Depozitori-Ulagaci vestackog djubriva

kicca

Član
Učlanjen(a)
2 Maj 2010
Poruka
885
Lokacija
Wien-Selevac
Cini mi se da je zanimljivo :ppozdrav:
Dali ih koristite,fabricki ili homemade postoje i istrazivanja koja govore da su stetni u vocnjaku :bravo:
 
Pa ima onih koji tvrde da je suvise mala povrsina na kojoj se djubrivo prospe ako me razumes sto zatruje zemljiste u tom delu a 30 ak cm dalje nema hranljivih materija pa onda jos da ako se prolazi blize vocki dolazi do ostecenja korena i sl.
 
Pa u principu ima ali ako uzmes u obzir da se Kalijum i Fosfor spustaju kroz zemlju 1-2cm godisnje onda ni to nije dobro valjda je najbolje neko kombinovano resenje :ppozdrav:
Mene u svakom slucaju zanima pravljenje ili kupovina jednog depozitora pa da probam :D
 
Imamo višegodišnja iskustva s depozitorom veštačkih đubriva. Koriste i deponuju đubrivo tamo gde inače ne bi moglo tako brzo da stignu hranljive materije. Potrebno je samo malo voditi računa da se svake godine ne prolazi istim tragovima nego trag pomerati tako da se hranljive materije rasporede ravnomernije u zemljištu.

Oštećenje žila, o kojem se piše u gornjim postovima, je čak i korisno a ne štetno. Ako se đubrenje odradi u periodu mirovanja vegetacije onda se do proleća, do početka nove vegetacije, preseci žila oporave i formiraju se nove žilice sisalice koje i usvajaju hranljive materije. Deblje žile ne usvajaju hranljive materije po našim saznanjima.
 
Imamo višegodišnja iskustva s depozitorom veštačkih đubriva. Koriste i deponuju đubrivo tamo gde inače ne bi moglo tako brzo da stignu hranljive materije. Potrebno je samo malo voditi računa da se svake godine ne prolazi istim tragovima nego trag pomerati tako da se hranljive materije rasporede ravnomernije u zemljištu.

Oštećenje žila, o kojem se piše u gornjim postovima, je čak i korisno a ne štetno. Ako se đubrenje odradi u periodu mirovanja vegetacije onda se do proleća, do početka nove vegetacije, preseci žila oporave i formiraju se nove žilice sisalice koje i usvajaju hranljive materije. Deblje žile ne usvajaju hranljive materije po našim saznanjima.
Potpuno si u pravu.Kada ce stici taj fosfor ili kalijum do dubine korena,za 30 godina?Depozitor je prava stvar.
 
Nešto zamrela tema :sta: ja sam zainteresovan da sebi nabavim ili napravim jedan ( po nagovoru jednog ozbiljnog voćara iz mog kraja ) depozitor .
Pomenuti voćar ima fabrički i kako kaže da je zadovoljan . Međutim isuviše je komplikovan za kućnu izradu ( za mene ).
Ima li neko možda neko jednostavnije rešenje izrade ?
 
Da osvezimo temu! Dajte neke slike depozitora ako imate. Trenutno vlada veliko inetresovanje za ugradnju depozitora.
 
Skoro pa dve godine prođe,a slika od tih depozitora nema pa nema, ima li ko tu mašinu pravljenu u kućnoj varijanti ,ili je bolje razbacivati ručno,ciklonima,avionima
 
Ja planiram da prepravim staru mehanicku sejalicu za kukuruz. Mislim da bi i to radilo samo sto bi morala zemlja da bude meka da bi islo u zemlju.
 
Ja planiram da prepravim staru mehanicku sejalicu za kukuru


Moj ti je savet da ne pokušavaš džabe, pokriviće je na koliko toliko ozbiljnoj dubini.

Ja sam pravio od dosta jače konstrukcije, sličan princip, i krivilo se na 20 cm u ne baš sabijenom zemljištu.
Ako se desi da i neki kamen zakači ode sve do đavola.

Onda sam sve to prepravio, stavio baš jak materijal, dodatno ojačao i mislim da sad ferdža nema šanse da ga iskrivi.



 
depozitor treba praviti da ide što blize redu i da moze da se pomera levo desno da nebi svake godine išao po istom tragu
 


Moj ti je savet da ne pokušavaš džabe, pokriviće je na koliko toliko ozbiljnoj dubini.

Ja sam pravio od dosta jače konstrukcije, sličan princip, i krivilo se na 20 cm u ne baš sabijenom zemljištu.
Ako se desi da i neki kamen zakači ode sve do đavola.

Onda sam sve to prepravio, stavio baš jak materijal, dodatno ojačao i mislim da sad ferdža nema šanse da ga iskrivi.



na koju dubinu ubacujes i jel to sa jednim rdnim telom ako imas jos koju sliku bilo bi dobro da ubacis...posto imam u planu da napravim za vinograd pa bi imao samo jedno radno telo na sredini
 
Ja na proleće planiram od dvobraznog pluga da pravim depozitor—podrivač sa dva radna tela i ciklonom kao dozatorom. Biće pomičan širenje skupljanje.
 
na koju dubinu ubacujes i jel to sa jednim rdnim telom ako imas jos koju sliku bilo bi dobro da ubacis...posto imam u planu da napravim za vinograd pa bi imao samo jedno radno telo na sredini

Pa može i preko trideset ako zemljšte dozvoljava, kod mene uglavnom ne jer me kamen prilično zeza.
A da, imam tu mogućnost da pomeram taj raounik, ulagač, može i da se stavi levo ili desno. To pomaže ako je baš veliki uspon pa mora samo nizbrdo da se vuče, a da bi se đubrivo ubacilo sa obe strane reda mora da bude jednom na desnoj drugi put na leavoj strani traktora.

Doduše, kad sam to osmišljao ja sam se time vodio, pa sam tako i uradio, ali u praksi nisam nailazio na situaciju da moram da menjam strane, manji je otpor nego što sam ja pretpostavljao, pa ga vuče uzbrdo i onde gde sam ja mislio da neće moći.

A slika nemam više ovde, sutra ću u selo pa mogu da islikam.

Ono na šta treba obratiti pažnju je sprečavanje da zemlja zapuši ulagaš u radu i da, naročito kad se ulagač izmesti skroz u stranu, cev,crevo, šta ko stavi, ne bude u peviše horizontalnom položaju pa da đubrivo zastaje.
Ti, pošto ti treba za vinograd, možeš lako to da rešiš, podigneš dovoljno koš, spremnik za đubrivo, i tako dobiješ dobar pad, problem je kod voća zbog krošnji, ne valja previsoko, a ako je prenisko teško je izmestiti raonik skorz u stranu a da ostane dovoljan pad.

I nije loše napraviti dva zasuna, dve klapne na izlazu, jedna kojom se dozira količina, ona stoji fiksna, i druga koja skroz otvara ili zatvara prolaz.
Na kraju reda ona samo se zatvori, na početku drugog otvori, a doza ostaje identična.
Naravno da su moguća drugačija rešenja, ovo su moja iz glave, možda ima i nekih boljih.

I da, kod mene je jedan ulagač, ali nije problem konstruisati i sa dva ako nekome to vrši posao.
 
2wnabzl.jpg
[/IMG]

23mpmhz.jpg
[/IMG]

55vly.jpg
[/IMG]

2nuufjn.jpg
[/IMG]
 
Hvala za slike...upravo si mi potvrdio da moze bez kardana i hidro motora...a za vinograd upravo jos lakse stoji na sredini i nema razloga da necuri...jos imam stari ciklon mogao bi taj kos da iskoristim...
 
Nazad
Vrh