Rase koza i odabir prave za selekciju

Xa,xa..Naravno mini.

Kao sto " iz Mire tri djavola vire" tako medju patuljastim kozama krije se najbolja melcna rasa :
Ovo treba shvatiti uslovno. U odnosu na velicinu racunajuci i kvalitet mleka.
"Nigerian Dwarf Goat", Nigerijska patuljasta koza.
Ova kozica treba da bude visoka (prosek) 43-48 cm a sve preko 58cm se diskvalifikuju.
Moze da da 3 kg odlicnog mleka na dan.
Masti 4-10 %, prosek 6% i 4% proteina. Sa realnim potencijalom da se ove vrednosti povecaju.
Nazalost prava selekcija jos uvek nije uradjena jer dok jedni drze ove koze radi mleka drugi ih drze kao decije ljubimce.
Tako da prinosi mleka jako variraju.
Inace u odnosu na kolicinu hrane ova koza moze da da najvise mleka pa je dusu dala za one koji bi se bavili proizvodnjom sira a moraju da kupuju deo ili svu hranu.
Ako se uz to uzme u obzir da je kvalitet mleka ravan ili bolji od ovcijeg racunica je jasna.
Nazalost mislim da su ove koze u Evropi pre svega za zabavu dece a da dobra mlecna grla moraju da se uvezu iz USA. Kada se uzme u obzir dadobra grla kostaju od 600-1000$ + transport...
U svakom slucaju ova rasa postaje sve popularnija, postoje drustva uzgajivaca, kvalifikovane sudije, izlozbe, sajmovi. To bi mogla da bude garancija da ce se mlecni soj ove rase relativno brzo standardizovati sa dobrim prinosom mleka i da ce biti idealna rasa za male farme.
 
imalo je pre u oglasima neki prodavo svajcarske mini koze za ukrasu
uzimam koze samo da drzim u stadu ovaca radi bolesti kazu da valja imati neku kozu

pozdrav
 
Тар јел знаш која им је килажа?
илдефранс, не знам колико то веровање пије воду, као не могу овце да добију заразну шепавост ако је коза са њима, ваљда сматрају да је козја мокраћа благотворна...
 
Velimir je napisao(la):
Тар јел знаш која им је килажа?
Ne znam. Samo iz radoznalosti sam gledao po neki clanak o njima. Ako naidjem na podatak o kilazi prenecu ga.
Jos da dodam da su ove male koze bas lepe i imaju jako dobru narav.
 
skoro je neko prodavo jeftino
super su za ukrasu svajcarske mini koze
imam i slike ali neznam da ubacim niti da smanjim pre sam imo program vise ga nemam za smanjivanje

pozdrav
 
Treba voditi racuna da postoje bar 2 rase patuljastih koza.
Oni podaci koje sam dao odnose se na Nigerian Dwarf Goat, koja je odlicna mlecna koza.
Evo jos podataka za ovu rasu:-
-odlicna majka
-trojke i cetvorke su redovna pojava
-jarad su u trenutku rodjenja teska cca 900 gr.
-brzo rastu
-mlad jarac je vec sa 2 meseca sposoban za parenje!
-koze sa 6-8 meseci ako su postigle velicinu
-moze da se jari 3 puta u 2 god
-posto potice iz Afrike(Nigerija) nemaju sezonu parenja, pa mogu da se pare bilo kada u toku godine.

Sledeca rasa malih koza je "pigmejska" koza. Nisam naisao na podatke o mlecnosti. Jedino opis koji kaze da ove koze imaju tezi (neproporcijalan) kostur pa lice na zakrzljale koze dok Nigerian Dwarf Goat izgleda kao umanjena velika koza. Dakle vrlo proporcijonalno.
 
4rdzsy.jpg

30sj61t.jpg

2pu0m8g.jpg

aadd3c.jpg

20a5lyr.jpg

ovako je naj mirnija ::vino:: ::vino:: ::vino:: :veseljak:: :veseljak::
 
Bravo mastore, ledenda si :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
Post je spojen: [time]Mon Jan 4 15:22:57 2010[/time]
_________________________________________________
gagenik je napisao(la):
Kako se uklanjaju rogovi kod koza?pozzz
Uklanjaju se tako sto prvo procitas pravila poljoforuma, pa se predstavis, ko si , sta si, pa se upoznas sa tematikom , cestitas nam Novu Godinu i onda uljudno zamolis za pomoc, a mi kao i svi dobri domacini, kazemo ti koji post u kojoj temi da procitas sa detaljnim objasnjenjem...
 
Ma kod mene je kao hotel sa pet zvezdica :sreca: Soba sa Francuskim lezajem :cool: dorucak sa Svedskim stolom :sreca: i toalet sa Poljskim WC-om... ::lose::
Post je spojen: [time]1262618033[/time]
_________________________________________________
Kako Ti napreduje onaj mali ovnic od pre neki dan .. (sto je pretekao) :cao:
 
aha im a i tu svedski stol,poljski wc , i francuski lezaj :haha: :haha: :haha: hm a svedski stil :haha: :haha: :haha: stime uklanjaj rogove :D znas li sta je to?? :haha: :haha:
Post je spojen: [time]Mon Jan 4 20:14:30 2010[/time]
_________________________________________________
u napreduje on pomalo,samo nece ovca da jede normalno,nego samo uzima ponesto! pa kako ja vidim nema dovoljno mleka! zao mi je za onog prvog ovnica,on bi bio pravi silvester stalone :D
 
nemam pojma vec gubim nadu i volju,sta treba raditi da se zaradi??sta ti radis?daj savet
 
Moj savet:haha: Ma mani se poloprivrede i nadji posao koji je dooobro placen... Ovo sam Ti rekao u ljutnji, jer mi je prosto krivo da covek nije u stanju da radi i zaradi. :udri: Ja sam Ti u drugom fazonu, penzija, a relativno sam mlad i drzim koze i ovce iz cistog hobija, nema tu zarade... Nego samo lepog vremena, kupio sam lepo provedeno vreme.. Nisam na asfaltu, koji mi se gadi nego sam u prirodi, non stop sa zivotinjama.. i super mi je!!! :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
radim ja i drugi posao,nego jako volim zivotinje i zato i drzim,inace tek sam poceo imam 22god. i trazim dobru rasu samo nema kapitala :sta:
 
u mom mjestu, koze bez rogova više oboljevaju nego koze sa rogovima, a ove sa rogovima su temperamentnije, i meni se više sviđaju, ja imam jednu sa rogovima, najjača je u naselju a daje u prosjeku 3-4litra mlijeka, u punoj laktaciji, neka mješanka je bijele boje sa dugom dlakom. :ppozdrav:
 
Tar je napisao(la):
Jao sto sam ljut!
:haha: :haha: :haha:
Samo cu da boldiram 3. recenicu u svom postu!
:ppozdrav:
..ma samo da se ja docepam neke kinte....bio bi rasplodni centar ovde na Balkanu. A bilo bi za izvoz i za Francuze!

Ovakve postove volim! :D Jel' bi ti to sa alpinom biznis da praviš? :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh