povijanju grana ? :sta: da prvo je bio plan da se ceo plac 2000 m2 zaseje pod šljivom 4x4, a onda sam rešio da malo eksperimentišem sa 4x2 i msm da sam sve odradio ok, osim orezivanja, tu je nastalo malo problema :udri:
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

Osnovno u cemu se razlikuje je sto u gustom zasadu imas provodnicu odnosno "stozinu"i sto nemas dugotrajne ramene grane.
Mislim nemo se ljutis ali razlika je kao Bog i sesirdzija :haha:
To povijanje je trebalo jos prosle godine da uradis ali nije kasno ni sada :ppozdrav:
Sad vidim da sam napravio jednu krupnu i jednu sitniju gresku na onoj slici ali me mrzi da prepravljam ako to neko ne uradi dovece cu :cao:
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

Mislim da sam shvatio kako se orezuje, samo me još interesuje da li povijate svaku ili samo neke grane i na koliko se ostavlja prva grana od zemlje imam dosta niskih grana pa nzm da li da i njih sečem ?
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

luka kv je napisao(la):
ja sam pocetnik,izvini sto komentarisem,hocu da proverim sebe. prva slika,ne dopada mi se sto na istim mestima rastu po 2-3 grane. ostavi po jednu,rasiri krosnju,provodnicu prevedi na razumnu meru da bi pravio spratove-a ako ti fali grana na nekom pravcu tog sprata rovasi . provodnici daj prednost u visini ali joj nedaj da pretera sa visinom. da cujem ironmena ::pomoc:;
Pa dobar si za pocetnika :)

Evo par stvari koje se ne trebaju dozvoliti u krosnji.

Ako slika ne vara odna se na prvoj slici vide tri paralelne grane koje se medusobno takmice za poziciju voditeljice, ja sam ih obelezio zutom crvenom i crnom bojom. Uloga rezidbe je i da se svakoj grani definise njen polozaj i uloga, narocito kod rezidbe na oblik, a ne da grane medjusobno konkurisu. Sledece pravilo je da se nikada ne ostavljaju tzv "slaba mesta" u krosnji a to je slucaj kada iz jednog mesta krenu dve ili vise grana iste generacije i iste ilipriblizno iste bujnosti. To sam obelezio onim krugovima.
Nacrtao sam to na kicinoj slici jer je on obelezio kako to otprilike treba orezati s tim da bij ja ne ovo obratio posebnu paznju.
Ali opet napomena, slika je slika i nije 3D, u prirodi se to mnogo bolje vidi.

matkesljiva.jpg
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

Hvala ti @ironman sutra ili prekosutra ću postaviti slike pa ćete oceniti da li je to dobro urađeno, odgovori samo još molim te na moju poslednju poruku ! ::namigivanje:: ::svaka cast::
 
Nazad
Vrh