Rezidba šljiva u gustom zasadu

Sava53

Novajlija
Učlanjen(a)
5 Feb 2011
Poruka
13
Postovani, hteo bih da postavim pitanje na temu rezidbe sljive (Cacanske Rane, Cacanske Najbolje i Stenlejke) u gustopm zasadu 4x1.5m. U drugoj i trecoj godini vegetacije.
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

I ja se slabo snalazim al mislim da je to previse gusto zasadjeno ja bi tu testeru pa odrezao svako drugo stablo. :haha: :haha: :haha:
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

@sava53
Prvi post obicno bude predstavljanje u za to predvidjenoj temi :ppozdrav:
@dule
a kako bi resio izbojke koji bi rasli iz korena i stabla koje je ostalo u zemlji :sta:

Savo imas li mozda neku sliku kako izgledaju sada i sta si uradio tokom prve godine gusta sadnja i uzgojni oblik vito vreteno su dosta zahtevni sto se znanja rezidbe i pomotehnike tiche mozem i ovde da probamo da ti pomognemo ali bi trebalo da navatas nekoga i PSSS_a da te malo obidje i pomogne ti :ppozdrav:
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

Savo pa nisam te valjda oterao :sta:
Vrati se sve ce ti biti oprosteno :D
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

Pozdrav,
1.Izdanke resava tako sto ih secem u korenu 2-3 puta godisnje
2.Dostavljam vam ti sliku nakon proslogodisnje letnje rezidbe u drugoj godini, sada planiram vezivanje grana da bi formirao odgovarajuci sprat.
3.Nisam siguran da sam idealno orezao, pa bi zeleo da razmenim iskustvo sa iskusnijim vocarom ili strucnjakom za orezivanje
Hvala unapred :ppozdrav:


vezivanje
adl28i.jpg
2lu8mxy.jpg
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

Pa uprincipu, uradio si dobru stvar. Prvi sprat ima dobar ugao grananja, sve je ok. Moraš samo vodilicu da oslobodiš konkurencije i naravno izabereš adekvatnu vodilju. To podrazumeva da ona ne bude previše dugačka i jaka, jer ako je tako, onda ćeš imati izraženu pojavu apikalne dominacije, odnosno, sva hrana će se sprovoditi do gornjeg pupoljka i na taj način nećeš imati novog porasta u sredini, neophodnog za formiranje narednih spratova!
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

@sava53
::svaka cast:: ::svaka cast:: ::svaka cast:: Ovo izgleda odlicno mozda nisi siguran ali nema razloga za brigu slusaj samo sebe i gruvaj u redu je da se konsultujes ali ti vec znas kako treba :D
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

Sava53 je napisao(la):
Postovani, hteo bih da postavim pitanje na temu rezidbe sljive (Cacanske Rane, Cacanske Najbolje i Stenlejke) u gustopm zasadu 4x1.5m. U drugoj i trecoj godini vegetacije.

Sava53, takođe i ja te sorte imam u sklopu 4x2m, samo umjesto rane imam rodnu. Voćnjak mi je u 5. godini. Odmah da te upozorim na Najbolju, imaćeš mnoooogo posla u njenom sputavanju, mogao bih o tome danima da pričam. A u 4. godini, kad završi faza formiranja vretena, NIKAKO ne zaboravi da skratiš nosače rodnog drveta u zimskoj rezidbi.
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

Zahvaljujem se svima na odgovoru i pomoci, i zamolio bih korisnika Vocar da posalje neke slike svog sljivika uz komentar ako je moguce.
Unapred hvala :ppozdrav:
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

@vocar
Okaci te slike bas me Najbolja najvise zanima a nasta si mislio kada si napisao ono o nosacima rodnog drveta :sta:
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

f9l202.jpg


2w2r1h5.jpg


2e5qwsw.jpg


Na svim slikama je Najbolja. Prva prikazuje ono čemu smo težili prve 3-4 godine pri formiranju vitkog vretena po preporuci savjetnika da se donje noseće grane ne diraju i dovode pod ugao pod 45 stepeni, međutim najbolja je skona bujnom rastu tih "uspravnih" grana do te mjere da narastu od 2-3 metra tokom godine, a pri stablu udebljaju i do 4-5cm. Poslije pri zimskoj rezidbi i zanavljanju novim granama prave se veliki rezovi do stabla, a rez na patrljak je isto neizvodivo - uslovno rečeno.

Zato sam prešao na dovođenje svih grana na ugao od 90 stepeni prema stablu i njihovom skraćivanju po potrebi, i pokazalo se da najbolja itekako zna roditi i na manjim nosačima rodnog drveta...što se i vidi sa ostale 2 slike.

Inače, skoro na svakom skupu ranije gdje sam bio, i gdje su bile pokazne vježbe orezivanja (medju njima i najbolje) svi su govorili da se njezine grane nikako ne smiju prikraćivati jer "šikljaju".

Svakog narednog zimskog orezivanja, sve se svede na izbacivanje 1-2 debele grane koje su u toku godine preuzele svu hranu a na sebi nisu imale ni po 2kg šljive, i njihovim rezanjem pola krošnje nestane...međutim više to ne praktikujem.
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

1. DA LI JE NOSAC RODNOG DRVETA ISTO STO I RODNA GRANA KAKO JE JA NAZIVAM. Da li sam dobro shvatio da dokle god ne formiram 4 sprata ne treba niti da skracujem niti da zanavljam formirane rodne grane. Ja sam kod formiranja prvog sprata isekao bocne grane do stabla posto mi je prvi sprat visok svega 80 cm. Ove godine nameravam da ih ostavim - savijem kako bi i njih formirao kao rodne. Da li sam u pravu? Imam atipicni primerak - vidi sliku gde mi je velik razmak - oko 1 metar izmedju prvog formiranog sprata i treceg potencijalnog. Da li treba da ostavim vodilju a dve bocne savijem i tako formiram treci sprat, pa tek naredne godine formiram drugi sprat ili da to drugacije resim? pozdrav!
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

Savo, nosač rodnog drveta u principu jeste "rodna grana", međutim kod nas se u praksi kaze nosač, jer se na njemu formira više tipova rodnih grančica: rodni čvorovi, majske kitice, kratke rodne grančice itd.. Kad se taj nosač rodnog drveta razgrana, ta razgranjenja se nazivaju sekundarni nosači koji takođe na sebi formiraju rodno drvo.

U principu sekundarni se ostavlja ako ne smeta ostalim granama u krošnji, al to je već druga tema.

Na tvoje pitanje oko spratova, ne znam odkud ti to 4 sprata? Ako šljivu planiraš da imaš na 2.80-3.00m onda se tu mogu formirati i do 10 "spratova", tj nosača ::namigivanje::

Ako ti stablo nije dostiglo visinu, ukloni konkurencije provodnici (te grane sa strane ako su prešle svojom debljinom 2/3 debljine vodilje- centralne provodnice). Vjerovatno ima dosta slučajeva i da nisu mnogo debele pa ih razvedi žicom, a julu izvrši uvrtanje, ako mnogo ne odrvene.

Nema veze što je toliki prostor fromiraće se ona, to se desilo vjerovatno zato što ih nisi pinsirao u toku prošle godine. Ako budeš mnogo uklanjao grane ili striktno odbacivao ta gornja razgranjenja, vratio si ih godinu u nazad. U suštini, do 4-5 godine krošnja se formira u oblik vitkog vretena i forsira se rast grana iz stabla.

Gdje odstraniš konkurencije, obavezno skrati i provodnicu na 5-6 pupoljaka.
Post je spojen: [time]1297447148[/time]
_________________________________________________
Zaboravio sam ti odgovoriti, a pitao si me, grane ne skraćuj dok ne pređu u kategoriju rodnog nosača, to ćeš znati tako što u julu-avgustu postanu "čupave" od pupoljaka i kratkih rodnih grančica, tad ih u zimskoj rezidbi u proljeće skrati na dužinu podčinjenosti - opet pretpostavljam da ih formiraš u obliku vitkog vretena (zatubljene kupe).
Inače skraćuju se samo dvogodišnji i stariji nosači. Nikako jednogodišnji.
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

Da li recenicom : ''Gdje odstranis konkurencije obavezno skrati i provodnicu na 5-6 pupoljaka'' mislio samo na centralnu provodnicu (vodilju) ?
Pozdrav! :ppozdrav:
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

Da, centralna vodilja, produžnica, vodilica, kako ti već draže da kažeš! :D
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

Vocar je napisao(la):
Sava53 je napisao(la):
Postovani, hteo bih da postavim pitanje na temu rezidbe sljive (Cacanske Rane, Cacanske Najbolje i Stenlejke) u gustopm zasadu 4x1.5m. U drugoj i trecoj godini vegetacije.

Sava53, takođe i ja te sorte imam u sklopu 4x2m, samo umjesto rane imam rodnu. Voćnjak mi je u 5. godini. Odmah da te upozorim na Najbolju, imaćeš mnoooogo posla u njenom sputavanju, mogao bih o tome danima da pričam. A u 4. godini, kad završi faza formiranja vretena, NIKAKO ne zaboravi da skratiš nosače rodnog drveta u zimskoj rezidbi.

A jel moze neko da navede neki ozbiljan razlog za sadnju npr c. rodne u tom razmaku?
Ok, te sto mogu da idu kao stone, ko ima mogucnost da ih tako plasira i da razumem mada ni tu nema nekih jakih razloga za taj razmak, ali zasto industrijsku saditi u gustom sklopu meni nikada nece biti jasno.
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

@Savo
Da, samo provodnicu skrati na 5-6 pupoljaka, a ostale povijaj žicom kad bude u toku vegetacija i ponovo budu mekanije grane.

@Ironman
U tvom pitanju se upravo i krije odgovor. Ako je to industrijska sorta, upravo se zato i sadi u gustom sklopu. Davno su napuštene tradicionalni načini uzgajanja šljive kod nas. Uglavnom se sve bazira na nekoliko tipova vitkog vretena, V sistema a u zadnje vrijeme i palmeta sistemom. Nisu rijetke ni varijacije piramidalnog načina.

Ključ je u odnosu produktivne zapremine krošnje/ukupna zapremina krošnje u odnosu na površinu zasada.

Kad čujem da se neko danas odluči na nov zasad šljive zbog komercijalnog razloga, a sadi na 4x4m diže mi se kosa na glavi.
A gusta sadnja se vrši i zbog ekonomične visine, tj visine pri branju koja je oko 2,5-3m.
 
Odg: REZIDBA SLJIVA U GUSTOM ZASADU

Vocar je napisao(la):
.

@Ironman
. Uglavnom se sve bazira na nekoliko tipova vitkog vretena, V sistema a u zadnje vrijeme i palmeta sistemom. Nisu rijetke ni varijacije piramidalnog načina.
Pa nije bas tako, Ima li neki ozbiljan zasad u recimo 10oj 15oj godini a da se vlasnim njime hvali?
Za gustu sadnju sljive na dzenarici ne postoji dovoljno jak razlog osim da rasadnicari zarade

ovo:
Ključ je u odnosu produktivne zapremine krošnje/ukupna zapremina krošnje u odnosu na površinu zasada.
Nije razlog.

Veca ukupna zapremina krosnji se moze postici upravo u klasicnom rastojanju, doduse neku godinu kasnije, ali gledano na ceo period plodonosenja veci prinos se moze postici klasicnim razmakom.
Gustom sadnjom se postize da se ranije "sklopi vocnjak" dakle da cela povrsina vocnjaka bude prekrivena lisnom masom, sto znaci vise fotosinteze, sto dalje znaci vise ploda po jedinici povrsine. Ali vazi samo u prvih nekoliko godina zivota ili u prvih par godina plodonosenja. Ozbiljan vocnjak, sadjen na 5x5 ce u 7-8 godini da sklopi, sto znaci da ce tad, eventualno godinu dve kasnije anulirati prednost gutstog sklopa.
E sad da li se isplati za par gpdina veceg prinosa ulagati duplo i vise od duplo sredstava, rada za sadnju takvog vocnjaka a kasnije ceo proizvodni vek imati problema oko borbe sa genetikom koja se uvek vrlo lako moze izgubiti i sljiva se "oteti kontroli", celog perioda plodonosenja ulagati mnogo vise rada i para zbog necega sto se nije moralo i nema nikakve prednosti, treba videti
[/quote]

Kad čujem da se neko danas odluči na nov zasad šljive zbog komercijalnog razloga, a sadi na 4x4m diže mi se kosa na glavi.
Od kada to? Koji je to momenat nastupio pa se preslo na gust sklop?
Ista podloga, iste sorte, nista novo se nije otkrilo, samo je neko odlucio da je sad ovako moderno a ono vise nije.
Moda i biologija ne idu ruku pod ruku, ali moda i biznis da. Bolji je biznis prodati 1000 i preko 1000 sadnica po hektaru nego 300-400. Samo treba onoga ko to kupuje ubediti da je takva moda.

A gusta sadnja se vrši i zbog ekonomične visine, tj visine pri branju koja je oko 2,5-3m.
To mozda i zato sam ostavio mogucnost da sljiva za upotrebu u svezem stanju mozda ima razloga da se sadi cesce.
Nego kazes 2,5 3m visine.
A kako mislis da sa tom visinom postignes vecu zapreminu krosnji, a time i vise roda, od vocnjaka cija visina 5 i preko 5m?
 
Nazad
Vrh