Vesti i obaveštenja

...Taj milion duša prekobrojnih vezanih za zemlju se mora nekamo skloniti...

Među tih milion je možda lekar koji tebi neće biti potreban i daj Bože da ti ne treba ali šta ako se razboliš? Ko će te lečiti tebe i tvoju familiju?
Među tih milion je možda policajac koji tebi neće biti potreban i ne daj Bože da ti ne treba da te odbrani od čopora presunčanih ili domaćih lopova ali šta ako ti zatreba?
Među tih milion je možda vojnik koji tebi neće biti potreban i daj Bože da ti ne treba ali šta ako bude mobilizacije? Ko će braniti tu tvoju farmu?
Među tih milion je možda dvesta hiljada novorođenih koji će možda da kupe tvoje mleko ili da kupe tvoje meso.
Među tih milion je možda nekoliko najbližih komšija koji ti se možda mogu naći i pomoći ti ponekad. Ko će da te izvuče iz blata kad se zaglaviš? Da nazoveš nekom PomozBog ujutru?

Svi su oni manje više vezani za zemlju i poljoprivredu, bliže ili dalje.

Ili si sam sebi dovoljan.

...Taj milion duša prekobrojnih vezanih za zemlju se mora nekamo skloniti...

Isto razmišlja i baba Angela... bolje milion Balkanaca koji nešto umeju i znaju umesto milion presunčanih koji nešto traže... njih ćemo na Balkan na sunčanje.... :osmeh:
 
Poslednja izmena:
Sto se tice slobodne obradive zamlje u Srbiji a koja bi se naglo oslobodila odlaskom mladih u jednom pravcu neznam koliko je nase stanovnistvo upuceno ali od Pozarevca do Kladova tj Prahova na Bugarskoj granici je sve ali sve potpuno pusto i neobradjeno znaci iskoriscenje obradivih povrsina nije ni blizu 1 posto ako uzmem jugozapadnu Srbiju to je isto sve sablasno i mrtvo a juzna Srbija od Pirota do Nisa totalna mrtvaja a potez od Nisa do Bujanovca mozda po koji staklenik da se vidi oko Leskovca i Vranja ali sve to zajedno je mnogo neozbiljno ,planine i brda to je sve prazno i bez stanovnistva a i ono malo ljudi je od 65 na gore .Sto se tice zapadne Srbije ima nesto malo obradivih povrsina oko Cacka a sve one planine i brda po zapadnoj Srbiji su puste a to su ogromna prostranstva.Sumadija ocajna sve je u parlogu nesto malo sporadicno u ovoj zoni oko Beograda I Podunavski region i nesto sporadicno oko Valjeva i Sabca.U SVIM OVIM SREDINAMA JE OGROMAN MORTALITET tako da i bez ikakvog iseljavanja mi nestajemo i ne samo mi nego i sve ove nase komsije tako da na opasku BRADONJE SA PETOKRAKOM da ce biti bolje nama sto ostajemo kada mnogi odu i da ce nama pripasti njihov euro krem i mermeladica a pritom bradonja ZABORAVLJA DA MU SE LAGANO GASI IREKCIJA i da za nekih iks godina kada svi odu nece moci da hoda ulicom a ne da obradjuje njive i da ordinira po stali.Nego ono sto je najnezgodnije a to je pitanje da li ce tvoji ukucani i podmladak hteti da cvrkucu po stali jer ako i oni odu preko bice ti zao sto ce neki Sirijac da obradjuje tvoje njive i da se siri po tvojoj dedovini nego kako ti ocenjujes trenutnu situaciju u poljoprivredi moze li se ima li nade i optimizma ili ja mlatim praznu slamu bez potrebe
 
Poslednja izmena:
@ vuxsd

Na prvi pogled bi se moglo učiniti da su ti zaključci tačni bez zadrške.

Tako nastupaju i kojekakvi javni likovi dok pljuju po lošem režimu još od vremena Miloševića, bilo je i za vreme Broza takvih razmišljanja ali u potaji.



Odmah da kažem da cela situacija i fenomen migracije nije nešto što ja posebno priželjkujem.

Jednostavno uviđam stanje i svestan sam neumitnosti nekih procesa.


Kad ode taj milion, neće trebati lekara koliko sada, medicinskih sestara, neće trebati policajaca koliko sada, šofera, bravara i svih drugih profesija.

Vojnika i sada treba daleko više te će se tu morati menjati nešto u pogledu obaveze vojnog roka.


U pogledu osunčanih.

Naš svet ovde neće da radi za 30-40 hiljada, već ide na zapad da bi radio za 1.200-1.500 evra.

Ukoliko isključimo sve druge uticaje i ostavimo čist ekonomski aspekt, oni su i ovde sa 30-40k i tamo sa 1-1,5k podjednaka sirotinja. Ukoliko prihvatimo i neke sociološke uticaje, oni su tamo ljuta sirotinja i bića 4. ili 5. reda. Ali oni imaju neku svoju fikciju da im se to isplati, da ih to čini srećnima i spremni su podneti tu žrtvu.

Na toj njihovoj fikciji i žrtvi za tu fikciju se bogati tamošnji kapitalista.


A ovde će početi da pristižu osunčani koji će robovati za ovdašnjih 30-40 hiljada jer će imati svoju fikciju i podnosiće žrtvu zarad te svoje fikcije o sreći. Deca će im govoriti srpski i izjašnjavati se kao Srbi.



Što se mog sela i komšiluka tiče. Pre tačno 6 godina u selu je bilo nepuno 2.100 stalnih žitelja. Sada ih je 960. Podaci su egzaktni, dokonjaci (da li dokonjaci ?! ) su brojali od kuće do kuće.

Primer komšinice, majke starosti 46 godina i njenje dve ćerke od 20 i 22. Idu u Mađarsku da rade u nekoj fabrici auto kablova za mesečnu platu od 60-65 hiljada dinara, kolektivni smeštaj i kantinu koja košta 100 evra mesečno, plaćen put kući i nazad jednom mesečno.


Te migracije su modni trend i nemaju uvek neko racionalno objašnjenje. Moj šurak i šurnjaja su napustili posao u Rajfajzen banci, sektor privreda, 3-soban stan u vlasništvu na Vračaru, još dva nasleđena stana koja su izdavali i otišli sa troje dece, najstarije 5 godina, u Švabiju. On radi u nekom magacinu kao viljuškarista, ona se sprema za geranto domaćicu i pizde što im se ne dozvoljava da iznajme stan u delu grada u kome bi oni, nego moraju isključivo u delu oko pruge i železničke stanice... Samo u geto bato.
 
Poslednja izmena:
Primer komšinice, majke starosti 46 godina i njenje dve ćerke od 20 i 22. Idu u Mađarsku da rade u nekoj fabrici auto kablova za mesečnu platu od 60-65 hiljada dinara, kolektivni smeštaj i kantinu koja košta 100 evra mesečno, plaćen put kući i nazad jednom mesečno.
Jako interesantan primer si naveo. Sta bi devojke od 20 i 22 godine radile u M.Pijacama?Kapetanskom ritu?Supljaku?Kanjizi ili Subotici?
Pored toga verujem da su cifre tacne koje si naveo ALI nije sve u novcu ima nesto i u kvalitetu zivota u jednom uredjenijem drustvu od naseg, gde u po bela dana neces biti kolateralna steta obracuna krimosa, gde su ljudi vecinom nasmejani, gde je hrana daleko jeftinija nego kod nas,gde je dizel 24 din jeftiniji od naseg,gde je gradski prevoz (svih vrsta) za period od 100 dana tacno 10000 ft( cca 3700 din)mogao bi jos mnogo primera daleko humanijeg odnosa jednog drustvenog uredjenja od ove nase Vu(Č)kojebine, da navedem.
 
Ipak sam ja dobar covek ,izbrisao sam onu licnu kvalifikaciju.
On prica o osuncanima koji ce da ga sluze za 30-40 hiljada....:haha:Tako su neki prizivali i ove iz Albanije da dolaze,ko vele ljudi kad vide kako se kod nas lepo zivi i kako ih lepo prihvatamo,oni ce njihovog Enver Hodzu da upute ka vecnim lovistima,a Albanija ce biti 7 republika Jugoslavije.....Kad ono "malo morgen"

- - - - - - - - - -

Nego da se vise lazno ne predstavlja kao levicar kad ima tako sebicne i glupe ideje....Cak bih rekao i opasne....
 
Poslednja izmena:
Sta bi devojke od 20 i 22 godine radile u M.Pijacama?Kapetanskom ritu?Supljaku?Kanjizi ili Subotici?

Raspitaj se kolike su plate radnicima u Časar mesarama i da li traži radnike. A o platama u proizvodnji i da ne govorim. A na kući...


A što se ostatka tvog posta tiče, šta čekaš, što ne ideš da uživaš u blagodatima tog uređenog društva, a ?!

Ja se iskreno nadam da vi te budalaštine pišete samo da bi kontrirali meni, inače ako vi zaista svet vidite tako, onda ste vi stvarno beskrajno naivni... I ona osunčana deca su onomad, dok su nasmejana prolazila ovuda ka švabiji, u tv kamere izjavljivali kako idu tamo da studiraju i rade skupo plaćene intelektualne poslove.
 
Odmah sam ja shvatio da ovaj sa petokrakom ima pileci mozak.On prica o osuncanima koji ce da ga sluze za 30-40 hiljada....:haha:Tako su neki prizivali i ove iz Albanije da dolaze,ko vele ljudi kad vide kako se kod nas lepo zivi i kako ih lepo prihvatamo,oni ce njihovog Enver Hodzu da upute ka vecnim lovistima,a Albanija ce biti 7 republika Jugoslavije.....Kad ono "malo morgen"

- - - - - - - - - -

Nego da se vise lazno ne predstavlja kao levicar kad ima tako sebicne i glupe ideje....Cak bi rekao i opasne....

Interesantno je da se raduje onima koji napuštaju ognjište,i odlaze u druge zemlje,kako kaže ostaće više zemlje za nas,a ne shvata da su ti koji napuštaju u 99% slučajeva pošteni i radni ,ali u ovakvom okruženju ne mogu da zarade ni za hleb,a da ostaju oni koji su uglavnom na mutan način ostvarili profit i došli do zemlje,pa onda sami zakljkučite kako će nam zemlja izgledati u budućnosti.
 
E bravo MOmo !!!

Ja sam danas negde natrčao na vest da su i naši potpisali sa Japancima protokole za jagodičasto i bobičasto voće i ne znam šta još bi, te fitosanitarne i veterinarske protokole.

To oni komplet meni poručili...
 
A što se ostatka tvog posta tiče, šta čekaš, što ne ideš da uživaš u blagodatima tog uređenog društva, a ?!
Trenutno se jos mucimm na svojoj dedovini ali je pitanje dokle ce me patriotizam drzati. Povremeno i uzivam u blagodetima tog drustva jer dete skolujem u tom istom uredjenijem drustvu. A kad god mogu sipam dizel kod Orbana jer je manje alav od ovog naseg Svevisnjeg. A bas tebi nemoram da se poveravam koje sve blagodeti uzivam u susednoj zemlji.

Ja se iskreno nadam da vi te budalaštine pišete samo da bi kontrirali meni, inače ako vi zaista svet vidite tako, onda ste vi stvarno beskrajno naivni...
Mi smo svi budale jer ne delimo isto misljenje s tobom. Dalje komentare cu ipak da zadrzim za sebe !!!!
 


Ovaj sporazum je interes obe strane,to je jasno.Ali,ne menja se sustina odnosa u svetu.SAD povlace poteze koji su im u interesu i Tramp je iskren kada kaze da mu je Amerika na prvom mestu.EU takodje povlaci poteze koji su joj u interesu,tako da su Kinezima uveli kvote na celik ukljucujuci i "srpske" Kineze iako je Prvorodjeni pisao pisma politicarima u EU.
Trgovinski rat ce se nastaviti u to sam siguran.
 
Vrlo patetičan patriotski nastup... Patos TeBra...

Al dobro, kad si već navalio, mogu da te obradujem da nećeš dugo čekati i ovde ćeš dobiti tamošnji zakon o radu.
 
Ljubojevic vec godinama odredjenu kolicinu maline izvozi u Japan i to nista ne menja.Medjutim,rampa na Kosovu boli....
 
Menja !

Ne znam dal je Ljubojević al znam da je priča o Sirogojnu, otprilike, oni su to provalili još 80. godina, njima će znatno olakšati, mogu postati operativniji i oštriji u nastupu na tamošnjem tržištu.

Uhvatiće on priključak na Evropu kao tranzit i biće brže, bolje, jeftinije. Pa i ako neće on, hoće neko iz tih krugova.
 
да ја овде будем оптимиста без прилива становништва нема ни напретка то може да се види по граду НОВОМ САДУ град серазвија стално долази младо становништво које зарађује али и троши град ће ове године имати већи буджет него заједно ниш суботица и крагујевац има скоро 60 посто београдског значи град се развија омладина долази и можеш продати своје производе а где ћеш ти продати сир

- - - - - - - - - -

а сирогојно је направљено због оног попа
 
Pre tipujem na Rijeku.


A vidiš ovo sa Rusima, za ovih 1.000 tona tvrdog sira i 50 tona vinjaka.

Za toliko sira bogme mora se lepo pomučito jedno 2.000 kravica. To i da razumem, Al da je zapelo na dva šlepera vinjaka, da Peconi ne može da zaradi, eee da ga baš...
 
да ја овде будем оптимиста без прилива становништва нема ни напретка то може да се види по граду НОВОМ САДУ град серазвија стално долази младо становништво које зарађује али и троши град ће ове године имати већи буджет него заједно ниш суботица и крагујевац има скоро 60 посто београдског значи град се развија омладина долази и можеш продати своје производе а где ћеш ти продати сир

- - - - - - - - - -

а сирогојно је направљено због оног попа


Naravno,cim je priliv mladjeg stanovnistva ekonomija raste.Potrebni stanovi,skole,hrana,gorivo,automobili.Mladji ljudi su optimisticniji,umrezeniji u svetske tokove,podizu kredite itd. Sve to vuce povecanu potrosnju i ekonomija se razvija.Problem je sto se Srbija prazni i Novi Sad je jedini grad u Srbiji sa vecinski etnickim Srbima koji ima pozitivan prirastaj.



Kakav pop?
 
Nazad
Vrh