Vesti i obaveštenja

У 2019. гoдини очекујемо раст БДП од 3,5 до четири одсто, што је нешто спорије него у претходној, првенствено због тога што се не може рачунати на велики позитиван утицај једнократних фактора – пре свих раст пољоприврeде.


http://www.politika.rs/scc/clanak/419473/Kako-cemo-ziveti-u-2019


Elem, ko razume, će i da svati...

Ko ne razume nek posluša pesmu.

https://www.youtube.com/watch?v=lE1uImX2vA0
 
Poslednja izmena:
Od 7. januara počinje da radi softver za prijavu sezonskih radnika


Softver za prijavu sezonskih radnika počeće da radi od 7. januara, najavljuju za Tanjug u NALED-u i kažu da će to smanjiti rad na crno, a poslodavce primorati da ’sezoncima’ uplaćuju poreze i doprinose.

Elektronski sistem za prijavu sezonaca prvo će početi da se primenjuje za prijavljivanje radnika u poljoprivredi, a ukoliko ceo sistem bude funkcionisao primenjivaće se i na one u sektoru turizma i građevinarstva.

– Od januara kreće elektronski sistem za prijavu radnika, a kroz dalje sprovođenje ovog programa biće omogućen elektronski sistem i za registraciju poljoprivrednih gazdinstava, što će omogućiti da se 400 hiljada gazdinstava brže i jednostavnije upišu u registar, izmene svoje podatke ili se prijave za državne subvencije – kaže izvršna direktorka NALED-a Violeta Jovanović.

Softver je deo „paketa“ koji će omogućiti punu primenu Zakona o pojednostavljenom radnom angažovanju na sezonskim poslovima u određenim delatnostima, koji je usvojila Skupština 28. juna prošle godine, a koji počinje da se primenjuje 7. januara.

Pored 80.000 sezonskih radnika u poljoprivredi, kojima će poslodavac morati da uplaćuje poreze i doprinose, korist će imati i država.


Država očekuje da uveća budžetske prihode na ovaj način za 15 miliona evra.Osim punije kase, na taj način nadležni pokušavaju da smanje sivu zonu u poljoprivredi gde je oko 95 odsto radnika „na crno“.Kako je predviđeno zakonom, poslodavci će imati obavezu da prijavljuju i odjavljuju sezonske radnike elektronskim putem Poreskoj upravi i to prvog dana angažovanja, a najkasnije do 10 časova pre podne.

Zakon predviđa da poslodavac može da angažuje sezonskog radnika najviše 180 dana u toku kalendarske godine, odnosno najviše 120 radnih dana godišnje.Radno vreme sezonskog radnika ne sme biti duže od 12 časova dnevno, a oni koji budu radili osam časova dnevno ili duže, imaće pravo na odmor u toku dana u trajanju od najmanje 30 minuta.
Poslodavci u Srbiji na sezonskim poslovima najviše angažuju radnike za rad u hladnjačama, berače voća i povrća, pomoćne radnike u građevinarstvu, konobare, šankere…

https://www.agrotv.net/vesti/7-janu...ir7aVa9UPHWwAarU6GfROfY49aQybMwSJZpB3pJjAo_bY
 
Cilj ovih mera je ne da se satre Srpska poljoprivreda jer ona je vec satrta CILJ OVIH MERA JE DA SE SAHRANI SRPSKA POLJOPRIVREDA I KADA SE SAHRANI onda ce isti da SUBVENCIONISU I DAJU OGROMAN NOVAC STRANCIMA DA UPOSLE NASU SIROTINJU ZA 200 EURA.Opste je poznato da su doziveli vocari totalni krah u 2018 mnogi rade sa nulom a neki su u dubiozi sa dugovanjima prema poljoapotekama ili bankama a mozda je i delimicno cilj da se zabrani na kulturan nacin rad nadnicarima ili rezacima te da se isti preusmere kod stranog investitora za 200 eura.U 2018 godini jos nisam sreo nezadovoljnog rezaca ili beraca i bilo je bolje ici u nadnicu nego proizvoditi i sada ce da se salju ekspedicije tj izmisljena radna mesta takozvane inspekcije i da krenu sa milicijom po njivama a verovatno ce kazne biti u abnormalnim iznosima pa ko ne bude imao da plati radice IZVRSITELJI .Ja licno ne mogu da verujem da moj narod belci Evropski narod , skolovan daje punu podrsku ovom pomahnitalom coveku a sponzoru bila Klintona i njegove zene i proleteru koji osim bukanja po mitinzima nikada nista konkretno i pametno nije radio .Ovo sto on radi sada je GENOCID nad sopstvenim narodom PONAVLJAM GENOCID jer ovakvi sistemi dovode do bezanja mladih i perspektivnih ljudi odumiranje sela i Srpske poljoprivrede i depresije i totalne dezorijentisane i razvaljene psihe u narodu.On se ne trudi da olaksa svom narodu nego vec nokautiran narod kao oni gladijatori MMA borci da satre do kraja.Covek je sto se tice psihe u totalnom ludilu i van kontrole oci mu svetle i smeh njegov smeh plasi svakog normalnog coveka.Voleo bih da gresim ali posto sam ekspert za ludake ja mislim da nas predsednik u nekom delirijumu i ako se hitno ne zaustavi tj ako neko od naprednjaka ne proba da ga opusti bilo kakvom metodom ovaj posrnuli narod ce pod njegovom palicom platiti ceh veci nego u drugom svetskom ratu.Gubitci ce biti nenadnoknadivi stanovnistvo rasejano kao Sirijci a mozda ce i ti radnici sezonski ici preko AGENCIJE za zaposljavanje koja ce im uzimati pola novca a vlasnici agencije su verovatno UJEDINJENO KRALJEVSTVO VUCICA
 
Poslednja izmena:
Ja mislim da je što se tiče Srbije sve isto kao i prije 200godina : BDP dali će biti manji ili veći (ali bukvalno ne malo nego duplo manji ili veći ) zavisi samo od Petrovdanske i Ilinske kiše , jel bila ili nije .:svinja:
 
kako sprovesti zakon umanjiti nadnicu za onoliko koliko treba drzavu platiti.radnika je malo i sa vecom nadnicom ili raditi samo koliko moze sama porodica. pa onda luk i krompi moraju kostati kao banane.sve se svodi unisti male da bi tajkuni ogromni mogli zaposliti radnike za 200eur i raditi bez konkurencije onaj sa desetak hektara sta da se muci uzeti mu to preko banaka veliki poreza niske cene visoke cene repromaterijala nateratiga da se zaposli kod velikih ili ko moze da ode iz zemlje. mi nismo sposobni da imamo drzavu naucili vekovima da zivimo pod tudjom vlascu kada smo trebali stvoriti svoju slobodnu nismo nikada znali.
 
kako sprovesti zakon umanjiti nadnicu za onoliko koliko treba drzavu platiti.radnika je malo i sa vecom nadnicom ili raditi samo koliko moze sama porodica. pa onda luk i krompi moraju kostati kao banane.sve se svodi unisti male da bi tajkuni ogromni mogli zaposliti radnike za 200eur i raditi bez konkurencije onaj sa desetak hektara sta da se muci uzeti mu to preko banaka veliki poreza niske cene visoke cene repromaterijala nateratiga da se zaposli kod velikih ili ko moze da ode iz zemlje. mi nismo sposobni da imamo drzavu naucili vekovima da zivimo pod tudjom vlascu kada smo trebali stvoriti svoju slobodnu nismo nikada znali.
Tačno ali smo im mi to dozvolili i sada se oni normalno sve više bahate i izmišljaju gde će da nas rebnu.Počevši od navodnjavanja koje je po meni izmišljeno (protivustavno) plaćati nešto što ne postoji.Da se 90% drznulo da ne plati,druga bi bila pesma.Ali mi laloši smo prvi koji ćemo platiti (sebe izuzimam) i to se zna.Neka idu da fenduju 90% da vidim da li bi i pokušali.A sada se kuka o nametima.SAd će nam naplaćivati i 5000 po svinjcu.Bili su i pre par godiina i ja sam im kulturno poželeo srećan put.Uvek ću to isto uraditi,dok me ne zatvore.
 
@zoran0230 jel ti to izvršitelj bio i kako je to proteklo?
Ne iz opštine su bili jedna gospođa i gospodin i htele su da legalizujem,štalog i 2 velike šopre.Sve je to rađeno 90-ih i ima kvadrature mnogo-da ne lupam ali oko 400kvadrata i nad štalogom senjak.Oni su hteli da mere ali sam ih ja pitao kulturno-da li moram da ih primim.Rekli su da ne moram i ja sam im se lepo zahvalio što me uznemiravaju.Pokazivali su mi slike iz vazduha.Samo sam ih pitao pa gde ste bili tih godina i lepo zabranili izgradnju pomoćnih objekata.Nisu mogli,citiram.bičem da vas isteraju iz kancelarija i džaba jedete narodni hleb a sad bi još i da mu ga otmete.Od onda niko nije dolazio.
 
a šta se događa sa uzgivacima cincila sad kad stupi zakon na snagu i krene orka i ostali (ne)zabrinuti nesto sam uhvatio razgovor između prestavnika uzgajivaca cincila i prestavnika orke dali i tu spadaju i odgaivaci zeceva i na šta se sve odosi taj zakon o krznasicama mislim da se tako zove.
 
Ne iz opštine su bili jedna gospođa i gospodin i htele su da legalizujem,štalog i 2 velike šopre.Sve je to rađeno 90-ih i ima kvadrature mnogo-da ne lupam ali oko 400kvadrata i nad štalogom senjak.Oni su hteli da mere ali sam ih ja pitao kulturno-da li moram da ih primim.Rekli su da ne moram i ja sam im se lepo zahvalio što me uznemiravaju.Pokazivali su mi slike iz vazduha.Samo sam ih pitao pa gde ste bili tih godina i lepo zabranili izgradnju pomoćnih objekata.Nisu mogli,citiram.bičem da vas isteraju iz kancelarija i džaba jedete narodni hleb a sad bi još i da mu ga otmete.Od onda niko nije dolazio.

Jednom čoveku što ima servis i tehnički pregled vozila došli iz opštine da mu traže da legalizuje objekat koji je snimio satelit.Objekat je bio poveći kontejner u koji su turali sve od delova i raznoraznog otpada od auta.
 
a šta se događa sa uzgivacima cincila sad kad stupi zakon na snagu i krene orka i ostali (ne)zabrinuti nesto sam uhvatio razgovor između prestavnika uzgajivaca cincila i prestavnika orke dali i tu spadaju i odgaivaci zeceva i na šta se sve odosi taj zakon o krznasicama mislim da se tako zove.


Kada su došli po činčile,
ja sam ćutao;
jer nisam uzgajao činčile.

Doći će jednom i po uzgajivače zečeva, kokošaka, prasića...
Zapamtite, danas, sutra ćete morati da stoku držite u oborima sa igračkama u uslovima kao u kućama...
:osmeh:
 
kolega vuxsd pa meni se cini da su vec došli do kokosaka (farme) za proizvodnju jaja da im trebaju neki specijalni kavezi ,misli drzava na sve.
nesto mi nije jasan ovaj zako kolega YT1RDI po ovom spada da sve zivotinje zasticene i ako se nekome d patka i prijavite kako ne drzis pravlno zivotinje popijes kaznu ili kad koljes a ona cici isto si najebo .
šta je ovo sa ovim ljudima što pisu zakone dali su pri zdravoj pameti mi kao što gajimo zivotinje smo nenormalni neznamo kako se to radi i ne brinemo dovoljno onjima ??????
 
Zato sam i napisao sve to. I treba da imamo zakone samo da se primenjuju kad uđemo u EU i još par godina uhodavanja. Treba da zaštitimo proizvodnju činčile i sve proizvodnje i načine ishrane stoke sve dok ne dođemo do tačke gde će EU reći: E Srbi za 6 meseci ulazite imate sve zakone, počinje prilagođavanje... Ovako mi bez rogova se guramo da rogatima... Kako možeš da budeš konkurentan a oni seljaku daju donaciju mnogo veću nego kod nas...
Nama zakoni trebaju zbog nas samih. Da mi budemo pravedniji i sposobniji. A moje 'prase' je sigurno srećnije nego u EU... i bez igračaka... nije srećno samo kad naiđe nova godina ili Božić... ili prvi maj ili Vaskrs... ili neki rođendan.... ostalih dana je srećno... ako preživi... :osmeh:

Ovo bi trebalo da je 2008.

Visina subvencija
Grčka:
852 eura/hektar (spending per hectare); direktna pomoć farmerima 70%; ruralni razvoj 25%; eksportne subvencije 0%;
Holandija:
505 eura/hektar; direktna pomoć farmerima 81%; ruralni razvoj 4%; eksportne subvencije 9%;
Danska:
434 eura/hektar; direktna pomoć farmerima 83%; ruralni razvoj 9%; eksportne subvencije 6%;
Nemačka:
388 eura/hektar; direktna pomoć farmerima 80%; ruralni razvoj 13%; eksportne subvencije 1%;
Austrija:
375 eura/hektar; direktna pomoć farmerima 58%; ruralni razvoj 39%; eksportne subvencije 2%;
Francuska:
338 eura/hektar; direktna pomoć farmerima 81%; ruralni razvoj 10%; eksportne subvencije 2%;
Mađarska:
116 eura/hektar; direktna pomoć farmerima 80%; ruralni razvoj 24%; eksportne subvencije 3%;
Bugarska:
82 eura/hektar; direktna pomoć farmerima 40%; ruralni razvoj 57%; eksportne subvencije 0%;
Rumunija:
76 eura/hektar; direktna pomoć farmerima 41%; ruralni razvoj 54%; eksportne subvencije 0%;


Detaljnije na: Poljoprivredne subvencije u EU | Poljoprivreda.info / Magazin https://poljoprivreda.info/tekst/poljoprivredne-subvencije-u-eu#ixzz5bddu1bZR


 
Nema sta da budes uplasen. Nasa jabuka ide 30din a Deltina u Lidlu po 90-100din. Kvalitet daleko od izvoznog. Na pijaci 20-60din i prodaje se ali minijaturno. Ko i da kupi kada nema naroda.
 
Deo je poljopriveda a tema vesti, pa je offtopic sa politikanstvom obrisan. Ima dosta političkih foruma na netu, pa koga zanima neka tamo ode da smara ljude, ovde vesti vezane za poljoprivredu.

Kao i prethodni offtopic i naredni će biti brisan bez mnogo objašnjavanja.
 
Nazad
Vrh