Vesti i obaveštenja

Ono u čega mi obični smrtnici imamo uvid preko Google,ostalih pretraživača i uopšte interneta čini svega 4% podataka tj.grebemo tik po površini.
 
Mali podsetnik kako je bilo i steta je velika sto je Ruska vojska morala da udje u Berlin i tamo da natera Germanske intelektualce da jedu iz kanti za djubre ali i veoma bitna cinjenica koju mnogi ili nisu znali ili ne zele da znaju DA NIJE BILO RUSKE VOJSKE OVDE BI JOS UVEK BILA GERMANSKA CIZMA ALI RUSI SU SPASILI EVROPU OD ZLA I PLATILI CENU VELIKIM ZRTVAMA TAKO DA NE TREBA NIKAD ALI NIKADA NIKO ISTA DA POMISLI LOSE PROTIV OVE NACIJE A KO NAM JE BLIZI NEKA KAZE VIDEO ZAPIS.Istina je da 90 tih godina nisu imali ni vegetu ni cokoladu ni farmerke ni bananu sto je zapad iskoristio i podelio ih u vise drzava ali sada imaju bananu i to vecu nego ikad vratili su stari sjaj a slozice se i Evropejci da je bilo krajnje vreme da se pojavi na trzistu zdrava konkurencija i da je ovako mnogo mnogo zanimljivije
 
Poslednja izmena:
Ovo boldovano mi je od interesa za odgovor (i ostatak posta se slazem samo ovo izdvajam). Nije uporedivo nemacka 30ih i sadasnja situacija. Zasto? Zato sto iz tih iskustava Nemacke, USA, Engleske svetski mesetari su naucili lekciju. MMF kao fond koji kreditira i drzi u zivotu jednu drzavu striktno nadgleda i diriguje svim faktorima. Situacija da mi izamo menice ni iz cega i njih valorizujemo u pravi novac oni nece dozvoliti. To se protivi mehanizmu da dinar ima podrsku u stranoj valuti deponovanoj kod centralne banke. Ova tacka je kod MMF-a broj 1. jer da je nema nama MMF ne bi ne trebao uz jako domacu potraznju svih domacih dobara (robe i usluga). Sustinska jacina dolara je samo nafta. Petrodolar kako ga zovu svetski ekonomisti. Onog momenta kada dolar izgubi bitku kao svetska valuta USA je bankrot jer njihov spoljotrgovinski deficit je neodrziv da nema FED-a i beskonacko stampanja i pozajmljivanja dolara. Njihov plan je nafta + ratovi gde drze pod kontrolom sve one koji bi se usudili naruciti sistem koji su USA stvorili u svetu.

Izjava Miroljuba Labusa da ono sto nemamo mi cemo da uvezemo, je tacno ucenje Americko. Oni to zaista i mogu da urade bez posledica, jer ce nastampati dolara koliko im treba i time drzati svoju ekonomiju i bdp (preliva se u usluge iz godinu u godinu vise nego kroz robu) na +-2% (cesce plus zbog inflacije).

Dakle iskljucivo je nafta mehanizam odbrane dolara kao svetske valute, onog momenta kada neka svetska sila toliko ojaca da moze da se suprotstavi i da svet prihvati drugu valutu kao medjunarodno sredstvo placanja to ce biti velesila u svetu. Licno ocekujem da Kina preuzme tu ulogu, jer su dovoljno tehnoloski i ekonomski jaki da se suprotstave. To ce ici postepeno a kada se USA osete ugrozenom branice se grcevito sto verovatno znaci treci svetski rat. Koji usled razvoja nuklearnog oruzja pitanje da li ce ostati koji deo planete za zivot, ali to je sada sve sta bi bilo kada bi bilo. Da ce ici glatko nece.


Ne treba SAD poistovecivati sa neoliberalnim kapitalizmom,kao sa necim sto je neodvojivo od Amerike.Jednostavno,postojalo je vreme kada im je ta politika tzv. Cikaskih momaka odgovarala.Odlicno je posluzila u borbi protiv socijalizma.Debitovala je Cileu,kada su instalirali Pinocea,odlicno je odradila posao sa slamanjem SSSR-a.Ali su ocigledno podcenili Kineze.1991 niko nije ozbiljno racunao na Kinu!Danas su Kinezi najveci pobornici tzv.slobodnog trzista i svih drugih dogmi Cikaskih momaka,zar to nije vrhunac ironije istorije?Kinezi su se jednostavno snasli u postojecem poretku i preokrenuli ga u svoju korist.
Medjutim Zapad predvodjen SAD danas odbacuje neoliberalizam,jer mu ta ideologija vise neodgovara.Vraca se na neke forme protekcionizma.Izvorno protekcionizam je stvoren od anglosaksonskih elita.Britanska Imperija je svoju moc gradila na protekcionistickim merama zastite svoje ekonomije.I SAD su odmah posle sticanja nezavisnosti,po ugledu na svoje bivse gazde,stvorili svoj protekcionisticko-izolacionisticki model ekonomije koji je zaista Ameriku ucinio velikom.
Ono sto je bitno za nas je da u ovim novim okolnostima centar,odnosno SAD dopusta odredjenu slobodu u kopiranju svojih ekonomskih modela,jer male privrede protekcionistickim merama ne ugrozavaju SAD koje nisu konkurentan izvoznik na trzistima poput srpskog.Cak su Amerikancima takve mere u interesu jer suzbijaju jacanje i pozicioniranje Kine u svetu.
Problem srpskih vlast sa MMF-om,citaj sa SAD,danas nije toliko u neoliberalnom ekonomskom modelu.Oni bi dozvolili odredjena odstupanja od njega,kao sto su dozvolili Orbanu.Problem Srbije je u prizivanju investicija sa Istoka,pre svega iz Kine.U tom smislu cak i Nemci vide Srbiju kao trojanskog konja.
Po mom uverenju,u toj tacki preloma geopolitickih interesa ce se odrediti i sudbina vladajucih struktura kod nas.

- - - - - - - - - -

http://www.nedeljnik.rs/nedeljnik/p...kako-su-iz-vlade-odlazili-nasi-cikaski-momci/
 
Tvoje je ono u tvom dvoristu a preko sora ili preko ograde je tudje .Jedino ko voli da dobije vojni poziv al sa bojevom municijom , tada nam kazu da smo braca i pominju izdajnike . Samo tada.
 
Ovo pod 3 je i kod nas sada faza (deluje mi da sve tri faze rade non stop). Traze od nas 80% cene struje kao u EU. Kakve to veze ima sa kreditiranjem? Oni ce reci time drzava Srbija ubira vise pdv-a od struje i akcize na struju. Automatski vise se puni budzet i to jeste tacno, nuz pojava je da SVI nasi proizvodi u usluge bivaju skuplji podizanjem cene struje. Jedan zaracaran krug.

Da bi se izaslo iz ovog bunila. Raspustiti kompletnu skupstinu. Troskove opstina, republickih institucija, svih knjigovodsava svesti na 1/3 sadasnjih. Ulagati u zdravstvo (zabraniti tezagrenje da doktor radi i drzavno i privatno), obrazovanje (zabraniti Megatrend i slicne gluposti), policija i sudstvo da kaznjvaju (kradja kanta kukuruza zatvor 1god ali bez da imas sobu i topao obrok, vec hleba i masti godinu dana).
Tenderi svi da budu javni sa imenima firmi, cenama. Da za svaki projekat koji se radi tender ako ne bude transparantan kompetno rukovodstvo na 100g robije. Za godinu dana bi se resio problem manjka budzeta.
 
Kakav uzasan kraj citajuci ove tekstove nije mi dobro, najlepsi osecaj koji postoji je DA SI NEZAVISTAN medjutim posto je to nemoguce u ovom momentu a imao sam prilike da vidim sta je zapadna cizma a sta je Ruska cizma nije dobra ni jedna solucija medjutim vrlo brzo ce morati naprednjaci da se odluce jer NECE MOCI DVE SISE DA SE SISAJU odjednom ovi nasi pokusavaju i sa Arapima i sa Kinezima i sa Amerima i sa zapadnom Evropom i sa Rusima a cim se ovaj nas vrati iz bele kuce sa molitvenog dorucka zovu ga odmah u Rusiju da vide sta je pricao tamo i kakva je naredjenja dobio mozda bi bilo najbolje resenje da Rusi ovde postave svoje rukovodstvo kao u Ceceniji to bi bilo vrlo lako izvodljivo pa kad su mogli Ameri da isfinansiraju demokratsku stranku i otpor i nevladine organizacije i sekte i rusenje i postave onj sljam 2000 na celu sa Zokijem Djindjicem kada su sluge okupatora razvalile ovu jadnu drzavu a vecina te tadasnje stranke je sada u redovima naprednjaka tako da je se samo pidzama promenila politika je ostala ista.Izgleda da nam je jedino resenje i spas okretanje ka Rusiji i da drugog puta nema svako drugo resenje je ubitacno za nas

- - - - - - - - - -


- - - - - - - - - -

 
Kolega Mornar vi ste izgleda rodjeni oko 1990 godine kad se ne sećate te divne dekade u našoj istoriji,posebno za seljaka.Ne verujem da bi ste zaboravili jesen 1992 ili 1993 godine kada nam je premijer Djindjić otkupljivao suncokret po najpovoljnijoj ceni u istoriji.Predao sam suncokret 10.septembra 1992 godine,nešto preko 17000 kg,pare sam dobio početkom aprila 1993 godine i mogao sam tačno 11 litara Apa Narandže da kupim.Sad kad malo bolje razmislim izgleda da onda nije bio Djindjić...Deda mi je pričao kad su ga drugovi crveni čupali za brkove i terali tri puta po dva meseca u zatvor zbog obaveza,nisam siguran da li je i tu bio Djindjić umesan...Ako ste stariji od 35 godina mora da ste imali amneziju kad se ne sećate tih divnih vremena,bonova za ulje,tačkica,par-nepar,točenja goriva iz flaša,ubijanja domaćina,spaljivanja zemljišnih knjiga,podele zemlje vucibatinama(hoće njihovi unuci nacionalizaciju ponovo da opet mogu tudje da prodaju)...
 
Ovo pod 3 je i kod nas sada faza (deluje mi da sve tri faze rade non stop). Traze od nas 80% cene struje kao u EU. Kakve to veze ima sa kreditiranjem? Oni ce reci time drzava Srbija ubira vise pdv-a od struje i akcize na struju. Automatski vise se puni budzet i to jeste tacno, nuz pojava je da SVI nasi proizvodi u usluge bivaju skuplji podizanjem cene struje. Jedan zaracaran krug.

Da bi se izaslo iz ovog bunila. Raspustiti kompletnu skupstinu. Troskove opstina, republickih institucija, svih knjigovodsava svesti na 1/3 sadasnjih. Ulagati u zdravstvo (zabraniti tezagrenje da doktor radi i drzavno i privatno), obrazovanje (zabraniti Megatrend i slicne gluposti), policija i sudstvo da kaznjvaju (kradja kanta kukuruza zatvor 1god ali bez da imas sobu i topao obrok, vec hleba i masti godinu dana).
Tenderi svi da budu javni sa imenima firmi, cenama. Da za svaki projekat koji se radi tender ako ne bude transparantan kompetno rukovodstvo na 100g robije. Za godinu dana bi se resio problem manjka budzeta.
Pa ti nisi normalan,pa kako će lopovi da žive a navikli su.
 
@Mornar
Ni ti se ne osecas bas najbolje:osmeh:
Svima vama kojima istorija pocinje od 2000 te na ovamo, ce izaci iz dupeta u glavu kad tad, ali ce biti kasno za opravak.
Ova dragocena drzava vas ne zasluzuje i pati sa vama.
Sve ono najbolje i najvrednije ova zemlja gubi odlascima iz nje, ne zato sto neko ne voli svoju zemlju, jer nema tog ludaka koji ne voli svoje gnezdo, ali jednostavno mrzite i sami sebe i cinite stvari koje se tesko podnose za dalji normalan zivot ovde.
Opet vas podsetim da smrad iz sopstvenih gaca prvo treba osetiti pre nego sto tvrdite da taj smrad dolazi sa strane.
Jedino ako vam taj metar godi u dupetu onda ga necete izvaditi za taj milimetar u glavi.
Cini mi se da ga je neko pomenuo.
 
Kolega Peet šta ti hoćeš da kažeš,? Što ti nisi otišao negde da živiš tim idealnim životom tamo negde,kad kažeš da te ovde ljudi drugačijeg stava i mišljenja ugrožavaju, šta je tebe sprečavalo u tome ?
 
Poslednja izmena:
Pažljivo pročitaj još jednom petov post pa ćeš shvatiti da je hteo reci da mladi odlaze ne što vole već što su prinudjeni stanjem u sržavi a nemaju svi godine za novi početak života tamo negde preko.
 
Jasno je to ali on tu ima podelu na "one" i "ove" pa mi nije jasno ko je tu ko?! Jedino što znam da smrdi ono što se ovde jako idealizuje.
 
http://www.politika.rs/scc/clanak/407987/Radnicima-PKB-a-nude-450-evra-po-godini-staza


http://www.politika.rs/scc/clanak/4...-pripreme-za-privatizaciju-Komercijalne-banke

- - - - - - - - - -

http://www.politika.rs/scc/clanak/408270/Tender-za-privatizaciju-PKB-a-u-avgustu

- - - - - - - - - -

Neko pomenu cenu struje,nije tajna da MMF insistira na privatizaciji EPS-a,pa ce biti zanimljivo videti stav Vlade po tom pitanju.Ako Vlada poveca cenu struje,verovatno razmislja u pravcu prodaje.Ako ne bude poskupljenja,znaci da verovatno pokusavaju da odloze privatizaciju.

Pored EPS-a,ostaju jos Telekom sa podruznicama u BiH i Crnoj Gori i Dunav osiguranje...
 
Kolega Peet šta ti hoćeš da kažeš,? Što ti nisi otišao negde da živiš tim idealnim životom tamo negde,kad kažeš da te ovde ljudi drugačijeg stava i mišljenja ugrožavaju, šta je tebe sprečavalo u tome ?
I ti si mozda 90 tih imao tli god. pa nisi merodavan sagovornik cim pitas tako glupo pitanje. SANKCIJE koje su isprovocirane od tadasnjeg rezima to je sprecilo vecinu ljudi da odu iz ove zemlje. Sta si drugo pomislio? Da sam ostao tebe da prosvetlim ili tebi slicne?!
 
ZA PEET a Ja licno ne verujem da postoji neko ko misli da je Libija unistena zbog Gadafija ,Irak zbog Sadama ili Srbija zbog Slobe.Sve ove drzave kao i mnoge druge a posebno naftaske su BILE NEZAVISNE DRZAVE SA OGROMNIM BOGATSTVOM I PRIRODNIM RESURSIMA A VISE NISU NEZAVISNE I NEMAJU SVOJE RESURSE jer su Ameri prikljucili crevo u Saudijskoj Arabiji,Jemenu ,Kuvajtu ,Emiratima,Bahreinu kidisu i razbijaju drzave severne Afrike sve naftaske a probali su da razvale i rezim u Venecueli a u skoroj buducnosti ce doci do obracuna sa Iranom a pretenzije USISAVANJA I PRIKLJUCENJA na nove busotine su u zoni Kaspijskog mora medjutim tu su Rusi neprikosnoveni .Ja znam PEET da si kao mlad decko razocaran i da si mozda poverovao na momente da ce Zoki Djindjic,Mladjan Dinkic,celavi Batic Velja ilic ili Ceda Jovanovic da donesu vaskrsnuce ali dragi moj PEET to nije moguce jer su to ljudi koji su bili isfinansirani sa zapada da rasture drzavu i to nije tajna a citave horde ljudi su pred izbore odlazili u Segedin gde su ih cekali Amerikanci da ih obucavaju i da im daju instrukcije kako srusiti sistem.i sada kada se podvuce crta to je bila najgora vlast u istoriji drzave .Sto se tice SLOBE bilo je sta je bilo zapad nije rasturio SFRJ zbog Slobe ili Tudjmana ili Alije oni su to rasturili da bi od jedne jake drzave na svim poljima stvorili 6 jadnih iscrpljenih i nesposobnih drzavica i sada je NATO U cRNOJ gORI a uskoro i U Makedoniji a bice i u Hrvatskoj ,a to se placa debelo sada smo TUTURUTU DRZAVICA ne kostamo nista.Bilo je mutljevine i pljacki i sverca i ludila 90 tih ALI JE SRBIJA BILA NEZAVISNA, SAMOSTALNA,I NIJE BILA PRODATA NI JEDNA JEDINA FABRIKA NITI SU UZIMANI KREDITI SA ZAPADA a sto se tice prethodne vlasti i druga Tita kakva je to drzava E TO JE BILA BAJKA ALI DOSLOVNO PRAVA BAJKA

- - - - - - - - - -

 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh