Vesti i obaveštenja

73626162hristosvoskrese.jpg
 
Funkcionisanje srpske privrede: profit privatni, gubitak javni - izvor bobanstojanovic.blogspot.com

- Kako funkcioniše privreda u Srbiji jako se dobro vidi na primeru proizvodnje i prodaje malina. Vest (link) koju sam pročitao u petak o tome da je uništen veliki deo roda malina je još jednom pokazala deo sadašnjeg privrednog mehanizma.

- Pre svega, kada se radi o malinama potrebno je prikazati neke osnovne podatke. „Proizvodnja maline je značajna baza poljoprivrednog razvoja u nekim delovima Srbije, naročito u zapadnom delu naše zemlje. Preko 200.000 stanovnika Srbije se bavi proizvodnjom ovoga voća. Razvijenije zemlje Evrope su izuzetno zainteresovane za otkup ovog voća, pa se oko 95% roda maline izvozi. Površina na kojoj se uzgaja malina je 15 000 hektara, pa smo prema ovoj statistici na drugom mestu u Evropi (Čolić, 2013: 1).“

- Kao što podaci pokazuju, malina je proizvod za kojim postoji tražnja, međutim javlja se problem na relaciji od proizvodnje maline do skladištenja pa do distribucije. Ono što je pre svega prvi problem, to je pitanje skladištenja i tu glavnu ulogu imaju vlasnici hladnjača (u daljem tekstu: hladnjačari). Oni su u Srbiji udruženi i drže jednu vrstu monopola (ista otkupna cena, ne postoji konkurencija). Poenta je da se cena ne formira tržišno, već praktično jedna dobro organizovana grupa hladnjačara određuje otkupnu cenu. Gotovo svake godine su proizvođači malina (u daljem tekstu: malinari) nezadovoljni tom cenom i iz godine u godinu se dešavaju određene vrste protesta, prosipanja i gaženja malina, blokade puteva i sl. uglavnom sa (čuvenom) porukom „DRŽAVA D’URADI NEŠTO“, a to nešto je uglavnom bio zahtev da država subvencioniše razliku između otkupne cene koju traže malinari i koju nude hladnjačari. Postojale su inicijative i da se formiraju određene asocijacije malinara koje bi za cilj imale između ostalog i izgradnje hladnjača ne bi li se ukinuo monopolistički položaj koji imaju hladnjačari.
 
Da nije korumpiranih političara ,država bi jednim aktom mogla da reši problem koji se svake godine ponavlja a istovremeno zbog takvih političara koji su u sprezi sa mešetarima gubi godišnje blizu 400 mil. evra.Nema volje da se ovo pitanje reši i dalje će se malinarima plaćati oko 1,5 eura za kg a neko drugi će da ubira kajmak,nažalost.Ne treba tu nikakve asocijacije ,samo vlast treba da reši da ako već ima vlast da bude dobar domaćin a ne da zbog "prostitutki" u svojim redovima dozvoli da svi drugi zarađuju sem seljaka i države.O svemu ovome je Branko Dragaš davno pisao i govorio kakve konkretne stvari država treba da uradi da bi bilo bolje svima neisključujući tu ni hladnjačare ali naprosto nema volje. na ovoj stranici mogu se pročitati neka razmišljanja i još ponešto uvezi malina a uopšte i neke stvari o poljoprivredi http://www.dragas.biz/index.php?sea...&searchphrase=all&Itemid=27&option=com_search
 
Sejem soju godinama i vecina mojih poznanika i nikad niko nije posejao GM soju. Kakva gomila gluposti, seju je uglavnom neuki i lenji ljudi, koji misle da total resava sve. Jedan koga znam da je sejao GM, imao je rod tako los da ne verujem da ce je ikad vise sejati !

A Kurir samo radi svoj posao = pise gluposti !
 
U mom okruzenju pronasli su 3 parcele zasejane GM sojom o one su pretanjirane,ovo ostalo je uglavnom soja domace semenske kuce.Da ima je ali u velikoj manjini.Ako oni zaista misle da ima toliko gm soje terensko vozilo,spric sa totalom u ruke i na posao neka je traze.
 
Nisam ni rekao da je sva, nego skoro sva. Koga god vidim da seje soju, seje GMO i nikad niko nije kaznjen...

Sto bi znacilo da ako se postavlja pitanje - Koliko vas ima koji sejete GMO? Odgovor bi bio niko od nas ali znam ljude koji seju!:osmeh:
Pre par godina su mi bili neki ljudi iz Obrenovca, prodao sm im neke stare prikolice i kroz pricu dosli smo do toga da tamo skoro svi seju Gmo na sta sam ja ostao zaprepascen.
 
Sto bi znacilo da ako se postavlja pitanje - Koliko vas ima koji sejete GMO? Odgovor bi bio niko od nas ali znam ljude koji seju!:osmeh:
Pre par godina su mi bili neki ljudi iz Obrenovca, prodao sm im neke stare prikolice i kroz pricu dosli smo do toga da tamo skoro svi seju Gmo na sta sam ja ostao zaprepascen.
Ne sejem soju uopste. Sejao sam Balkan jedne godine da probam i rodila je slabo tako da je nikad vise nisam ni sejao... Ova GMO soja je postala ucestala kultura koja se seje na zakorovljenim njivama zbog mogucnosti prskanja totalom, mnogi je seju vidim kad prodjem atarom vidim i cime prskaju...
 
Mislim da je pravo pitanje kako je GMO soja dospela u Srbiju ? ko je i kako uvezao ? ko je distribuira ? pa njih lepo u " ćorku i kafez " i da se hrane isljučivo tom GMO sojom u vidu viršli ,šnicli,pašteta i svim drugim prerađevinama od soje :osmeh:
 
Ministarstvo: Proizvođači se žale na smanjen otkup mleka - izvor blic.rs

Kako se navodi u saopštenju, više udruženja i asocijacija proizvođača mleka obavestilo je Ministarstvo poljoprivrede da su otkupljivači počeli da otkazuju dnevno preuzimanje mleka ili da smanjuju količine.

"Ovakve poslovne odluke pojedinih mlekara, uz umanjenje cene, unele su nemir među farmere, a pogotovo što su pojedine mlekare bez razloga već sakupljeno mleko ocenile kao neispravno, što je inspekcijskom intervencijom osporeno", navodi se u saopštenju.
 
Nazad
Vrh