Radovi u malinjaku

Mene iskljucivo zanima neko dobro iskustvo sa zicom a ja mogu naci lako pa pokajati se...Moze neki br tel i na p.p poslati.Hvala
 
eo kod mene je jutros bilo citavih -18.veceras,sutra ujutu najavljuju ispod -20. po brosurama i ostalim clancima vezanih za malinu i kupinu -14 je najniza temperatura koju moze da izdrzi,a sve ispod toga je sigurno izmrzavanje. jeste da sam je razvezao i da je pustena slobodno da pada na zemlju, ali je vecina lastara iznad snega. sta mislite ssta ce da ostane nakon ovih ledenih dana i u vezi maline ali i u vezi kupine???
 
videcemo u martu ,ali do sada od kad se ja bavim malinom tj oko 12 godina nisam imao ovakvu situaciju i niske temperature tako da molim nekog iskusnijeg proizvodjaca da pojasni ovu situaciju i moguce posledice
 
stric se bavi proizvodnjom maline jos od 85 god, kada je jos zadruga davala sadnice i on ne pamti da je ikada ovako bilo hladno i ubredjen je da nema sta da ocekujemo u martu nego samo izmrzle lastare. sreca je sto ima obilnog snega pa nece koren da izmrzne, ali da nije njega bilo bi nacisto gotovosa malinom. ja se sve nadam da nece tako biti, pa zato i pitam da se bar malo utesim. rado bih da cujem iskusnijee i nekakv tracak nade
 
mislim da ono lastara pod snegom ostaje...sve sto viri iznad je gotovo garantovano...100 posto
 
Evo ovako pred dvije godine imali smo temperaturu -28 celzija bez snijega i to mi se dogodilo kad je jos bilo lisce djelomicno na malini. Smrzlo je oko 20% malina. Ako vam to sto znaci. Ove godine mi je bilo najvise -22 i uopce ne brinem jer nema lisca na njima....
 
Poslednja izmena:
ostaje da se vidi kakvo je stanje.....u poljskoj je bilo i - 35 ,mozda je i tamo bilo izmrzavanja........ako je tamo prezivela,onda je sigurno i kod nas...
 
preziveo si ti i pozar,pa ces i ovo naravno.........zato si sapcanin.......:osmeh::ppozdrav:
 
Poslednja izmena od urednika:
Ono sto je pod snegom to je ok. a ako je uhvatila suvomrazica to je zeznuto. Na mojoj malihi je preko metar snega, i kazu mi iskusne komsije da se nesekiram sneg je dobar izolator. Pa cemo videti posle ovih jada sta ce biti?
 
Malina prezivela, kupina nastradala....
Po cemu si moga da zakljucis da je malina prezivjela?
Ozbiljno pitam, jer vegetacije nije jos krenila, jos je sve u iscekivanju.Vjerujem da malina koja je bila pod snjegom ali dosta maline je bilo iznad i bilo je niskih tem do ovih padavina.Iskreno, ja se bojim da je moja malina stradala...
 
Sutra planiram da zrtvujem nekoliko strukova da ih (isceprkam) i postavim u neku posudu pored radijatora u dnev. bor. Posle 70 h krenuce vegetacija pa da vidimo....? hvata me pesimizam...

---------- Poruka napisana 22-02-12 u 22:43 ---------- Prethodna poruka je 21-02-12 at 22:12 ----------

Danas kod nas bio strucnjak iz Ivanjice ,obilazio malinjake i kupinjake , opsta konstatacija ...malina prezivela a kupina ne....?
 
danas sam obilazio malinjak i prosto sam se iznenadio. prezivelo je 90 posto i ako je vecina bila iznad snega. u to sam siguran jer kada otkinem pupoljak on je svez i zelen, nema da je kroz sredinu zut. a inace, malo sam se raspitao za izmrzavanje maline od strucnjaka i po njihovom saznanju malinu moze da trpi temperature od -18 do -24 ako nije pokrivena snegom i sve zavisi od fiziloskog stanja maline. kupinu je lako utvrditi da li je izmrzla. samo se odsece i ako je sredia zuta, ona je gotova.
 
mislim da ono lastara pod snegom ostaje...sve sto viri iznad je gotovo garantovano...100 posto

Ne sekiraj se,ja na jesen malinu uvek vezujem u snopove i nema problema.Po meni je najbitnije da se stajnjak rasturi pre zime i zagrne koren,jos ako ima i snega nema zime za malinu.Najbitnije je sacuvati koren.
 
Nazad
Vrh