Radovi u malinjaku

Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

DULEmajstor je napisao(la):
Da li se taj neodgovorni malinar zapita kada , sta dalje biva sa tim malinama. To sutra jedu necija deca . . .

Ma baš njih briga ko to jede, pa koliko ja vidim nije im žao ni njihove dece i radnika koji beru malinu par sati nakon prskanja ridomilom, njma je bitno da uzmu pare... Voleo bih da na teren izađe nakakva inspekcija i da urade analize maline pa ko je prskao ridomilom da plati kaznu i da mu se uništi malinjak :zli:
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

Kod mene uopšte maline nisu trunule.
Prskano Switch-om na tri dana pred berbu.
Da li je u pitanju originalan Svitch ili st. op. stvarno ne znam...
Za vreme berbe nije uopšte prskano...
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

O ridomilu
Ridomil® Gold MZ 68 WG

Aktivna materija:


Metalaksil-m (40 g/kg) + Mankozeb (640 g/kg)

Formulacija:


Vodorastvorljive granule (WG)

Namena preparata:


Fungicid za suzbijanje plamenjače vinove loze, plamenjače i crne pegavosti krompira i paradajza i plamenjače maline.

Primena:


Ridomil Gold MZ 68 WG je sistemični i kontaktni fungicid sa protektivnim i kurativnim delovanjem, koji se koristi za suzbijanje uzročnika bolesti uusevuima, odnosno zasadima:

krompira i paradajza, za suzbijanje uzročnika plamenjače (Phytophthora infestans) i crne pegavosti (Alternaria solani), u količini 2,5kg/ha uz utrošak vode 200-400 l/ha (25 g u 2-4l vode na 100 m2), preventivnim tretiranjem prema preporuci prognozno-izveštajne službe ili najkasnije pri pojavi prvih simptoma bolesti;

vinove loze, za suzbijanje uzročnika plamenjače (Plasmopora viticola), u količini 2,5kg/ha uz utrošak vode 600-1000 l/ha (25 g u 6-10 l vode na 100 m2), preventivnim tretiranjem prema preporuci prognozno-izveštajne službe ili najkasnije pri pojavi prvih simptoma bolesti;

maline, za suzbijanje plamenjače (Phytophthora fragarie var. rubi) primenom 65 g preparata u 10 l vode na 10 dužnih metara, zalivanjem preko zemljišta u brazde (oko 30 cm od reda sa obe strane) tj. 6,5 g preparata na 1 l vode po dužnom metru.

Način delovanja:


Mankozeb štiti zelenu masu na površini i ima isključivo kontaktno delovanja, dok metalaksil-m veoma brzo prodire kroz list unutra biljke. Vrlo brzo nakon primene, već posle 30 minuta od primene biljka je potpuno zaštićena spolja i iznutra. Čak i pri jakoj kiši, biljka ostaje zaštićena iznutra. Zbog izrazite sistemičnosti, metalaksil-m se kreće sprovodnim tkivom u biljci prema gore dospevajuću novu zelenu masu. Na taj način su bez dodatnih tretiranja zaštićeni biljni delovi koji su izrasli posle tretiranja fungicidom. Bez obzira na izraženo sistemično delovanje Ridomil Gold MZ 68 WG treba, kada god je to moguće, primeniti preventivno, dakle pre ostvarene infekcije.

Preporuka za primenu:


Ridomil Gold MZ 68 WG se na istoj površini može primeniti najviše tri puta u toku godine, uz razmak između dva tretiranja od 14 dana odnosno 10-12 dana u kišnom periodu. Preparat se ne sme primenjivati u staklenicima i plastenicima.

Primena iz vazduhoplova je dozvoljena, ali površine koje se tretiraju moraju biti udaljene najmanje 500 m od naselja i poljoprivrednih objekata (farmi) i 300 m od voda (vodotoka, jezera, bunara i izvorišta voda). Ne prskati pri brzini vetra većoj od 2-3 m/s. Rubne zone (200-500 m) se tretiraju sa zemlje.

Karenca:


21 dan za krompir i paradajz, 28 dana za stone sorte i 42 dana za vinske sorte vinove loze. U malini je obezbeđena vremenom primene.

Radna karenca je jedan dan.

Broj dozvole za promet:


Rešenje Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede br. 321-02-00001-12/2004-06 od 21.6.2004. i izmena i dopuna br. 321-02-00049-183/2207-11 od 13.6.2007.

Napomena:


PRE PRIMENE OBAVEZNO PROČITATI UPUTSTVO ZA UPOTREBU !
Primena iz vazduhoplova je dozvoljena.



Preuzimanje materijala

Ridomil Gold MZ 68 WG

* PDF
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

pozdrav svim malinarima,interesuje me koje đubrivo je najbolje baciti u maline,i kad ga treba bacati sad
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

DULEmajstor
polanu nikako:haha: !!! a Polku ili hertid da razlika izmudu polane i polke je veca od vilameta - i mekera,,,, za kajanje,,,, pozdrav
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

Hajde dajte malo slika da ulepšamo temu :ppozdrav:



Slike od 19.02.2010. pre snaga.
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

cunami je napisao(la):
kod mene sve belo
Ja mislio da kod tebe vec malina lista ::namigivanje:: sala vracena nadam se bez uvrede.Znaci stigao ti onaj snjeg sto je kod mene padao pred tjedan dana,a jos padao i jucer. Temp. pale ponovo do -10 C.
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

E sto je dosadan vise ovaj sneg , pa to je uzas.
Zbog njega ima da mi se nagomila silan poso. Taman sam mislio da povezem i u novim da postavim stubove i zicu , al sta da se radi.
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

Hajde dajte malo slika da ulepšamo temu
Zaista malinjak za primer u svakom pogledu.Lastar izvrstan,kolje i nasloni pedantno uradjeni,dobro reseni ovi zatezaci za zicu, samo pohvale.S punim pravom mozete da ocekujete rekordan rod.
Kolika vam je povrsina pod malinama i jeli malinjak u celini ovakav.
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

ma ovaj mekeer uopste nema malnjak slikao kod komsije malinjak, ili mozda nasao na netu neke slike . salim se malo ove slike pokazuju izuzetno negovanje maline u prosloj 2010 godini sto dokazuje moje tvrdnje da malina zahteva dosta posla
 
Odg: RADOVI U MALINJAKU 2011... FEBRUAR- JUN

Hvala, hvala :ppozdrav:. Stavio sam slike da se vide ovi zatezači i ankeri, to je prava stvar jer u proleće nema potrebe pipnuti niti jedan stub, već samo po potrebi malo zategnuti žicu. Inače ove maline sa slike ove godine donose drugi rod i u punoj su kondiciji. Imam i stariji deo koji je dobar , al ne ovako, bilo je prošle godine problema sa viškom vode pa ima suvih i uginulih al je šteta podnošljiva. Površina je oko 0,5ha od čega jedan mali deo u ovoj godini donosi prvi rod.
:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh